Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de parchetul din bambus?

Parchetul din bambus e din ce in ce mai prezent in magazinele de profil. Imi place mult cum arata. E adevarat ca e mai scump decat parchetul laminat obisnuit dar ofera un aer exotic. Ce credeti? E de calitate ceea ce se gasesti la noi? Adica merita sa investesc in asa ceva? Nu ma intereseaza doar aspectul ci si calitatea si tocmai acesta este motivul pentru care am apelat la ajutorul vostru.
Multumesc.

Postat pe 17 Decembrie 2008 17:55
Iti pot raspunde din proprie experienta: ne-am montat parchet de bambus acum 2 ani si sunt tare dezamagita-se zgarie la orice chestie mai dura-de exemplu picioarele canapelei...
La inceput eram superincantati dar acum aproape l-am acoperit adica am pus un covor peste 80% din parchet...asta pana il vom inlocui ca se zgararie prea repede ....fata de cel laminat , clasic!!!
stelutamuntean
Postat pe 18 Decembrie 2008 21:35
De la: maria_mirela, la data 2008-12-17 17:55:05Parchetul din bambus e din ce in ce mai prezent in magazinele de profil. Imi place mult cum arata. E adevarat ca e mai scump decat parchetul laminat obisnuit dar ofera un aer exotic. Ce credeti? E de calitate ceea ce se gasesti la noi? Adica merita sa investesc in asa ceva? Nu ma intereseaza doar aspectul ci si calitatea si tocmai acesta este motivul pentru care am apelat la ajutorul vostru.
Multumesc.


BUNA ZIUA CELOR CARE MA CITESC.in cele cateva zile libere pe carte le am ,m am gandit sa ma mai implic in una alta pe aici . si de aceea vreau sa ti spun parerea ma despre parchet.
tot mai des intalnesc pe la meseriasi ,oamenii care doresc sa si cumpere asa ceva sau chiar magazine,notiunea de parchet din lemn masiv de bambus.Fals...cei care stiu cum arata bambusu,daca stau putin sa gandeasca isi vor da seama ca asa ceva nu exista pentru ca bambusu nu e un lemn masiv.de obicei parchetul din bambus este format din mai multe straturi de lemn,numai stratul de deasupra fiind bambus care avand un strat atat de gros de lac se zgarie usor.de cele mai multe ori atunci cand dorim sa cumparam asa ceva,din necunoastere ne alecem,doar cu proaste imitatii.cea mai buna si practica solutie ar fi un parchet natural pe care daca l va lucra un mester bun il poate aduce la nuanta de bambus.
bun si cel laminat,dar in vre o 30 ani ar trebui schimbat cam de 3-4 ori.parchetul clasic traieste mai mult ca noi.
cel din bambus sau alte lemne stratificate este aproape la fel de scump ca si masivu,dar perioada de viata este la jumatea celui masiv.daca doriti lasati mi un mesaj si va voi recomanda cu toata increderea pe cineva care sa va ajute.
CU MULTA STIMA IULIAN
dragomir_condo
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:36
Daca ati ales parchet din bambus lucios,acela se zgaraie usor.Exista cel mat,care e mai putin pretentios.
Parchetul din bambus masiv nu poate fi facut altfel decat stratificat,si este si mai rezistent,deoarece nu se deformeaza,nu crapa ca si cel clasic,nu lucreaza in timp.De altfel asta e rolul stratificarii,acela de a elimina tensiunile interne din lemn,care dau tendinta fibrelor sa lucreze in timp.Cu cat piesa din lemn este mai mare,cu atat tendinta de deformare este mai mare.Stratificarea se foloseste si la tamplaria termopan din lemn ptr.a avea stabilitate dimensionala
Eu am pus parchet din bambus masiv in toata casa ,inclusiv bucatarie,este rezistent la apa,nu se umfla,se curata usor.
gemini_costinesti
Postat pe 2 Ianuarie 2009 12:00
Inainte de toate , sa spunem ca parchetul asa zis clasic este de fapt parchet din lemn masiv.Apoi bambusul este de fapt o trestie f groasa si elastica si rezistenta (ceea ce este bine). Am vazut in China schele pt constructii la cladiri cu zeci de etaje. Dar sa revenim: urmatoarea generatie inseamna parchet stratificat(adica straturi succesive de lemn montate-lipite perpendicular pe fibra lemnului) ATENTIE : pt reclama se foloseste denumirea si la imitatia de parchet adica :LEMN TURNAT cu o fatza din plastic(cel ieftin)Cum verifici ? = simplu , daca tai o bucata trebuie sa se vada fibrele lemnului nu ceva care seamana cu plasticul.Sa aibe o grosime de minim 15-20 mm,ORICE parchet din lemn natural lacuit se zgarie la socuri mecanice, dar este natural si rezistent in timp.Daca optati pt lemn turnat folositi din cel de minim 12 mm care este undeva in 40-50 ron /mp. Iar cel mai bun din lemn natural este triplu stratificat de stejar sau fag lacuit cu lacuri speciale (germania).acestea coste de 3-4 ori mai mult.
modanca
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:03
cunosc cateva persoane care au parchet de bambus montat ,intradevar la o privire in ansamblu arata f bine dar este foarte pretentios si greu de intretinut.nu il recomad .mai bine un parchet de lemn masiv
sexymamma
Postat pe 22 Ianuarie 2009 10:54
arata super parketul din Bambus. E asa de fin si are o textura cel putin interesanta.Atata timp cat ai grija de apartamentul tau,nu vad ce poate fi asa greu de intretinut. Are o prietena si nu se plange de tot ce tine de intretinere.

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:03
Offff!!!Ma gandeam de curand la acelasi lucru...parchet de bambus...hmm...minunat...ce-i drept nu se compara cu cel clasic dpdv estetic, dar am auzit ca este foarte pretentios, ca se zgarie repede, asa ca ...am renuntat.
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:49
Noi am vrut, de fapt eu am vrut mai mult sa ne punem parchet din bambus, dar pretul era foarte mare si nu ne-am permis...desi dorinta o an si acum
Imi place bambusul pentru ca este tratat cu diferite substante anti mucegai si anti insecte, mai ales ca in blocul nostru vara apar multe furnici.Imi place textura fina si uniforma, culoarea mai ales cu foand alb-cafeniu cu linii galben-auriu. Mi se pare perfect mai ales daca ai si copii, pntru ca este si termoizolant.
m3rlinetza
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:16
parchetul din bambus este ok orice parchet la socuri se zgarie eu recomand ca la canapele,scaune si mese sau orice mobila care se pune direct pe parchet sa lipiti pasla pe picioarele mobilei astefel nu se va zgaria parchetul cand mutati mobila(sunt de cumparat buline de pasla si le lipiti)
luminitagrigoriu
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:44
parchetul din bambus ce sa zic arata bine dar e foarte sensibil si pretentios eu prefer parchet din lemn mai rezistent gen stejar
andreeabacau
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:29
DESTUL DE COSTISITOR SI GREU DE INTRETINUT..
onutza_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 16:16
mda, dar daca as avea finante suficiente si m-ar da banii afara din casa, nu m-as mai gandi la cat usor sau greu trebuie intretinut..
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 22:15
buna seara am construit o casa .am cumparat parchet de bambus (natural)iar unii prieteni mau descurajat ca sar incovoia de la temperatura cald rece? este posibil? parchetul se pune pe baza de adeziv.
VA MULTUMESC
zefira
Postat pe 2 Februarie 2010 21:45
Felicitari pentru alegere!
Noi ne-am montat acum doi ani in living parchet de bambus gata lacuit.la inceput de februarie, s-a spart o teava de apa in apartamentul de alaturi si am fost inundati in ultimul hal (ne iesea apa de sub plinte!).Am crezut ca praf s-a facut mandretea de parchet.N-A PATIT NIMIC! Nu s-a umflat si nici nu s-a mucegait.
Secretul cred ca a constat in faptul ca e rezistent la apa si adezivul folosit a fost un ADEZIV BICOMPONENT.Un sfat: Nu umbla cu tocuri "cui" prin casa si lipeste pe talpile mobilierului pasla(exista la Bricostore,Practiker,Ikea,Hornbach)Eu mi-am lipit pasla si la corpurile de biblioteca si acum e o placere sa fac curat sub ea. Un alt "inamic" al parchetului lacuit e nisipul.
kanor
Postat pe 10 Martie 2010 19:01
Parchetul masiv (deci si bambusul) la modificarea temperaturii (vara / iarna ) lucreaza, adica isi modifica dimensiunile, insa nu atat de mult incat sa se inconvoie.

Dupa cum probabil ati observat pana acuma nu ati avut acest tip de problema. Unele tipuri de parchet (spre deosebire fagul) in timp se usuca foarte mult si lasa niste rosturi mari intre placi. Acest lucru nu se observa la bambus, lemn a carui umiditate nu variaza.

O zi buna,
Alexandru M - www.classbambus.ro
kudika312086
Postat pe 6 August 2010 15:02
De la: kudika312086, la data 2010-08-06 15:02:46Parchetul masiv (deci si bambusul) la modificarea temperaturii (vara / iarna ) lucreaza, adica isi modifica dimensiunile, insa nu atat de mult incat sa se inconvoie.

Dupa cum probabil ati observat pana acuma nu ati avut acest tip de problema. Unele tipuri de parchet (spre deosebire fagul) in timp se usuca foarte mult si lasa niste rosturi mari intre placi. Acest lucru nu se observa la bambus, lemn a carui umiditate nu variaza.

O zi buna,
Alexandru M - www.classbambus.ro



Buna ziua.
Am o cunostinta care si-a pus parchet de bambus si dupa vreo 5 luni a constatat ca parchetul s-a strans si acum are acele rosturi intre placi.

Eu as avea o intrebare. Cat timp trebuie lasat parchetul de babus la uscat dupa ce este cumparat si care este cea mai bunna modalitate de uscare a acestuia ? Inainte de lipirea de sapa trebuie cumva intins prin toata camera (montat fara a fi lipit de sapa)?

As dori sa aflu toate detaliile in legatura cu instalarea acestui tip de parchet pentru a nu avea surprize dupa vreo cateva luni ca acesta s-a strans sau s-a crapat.

Va multumesc pentru ajutor.
kudika315896
Postat pe 22 August 2010 13:46
Am mai multe sfaturi pentru cei care vor sa puna parchet de bambus.
1.Sa se mai gandeasca odata si sa renunte la idee.Motiv:Tatal meu a cumparat bambus desi l-am implorat sa nu o faca,motivul principal era ca stiam ca se zgarie repede.A cumparat bambus si l-a lipit pe o sapa ce nu avea nici o saptamana de cand era turnata.Totul bine si frumos pana ce au trecut vreo 4 zile.Undeva aproape de mijlocul camerei s-a dezlipit parchetul si s-a ondulat deoarece la cea mai mica umiditate(infima) bambusul se dilata incredibil si exercita o forta de necrezut asupra adezivului(credeti ca glumesc,puneti-va si o sa vedeti pe pielea voastra),pe o distanta de 3 metrii s-a dilatat cam 4 centimetri(asta am vazut cand l-am scos).S-a intamplat asta de 3 ori deoarece camera e mare,are cam 25 de mp si din cauza sapei ce avea aproximativ 6 zile de cand era turnata.
2.Daca totusi nu vreti sa renuntati la idee puneti parchet de bambus numai in camere mici(undeva la 10m patrati),sub nici o forma in camere de peste 20 de metri(veti plange in lacrimi in caz contrar).Sapa pe care puneti parchetul sa fie perfect dreapta si uscata(turnata cu mult inainte pentru a se usca perfect pana cand betonul devine matur).Atentie mare:Angajati profesionisti ce au mai pus parchet de bambus(e egal cu 0 daca ai mai pus altfel de parchet pana atunci).Nu va zgarciti sub nicio forma la adeziv(fapt divers,o cutie din aceea costa 250 ron si nu poti pune mai mult de 8 mp cu ea).
In conluzie dumneavoastra alegeti daca va asumati un asemenea risc doar pentru ca parchetul de bambus arata foartel de bine(recunosc asta),toata lumea e libera sa aleaga.Multumesc celor care au postat inainte si m-au lamurit si macar in camera mea nu am pus bambus ci doar in sufragerie!!!
kudika416946
Postat pe 4 August 2011 22:03
de ce oare nu am citit mesajul tau mai devreme. exact asta mi s-a intamplat. acum astept parchetarul sa-l dea afara. sotia zice sa ne montam gresie dar eu nu sunt de acord. mai bine pastram parchetul anterior.era din fag si se mai putea reconditiona. acum parchetarul care vine da vina pe firma care l-a montat. oare sa-l pun tot pe acesta de bambus. in dormitor e ok dar in sufragerie(21mp) acolo e problema
kudika429048
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:11
Am prieteni care si-au pus parchet din bambus si sunt foarte multumiti. Parchetul din bambus densificat se afla la acelasi nivel cu Ipe, cel mai dur lemn din lume. Cel putin, astea sunt afirmatiile producatorului marcii de parchet ClassBambus. Informatiii gasesti pe http://www.decolandia.ro
kudika_928114
Postat pe 6 Ianuarie 2014 21:21
E pentru prima oara cand aud de parchet din bambus...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Ianuarie 2014 09:07
De la: kudika_928114, la data 2014-01-06 21:21:37Am prieteni care si-au pus parchet din bambus si sunt foarte multumiti. Parchetul din bambus densificat se afla la acelasi nivel cu Ipe, cel mai dur lemn din lume. Cel putin, astea sunt afirmatiile producatorului marcii de parchet ClassBambus. Informatiii gasesti pe http://www.decolandia.ro




Asa si????Care este ideea de baza???Presupun ca pretu unui astfel de tip de parchet este ridicat in raport cu cel vehiculat,luand in calcul suportul de baza!!Oricum,multumesc pentru inforatii!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2014 09:19
De la: kudika_15804, la data 2014-01-07 09:19:51
De la: kudika_928114, la data 2014-01-06 21:21:37Am prieteni care si-au pus parchet din bambus si sunt foarte multumiti. Parchetul din bambus densificat se afla la acelasi nivel cu Ipe, cel mai dur lemn din lume. Cel putin, astea sunt afirmatiile producatorului marcii de parchet ClassBambus. Informatiii gasesti pe http://www.decolandia.ro




Asa si????Care este ideea de baza???Presupun ca pretu unui astfel de tip de parchet este ridicat in raport cu cel vehiculat,luand in calcul suportul de baza!!Oricum,multumesc pentru inforatii!!!



pretul**
...ma grabesc,am treaba!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2014 09:29
foarte rar intervin in discutii tehnice dar acum multe sint departe de subiect,pentru a ajunge la o discutie constructiva ar fi nevoie de lamuriri,-nu exista parchet de bambus masiv, doar stratificat dublu triplu etc-nu se poate compara parchetul indiferent de esenta cu pardoseala melaminata[prima presupune lemn un produs natural iar adoua este produs sintetic care mai poate contine si praf delemn]-greselile crase de punere in opera nu justifica respingerea idei de amonta parchet de bambus-faptul ca cineva nu a vazut pina acuma parchet de bambus[daca afirmatia e sinonima cu cine esti tu ca n-am auzit de tine]inseamna lipsa de spirit de observatie deoarece este prezent la orice furnizor de profil-parchetul este din lemn si se zgirie ceva normal-un parchet montat corect cu un adeziv adecvar situatiei si o sapa bine executata si pregatita rezista chiar si la oteava sparta.personal recomand cu cea mai mare caldura montarea lui vs orice melaminat,mai ales ca are un pret rezonabil pentu un parchet de 18-20mm gata finisat[este la jumate fata de stejar]si la un sfert fata de un exotic.problema reala este sa alegi corect pardoseala care corespunde nevoilor tale si sa poti sustine in timp alegerea facuta
kudika_952992
Postat pe 25 Ianuarie 2014 19:14
De la: kudika_952992, la data 2014-01-25 19:14:37 foarte rar intervin in discutii tehnice dar acum multe sint departe de subiect,pentru a ajunge la o discutie constructiva ar fi nevoie de lamuriri,-nu exista parchet de bambus masiv, doar stratificat dublu triplu etc-nu se poate compara parchetul indiferent de esenta cu pardoseala melaminata[prima presupune lemn un produs natural iar adoua este produs sintetic care mai poate contine si praf delemn]-greselile crase de punere in opera nu justifica respingerea idei de amonta parchet de bambus-faptul ca cineva nu a vazut pina acuma parchet de bambus[daca afirmatia e sinonima cu cine esti tu ca n-am auzit de tine]inseamna lipsa de spirit de observatie deoarece este prezent la orice furnizor de profil-parchetul este din lemn si se zgirie ceva normal-un parchet montat corect cu un adeziv adecvar situatiei si o sapa bine executata si pregatita rezista chiar si la oteava sparta.personal recomand cu cea mai mare caldura montarea lui vs orice melaminat,mai ales ca are un pret rezonabil pentu un parchet de 18-20mm gata finisat[este la jumate fata de stejar]si la un sfert fata de un exotic.problema reala este sa alegi corect pardoseala care corespunde nevoilor tale si sa poti sustine in timp alegerea facuta
Dorin_Ciochina_1
Postat pe 27 Iunie 2014 22:52
va salut.sa incep ami exprima punctual meu de vedere ,bambusul este o planta fibroasa si nu un arbore ,rezista mult mai bine decat lemnul
la tensiuni oscilatii de temperatura,o greseala care o fac multi este ca al lipesc cu adeziv de pardoseala inpiedicand parchetu sa lucreze si atunci se deformeazade,inconvoaie,unfla se desface de asta se plang multi sfatul meu este sa fie pus flotant ,adica lipit numai la cant pus pe membrana de parchet ,soric cum ai mai spun meseriasii asta ai da libertate de miscare, cu spatiu la margine 0,5in lungime si ceva mai mult in latime 0.8tineti minte ca orice parchet din lemn sau fibra se dilate pe latime mai mult, la lemn mai mult fata de fibra si mai bun este sa se izoleze pardoseala cu un polistiren extrudat de 2,3,4 5 cm lipit cu adeziv si pe el pus parchetul prin lipire in cantul parchetului nu de polistiren, lemnul este mai pretentios decat mdf fiind o structura organica mult mai pretentios la intretinere asta al face si frumos iar bambusu este mult mai rezistent, cu dilatatii mai mici si un material deosebit prin natura lui intotdeauna veti gasi bambusu stratifica sau lipit nu poate fi masiv adica dintro bucata
Dorin_Ciochina_1
Postat pe 27 Iunie 2014 23:42
Salutare. Din ce am reusit sa ma documentez pe net . reiese faptul ca parchetul din bambus numai cel cu click deci care permite montaj flotant poate fi montat peste un strat izolant de polistiren extrudat., parchetul de bambus care necesita lipire nu se poate monta decat pe suport de beton ( si cred ,nu sunt sigur si pe placaj din lemn !! ) pentru-ca adezivul folosit topeste polistirenul la contactul cu acesta, mai ales ca aplicarea nu se face intre rosturi ( nut si feder) ci pe partea de dedesupt (ca si la gresie sa zicem ). by by
kudika_982143
Postat pe 5 Martie 2015 18:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Plante de apartament usor de intretinut 29 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
pat de fier 8 De la: Mihaela09 26 Iunie 2010 10:07
parchet zgaraiat - mai are vreo sansa? 8 De la: kinder_condo 25 Iulie 2010 12:47
Racitor de aer 19 De la: david_laur 14 Iunie 2009 11:41
Usa metalica 36 De la: soraflorentina 3 Martie 2010 21:47