fimo

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

dark_lily09 Avatarul lui dark_lily09

6 mesaje

buna tuturor:)
as vrea sa va intreb despre aceasta plastilina.mi-am cumparat fimo se mi-am facut niste cercei foarte draguti urmand instructiunile lasand plastilina in cupto timp de 30 de min.ei...rezultatul: s-a innegrit si totodata am mai afumat si bucataria:).
va rog cei care sti u sa-mi spuna si mie cum sa prelucrez corect fimo:)

multumesc mult.
Raporteaza abuz de limbaj
iulis Avatarul lui iulis

1 mesaj
Oras: timisoara

Salut!
Lutul Fimo ca si Cernitul se ard in cuptorul de aragaz, cu usa intredeschisa 5-10 min, dupa care lasi sa se raceasca incet, in cuptor, cu usa inchisa. Trebuie inainte sa testezi cuptorul. Cat timp este cald lutul este elastic. Sper ca ti-am putut fi de folos!
O zi buna!
Mari_mica Avatarul lui Mari_mica

15 mesaje

Buna Lily...eu am lucrat cu fimo si pot sa iti spun ca nu m-a incantat deloc,(eu prefer pasta modelatoare)...ei bine eu il bagam in cuptorul cu microunde timp de 3-4 minute...la putere maxima...fa o incercare mai inainte..pune cercelusii mai putin timp pentru ca nu cred ca-ti doresti sa se strice;))...incearca mai multe variante...amc ateva colege care il usuca cu pheonul...eu nu am incercat dar nu vad de ce nu ar merge;))spor
Gandurile-mi apar si dispar intr-o dezordine vesela
3u93n Avatarul lui 3u93n

10 mesaje
Oras: bucuresti

denisuca.com/tutorial-cum-se-lucreaza-cu-fimo.html
vezi totul aici
kudika189114 Avatarul lui kudika189114

1 mesaj

Sa stii ca fimo trebuie lasata sa se usuce deoarece se innegresta daca e lasata in cuptor+ ca se rupe...uscand-o la soare, ramane intacta (ca si pasta modelatoare)