Setari Cookie-uri

durerile menstruale

Buna fetelor! Problema mea este urmatoarea: de cand mi-a venit prima data menstruatia am dureri ingrozitoare si in cel mai rau caz fac si cadere de calciu.Am fost la ginecolog si mi-a dat un tratament cu antibiotic, antiinflamator si no-spa.A fost bun atata timp cat am luat pastilele.Dupa ce s-au terminat au reinceput si durerile.Mi-au fost recomandate anticonceptionalele dar prefer ceva mai natural...Daca stie cineva vreo reteta, vreun ceai...Am incercat si tinctura de marar...nimic...Sunt disperata si m-am saturat de durerile astea...
ela_angel
Postat pe 25 August 2010 17:39
De la: ela_angel, la data 2010-08-25 17:39:15Buna fetelor! Problema mea este urmatoarea: de cand mi-a venit prima data menstruatia am dureri ingrozitoare si in cel mai rau caz fac si cadere de calciu.Am fost la ginecolog si mi-a dat un tratament cu antibiotic, antiinflamator si no-spa.A fost bun atata timp cat am luat pastilele.Dupa ce s-au terminat au reinceput si durerile.Mi-au fost recomandate anticonceptionalele dar prefer ceva mai natural...Daca stie cineva vreo reteta, vreun ceai...Am incercat si tinctura de marar...nimic...Sunt disperata si m-am saturat de durerile astea...
25ml de tarie...afinata,visinata,vodk...merge foarte bine;)..:)):)):))...anticonceptionalele sunt foarte bune..il si regleaza,te tine mai putin,iti vine mai putin,si nici nu mai ai dureri;)
dulceana_babyblue
Postat pe 26 August 2010 21:57
supozitoare carpicon sau indometacin pastile sau supozitoare!
size_back
Postat pe 26 August 2010 21:58
mergi la o farmacie naturista si intreaba sigur te vor ajuta dar sant bune si anticonceptionalele pt o perioada
kudika317123
Postat pe 26 August 2010 22:27
incearca si cu ardei iuti
Tazmanian
Postat pe 26 August 2010 22:34
si eu am avut aceeasi problema, am incercat o gramada de tratamente inclusiv naturiste, insa numai anticonceptionalele au rezolvat problema. iti urez multa sanatate
DayC
Postat pe 27 August 2010 16:16
Multumesc mult pt sfaturi.Momentan mi-am facut niste analize si voi mai face o ecografie.Cred k anticonceptionalele ar fi cele mai bune.Sper doar sa nu ma ingras de la ele.
ela_angel
Postat pe 3 Septembrie 2010 12:07
mai bine ai incerca totusi si ceva naturist sau sa mergi la un homeopat!
size_back
Postat pe 3 Septembrie 2010 12:09
De la: ela_angel, la data 2010-09-03 12:07:44Multumesc mult pt sfaturi.Momentan mi-am facut niste analize si voi mai face o ecografie.Cred k anticonceptionalele ar fi cele mai bune.Sper doar sa nu ma ingras de la ele.


Ei, toate dati fuguta la anticonceptionale...dar antiinflamatoarele ce au? sau scobutilul?Si cat dureaza la tine durerile...co doar n-oi fi altfel decat restul lumii...
kudika226898
Postat pe 3 Septembrie 2010 16:17
Si eu aveam dureri groaznice, sangeri foarte puternice, care durau si 10 zile pe luna.
Am incercat de toate , dar fara niciun rezultat.
Acum vreo 6-7 luni am auzit de ceaiul de coada-soricelului si l-am incercat.
Trebuie sa faci in fiecare dimineata ceai din flori de coada-soricelului si sa-l bei neindulcit, pe stomacul gol.Sa nu pui prea multe flori pentru ca se va face amar.
Cumpara-ti ceaiul de la babutele din piata, nu de la farmacie, pentru ca acela nu are nicun efect ( plicurile contin pulbere din frunze, nu din flori) sau daca ai ocazia culege-l singura.Eu am venit de la munte cu un brat de flori...
Dupa 2-3 luni rezultatele sunt vizibile...
Sper sa functioneze si la tine!Multa bafta si sper ca te-am putut ajuta!
pissy
Postat pe 3 Septembrie 2010 17:04
Cand hemoragia dureaza mai mult de 10 zile e o anemie destul de grava pe rol...asta cauzeaza ciclul prelungit...
kudika226898
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:59
de ce unele dintre voi trebuie sa fiti rautacioase cu ea?nu toate sintem la fel si poate ea este un caz aparte cu durerile ei,cine nu a trecut prin dureri CRUNTE la menstruatie nu are cum sa inteleaga pe altcineva.
si eu am avut dureri crunte si numai cu anticonceptionale mi-au trecut durerile,am luat 3 luni,acum cind am dureri algocalminul este cel care ma mai salveaza de la dureri
kudika316089
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:00
buna si eu am avut dureri groaznice nu stiam ce sa mai fac tratamente naturistice ,ciaiuri , medicamente nimic nu mergea nici supozitoare sau tablete foarte tari nu-si mai facea efect ma plictisisem cit ma duceam la medic si ai spuneam ca nu mai suport durerea de burta ei imi spuneau sa fac sport in timpu cind sint la menstruatie am zis bai frate asta cred ca nu are dureri menstruale ca nu stie cei aia durere eu debea pot sa respir de durere unde sa mai fac si sport la un momendat imi doream sa ramin insarcinata ca sa scap de dureri dar nici insarcinata nu puteam sa ramin asa ca doctora mea mia spus sami faca nu stiu cum sa spune in romaneste dar ca un fel de chiuretaj medici din germania aici unde locuiesc eu miau spus ca cu timpu se string chiaguri de singe in uter si din cauza asta unele femei au dureri insuportabile .vreau sa spun ca am facut si nu mai am dureri asa mari adica daca imi iau un dolormin imi trece in 10 minute care inainte imi luam cite 2 odata si nu-mi trecea deloc acum sint si insarcinata dupa 3 luni de la acel chiuretaj ca alfel nu stiu cu sai zic am ramas si insarcinata eu tiasi recomanda sa mergi la doctor si sa faci mai multe controale si pina la urma o sati depisteze probleme unde este ca undeva ceva nu e bine durerile asa mari nu sint normale
mirela_halle
Postat pe 4 Septembrie 2010 15:17
si eu am aceleasi probleme dureroase ,am o stare de tensiune durere foarte mare de cap mai mult arsuri ,ma ia cu voma cu toate transpiratiile ,este foarte greu nu am mai auzit pana la mine la nimeni.am fost si la doctor mi-au dat antibiotice si anticonceptionale tot asa dureri aveam ,am renuntat la anticonceptionale ca degeaba le luam.nici insarcinata nu reusesc sa raman stau asa luna de luna ca ma ia cu 2 sapt.dinainte starile de tensiune.am citit ca femeile care sunt stresate au durerile astea asa de mari si incerc sa ma linistesc cu calciu si magneziu si ceaiuri de coada soricelului.este o corvoada parca asa sa stai cu durerile astea sa nu le gasesti leacul si mai ales pentru sindromul premenstrual.
daca stie cineva va rog ajutame.....
ucg
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:44
De la: kudika316089, la data 2010-09-04 12:00:26de ce unele dintre voi trebuie sa fiti rautacioase cu ea?nu toate sintem la fel si poate ea este un caz aparte cu durerile ei,cine nu a trecut prin dureri CRUNTE la menstruatie nu are cum sa inteleaga pe altcineva.
si eu am avut dureri crunte si numai cu anticonceptionale mi-au trecut durerile,am luat 3 luni,acum cind am dureri algocalminul este cel care ma mai salveaza de la dureri

Luati in continuare algocalmin si mai vorbim ce bine o sa va fie!!!
naturistul1
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:43
De la: ela_angel, la data 2010-09-03 12:07:44Multumesc mult pt sfaturi.Momentan mi-am facut niste analize si voi mai face o ecografie.Cred k anticonceptionalele ar fi cele mai bune.Sper doar sa nu ma ingras de la ele.


in cazul meu functioneaza Nurofen, luat in ziua in care ma doare, nu ca un tratament pe o durata lunga...dar de cat timp ti-a venit? pt.ca dupa o perioada durerile o se diminueze
matic888
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:08
Buna,am avut si eu asemenea dureri menstruale ca si tine si am incercat de toate, ma refer la pastile ca ceai nu pot sa beau ca imi provoca o si mai mare greata,o farmacista mi-a recomandat sa incerc sa nu mananc foarte condimenatat in general ,iar in prima zi ( la mine atunci durerile erau groaznice) luam 1 lizadon si 1 dicolfenac.In speranta ca ti-am fost de folos.
biacj
Postat pe 5 Septembrie 2010 13:29
Buna,in legatura cu durerile menstruale,eu le am de 22de ani stiu ce inseamna,sant groaznice mai ales in momentul cand iei tot felul de calmante si nu isi fac efectul.nu stiu ce sa zic cu anticonceptionalele,eu am luat si am facut noduli la san,o prietena a mea a luat si ea anticonceptionale si a facut in 3 luni 2 noduli la san.acum tu hotarasti.bea ceai de coada soricelului inainte de ciclu cu 10 zile in fiecare zi cate 3 cani,dim,pranz si seara,acum tu hotarasti ce sa faci...
kudika310921
Postat pe 5 Septembrie 2010 22:38
Buferin(Este unParacetamol American) pastile(ptr subtierea singelui si contra durerii menstruale si inpotrriva Stopurilor cardiace)ei doar cind te doare, doar in timpul ciclului si recupereaza calciu perdut cu o cutie de calciu . nu mai lua pastile de toate felurile ca ai cati distrugi rinikii spunei doctorukui sati faca analize sa vezi ce vitamine iti lipsesc din corp . dar skimba doctorul . si fara anti conceptionale ptr ori cind te poti trezi cu cisturi .si cisturile vor operatii .....etc.stiu un ceai f bun dar sincer acum la ora 5.30 dimineata nu reusesc sa mil amintesc .Zona cu burtica intodeauna trebue sa stea la caldura . Bluzite peste burtica iarna vara si nici un centimetru calcat fara papucei kiar si pe covor si dusamea .Raceala la ovare se face prin spalatul cu apa rece la pasarica si prin mersu fara papucei si racela face dureri la ciclu. multa sanatate .
MemoMarcela
Postat pe 6 Septembrie 2010 05:44
Sunt multe remedii: ceai de galbenele cu 7 zile inainte de menstruatie sau ceai de coada soricelului. In timpul menstruatiei poti lua no-spa si seara iti pui un supozitor indometacin. Eu nu sunt de acord cu anticonceptionalele! Au multe efecte secundare! Si daca nu ai viata sexuala, nu ai inca un partener, de ce sa le iei?!
sorina1972
Postat pe 6 Septembrie 2010 10:51
Anticonceptionalele nu sunt prescrise pt inlaturarea durerilor numai.Dismenoreea apare de obicei in urma unui dezechilibru hormonal, deci anticonceptionalele pt asta sunt prescrise. Acum depinde daca tie iti trec durerile cu calmante. In acest caz e recomandat sa continui cu ele. Mai grav este daca antiiflamatoarele sau calmantele de orice fel nu au efect. Eu puteam lua si cate 2 nurofen odata si nu aveau niciun efect, am trecut la calmante mult mai puternice si se intampla acelasi lucru, pe langa dureri aveam si stari de voma, caderi de calciu, nu puteam sta nici macar in picioare, iar durerile se prelungeau si pe 2 zile uneori, asa ca am apelat la anticonceptionale pt ca nu vedeam alta solutie. Acum eu iti urez succes in gasirea altui tratament.
minutza
Postat pe 17 Septembrie 2010 12:14
Femicur, medicament naturist, se gaseste in farmacii si este foarte bun pentru sindromul premenstrual si pentru reglarea problemelor de ciclu.
Este din plante dar are si studii clinice, adica e certificat exact pentru ce e bun si mai ales pentru ce NU e bun (caci asta este marele pacat al medicamnetelor naturiste, la cele mai multe nu a avut nimeni bani sau timp sa faca astfel de studii si te trezesti ca te vindeca de ceva, dar iti strica altceva)
RalucaRalu
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina extrauterina eliminata cu MTX 3 De la: eleain 26 Decembrie 2009 21:53
INSARCINATA SI CU STARI DE NELINISTE 15 De la: stem_29 14 Ianuarie 2011 19:59
Cata rabdare sa ai cand problemele te coplesesc? 19 De la: hapciucalipta 14 August 2009 05:59
Oare ce am patit?Help pls 46 De la: carliontz88 19 Martie 2012 19:48
nu pot ramane insarcinata 4 De la: paula_alexiss 2 Martie 2010 10:39