Setari Cookie-uri

SE MAI POATE CONTINUA ASA???

Buna tuturor!
haideti sa va spun despre ce este vorba mai pe scurt..sunt intr-o relatie de un an de zile cu un tip extraordinar..adica pot aprecia valoarea adevarata a unui barbat lasand toate cliseele deoparte.Totul bine si frumos la inceput(si dupa)...dupa vreo 4 luni il cauta exa lui...il da putin peste cap,sms oricand la orice ora,am observat,i-am spus ..l-am lasat cateva zile sa se lamureasca ce si cum...si s-a intors la mine.Ei..acum urmeaza si la mine o boacana..aveam un amic(pe care il vedeam ca pe un frate de altfel) pe care il cunoasteam dinaintea lui...care se pare ca in momentul in care eu am inceput aceasta relatie ..s-a transformat..nu i-a convenit facandu-mi viata putin amara..eu am incercat sa rezolv de una singura aceasta situatie..neimplicandu-l pe tip..pe considerendul ca el nu are nici o legatura cu el si am gresit pt ca acel "amic"a innebunit..adica intilninudu-ma cu el sa-i spun sa ma lase in pace sa-mi vad de viata mea ca intre noi totusi nu poate fi nimic...ca ar fi fost cu mult inainte sa-l intilnesc pe tipul cu care eram acum(auzisem ca e dus..dar nu am crezut")a reactionat f urat... mi-a luat tel si l-a sunat pe tipul cu care sunt si...bineinteles ca spus vrute si nevrute...va dati seama ce a urmat...iubitul meu s-a suparat f rau pe mine,ca nu mai vrea sa ma vada...ma rog..in aceea seara el s-a dus direct la fosta..dupa care s-a intors la mine...si cerandu-mi explicatii pt ce s-a intimplat(pe care bineinteles i le-am dat)...si ramanand cu mine,realizand in urma intilnirii cu fosta ca eu sunt cea mai importanta pt el si ca vom trece impreuna peste asta.
Problema care e acum?Ca de-a lungul timpului..el a tot facut niste faze..adica tot timpul gaseste cate ceva la mine care nu-i convine...ca aia ,ca cealalta..sta si le cauta...astfel eu nu mai simt apreciata de el,respectata..etc.Am pus problema si mi-a spus..ca a realizat si el acest lucru..mai exact ca de la acel incident ,inconstient ,el ma pedepseste si de asta imi cauta nod in papura tot timpul..fiind f dur cu mine si ca in urma incidentului el si-a pierdut increderea in mine,respectul fata de mine ...si ca a crezut ca poate sa treaca peste...dar...se pare ca inca nu a facut-o.
Bineinteles ca nu au fost aceste 6 luni..un calvar...au fost f multe momente frumoase,in care amandoi am fost fericiti..dar si zile stricate din aceasta cauza...
Am vorbit cu el..i-am spus ca nici eu nu voi putea sta alaturi de el..omeneste vorbind stiind si simtind aceste lucruri..si ca e f important ca el sa se hotarasca ce si cum...suntem oameni cu capul pe umeri totusi!
Eu il iubesc f mult..si imi doresc enorm sa-mi fac un viitor cu acest barbat...dilema mea e cum poate cineva sa stea atata timp langa o femeie,daca nu are incredere in ea,daca nu o respecta(desi cred ca a exagerat)...ce sa fac acum...sunt f bulversata...parca am trait intr-un balon pana acum..si s-a spart..nici o clipa nu m-am gandit ca in spatele acestor "faze"ale lui sta acel incident..repet...avand atatea lucruri facute impreuna de atunci,atatea momente si zile fericite...am impresia ca am trait langa un om fals..care afisa o fericire..dar de fapt nu era asa???mama lui imi spune sa am rabdare..ca va trece..dar eu ma simt vanata tot timpul,urmarita de cineva pe care il iubesc f mult...
Ganditi-va putin la mine...si dati-va cu parerea..cu siguranta nu ma gandesc la ce va ganditi si voi..m-ar ajuta mult parerile voastre!
supergirl27
Postat pe 31 Iulie 2010 22:19
Raspuns la intrebarea din titlu: nu as prea zice.

Tu vrei un viitor cu acest barbat, dar gandeste-te ce va fi peste 5 ani, de exemplu. Te pedepseste constant pentru ceva ce n-ar trebui, el se duce la altele (si presupun ca tu n-ai voie sa comentezi)... stii unde te vad? fara prieteni, ca daca zici ca iesi cu Mihaela si defapt el crede ca-l inseli? daca zici ca vorbesti cu Mihaela la tel, dar el crede ca defapt e o tentativa de-al insela?
singura... pentru ca el nu da semne ca te intelege, ca te respecta sau ca intelege ca mai sunt si alti oameni in lumea asta in afara de el
depresiva... din toate motivele de mai sus si intrebandu-te cum de s-a ajuns aici.

a! si inselata... si nu o data.

Ma rog, asa vad eu lucrurile. Poate te ajuta sa judeci putin la rece. Gandeste-te bine ce vrei de la tine si de la viitorul tau, ce vrei de la o relatie si de la un barbat. Daca el sau relatia cu el nu este macar asemanator cu ceea ce iti doresti, cauta pe altul, pe el n-o sa-l schimbi. Si ai putea sa pui putin piciorul in prag si sa-i tragi o sapuneala pentru faza cu fosta.
kitty_krieger
Postat pe 31 Iulie 2010 22:29
E clar ca nu te-a crezut atunci si ca o masura de precautie acum arata masca dura ca in cazul in care se adevereste ce crede el sa nu ai impresia ca i-ai tras-o.
Barbie30
Postat pe 31 Iulie 2010 22:30
pe scurt zici?
clau19
Postat pe 31 Iulie 2010 22:33
De la: supergirl27, la data 2010-07-31 22:19:24
Ganditi-va putin la mine...si dati-va cu parerea..cu siguranta nu ma gandesc la ce va ganditi si voi..m-ar ajuta mult parerile voastre!


io ma gandesc la altceva.
chestia ca n-are nici o legatura cu situatia ta.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 31 Iulie 2010 22:49
buna,nu stiu cat de mult te va ajuta sfatul meu dar eu chiar cred ca nu mai are rost sa continui aceasta relatie.eu tocmai am trecut printr-o astfel de relatie.eram 'condamnata' de cate ori se ivea ocazia pt obsesiile lui cum ca l-as insela.am renuntat la prieteni si de multe ori si la familie,doar de dragul de a fi totul bine.imi controla telefonul de cate ori avea ocazia.am crezut ca toate acestea vor trece,dar parca se inmulteau.momentele de fericire au fost usorusor umbrite de gelozia si ...cateodata...rautatea lui.am suferit mult si am acceptat multe,chiar si faptul ca m-a inselat.ne-am despartit apoi ma suna plangand ca eu sunt viata lui,ca ma iubeste cum nu a iubit vreodata.oare daca iubesti atat de mult nu trebuie sa existe si respect si incredere?nu te amagi singura.avem doar o viata si meritam sa fim fericiti,iar daca persoana de langa noi nu considera acest lucru inseamna ca nu merita sa faca parte din viata noastra.sper ca am fost un pic de ajutor!te pup si iti doresc numai bine
kudi_kami
Postat pe 1 August 2010 10:54
draga mea in aceasi situatie am fost s eu,dar ai rabdare ca totul va trece,ce trebuie sa faci tu este sa ii arati din toata finta cat de mult il iubesti si de ce esti in stare pt el,spunei mereu vorbe frumoase,alintal.de ex:dc vine mai tarziu de la servici si te simti prea obosita si nu mai poti sa il astepti lasai pe perna sau pe noptiera o scrisoare de iubire,sau preparai mancarea preferata asezandui masa frumos ca sa vada cat de mult te straduiesti s ca faci toate astea pt el,dar nu uita niciodata sa nu ii reprosezi ca de ex,,uite ce am facut pt tn u pt mn ce ai,, niciodata asa,asa ,,iubitu sau cum ii spui u,ti-am pregatit asta pt tn ca te iubesc...,,atunci se va schimba in timp s te va aprecia tn tot ce faci s vei primi s u multe atenti,da toate la timpu lor,ai rabdare s incredere,stie soacra ta ce zice ca doar isi cunoaste baiatu.
bafta multa
p.s:cate o cearta mica din cand in cand este bine venita(ma refer la o cearta care dupa cateva minute va impacat)asta denota ca va iubiti,un pic de gelozie nu strica
kudika113475
Postat pe 6 August 2010 01:15
De la: kudika113475, la data 2010-08-06 01:15:08draga mea in aceasi situatie am fost s eu,dar ai rabdare ca totul va trece,ce trebuie sa faci tu este sa ii arati din toata finta cat de mult il iubesti si de ce esti in stare pt el,spunei mereu vorbe frumoase,alintal.de ex:dc vine mai tarziu de la servici si te simti prea obosita si nu mai poti sa il astepti lasai pe perna sau pe noptiera o scrisoare de iubire,sau preparai mancarea preferata asezandui masa frumos ca sa vada cat de mult te straduiesti s ca faci toate astea pt el,dar nu uita niciodata sa nu ii reprosezi ca de ex,,uite ce am facut pt tn u pt mn ce ai,, niciodata asa,asa ,,iubitu sau cum ii spui u,ti-am pregatit asta pt tn ca te iubesc...,,atunci se va schimba in timp s te va aprecia tn tot ce faci s vei primi s u multe atenti,da toate la timpu lor,ai rabdare s incredere,stie soacra ta ce zice ca doar isi cunoaste baiatu.
bafta multa
p.s:cate o cearta mica din cand in cand este bine venita(ma refer la o cearta care dupa cateva minute va impacat)asta denota ca va iubiti,un pic de gelozie nu strica



Tu astea le faci unui om ursuz, gelos si care n-are incredere in tine?!
Ce o sa faci cand o sa ai 2 copii?! o sa sezi noptile sa-i scrii scrisori de dragoste ursuzului?!
Mergi mai femeie si te culca si nu invata fata asta ca trebuie sa fie o sclava, doar pt. un gram de iubire.
Tu ori esti urata de fug si cainii de tine, ori esti proasta.
Scuza-ma, insa nu inteleg cum va puteti umilii in asa hal!
Sau poate te tine acasa, si pt. bani scrii si telenovele
Mi-e mila de unele ca voi, in loc sa gasiti voi ca femei flori si biletele pe perna, ati ajuns sa tineti un barbat langa voi cu atentii. Sa va intre in cap un lucru, pt. vecie.....NU incercati sa schimbati un OM, fie femeie, fie barbat, ca n'aveti cum, firea e fire.....daca va amagiti crezand ca-l schimbati, va inselati si va pierdeti viata sperand la ceva care nu o sa intample nicicand.
Regula e clara, ori il aceepti asa cum e, ori ceau si bau, unul in sus, altul in jos.
stem_29
Postat pe 6 August 2010 12:11
multumesc pt obiectivitate...cel mai bine e sa vad eu ce imi doresc de la un barbat pentru viitor...si trebuie sa vorbesc si sa-i comunic si lui toate astea..am mai discutat insa a ramas ca "in pom"la urma urmei suntem importanti amandoi iar viata e prea scurta ca sa ne-o irosim intentionat..nu?
supergirl27
Postat pe 6 August 2010 16:59
buna eu sunt noua p'acilea..incantata sa intru in comunitatea aceasta
referitor la subiectul pe care l-a deschis domnisoara ,cred ca el ar trebui sa ia atiudine..ea nu cred ca ar rebui sa intervina.
numai bine
dllc_melissa
Postat pe 6 August 2010 17:08
buna eu sunt noua p'acilea..incantata sa intru in comunitatea aceasta
referitor la subiectul pe care l-a deschis domnisoara ,cred ca el ar trebui sa ia atiudine..ea nu cred ca ar rebui sa intervina.
numai bine
dllc_melissa
Postat pe 6 August 2010 17:08
eu am inteles cam asa:
esti cu un tip care sa zicem ca te insala
inainte de a fi cu el, aveai un prieten bun care, mai nou...te place, dar face chestii ca la 7 ani-sa nu zic 6
daca ai vorbit cu el despre faptul ca nu-ti place ca cu exa isi da msje mai mereu cand ea incepe sa-l caute...si nu ia nimic in considerare...ce nu ti-e clar?
traiesti in umbra exei...si ma intreb daca iti place
ciudat, dar eu una nu as tolera
si nici faza cu "imi amintesti de fosta"...
ia atitudine mai ferma(desi nu suna minunat), dar zi si tu :
ori cu ea..ori cu mine?

si pt nemanieratul si imaturul de "amic"..."nu crezi ca exagerezi?"

si pentru tine:
de ce te complaci?
dragon_fly88
Postat pe 6 August 2010 22:42
Draga mea,eu cred ca i-ai permis cam multe prietenului tau:Adica el este intr-un du-te vino permanent,cand la tine cand la fosta.Tie ti se pare normala situatia?Sau faptul ca nu te respecta?Individul respectiv mi se pare egoist,imatur si nu da semne ca ii pasa de tine,esti un element neglijabil in opinia lui in general,dar la care poate apela cand are chef in lipsa de alternative.Eu spun sa rupi legatura cu el,deoarece relatia dupa cum o prezinti nu pare sa aiba vreun viitor.
karladiana88
Postat pe 7 August 2010 12:08
atunci cand incredere nu e , nimic nu e. increderea e una dintre cele importante intro relatie.
fata_healthy
Postat pe 7 August 2010 22:11
se cam foloseste de tine...cred ca ar trebui (spre binele tau)sa pui capat cu individul asta!baietii sunt 100 pe metrul cub! sfatul meu:fuggggggiiiiiiiii
dllc_melissa
Postat pe 8 August 2010 08:42
De la: kudika113475, la data 2010-08-06 01:15:08draga mea in aceasi situatie am fost s eu,dar ai rabdare ca totul va trece,ce trebuie sa faci tu este sa ii arati din toata finta cat de mult il iubesti si de ce esti in stare pt el,spunei mereu vorbe frumoase,alintal.de ex:dc vine mai tarziu de la servici si te simti prea obosita si nu mai poti sa il astepti lasai pe perna sau pe noptiera o scrisoare de iubire,sau preparai mancarea preferata asezandui masa frumos ca sa vada cat de mult te straduiesti s ca faci toate astea pt el,dar nu uita niciodata sa nu ii reprosezi ca de ex,,uite ce am facut pt tn u pt mn ce ai,, niciodata asa,asa ,,iubitu sau cum ii spui u,ti-am pregatit asta pt tn ca te iubesc...,,atunci se va schimba in timp s te va aprecia tn tot ce faci s vei primi s u multe atenti,da toate la timpu lor,ai rabdare s incredere,stie soacra ta ce zice ca doar isi cunoaste baiatu.
bafta multa
p.s:cate o cearta mica din cand in cand este bine venita(ma refer la o cearta care dupa cateva minute va impacat)asta denota ca va iubiti,un pic de gelozie nu strica




superb, exact asa a fsot si ultima mea relatie..sincer,, nu mai ai ce face//adica, cum eu sa fiu urmarita, controlata, cand el s`a dus la fosta????(l`am iertat si a facut`o din nou si din nou, de fiecare data cand ne certam)a,,da, si mi`am petrecut ziua de nastere singura, pt ca normal ca nu mai am prieteni, iar el s`a gandit ca merit sa fiu "pedepsita" si sa stau singura. SFAT PERSONAL, pe care stiu ca n`o sa`l asculti..o sa`ti faci mai mult rau, pe viitor,,, cand o sa inceapa sa se intinda....pleaca acum din relatie...sincer
dumitru9elena
Postat pe 8 August 2010 11:00
cred ca nu tine la tine chiar atat de mult,pt ca atunci cand iubesti pe cineva faci in asa fel incat sa nu mai dai curs unor chesti de genul pe care le face el...si eu cred ca atunci cand te porti mai frumos cu o persoana care greseste daca are cap si si constientizeaza greseala atunci va simti mustrari de contiinta...daca are,daca nu are,pa...
kudika113088
Postat pe 8 August 2010 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de o parere&un sfat urgent:(( 31 De la: kudika166148 11 Aprilie 2011 00:01
ajutor!!Nu vreau sa`l pierd!! 22 De la: roscatika23 1 Aprilie 2009 15:54
ce faci cand te pune sa alegi intre el si restul lumii? 41 De la: sweet_candycandy 20 Octombrie 2013 18:19
cum sa stiu sa reactionez? 79 De la: nightangel 14 Martie 2011 15:36
Nu stiu ce sa mai cred....va rog ajutati-ma!!! 12 De la: baumi 20 Octombrie 2013 18:17