Setari Cookie-uri

Vecin pervers.

Intr-o seara stateam cu sotul meu in bucatarie. Era weekend si ne-am permis una din acele nopti tarzii la o cafea. Eu tocmai iesisem din dus si nu aveam pe mine decat un prosop. La un moment dat mi-am aruncat privirea afara si de la blocul vecin, undeva un etaj mai sus, vad o luminita rosie. Era destul de tarziu, luminile erau stinse in tot blocul inclusiv in apartamentul cu pricina asa ca mi-a fost destul de usor sa o remarc. Dupa o privire mai atenta am vazut un individ cu o camera de luat vederi care ne filma.Am inceput sa ma agit, al meu a luat foc spunand ca se duce peste el sa il rupa in bataie...in fine. nu l-am lasat pentru ca la ora aia era cam aiurea sa inceapa sa bata pe la usi in cautarea "tipului cu camera".
Individul nici nu cred ca e prea destept pt ca statea in spatele plasei de la geam crezand ca daca e intuneric nu o sa il vedem.L-am vazut pt ca era imbracat cu ceva alb.Chestia e ca am perdea la geam si nu imi imaginam ca se poate vedea asa clar. A doua zi m-am dus si mi-am cumparat o jaluzea din bambus, colorata dar - surpriza- dupa cateva zile povestea se repeta, tot noaptea de data asta insa noi imbracati ceva mai normal. Clar, jaluzeaua e ineficienta. WTF!!??? M-am facut ca nu il vad ca sa ii observ reactia...ce naiba doar nu se astepta sa ma dezbrac in bucatarie ca sa ma vada el!!!! PAna l-am chemat pe al meu, individul disparuse.
Acum cateva zile o vad pe sotia individului in bucatarie in miezul zilei- e insarcinata undeva in faza terminala. Asta nu scuza cu nimic comportamentul lui.
Noaptea trecuta intru in bucatarie pe la ora 2 noaptea sa bea niste apa si nu mai aprind lumina. Ghici ce - peste drum, aceeasi luminita perversa la datorie. Clar individul spiona pe altcineva. Nu stiu ce sa fac, mi-e teama sa nu ma trezesc pe cine stie ce site, nu ca as fi vreo frumusete. Sunt o femeie normala .
Nu mi se pare normal insa sa imi baricadez toate ferestrele cu paturi sau sa umblu cu pufoaica pe mine de teama tuturor dezaxatilor. Si mai jenant insa mi se pare ca eu nu il cunosc dar el m-a vazut in lenjerie intima si poate ma vede in fata blocului, poate ii si raspund la salut...
Nu stiu ce as putea face in cazul in care se va repeta pt ca practic nu mi-a violat domiciliul, nu a intrat peste mine in casa. Chiar si asa nu mi se pare normal sa nu pot face nimic. Ceva sugestii?
kudika314346
Postat pe 15 August 2010 11:26
Sa inteleg ca te fileaza doar cand esti in bucatarie?De ce nu inchizi jaluzeaua pe timp de noapte?
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 11:30
Sotie insarcinata, blocul de peste drum, geamul cu un etaj mai sus. Nu-i deloc greu sa-ti dai seama si usa apartamentului si sa suni acolo si sa-i ranjesti in fata. Si m-as duce pe inserat, cu o haina lunga pe mine, goala i-as spune: de aproape se vede si mai bine!
Daca esti sigura ca e o camera cu care spioneaza, du-te peste el.
Sa nu fie cine stie ce beculet colorat avut de om in casa, la geam, sa nu se impiedice pe intuneric sotia si sa se loveasca. Uneori imaginatia ne joaca feste.
rashela
Postat pe 15 August 2010 11:45
Da' inchide si tu jaluzeaua aia, Doamne Zici ca n-ai mai stat in viata ta la bloc

Iar daca intr-adevar spiona pe cineva, de ce esti asa sigura ca va spiona pe voi? Sau credeti ca sunteti singurii care stau treji pana mai tarziu in noapte?
kitty_krieger
Postat pe 15 August 2010 12:42
Mai oameni buni, jaluzeaua e trasa tot timpul dar e din bete subtiri de bambus si seara daca ai lumina aprinsa tot se vede prin ea. Nu am jaluzele exterioare care se inchid de tot si blocheaza lumina . Daca aveam nu eram atat de tampa incat sa cer indictii despre cum sa o folosesc. Probleam e ca nu o sa ma apuc sa montez asa ceva doar ca sa ma feresc de vecini. In celelalte camere nu poate sa vada nimic pt ca am balconul inchis care mascheaza ferestrele de la camere. Si nu cred ca ma pandeste doar pe mine, v-am spus ca l-am vazut intr-o noapte cu camera cand la noi era intuneric de ore bune. Sigur gasise alta victima - mai ales acum vara cand lumea sta si mai lejer prin casa.
Sunt sigura ca c e camera de filmat pt ca in prima seara cand a realizat ca l-am vazut s-a dat un pas inapoi si imediat a oprit camera si s-a stins beculetul. Eu ma agitam prin bucatarie si tot aratam spre el si cred ca a realizat ca e descoperit.
Nici sa vreau nu as fi putut sa il confund cu o lumina de veghe. Plus ca si al meu a vazut la fel. Poate sunt eu chioara dar si el?:). Nu e greu de descoperit apartamentul dar cum pot eu sa ma duc la usa lui?? Mi se pare jenant.
Al meu daca se duce, intai il pocneste si dupa aia intreaba daca a nimerit bine. Nu vreau scene cu vecinii mai ales ca femeia aia nu are nici o vina ca are un sot tembel.
MA repet kitty, stiu ca la noi se uita pt ca imediat ce l-am remarcat a disparut de la geam,...si prima si a doua oara. Nu e cam mare coincidenta? daca nu se uita la noi de ce nu si-a vazut mai departe de treaba lui?
kudika314346
Postat pe 15 August 2010 16:04
poate omu' doar fuma!
noaptea toate pisicile sunt negre si e totusi greu sa distingi o camera de luat vederea de la un bloc vecin noaptea, printr-o plasa murdara si prin niste jaluzele de bambus.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 August 2010 16:17
Bine, sunt eu nebuna. Cu toate ca v-am spus ca in prima seara nu aveam jaluzea. Plasa nu e deloc murdara, pare un apartament foarte curat iar termopanele lor sunt mereu oglinda.Si distanta nu e chiar atat de mare crede-ma. In timpul zilei cand are gemul deschis pot sa vad perfect tot ce are in camea. Plus ca noaptea mai ajuta becurile de pe stalpi care sunt destul de aproape de bloc. Dar cum ziceti voi, m-as bucura sa fie asa ca numai stresul asta imi mai lipsea.
kudika314346
Postat pe 15 August 2010 16:24
Stiu ca o sa ma injuri, dar nu ma pot abtine: mi se pare mie sau tu il urmaresti pe el?

Am mai zis-o si o repet: e ca si cum ai tipa sa nu se mai tipe.

Puterea exemplului, puterea exemplului....
kitty_krieger
Postat pe 15 August 2010 16:40
Da, ma uit aproape din reflex de cate ori intru seara in bucatarie, am grija sa nu mai stau sumar imbracata, nici nu mai aprind lumina uneori cand intru sa iau cate o sticla cu apa.Daca asta inseamna la tine ca il urmaresc...inseamna ca am eu o problema cu capul. Deja am ajuns mine in casa sa ma feresc sa mai stau aproape de geam. Daca cineva crede ca imi poate face placere situatia asta....atunci problema nu mai e a mea. Eu am intrebat ce pot face in cazul in care se repeta, nu ce ar fi daca n-ar fi. Totusi senila inca nu sunt si stiu ce am vazut, intrebarea ar fi cum sa rezolv problema.
kudika314346
Postat pe 15 August 2010 17:02
Tot io

Stii si singura ce poti face dar nu vrei. Si apropo, la bloc, iti iei special draperii sau jaluzele ca sa te feresti de vecini. Daca stai la curte, iti plantezi pomi sau tragi un gard inalt ca sa te feresti de vecini. Asta daca, evident, nu-ti place sa se uite altu' in ograda ta si la ce faci tu. Si asta pentru ca asa e firea umana, perversa. Iti recomand filmul "Rear Window" cu James Stewart si Grace Kelly. Toata povestea asta imi aduce aminte de acel film si poate te va ajuta sa intelegi cumva situatia.
kitty_krieger
Postat pe 15 August 2010 17:47
"Mai oameni buni, jaluzeaua e trasa tot timpul dar e din bete subtiri de bambus si seara daca ai lumina aprinsa tot se vede prin ea."

Cand ai cumparat jaluzeaua ma gandesc ca logic ar fi fost sa te gandesti daca mai are cum sa te vada prin ea. Daca te vede prin aia,cumpara alta din niste bete mai groase sau altceva.....Pe bune, ce solutie crezi ca ai?
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 19:06
propun sa iti cumperi si tu o camera si sa il filmezi si tu pe el!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:08
e 10 seara, zece si ceva. o sa ma duc in balcon si am sa privesc spre blocul vecin aflat la o distanta de vreo 25m.
pe acelasi nivel cu mine pe aceiasi directie, practic suntem siamezi urbani, aproape toata vara, vecinii de urbe se tot lafai prin balcon. dar sa fiu albastru daca vad ceva in balconul lor!!

ei sunt acolo, pufaind si carcotind de caldura, da' nu reusesc sa-i disting pentru ca au si lumina stinsa pe balcon. si e vorba doar de plasa mea si plasa lor.
ce chestie, acu' observata, nici macar varfu' tigarilor aprinse nu se vede!


asa ca ma vad nevoit sa fiu carcotas si in cazu' tau!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 August 2010 22:16
nu fi carco geo!
sa te uiti atent ca eu voi fi acolo!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:19
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-15 22:16:56e 10 seara, zece si ceva. o sa ma duc in balcon si am sa privesc spre blocul vecin aflat la o distanta de vreo 25m.
pe acelasi nivel cu mine pe aceiasi directie, practic suntem siamezi urbani, aproape toata vara, vecinii de urbe se tot lafai prin balcon. dar sa fiu albastru daca vad ceva in balconul lor!!

ei sunt acolo, pufaind si carcotind de caldura, da' nu reusesc sa-i disting pentru ca au si lumina stinsa pe balcon. si e vorba doar de plasa mea si plasa lor.
ce chestie, acu' observata, nici macar varfu' tigarilor aprinse nu se vede!


asa ca ma vad nevoit sa fiu carcotas si in cazu' tau!



Nu vreau sa para ca tin cu "ursul" dar balconul vecinului meu e la 5 m si crede-ma ca daca las geamul deshis de la bucatarie se poate uita pana pe hol.Vecinul meu e inofensiv,nu le are cu camerele si urmariri si daca le avea puneam ceva in geam si gata.Mare inginerie.....
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 22:25
solutia exista. e atat de practica si simpla incat ma intreb daca nu cumva initiatoarei ii place sa fie privita si a deschis topicu' doara asa, de ochii sotului!
jaluzele, nu din babus subtire!
plus o vizita la regizor in casa.
da' chestia care m-a facut sa fiu carcotas, este exact ca in cazu' acela cu spionarea baii de cumnat. parca prea exista niste elemente putin credibile!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 August 2010 22:29
offf de ce nu o crezi?
apropo se gasesc si jaluzele din aluminiu!
geo te astept diseara sa te uiti fix in ochii mei!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:32
De la: size_back, la data 2010-08-15 22:32:17offf de ce nu o crezi?
apropo se gasesc si jaluzele din aluminiu!
geo te astept diseara sa te uiti fix in ochii mei!




e cazu' sa-mi scot camera?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 August 2010 22:34
Era deranjant daca o urmarea in dormitor,dar asa in bucatarie......cine sta noaptea in bucatarie?
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 22:37
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-15 22:34:04
De la: size_back, la data 2010-08-15 22:32:17offf de ce nu o crezi?
apropo se gasesc si jaluzele din aluminiu!
geo te astept diseara sa te uiti fix in ochii mei!




e cazu' sa-mi scot camera?

sa nu uiti de fir..sa fie lung...si musai sa ai memorie sa inregistreze tot!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:38
ai ganduri multe!! mmmm, imi plashi
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 August 2010 22:50
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-15 22:50:59ai ganduri multe!! mmmm, imi plashi

uoi lieu ma lua asa pi la schinari o caldura...offf..cred ca di la iemotie!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:54
De la: kudika314346, la data 2010-08-15 17:02:06Da, ma uit aproape din reflex de cate ori intru seara in bucatarie, am grija sa nu mai stau sumar imbracata, nici nu mai aprind lumina uneori cand intru sa iau cate o sticla cu apa.Daca asta inseamna la tine ca il urmaresc...inseamna ca am eu o problema cu capul. Deja am ajuns mine in casa sa ma feresc sa mai stau aproape de geam. Daca cineva crede ca imi poate face placere situatia asta....atunci problema nu mai e a mea. Eu am intrebat ce pot face in cazul in care se repeta, nu ce ar fi daca n-ar fi. Totusi senila inca nu sunt si stiu ce am vazut, intrebarea ar fi cum sa rezolv problema.


Simplu, iti pui o perdea de umbra culoare inchisa, eu am, seara deschid geamul larg si asa dormim, ( am la dormitor), nimic nu se vede in casa, si culmea ca intra si aer.
Si o alta solutie, porti pijamalute de vara, chiar daca-s din bumbac subtire ..maieu si chilotei, chilotul asa cat pantalonel scurt, luate pe pielea goala, sunt mai ok decat o lenjerie intima.:).....( eu asa port, si nu ma intereseaza geamul de la bucatarie, la noi oricum e destul de departe un bloc de altul, insa zoom daca e sa fie, tot au camerele de filmat)
Succes.

P.S....foloseste si tu un halat de baie.
stem_29
Postat pe 15 August 2010 23:05
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-15 22:29:22solutia exista. e atat de practica si simpla incat ma intreb daca nu cumva initiatoarei ii place sa fie privita si a deschis topicu' doara asa, de ochii sotului!
jaluzele, nu din babus subtire!
plus o vizita la regizor in casa.
da' chestia care m-a facut sa fiu carcotas, este exact ca in cazu' acela cu spionarea baii de cumnat. parca prea exista niste elemente putin credibile!

si io am asa o banuiala ca ii cam place, dar ii este greu sa recunoasca (siesi, adica).
kitty_krieger
Postat pe 15 August 2010 23:22
De la: kudika314346, la data 2010-08-15 11:26:33Intr-o seara stateam cu sotul meu in bucatarie. Era weekend si ne-am permis una din acele nopti tarzii la o cafea. Eu tocmai iesisem din dus si nu aveam pe mine decat un prosop. La un moment dat mi-am aruncat privirea afara si de la blocul vecin, undeva un etaj mai sus, vad o luminita rosie. Era destul de tarziu, luminile erau stinse in tot blocul inclusiv in apartamentul cu pricina asa ca mi-a fost destul de usor sa o remarc. Dupa o privire mai atenta am vazut un individ cu o camera de luat vederi care ne filma.Am inceput sa ma agit, al meu a luat foc spunand ca se duce peste el sa il rupa in bataie...in fine. nu l-am lasat pentru ca la ora aia era cam aiurea sa inceapa sa bata pe la usi in cautarea "tipului cu camera".
Individul nici nu cred ca e prea destept pt ca statea in spatele plasei de la geam crezand ca daca e intuneric nu o sa il vedem.L-am vazut pt ca era imbracat cu ceva alb.Chestia e ca am perdea la geam si nu imi imaginam ca se poate vedea asa clar. A doua zi m-am dus si mi-am cumparat o jaluzea din bambus, colorata dar - surpriza- dupa cateva zile povestea se repeta, tot noaptea de data asta insa noi imbracati ceva mai normal. Clar, jaluzeaua e ineficienta. WTF!!??? M-am facut ca nu il vad ca sa ii observ reactia...ce naiba doar nu se astepta sa ma dezbrac in bucatarie ca sa ma vada el!!!! PAna l-am chemat pe al meu, individul disparuse.
Acum cateva zile o vad pe sotia individului in bucatarie in miezul zilei- e insarcinata undeva in faza terminala. Asta nu scuza cu nimic comportamentul lui.
Noaptea trecuta intru in bucatarie pe la ora 2 noaptea sa bea niste apa si nu mai aprind lumina. Ghici ce - peste drum, aceeasi luminita perversa la datorie. Clar individul spiona pe altcineva. Nu stiu ce sa fac, mi-e teama sa nu ma trezesc pe cine stie ce site, nu ca as fi vreo frumusete. Sunt o femeie normala .
Nu mi se pare normal insa sa imi baricadez toate ferestrele cu paturi sau sa umblu cu pufoaica pe mine de teama tuturor dezaxatilor. Si mai jenant insa mi se pare ca eu nu il cunosc dar el m-a vazut in lenjerie intima si poate ma vede in fata blocului, poate ii si raspund la salut...
Nu stiu ce as putea face in cazul in care se va repeta pt ca practic nu mi-a violat domiciliul, nu a intrat peste mine in casa. Chiar si asa nu mi se pare normal sa nu pot face nimic. Ceva sugestii?
In ce zona stai tu?
Valy90
Postat pe 14 Octombrie 2010 13:21
De la: kudika314346, la data 2010-08-15 11:26:33Intr-o seara stateam cu sotul meu in bucatarie. Era weekend si ne-am permis una din acele nopti tarzii la o cafea. Eu tocmai iesisem din dus si nu aveam pe mine decat un prosop. La un moment dat mi-am aruncat privirea afara si de la blocul vecin, undeva un etaj mai sus, vad o luminita rosie. Era destul de tarziu, luminile erau stinse in tot blocul inclusiv in apartamentul cu pricina asa ca mi-a fost destul de usor sa o remarc. Dupa o privire mai atenta am vazut un individ cu o camera de luat vederi care ne filma.Am inceput sa ma agit, al meu a luat foc spunand ca se duce peste el sa il rupa in bataie...in fine. nu l-am lasat pentru ca la ora aia era cam aiurea sa inceapa sa bata pe la usi in cautarea "tipului cu camera".
Individul nici nu cred ca e prea destept pt ca statea in spatele plasei de la geam crezand ca daca e intuneric nu o sa il vedem.L-am vazut pt ca era imbracat cu ceva alb.Chestia e ca am perdea la geam si nu imi imaginam ca se poate vedea asa clar. A doua zi m-am dus si mi-am cumparat o jaluzea din bambus, colorata dar - surpriza- dupa cateva zile povestea se repeta, tot noaptea de data asta insa noi imbracati ceva mai normal. Clar, jaluzeaua e ineficienta. WTF!!??? M-am facut ca nu il vad ca sa ii observ reactia...ce naiba doar nu se astepta sa ma dezbrac in bucatarie ca sa ma vada el!!!! PAna l-am chemat pe al meu, individul disparuse.
Acum cateva zile o vad pe sotia individului in bucatarie in miezul zilei- e insarcinata undeva in faza terminala. Asta nu scuza cu nimic comportamentul lui.
Noaptea trecuta intru in bucatarie pe la ora 2 noaptea sa bea niste apa si nu mai aprind lumina. Ghici ce - peste drum, aceeasi luminita perversa la datorie. Clar individul spiona pe altcineva. Nu stiu ce sa fac, mi-e teama sa nu ma trezesc pe cine stie ce site, nu ca as fi vreo frumusete. Sunt o femeie normala .
Nu mi se pare normal insa sa imi baricadez toate ferestrele cu paturi sau sa umblu cu pufoaica pe mine de teama tuturor dezaxatilor. Si mai jenant insa mi se pare ca eu nu il cunosc dar el m-a vazut in lenjerie intima si poate ma vede in fata blocului, poate ii si raspund la salut...
Nu stiu ce as putea face in cazul in care se va repeta pt ca practic nu mi-a violat domiciliul, nu a intrat peste mine in casa. Chiar si asa nu mi se pare normal sa nu pot face nimic. Ceva sugestii?


in loc de jaluzele , exista pe piata rolete, asa se numesc . sunt dintr-un material gros ,sunt opace si de diferite culori.le poti gasi la cei care executa jaluzele oriontale sau verticale.succes!
ALEXA70
Postat pe 14 Octombrie 2010 13:47
Eu zic sa-i scape barbate-tu cateva labe peste bot ca le merita ala.Si sa-i spuneti si nevestei lui ce mandrete are la usa casei.Asta e antidotul perfect . Sa vezi ce se calmeaza dupa aia.Frica si rusinea il potolesc.
The_Exile
Postat pe 15 Octombrie 2010 00:43
De la: Tharr, la data 2010-10-15 00:43:26Eu zic sa-i scape barbate-tu cateva labe peste bot ca le merita ala.Si sa-i spuneti si nevestei lui ce mandrete are la usa casei.Asta e antidotul perfect . Sa vezi ce se calmeaza dupa aia.Frica si rusinea il potolesc.


violentule......uff...
Celia_29
Postat pe 15 Octombrie 2010 00:48
Si ce ?Nu merita cateva?
Sau vrei sa se duca la el la usa sa-i recite poezii de Bacovia ca pote il induioseaza cu ele sii face apel la latura sensibila din el pe care si-a pierdut-o undeva pe drum
The_Exile
Postat pe 15 Octombrie 2010 10:05
De la: Tharr, la data 2010-10-15 10:05:55Si ce ?Nu merita cateva?
Sau vrei sa se duca la el la usa sa-i recite poezii de Bacovia ca pote il induioseaza cu ele sii face apel la latura sensibila din el pe care si-a pierdut-o undeva pe drum
Valy90
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
experienta: 0, sa ii spun sau nu ? 29 De la: roz5blue6lila7 16 Februarie 2010 16:48
Vise 15 De la: ViSuRi_DuLcI 1 Iulie 2009 22:20
o nelamurire ... 16 De la: adina234 11 Aprilie 2011 13:13
Da`ti`va cu parerea..:) 4 De la: DiavolytaTa 18 Aprilie 2009 12:59
Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi sincere, chiar am nevoie! 2 De la: VeVe_CaMyTzA 6 Ianuarie 2013 14:17