Setari Cookie-uri

Help!Am nevoie de ajutor in amenajearea unui spatiu de aprox 4 mp.

Buna ziua.Am nevoie de cateva idei pentru amenajarea unui spatiu care initial a fost gandit pentru a fi un mini-dressing..E vorba de un spatiu de aprox. 4 mp.
Apartametul pe care l-am cumparat are 2 camere,problema e holul care e forte mic.Intri in apartament,in fata la aprox.1 m e baia,pe partea stanga e o camera,pe partea dreapta a baii e bucataria,si langa bucatarie ,o alta camera.Problema e ca in fatza batatariei,cum intri in apartament pe partea dreapta e spatiul de care va ziceam..nu stiu cat de bine m-am facut inteleasa,ideea e ca as vrea sa dam jos peretele de la bucatarie sa largim putin spatiul..ce as putea pune in spatiul acela care initial a fost gandit pentru dressing.Avand in vedere ca holul e f mic si cand intri in apartament vezi usa de la baie..daca am inchide si spatiul acela pt dresing ar parea si mai mic.
M-am gandit initial sa pun o masa de sufragerie..dar nu poti intra in casa si sa-si lasi pantofii sub masa:)Undeva in aceasi zona trebuie pozitionat si frigiderul,daca dam jos peretele de la bucatarie,nu arata estetic spatele frigiderului.Daca as face un fel de cuier..un dulapior mai mic cu cateva sertarele si pe acelasi perete ar fi si frigiderul? si frigiderul sa fie incorporabil intr-un dulapior asemanator cu cuierul?
Ar fi considerat un dezastru?
Sper ca m-am facut inteleasa:)Astept raspunsurile voastra.Alte idei sunt bine-venite..
Monique_D
Postat pe 2 August 2010 12:28
Buna :)

Depinde cati bani ai pentru reamenajari...
Daca ai buget mai mare , poti chiar sa unesti bucataria cu acel spatiu si camera de pe partea bucatariei. In acest fel creezi ganul acela de bucatarie americana "deschisa" care se continua cu o camera ce devine living, unde firesc, poti aseza o mobila cu spatii de depozitare, poate o biblioteca cu loc de tv, o canapea, alte dulapioare etc. poate iesi ceva chiar f. modern...In acel spatiu actual ai putea pune frigiderul relaxata...Ar fi un tot unitar...Prietenul meu a facut ceva de genul acesta, dar el a mostenit casa, asa ca a trebuit sa bage bani doar in amenajari...
Daca ai buget mai mic...atunci poti opta doar sa unesti bucataria cu acel spatiu...si cred ca varianta cea mai ieftina ar fi mobila de bucatarie cu frigider "incorporat", cu loc de frigider adica...asa ai si loc de depozitare...modelele noi de mobila au si masa plianta incorporata, ca sa mai reduca spatiul...special create pentru locuri "stramte". Poti face si de comanda, daca stii un mester bun...
Idei interesante gasesti si prin cursurile de design interior, gen cele de la cursuri eurocor, au si lectie demo gratuita...O idee buna te ajuta sa economisesti bani si timp :)
Spor la treaba:)
kudika228464
Postat pe 3 August 2010 11:00
Incearca sa postezi la profilul tau o schita a apartamentului, ca sa poti primi sfaturi mai precise.
Intentionezi sa creezi o zona de zi deschisa sau doar vrei sa maresti holul?
Daca ti se pare ca usa baii este prea vizibila, poti sa fixezi pe exteriorul usii o oglinda , care va mari optic holul.
Mihaela09_condo
Postat pe 4 August 2010 06:52
Buna,
Ca idee pentru mobilierul pe care il poti folosi in camera ta, poti vizita site-ul www.magazinemobila.ro.
Acolo poti gasi o varietate de modele de mese de sufragerie, masute de cafea, vitrine,standuri tv si alte produse de genul. Ce este important este ca majoritatea produselor sunt confectionate din sticla. In general pentru spatiile foarte mici sunt recomandate piesele din mobilier din sticla, si in principal din sticla transparenta.
Sper ca ideea mea sa te ajute.
funicha
Postat pe 22 August 2010 23:00
Buna ziua , referitor la problema dumneavoastra , producem mobilier la comanda si amenajari , mai exact trebuie vazut la fata locului ce aveti nevoie dupa care facem schita pe loc de comun acord cu dumneavoastra , tel 0733097707 , mail : nicu_ddt@yahoo.com
nicu_ddt
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:48
Buna,

Intradevar cu o schita si poze se intelege mai bine.
Atentie la spatiu , daca este mic nu trebuie incarcat prea mult, frigiderul trebuie camuflat daca nu este pus in spatiul potrivit lui.In hol o oglinda mare cu o rama frumos lucrata sau chiar simpla ,in functie de stilul lucrurilor deja existente in casa,,,,,,o consola frumoasa isi fac toata treaba ,daca doresti spatiu de depozitare tot in hol se poate optiona si pentru un dulapior personalizat .Daca vrei sfaturi poti sa imi trimit poze si schita pe urmatoarea adresa de e-mail : mirabella_art@yahoo.com
mirabella_art
Postat pe 15 Ianuarie 2011 01:30
Poti intra pe site-ul bostru de design interior: http://square2design.blogspot.com/ pentru cateva idei.
O zi buna!
Square2Design
Postat pe 8 Martie 2011 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idei living 12 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:58
gresie peste parchet 41 De la: sunshineveil 12 Martie 2010 00:48
e necesara semnatura unui arhitect 3 De la: Mihaela09 17 Iulie 2010 17:09
Cum pot proteja mobilierul de carii? 9 De la: aminaboga 6 August 2009 11:57
Renovare garsoniera 4 De la: eka20 10 Noiembrie 2010 22:21