Setari Cookie-uri

divort ???!!!!....sau amagire ca se va indrepta????

...imi este greu sa spun prin ceea ce trec...am 27 de ani de casnicie...(ma rog... asa zisa casnicie in ultima vreme), spun asta din cauza sotului meu care este un betiv incurabil.
De baut a baut toata viata, dar in ultima vreme ...foarte mult...
Am acoperit totul pana acum fata de cei din jur...imi este rusine sa spun cuiva din afara familiei ceea ce se intampla cu mine si cu viata mea. La serviciu am ascuns suferinta mea...nimeni nu banuieste cat sufar.Am ajuns sa urasc sarbatorile, zilele libere sau weekend-ul.Toate sunt la fel....betie... betie... betie.A ajuns sa mearga noaptea de serviciu pt a sta acasa ziua sa bea... este foare violent verbal... de cateva ori chear si fizic...iar aceste acuzatii nefondate care mi le aduce ma dor tare mult...
nu-i mai suport acuzatiile care mi le aduce, injuriile si toate celelalte... am ajuns sa-l urasc... de foarte multe ori am ajuns sa spun ca daca ar muri nu mi-ar parea rau ...sa ma ierte Dumnezeu pt asta ca nu-i doresc moarte, dar nu mai suport.. L-am iubit foarte mult... ne-am casatorit din dragoste....dragoste ...care acum s-a transformat in ura... am ajuns sa nu mai suport sa ii vad fata aceea buhaita de bautura... in timpul saptamanii cand merge la serviciu nu bea asa de mult cum face li weekend... este un barbat muncitor ... se pricepe la multe lucruri... dar pe majoritatea le face sub influenta alcoolului... iar pt mine ceea ce face nu mai valoreaza nimic i...daca nu ar bea ar fi un om de nota zece....din pacate alcoolul il distruge atat pe el cat mai ales pe mine....
nu stiu cum sa o mai scot la capat ... nu vrea sa urmeze un tratament pt dezalcoolizare... negand faptul ca este alcoolic... pozeaza in barbatul perfect fata de cei din jur
ma gandesc din ce in ce mai mult sa divortez ...
...cred ca ma amagesc singura ca se va schimba...
... daca cineva a fost in situatia mea si a reusit sa isi salveze casnicia , sau cineva ma poate ajuta cu un sfat va rog din suflet sa o faceti...
...va multumesc...
kudika114131
Postat pe 29 Mai 2010 14:25
adica tu dupa 27 ani de betivaneala speri sa mai scoti om din el? ntz ntz ntz....gandeste-te ca la pensie va fi mai rau
miss_darine
Postat pe 29 Mai 2010 22:07
De la: kudika114131, la data 2010-05-29 14:25:06
...cred ca ma amagesc singura ca se va schimba....


pai asta si faci..si cred ca daca ai stat 27 de ani...nu vad de ce ai face ceva acum?
one_size
Postat pe 29 Mai 2010 22:13
exista o zicala din batrani,ca noi romanii avem multe...curvar este cat poate,betiv va fi toata viata....parerea mea este sa-l lasi chiar daca esti casatorita de f mult timp cu el...macar batranetile sa le traiesti linistita...avem o viata, care este f scurta si nu merita nimic pe lumea asta sa ti-o umbreasca cu probleme...fa-ti curaj si lasa-l...succes
kudika182094
Postat pe 4 Iunie 2010 10:40
De la: miss_darine, la data 2010-05-29 22:07:58 adica tu dupa 27 ani de betivaneala speri sa mai scoti om din el? ntz ntz ntz....gandeste-te ca la pensie va fi mai rau


Cunosc un caz, cand...la pensie s-a lasat si de baut si de fumat....dar...e doar un caz...Tatal meu, in schimb,...nu s-a lasat niciodata...pana a decedat...degradat de alcool!
Nu pot sa-ti spun decat ca esti o eroina....Incearca sa faci ceva pt tine...viata e scurta....
stmaria
Postat pe 4 Iunie 2010 11:43
Din punctul meu de vedere, divort.
Nu ar strica sa le spui celor apropiati prin ce treci, sigur vor avea o vorba buna si un sfat pentru tine.
kitty_krieger
Postat pe 4 Iunie 2010 12:03
Sa inteleg ca de acum aveti o varsta onorabila, o varsta la care trebuie ( trebuia ) sa fiti respectata de sot , apucaturile cu alcoolul nu au sa-l lase niciodata , poate totusi e vorba de altceva!!!, sfatul meu , e sa divortati sau cel putin sa stati separati, atunci veti vedea daca are nevoie de dvs. iar la intoarcere daca va fi , va trebui sa puneti niste conditii clare ( fara alcool). Copii aveti? Ce parere au acestia? Va dau dreptate , sunt cu dvs. ? Bautura poate avea si cateva cauze , monotonia in familie , anturajul sotului , meseria ( micile ciupeli de banuti de care face rost in afara bugetului familial ) pe care sotul considera ca e mai bine sai cheltuie cu prieteni la sprit , in cuvant o iesire in libertate , poate aveti si dvs partea de vina ? va-ti intrebat , poate i-ati permis prea multe!? Nu e o lege si nu poate nimeni sa va dea un sfat, in fond dvs alegeti, nimeni nu va impune DIVORTATI sau SUPORTATI !

S incer aceasta e parerea MEA , a unui BARBAT
kudika156201
Postat pe 4 Iunie 2010 12:12
e greu,foarte greu sa il mai indrepti.....ti'o spun din propria experienta,si daca mai faci si copii vor suferi mai mult ca tine.....eu am un tata care bea non'stop si stiu cat a suferit mama si cate batai primea pe baza minciunilor altora si cata bataie am mai primit si eu pana la 13 ani doar ca sa o supere pe ea. am suferit foarte mult din cauza lui,de la 15 ani ma rugam sa am o sansa sa plec de acasa,si a avut ,la 18 si am jurat ca nu ma mai intorc acolo....asa ai vrea sa patesti si u?!sa vezi copii tai cum sufera?!
mia_anais
Postat pe 4 Iunie 2010 12:21
De la: kudika114131, la data 2010-05-29 14:25:06...imi este greu sa spun prin ceea ce trec...am 27 de ani de casnicie...(ma rog... asa zisa casnicie in ultima vreme), spun asta din cauza sotului meu care este un betiv incurabil.
De baut a baut toata viata, dar in ultima vreme ...foarte mult...
Am acoperit totul pana acum fata de cei din jur...imi este rusine sa spun cuiva din afara familiei ceea ce se intampla cu mine si cu viata mea. La serviciu am ascuns suferinta mea...nimeni nu banuieste cat sufar.Am ajuns sa urasc sarbatorile, zilele libere sau weekend-ul.Toate sunt la fel....betie... betie... betie.A ajuns sa mearga noaptea de serviciu pt a sta acasa ziua sa bea... este foare violent verbal... de cateva ori chear si fizic...iar aceste acuzatii nefondate care mi le aduce ma dor tare mult...
nu-i mai suport acuzatiile care mi le aduce, injuriile si toate celelalte... am ajuns sa-l urasc... de foarte multe ori am ajuns sa spun ca daca ar muri nu mi-ar parea rau ...sa ma ierte Dumnezeu pt asta ca nu-i doresc moarte, dar nu mai suport.. L-am iubit foarte mult... ne-am casatorit din dragoste....dragoste ...care acum s-a transformat in ura... am ajuns sa nu mai suport sa ii vad fata aceea buhaita de bautura... in timpul saptamanii cand merge la serviciu nu bea asa de mult cum face li weekend... este un barbat muncitor ... se pricepe la multe lucruri... dar pe majoritatea le face sub influenta alcoolului... iar pt mine ceea ce face nu mai valoreaza nimic i...daca nu ar bea ar fi un om de nota zece....din pacate alcoolul il distruge atat pe el cat mai ales pe mine....
nu stiu cum sa o mai scot la capat ... nu vrea sa urmeze un tratament pt dezalcoolizare... negand faptul ca este alcoolic... pozeaza in barbatul perfect fata de cei din jur
ma gandesc din ce in ce mai mult sa divortez ...
...cred ca ma amagesc singura ca se va schimba...
... daca cineva a fost in situatia mea si a reusit sa isi salveze casnicia , sau cineva ma poate ajuta cu un sfat va rog din suflet sa o faceti...
...va multumesc...

Buna am 33 de ani si exact aceeasi viata am avut-o si eu cu sotul meu.Aceleasi ginduri ka si dvs. Dar e si gelos.Prima data cand am plekat de akasa (o saptamana) impreuna ku fiika mea, mi-a promis ka se va indrepta. Fiind insarcinata ku al 2-lea kopil am zis ka poate se va tine de promisiune si asa nu o sa las kopiii fara tata. Promisiunea asta l-a tinut 2 saptamani. Dupa alti 3 ani de kalvar am plekat iarasi kam o luna jumate . Iarasi mi-a promis ka o sa se skimbe si ka nu o sa mai bea.Mam intors si de data asta. Intradevar,akuma nu mai bea dar.......dragostea si uibirea pe kare o simteam .........a disparut. Eu pt el nu mai simt nimik.Din pakate sunt nevoita sa stau ku el pt ka nu are cine sa ma ajute cu kopiii. Suntem doar parinti ...sot si sotie .....doar in akte(dormim separat) . Daka as putea sa ma deskurk singura ku kopiii ....maine sa divorta. Asa ka ....nu mai sta pe ginduri.Sau makar ameninta-l ku divortul, dar daka ai ajuns sa-l urasti..........lasa-l... "makar sa mori fericita". Eu nu pot.
laura_aly
Postat pe 4 Iunie 2010 20:10
cum ai putut rezista 27 de ani cu un betiv?????? eu am 32 de ani,am fost casatorita cu un betiv la fel de tare ca al tau,dar pe deasupra si puturos,nu munca,nu nimic.Eu munceam si el bea.Am divortat dupa 6 ani si mi am vazut linistita de viata mea si a copilului nostru. m am recasatorit si am dat peste unu care la inceput a fost miel,iar acum e zmeu,tot din cauza la alcool.Nu a fost asa de la inceput,a fost frumos si multa iubire.Nu ma bate,nu ma agreseaza,nu mi face absolut nimic,dar bea zilnic,iar eu nu am cu cine schimba o vorba.Am si cu el un copil de 2 ani jumate,dar asta nu m ar retine sa l parasesc daca o tine tot asa.el spune ca nu poate trai fara mine,dar nici nu face nimic sa ma pastreze.Si el e foarte priceput la toate,aduce foarte mult in casa,dar un lucru nu l compenseaza pe altu. Nu m ai suferi atat si DA-L DRACU de BURETAR.,m ai ales sa n ai nici copii.TE PUP SI ASTWEPT SA MI RASPUNZI
muresan_elena_roxana
Postat pe 4 Iunie 2010 23:51
in aceeasi situatie sint si eu dar pe deasupra nu mai are nici servici si somajul il mai si bea as vrea sa divortez dar bani de unde nu am nici de datorii caci datoriile sunt zice el ale mele ca si copii .sint legata de picioare din cauza ca am vrut sa fiu o mama buna si sa muncesc ptr copii mei ,dar viata asta nu ma lasa....... nici nu stiu ce mar astepta divortind...........
kudika096633anisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 09:51
stii ca se spune ca alcoolismul este o boala.... deci poate ar fi potrivit sa-l ajuti sa scape de meteahna.dar necesita multa rabdare pe care daca nu o mai ai ,nu stiu ce sa-ti spun...mai poti incerca sa-l faci sa mearga la un control si acolo sa-i spuna ca este grav bolnav,oricum daca isi va face transaminazele ii vor iesi mari in mod sigur.multi barbati sant fricosi .lasa-l in spital 2-3 zile singur sa vezi ce se sperie.spune-i ca va muri daca mai bea,majoritatea se socheaza asa. iti doresc putere multa ca vei avea nevoie.
aizana
Postat pe 5 Iunie 2010 12:15
SPERIATI-I FETELOR,CA ALFEL VA DISTRUGETI PE VOI.FITI SMECHERE CA ASTA-I METEAHNA GREA.
GASESTE MOTIV SA-I FACI ANALIZE SI SA-I SPUNA DOCTORUL CA VA MURI DACA MAI BEA.
aizana
Postat pe 5 Iunie 2010 12:18
acesti barbati sant fragili psihic,deaceea beau ca sa-si ascunda frustrarile. daca intelegi acest lucru,poti actiona in consecinta,ori il faci sa se simta puternic si esti alaturi de el,ori il sperii mai rau si-i spui ca-i bolnav rau.merge la 95% din cazuri. se potolesc ca la majoritatea le este frica de moarte.
aizana
Postat pe 5 Iunie 2010 12:21
....da.....asta e o boala care faca sa sufere multa lume....daca ar suferi numai ei,nenorocitii de betivani,ar fi bine...dar sufera sotia ,copiii,parintii...Trec prin aceeasi situatie si imi pun aceleasi intrebari....L-am amenintat cu divortul si n-are nici o treaba.,zice:si,ce crezi ca mor...du-te,fa-ti de cap....ca asta astepti.!...Daca era sa fac asta,faceam de mult ,dar eu vreau sa am familie,sa fim uniti sa-mi vad copiii la casa lor.Tin cu dintii de o casnicie care nu-mi aduce nici o bucurie.Singura mea bucurie sunt copiii(fata si baiat) care sunt mari acum.Am suferit 27 de ani bautura,injuriile,gelozia...simt ca nu mai pot...plang,ma consum...Stiu ca nu merit asta si cred ca nici o femeie nu marita.Sunt o lasha...mi-e teama de singuratate!
4apryl
Postat pe 5 Iunie 2010 12:33
lupul isi schimba blana dar naravul ba...stimata doamna...eu cred ca ar fi timpul sa iei viata in propriile maini si sa va vedeti de zilele care au mai ramas...bune ,rele....si o sa vedeti ce bine va fi...in primul rand...LINISTEA SUFLETEASCA....
kudika137395
Postat pe 5 Iunie 2010 14:37
Cunosc si eu un caz, in familia mea. Bunicul meu, care m-a crescut, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!, a baut din tinerete pana la a doua varsta . Bunica insa nu a renuntat niciodata. De ce? Pt ca era un om de nepretuit...pt mine cel putin era un zeu. Si ei s-au luat din feciorie cum era la tara, s-au iubit mult...el foarte inteligent si cel mai harnic om din lume, ea femeie de casa si dracoasa...a aflat ea nu stiu de unde de nu stiu ce pastile, pe care i le punea in mancare , in ceai, in cafea...si bunicul meu nu a mai baut...nu mai simtea nevoia...pastilele se numeau antalcol . Sper sa se mai gaseasca. Bunica dadea multi bani pe ele ca le lua de la o farmacista, fara reteta si dadea spaga...si am impresia ca e nevoie de reteta. Nu sunt sigura...eram micuta cand se vorbea despre ele. Si apropo, bunicul o lauda pe bunica pt ca a facut asta si datorita ei, s-a lasat de alcool si si-a prelungit viata.
SEmperIdem
Postat pe 5 Iunie 2010 15:09
Tare mi-e teama ca nu se va schimba... Alcoolul e la fel ca drogurile, nu te mai poti lasa... In afara de asta, nici nu vrea sa coopereze...asa ca... Mai bine divortezi si iti vezi de viata ta, pentru ca un barbat afumat e in stare de multe nenorociri...
Micael
Postat pe 5 Iunie 2010 16:38
IMI PARE RAU CA TE DEZAMAGESC PRIN COMENTARIUL MEU DAR SFATUL MEU E ,,LASAL SI FUGI,,DACA CINEVA CARE MAR CUNOASTE AR CITI MESAJUL MEU CARE TIL LAS LAR BUFNI RASUL ....POATE TE INTREBI DE CE?SI EU SUNT CASATORITA DE 23 DE ANI SI CAND AM CITIT POVESTEA TA MAM REGASIT INTRUL TOTU IN EA ACELAS BETIV ,ACELAS COMPORTAMENT SI CULMEA TOT ASA AM SPERAT SI EU CA SE VA INDREPTA DAR NUUUUU.......MAI RAU A LUATO DEOARECE E CONSTIENT CA MAM INPACAT CU SITUATIA....DAR SE INSEALA NICI NU STIE CEL ASTEAPTA....NU MA MAI UIT LA NIMIC.... NU MERITA MACAR SAMI TRESC ANII CARE MIAU RAMAS DEPARTE DE BETIVII NINOROCITI.....AM AJUNS LA CONCLUZIA CA MAI BINE TE LUPTI CU 100 DE AMANTE DECAT CU BAUTURA ,,,,E CEL MAI APRIG DUSMAN....
kudika151469
Postat pe 5 Iunie 2010 16:44
Eu am divortat dupa 22 de ani de casnicie. Tocmai din motive asemanatoare. Crede-ma, oamenii nu se schimba. Mai ales un betiv. Divorteaza-te cat mai repede se poate. Fa-o pt. respectul fata de tine. Nu pot sa-ti povestesc, cat de bine ma simt acum. Si nu imi pare rau ca am facut pasul,imi pare rau ca nu am facut mult mai repede. Fa-o...
klotild
Postat pe 5 Iunie 2010 17:17
"Divorteaza-te cat mai repede" nu stiu de ce, dar expresia asta ma duce cu gandul ......despaducheaza-te cat mai repede
miss_darine
Postat pe 5 Iunie 2010 17:22
ce sa va spun pt inceput un proverb rominesc "lupul isi schimba parul dar naravul ba"!!, un sfat in aceasta situatie nu e usor de dat ,uitate in suflet si in constiinta ta,umilinte si violente nu sunt lucruri usor de suportat ,eu stiu bine ca le-am avut ,am crezut si eu ca si tine si dupa 11 ani de casnicie mi-a fost de ajuns si am spus :GATA ...nu e usor si nu e calea cea mai sigura si simpla de urmat dar in 99% din cazuri e unica ,eu am 5 ani de cind sunt divortata si am si acum probleme cu el dar am reusit in sfirsit sa decid de viata mea de banii mei si tot restul ,si am facut ami multe lucruri de cit in 11 ani de casnicie ,,,,deci oamenii draga mea nu se schimba ,i-a o decizie pina nu e prea tirziu si trece viata pe linga tine..succes !!!!
kudika178032
Postat pe 5 Iunie 2010 18:46

daca crezi ca fara sa mai bea , ar fii sotul cel bun sunt solutii , cauta o tipa care sa stie sa descante , daca ai fii din oras cu mine ti-as recomanda pe cineva , m-a salvat din ceva foarte grav , medicina naturala nu-mi dadea sanse de loc . si in cel mult 3 saptamani eram un om normal , ti-ar putea rezolva solutia si tie , daca nu , incearca cu ceai de pedicutza poate , poate , daca nu cauta-ma si vedem cu te-as putea pune in legatura cu persoana respectiva , dar oricum trebuie sa vii pe la ea.
banalulanonim
Postat pe 5 Iunie 2010 20:08
oamenii ca el nu se schimba , oricat ar promite ,asa ca nu va mai amagiti singura nu mai aveti nimic de pierdut , traiti-va viata linistita
de renuntat la bautura nu v-a renunta va incepe din ce in ce mai rau ,in majoritatea cazurilor asa se intampla, nici un alcoolist nu isi recunoaste boala, pentru ca recunoscand-o si acceptand-o ar face primul pas catre vindecare. cred ca deja a-ti suportat destul , imi imaginez ca este foarte greu dupa atatia anii sa te desparti dar ruptura s-a produs deja asa ca mai bine singura decat intr-o companie proasta si de altfel oricum sunteti singura , nu va puteti baza pe el cu nimic si mai trebui sa ii si suportati jigniriile si viciile.............
fiti corecta fata de dvs si iubiti-va mai mult , acordati-va prioritate in tot ceea ce doriti sa faceti si nu va mai amgiti , acceptati realitatea asa cum este ea si creati-va un alt drum, niciodata nu este prea tarziu
va doresc mult succes.
free_to_be_happy
Postat pe 7 Iunie 2010 10:43
nu se va indrepta.
nicio sansa..de 27 de ani..crezi k se indreapta?
crezi k va face asta? sau asta?
rasp negativ..divorteaza si asta e:) chiar dak e o varsta..nu tb sa itzi fie jena...
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 10:54
Indiferent ce-ti va promite , nu se va tine de cuvant. Stai de vorba cu copii, chiar si cu el, adu-le la cunostinta de ce vei decide, dar fa pasul cat mai ai de trait, o poti face in liniste. Chiar daca va merge si la dezalcolizare nu va rezolva problema atata timp cat nu consstientizeaza aspectul neplacut al problemei lui. Anunta-i familia din care provine sa nu fie surprinsi si sa faca presiuni. Ti-am recomandat acest lucru intrucat am trecut prin asa ceva si mi-a parut rau ca n-am luat decizia mai repede. Fiecare are dreptul la o viata mai usoara. Sigur e ca ii place si barbatii cu greu renunta la placeri si fac sacrificii.
Am inteles ca ai ajuns sa-l urasti, asta chiar te face sa suferi si mai tare, incearca sa te detasezi si vei trece mai usor. Dedica-te copiilor si altor activitati si vei vedea ca-ti va fi bine. Incearca sa nu stai izolata si cu siguranta vei vedea altfel lucrurile.Daca ai posibilitatea incearca sa te separi si apoi vei decide ce trebuie sa faci. Nu merita nimeni sa faca pe altcineva sa sufere indiferent ce alte calitati ar avea, problema alcoolului e destul de grea. Un alcoolic recunoaste in faza terminala ca nu poate renunta la licoare daca e sincer cu el, dar atata timp cat nu recunoaste problema , nu exista solutie indiferent cate socuri vrei sa-i aplici sau amenintari.
Mult noroc si mai multa incredere in tine.
mokus
Postat pe 7 Iunie 2010 11:51

Buna am 33 de ani si exact aceeasi viata am avut-o si eu cu sotul meu.Aceleasi ginduri ka si dvs. Dar e si gelos.Prima data cand am plekat de akasa (o saptamana) impreuna ku fiika mea, mi-a promis ka se va indrepta. Fiind insarcinata ku al 2-lea kopil am zis ka poate se va tine de promisiune si asa nu o sa las kopiii fara tata. Promisiunea asta l-a tinut 2 saptamani. Dupa alti 3 ani de kalvar am plekat iarasi kam o luna jumate . Iarasi mi-a promis ka o sa se skimbe si ka nu o sa mai bea.Mam intors si de data asta. Intradevar,akuma nu mai bea dar.......dragostea si uibirea pe kare o simteam .........a disparut. Eu pt el nu mai simt nimik.Din pakate sunt nevoita sa stau ku el pt ka nu are cine sa ma ajute cu kopiii. Suntem doar parinti ...sot si sotie .....doar in akte(dormim separat) . Daka as putea sa ma deskurk singura ku kopiii ....maine sa divorta. Asa ka ....nu mai sta pe ginduri.Sau makar ameninta-l ku divortul, dar daka ai ajuns sa-l urasti..........lasa-l... "makar sa mori fericita". Eu nu pot.[/quote]

Ai 33 de ani si scrii asa?!??!!? N-am citit pana la capat ce ai scris... de jena (ta). Liiceenilor poate li se mai trece cu vederea ca, deh, sunt generatia mess. Dar tu, "stimata doamna", la 33 de ani ESTI PENIBILA!!
Sper totushi ka kopii nuti seamana (sic!)
daniella_s
Postat pe 7 Iunie 2010 13:30
asa suntem noi femeile ascundem suferinta de gura lumi...dar lumea te face fericita?cum poti sa suporti un astfel de om?cum de ai suportat atat de multe?
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Iunie 2010 13:32
ai dreptate draga doamna----lupul schimba parul dar naravul ba!! si eu am o poveste asemanatoare dar care este gelozia de vina nu alcolul,o casnicie de 11ani de chin si traume psihice,anul trecut am fost plecata in afara o perioada si ma tot implorat sa ma intorc la el si la copil ca sa schimbat dar sincer parca e mai rau ca inainte nu se merit sa mai suferim acum mam decis divortez si am incheiat acest capitol,cu toate ca imi va fi greu dar sper sa ma descurc....asa ca va doresc si vouo stimate doamne care aveti astfel de probleme PUNCT si de la capat acum cat se mai poate succes............
deutza_giulya
Postat pe 7 Iunie 2010 14:33

cauta o tipa care se pricepe sa descante , ti-l poate face sa urasca bautura , el nu trebuie sa stie nimic , crede-ma se pot face minuni in sensul asta , astfel va puteti salva casnicia , cauta o tipa prin recomdarea unui prieten sau cunostinte , nu te arunca cu capul inainte la oricine , verifica daca tipa intr-adevar se pricepe si daca a dat rezultate , multe promit , iti iau banii si nu fac nimic , nu iti recomand tiganci , evita-le .Daca erai din oras cu mine iti recomandam eu chiar 2 persoane nu una , asa...cauta pe la tine.
banalulanonim
Postat pe 7 Iunie 2010 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vopsea pentru haine 8 De la: death_butterfly 31 Octombrie 2012 11:26
Cursuri acreditate CNFPA design vestimentar 1 De la: kudika_13697 6 August 2012 12:21
VAND UGG AUSTRALIA 2 De la: rockk 26 Octombrie 2011 13:17
rochie de nunta 3 De la: anca_paraschiv 14 Septembrie 2010 09:21
pls help! 2 De la: simonycik 11 Octombrie 2009 14:33