Setari Cookie-uri

Turistii romani ...sunt okay !

Suntem mult mai cizelati si mai educati decat exponentii popoarelor -asa zise-mai" cu staif" din Europa ! In afara unor scandinavi, olandezi si a unor italieni care dau dovada de o etica ,un comportament si-un sarm aparte,englezii,francezii , rusii si chiar si nemtii (care altadata dovedeau o educatie proverbiala)dovedesc vadite carente de educatie comportamentala ! Discutii galagioase si cu voce tare,mizerie lasata in urma lor in restaurante sau in salile de mese, betia (fiind un deziderat )la ordinea zilei,risipa de mancare si bautura in programele de all-inclusive,tinute jalnice prost alese,culori prost armonizate ,mototolite si murdare ,copii lasati de izbeliste (existand si riscul sa se innece in piscine nesupravegheati) si...cuvantul "sorry" care se pronunta din ce in ce mai greu !!! Ce este de neinteles...de ce romanii cand se intalnesc chiar si la mii de kilometrii de tara se evita si se ignora reciproc ?!... PS ...Sunt aspecte intalnite intr-o statiune de vacanta din insulele grecesti !
crysis
Postat pe 7 August 2010 09:21
j io care credeam k s singura kre gandeste aja....
bloody_queen
Postat pe 13 August 2010 05:17
Englezii-s renumiti pt. betiile crunte, mai ales in Grecia! femeile beau pan' se fac manga, cot la cot cu barbatii, iar copiii minori(fete) comanda alcool in fatza parintilor care se mira de mirarea bietilor chelneri. E mai mult decat neplacut sa nimeresti la o masa langa un grup de britsi.
Impresia mea este ca, de fapt, indivizii sunt reprezentantii clasici ai mahalalelor englezesti si care, pt. o suma derizorie pt. ei (chiar daca-s someri) isi pun poalele-n cap in Grecia; la ei acasa n-ar indraznii sa faca asa ceva, sau nu fara consecinte.
Irulan
Postat pe 1 Septembrie 2010 20:32
turistii romani sunt necivilizati ,prost crescuti.nesimtiti,cu pretentii de mari oameni cu bani,intr-un cuvant niste parveniti,sigur ca mai sant si exceptii printre ei dar in general asa sunt. ar trebui sa mai invete de la turistii straini ca au ce invata.Dar prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.de....asa-i romanul.poate peste 100 de ani sa fim si noi ca ceilalti,europeni.
kudika318339
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:34
Va asigur ca romanii nu-s mai rai ca altii.Am vazut romani comportandu-se ca turisti mult mai bine ca altii.Si sa nu uitam ceva: nu putem generaliza si mai ales dupa criterii asa subiective cum ar fi petrecerea vacantei. In vacanta vii sa te distrezi,sa faci ce nu faci acasa,sa te eliberezi. Locuiesc pe o insula greceasca asa ca stiu ce spun. Sa vedeti ce frumos e sa te trezeasca toti betzalaii cu noaptea-n cap si sa-ti cante serenade sub balcon la 4 dimineata! si cand te uiti sa vezi pe cine vrei sa injuri vezi capete blonde,tineri nordici rupti de alcool.Dar nu-i poti judeca: sunt tineri,veniti ladistractie.Ghinionul meu ca stau intr-un loc unde-i vad mereu,cu siguranta acasa la mama si tata nu fac asa. Cat despre italieni te fereasca sfantul,n-au nici o treaba cand plodu lor vine si-ti baga dejtu-n fund si rad de nu mai pot. Ghici cine umple urgenta in fiecare noapte? olandezele,suedezele si mai ales britanicele: bete,ciufulite,galagioase sau extenuate dupa atata doamna P..a. De ce ajung la spital? pentru ca de cele mai multe ori gardienii ce le culeg din Bar Street la ora inchiderii nu stiu la ce hotel sa le duca asa ca....rasu-plansu!
blue_domes
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:07
De la: blue_domes, la data 2010-09-09 12:07:54 Va asigur ca romanii nu-s mai rai ca altii.Am vazut romani comportandu-se ca turisti mult mai bine ca altii.Si sa nu uitam ceva: nu putem generaliza si mai ales dupa criterii asa subiective cum ar fi petrecerea vacantei. In vacanta vii sa te distrezi,sa faci ce nu faci acasa,sa te eliberezi. Locuiesc pe o insula greceasca asa ca stiu ce spun. Sa vedeti ce frumos e sa te trezeasca toti betzalaii cu noaptea-n cap si sa-ti cante serenade sub balcon la 4 dimineata! si cand te uiti sa vezi pe cine vrei sa injuri vezi capete blonde,tineri nordici rupti de alcool.Dar nu-i poti judeca: sunt tineri,veniti ladistractie.Ghinionul meu ca stau intr-un loc unde-i vad mereu,cu siguranta acasa la mama si tata nu fac asa. Cat despre italieni te fereasca sfantul,n-au nici o treaba cand plodu lor vine si-ti baga dejtu-n fund si rad de nu mai pot. Ghici cine umple urgenta in fiecare noapte? olandezele,suedezele si mai ales britanicele: bete,ciufulite,galagioase sau extenuate dupa atata doamna P..a. De ce ajung la spital? pentru ca de cele mai multe ori gardienii ce le culeg din Bar Street la ora inchiderii nu stiu la ce hotel sa le duca asa ca....rasu-plansu!







... multi se autocompatimesc degeaba ... pentru ca se compara cu niste IDEALURI media si se uita doar la niste jeguri care, din pacate, exista si in romania ...

... as adauga ca nu numai ca turisti unii se comporta jalnic ... la straini ma refer ... la englezi e chiar o ''moda'' ... vinerea si simbata seara umbla englezoaicele bete critza, fara chiloti la ele ... cine e disponibil le poate da o pompa ... diminetza nu mai stiu nimic ... sint lemn ...

marco918
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:15
De la: farcry2, la data 2010-08-07 09:21:49 Suntem mult mai cizelati si mai educati decat exponentii popoarelor -asa zise-mai" cu staif" din Europa ! In afara unor scandinavi, olandezi si a unor italieni care dau dovada de o etica ,un comportament si-un sarm aparte,englezii,francezii , rusii si chiar si nemtii (care altadata dovedeau o educatie proverbiala)dovedesc vadite carente de educatie comportamentala ! Discutii galagioase si cu voce tare,mizerie lasata in urma lor in restaurante sau in salile de mese, betia (fiind un deziderat )la ordinea zilei,risipa de mancare si bautura in programele de all-inclusive,tinute jalnice prost alese,culori prost armonizate ,mototolite si murdare ,copii lasati de izbeliste (existand si riscul sa se innece in piscine nesupravegheati) si...cuvantul "sorry" care se pronunta din ce in ce mai greu !!! Ce este de neinteles...de ce romanii cand se intalnesc chiar si la mii de kilometrii de tara se evita si se ignora reciproc ?!... PS ...Sunt aspecte intalnite intr-o statiune de vacanta din insulele grecesti !


eu sunt satul de ei de aici din tara. daca plec logic ca nu vreau sa mai vad vreunul.
leo_
Postat pe 9 Septembrie 2010 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rochie in stil militar 1 De la: AlexandraB 10 Decembrie 2010 18:38
La multi, multi ani! 2 De la: yumalai 5 Ianuarie 2010 14:37
Cadouri8-| 12 De la: ileanastan 13 Martie 2010 11:17
rochie scurta de revelion - accesorii 2 De la: bclaura23 8 Februarie 2010 14:33
Vara..Vara...Vara! 5 De la: r_girl 22 Mai 2009 09:47