Setari Cookie-uri

Iubire departe de casa

As vrea va rog pe toti cei care cititi povestea mea sa imi spuneti parerea si daca aveti si un sfat m-as bucura.
Povestea incepe exact acum o luna in Germania unde am fost in concediu la verisoara mea, seara de seara intram pe net si ne distram pe mirc, discutand cu diversi oameni si amuzandu-ne.Eu eram inscrisa si pe un site de socializare cu caracter matrimonial.
Intr-una din serile cand eu si veriosara mea intram pe net sa ne amuzam eu am intrat si pe pagina mea de profil pe site-ul de matrimoniale, acolo m-a apelat pe chat un barbat care nu mi se parea deloc interesant dar am continuat discutia pe messenger pt ca mi s-a parut ca este serrios si imi placea sa discut cu el.Am discutat toata noaptea pe messenger despre foste relatii si esecuri despre cum ne-am dori sa fim tratati de viitorii parteneri despre cum ne-am dori sa fim alintati, iubiti.Spre sfarsitul discutie dimineata deja simteam un fior in stomac simteam ca avem multe in comun si dorim aceleasi lucruri.Am discutat si despre cum am dori sa fim intelesi si cum cel mai important intr-o relatie este comunicarea.Eram pe jumatate fascinata (indragostita ar fi prea mult sa spun).Am continuat discutia dupa-masa in aceeasi zi, dar pot spune ca toata ziua m-am gandit doar la el..a avut un fel special sa ma faca sa ma simt cea mai frumoasa cea mai extraordinara.De atunci a trecut o luna si vorbim zilnic, suntem impreuna si am hotarat sa ne vedem doar ca deocamdarta nu este posibil el fiind in Afghanistan , eu intr-o tara in Europa...va mai trebui sa treaca cateva luni pana vine el acsa, sper ca revelionul sa-l facem impreuna.
Acum ce doresc eu sa stiu de la voi este : credeti ca toate discutiile virtuale si sentimentele puternice pe care le avem unul fata de celalalt se vor risipi cand ne vom intalni? Cand vorbim el imi spune tot timpul ca ma iubeste eu la fel...simt intradevar ca-l iubesc..felul lui de a discuta cu mine, maturitatea lui ( desi are doar 30 de ani ca si mine).
Se invart milioane de ganduri in mintea mea..oare este adevarat tot? oare cu adevarat ne vom place? ne vom completa cu adevarat asa cum simtim pe net? Imi este foarte frica sa nu dau gres din nou .Intr-adevar am un plan de rezerva -ma duc il cunosc stam impreuna o luna doua..daca nu ne placem eu ma intorc din nou in tara de adoptie...dar eu as vrea totusi sa merg la sigur..
El este divortat a fos tca satorit 2 ani, nu are copii si mi-a spus ca s-au despartit pt ca ea era foarte geloasa era cu 8 ani mai mica..si nu avea un tel in viata incepuse faculatatea se lasase..nu vroia sa lucreze sa faca ceva pt ea- asa spune el..pe mine nu ma afecteaza ca a mai fost casatorit ..fiecare merita o a doua sansa.
Va rog sa imi dati o opinie un sfat...si daca aveti nelamuriri
meekk
Postat pe 29 August 2010 13:57
"Spre sfarsitul discutie dimineata deja simteam un fior in stomac simteam ca avem multe in comun si dorim aceleasi lucruri."

Asta ai simtit dupa prima discutie pe mess cu un necunoscut? Cati anisori ai?
Barbie30
Postat pe 29 August 2010 14:02
Mersi mult de raspuns am 30 de ani.
meekk
Postat pe 29 August 2010 14:06
De la: meekk, la data 2010-08-29 14:06:57Mersi mult de raspuns am 30 de ani.


Multi inainte!La varsta asta ar fi trebuit sa stii ce si cum sta treaba si nu sa sari in sus de bucurie dupa ce ai vorbit cu un no name pe messenger.Nu vreau sa ma gandesc ce te-a determinat sa iti faci conturi pe site-uri de matrimoniale...
Barbie30
Postat pe 29 August 2010 14:09
Imi doresc familie si copii de aceea am fost pe acel site, ceea ce isi doreste si viitorul meu iubit.Si cred ca iubirea nu are varsta si daca aveam 50 de ani poate tot asa simteam, iubirea nu tine cont de timp si spatiu..sau emotiile pe care le simtitm nu sunt controlate..ca r fi trebuit sa simt acele emotii poate dar cand ne vom intalni nu a depins de mine.Pur si simplu asa am simtit.
Iti multumesc ca ai raspuns povestii mele.
meekk
Postat pe 29 August 2010 14:13
Bun,"iubirea nu tine cont de timp si spatiu",dar aici vorbim de iubire?Vorbim de un no name care pe mess poate sa spuna ce doreste si sa fie cine doreste.Tu poti sa simti orice,dar trebuie sa mai pui si mintea in functiune...
Barbie30
Postat pe 29 August 2010 14:19
Multumesc !
meekk
Postat pe 29 August 2010 14:22
De la: meekk, la data 2010-08-29 14:06:57Mersi mult de raspuns am 30 de ani.


si inca mai crezi in mos craciun?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 29 August 2010 16:14
Mi-ar fi de mare ajutor daca as primii mai multe opinii, sper ca nu este asa boring povestea mea.
meekk
Postat pe 30 August 2010 12:14
important este sa va iubiti in viata reala, asta nu vei sti decat atunci cand il vei intalni personal , si de acolo vezi pe ce drum mergi mai departe ........
bombonik_babardik
Postat pe 30 August 2010 12:24
"Acum ce doresc eu sa stiu de la voi este : credeti ca toate discutiile virtuale si sentimentele puternice pe care le avem unul fata de celalalt se vor risipi cand ne vom intalni?"
acum sincer, cum putem noi sa ne punem in locul tau?...de unde sa stim noi ce impact va avea asupra ta prima intalnire reala pur si simplu ai rabdare...si vei vedea tu, ce si cum
miss_darine
Postat pe 30 August 2010 12:25
De la: meekk, la data 2010-08-30 12:14:25Mi-ar fi de mare ajutor daca as primii mai multe opinii, sper ca nu este asa boring povestea mea.

Cum sa te vezi mai frumoasa si mai nu stiu cum, doar din povesti scrise, cand cu un clik a inchis si gata?!
Da, din scris poti sa intelegi multe, insa psihologic, in rest nimic.
Daca-ti doresti o familie si copii, (si dai exemplu cu dragostea la 50 de ani, apai sa stii ca la acea varsta e doar dragoste, copii nu:)).....
Eu un lucru nu inteleg, din real, in jurul tau nu gasesti baieti?
Iar daca o sa rasfoiesti pe net, si o sa citesti, o sa realizezi singura ca " dragostea" gasita pe net nu se concretizeaza mai deloc.
Mie mi-e sa nu te legi de niste himere doar datorita faptului ca-ti doresti familie si copii.....si ai totusi 30 de ani.
Nu spun ca-s multi anii tai, insa nici putini avand in vedere ca nu ai un prieten inca.....si ca sa te mariti doar din disperare, dupa cateva luni de a cunoste un om.....eu n-as avea acest curaj.
stem_29
Postat pe 30 August 2010 12:28
Multumesc si tie si celorlalti pt raspuns.
Daca nu gasesc barbati in jurul meu? E cam greu la varsta mea sa cunosc pe cineva in club( aceia vor doar aventura cand te cunosc in club) iar toate prietenele mele sunt casatorite si au copii, plus ca locuiesc intr-o alta tara din Europa unde nu cunosti asa usor pe cineva nici prieteni nu iti faci usor .
Disperare nu cred ca exista ci doar simplul sentiment de a fi iubit.Ocazii sa ma casatoresc...am avut dar ..nu erau barbatii cu care sa imbatranesc..asa ca mai astept.De aceea vreau sa va cer si voua opinia despre cum vedeti voi acesta relatie?
meekk
Postat pe 30 August 2010 12:37
Sunt barbati pe net care vor sa-si cunoasca limitele in materie de cuceriri si maiestria in "abureala" (scuzati expresia). Nu este un lucru rau sa va cunoasteti, dar parerea mea este sa-ti pui bine la punct planul de rezerva. Bafta !
luchianramona
Postat pe 30 August 2010 12:39
De la: meekk, la data 2010-08-30 12:37:06Multumesc si tie si celorlalti pt raspuns.
Daca nu gasesc barbati in jurul meu? E cam greu la varsta mea sa cunosc pe cineva in club( aceia vor doar aventura cand te cunosc in club) iar toate prietenele mele sunt casatorite si au copii, plus ca locuiesc intr-o alta tara din Europa unde nu cunosti asa usor pe cineva nici prieteni nu iti faci usor .
Disperare nu cred ca exista ci doar simplul sentiment de a fi iubit.Ocazii sa ma casatoresc...am avut dar ..nu erau barbatii cu care sa imbatranesc..asa ca mai astept.De aceea vreau sa va cer si voua opinia despre cum vedeti voi acesta relatie?


Parerea mea e sa-ti gasesti un coleg de munca, nici nu ma gandeam la cluburi.
Acest ' fat- frumos" o sa te dezamageasca ( parerea mea, repet) mai ceva decat cei din cluburi:)
nu ma refer sentimental ci asa......aspect.comportament.....etc.
Pt. ca un om il " cataloghezi" dupa gesturi, mimica, etc....real.
Virtual e totul super frumos:)))
Si uite, sa-ti zic un secret:)..........tu spui ca unui om divortat trebuie sa i se mai acorde o sansa, DA, asa este....INSA........
NICIO femeie nu lasa un barbat bun crede-ma.
La fel cum niciun barbat nu lasa o femeie buna:)
Stii " zicala" aia : " femeile-s ca parcarile, cele bune ocupate, cele goale pt. handicapati" ( nu vreau sa te jignesc doamne fereste....insa cred ca prea ai ales de ai ajuns sa-ti pui nadejdea in divortati)
Astea cu gelozia e un fel de apa de ploaie.........
Sigur ca sunt si oameni gelosi, posesivi chiar...insa eu cred ca " domnul" tau a dat ocazia sotiei sa fie geloasa, prin felul lui de a se comporta cu alte femei, si prin exact ceea ce a scis ramona mai sus....sa-si incerce ' puterile" de cuceritor.
:) o sa te lamuriesti tu singura:)
P.S. daca-ti par mai rautacioasa, asta e, insa viata nu e doar dulce:)......o luam asa cum e:)
stem_29
Postat pe 30 August 2010 12:51
N-ai cumn sa mergi la sigur in nicio relatie, parerea mea. Eu personal nu sunt de acord cu relatiile astea virtuale mai ales pentru ca eu am vorbit 5 ani jumate cu un tip pe mess si intr-un final cand ne-am intalnit ne-am dat seama ca nu putem fi mai mult decat amici (ti-amn raspuns la intrebare Barbie :) )

Nu poti spune ca iubesti un om fara sa-l vezi, sa-l atingi, sa-l simti. In primul rand trebuie sa existe ceva tractie fizica pentru a iubi pe cineva, zic eu...

Sfatul meu: cel mai bine ar trebui sa va vedeti si dupa aia stabiliti voi daca poate exista ceva sau nu intre voi.
_Cryssa_
Postat pe 30 August 2010 12:52
De la: crysa_tm, la data 2010-08-30 12:52:23N-ai cumn sa mergi la sigur in nicio relatie, parerea mea. Eu personal nu sunt de acord cu relatiile astea virtuale mai ales pentru ca eu am vorbit 5 ani jumate cu un tip pe mess si intr-un final cand ne-am intalnit ne-am dat seama ca nu putem fi mai mult decat amici (ti-amn raspuns la intrebare Barbie :) )

Nu poti spune ca iubesti un om fara sa-l vezi, sa-l atingi, sa-l simti. In primul rand trebuie sa existe ceva tractie fizica pentru a iubi pe cineva, zic eu...

Sfatul meu: cel mai bine ar trebui sa va vedeti si dupa aia stabiliti voi daca poate exista ceva sau nu intre voi.


Am o amica pe net, ne-am vazut si real, ea e pe undeva prin germania, plecata acolo de peste 30 de ani ( asta e, imi plac oamenii mai in varsta:))....am ce invata de la ei )
Sotul ei cu care plecase acolo si are 2 baieti, a murit.
A intalnit virtual tot asa un tip vaduv, sunt super ok impreuna.........
Insa astea-s cazuri de iubire asa.....hai sa nu fim singuri, sa ne respectam, evident......si da, le este super bine impreuna.
Astea-s relatiile care pot sa mearga facand cunostinte pe net....zic eu......

O regula nu e:) totusi.
stem_29
Postat pe 30 August 2010 12:57
De la: crysa_tm, la data 2010-08-30 12:52:23N-ai cumn sa mergi la sigur in nicio relatie, parerea mea. Eu personal nu sunt de acord cu relatiile astea virtuale mai ales pentru ca eu am vorbit 5 ani jumate cu un tip pe mess si intr-un final cand ne-am intalnit ne-am dat seama ca nu putem fi mai mult decat amici (ti-amn raspuns la intrebare Barbie :) )

Nu poti spune ca iubesti un om fara sa-l vezi, sa-l atingi, sa-l simti. In primul rand trebuie sa existe ceva tractie fizica pentru a iubi pe cineva, zic eu...

Sfatul meu: cel mai bine ar trebui sa va vedeti si dupa aia stabiliti voi daca poate exista ceva sau nu intre voi.


As fi vrut ca la tine sa fie exceptia,dar........
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 13:37
De la: Barbie30, la data 2010-08-30 13:37:39
De la: crysa_tm, la data 2010-08-30 12:52:23N-ai cumn sa mergi la sigur in nicio relatie, parerea mea. Eu personal nu sunt de acord cu relatiile astea virtuale mai ales pentru ca eu am vorbit 5 ani jumate cu un tip pe mess si intr-un final cand ne-am intalnit ne-am dat seama ca nu putem fi mai mult decat amici (ti-amn raspuns la intrebare Barbie :) )

Nu poti spune ca iubesti un om fara sa-l vezi, sa-l atingi, sa-l simti. In primul rand trebuie sa existe ceva tractie fizica pentru a iubi pe cineva, zic eu...

Sfatul meu: cel mai bine ar trebui sa va vedeti si dupa aia stabiliti voi daca poate exista ceva sau nu intre voi.


As fi vrut ca la tine sa fie exceptia,dar........

Da ai dreptate in nici o relatie nu poti spune ca mergi la sigur chestia cu relatia virtuala am avut curaj sa-i dau o sansa dupa ce la fel ca tine am intalnit persoane cu care nu puteam fi decat amici, si crede-ma ca as fi vrut sa renunt vazand ca nu pot gasi decat amici pe net, dar o fosta colega de facultate vb cu cineva la fel ca in situatia mea daor ca el nu e in afghanistan ci intr-o alta tara..si au vb pe net 1 an de zile ...anul acesta s-au vazut si si-au propus sa se casatoreasca...asadar ea m-a facut sa cred ca mai poti intalni perechea vietii pe net.
meekk
Postat pe 31 August 2010 00:22
De la: meekk, la data 2010-08-31 00:22:13
De la: Barbie30, la data 2010-08-30 13:37:39
De la: crysa_tm, la data 2010-08-30 12:52:23N-ai cumn sa mergi la sigur in nicio relatie, parerea mea. Eu personal nu sunt de acord cu relatiile astea virtuale mai ales pentru ca eu am vorbit 5 ani jumate cu un tip pe mess si intr-un final cand ne-am intalnit ne-am dat seama ca nu putem fi mai mult decat amici (ti-amn raspuns la intrebare Barbie :) )

Nu poti spune ca iubesti un om fara sa-l vezi, sa-l atingi, sa-l simti. In primul rand trebuie sa existe ceva tractie fizica pentru a iubi pe cineva, zic eu...

Sfatul meu: cel mai bine ar trebui sa va vedeti si dupa aia stabiliti voi daca poate exista ceva sau nu intre voi.


As fi vrut ca la tine sa fie exceptia,dar........

Da ai dreptate in nici o relatie nu poti spune ca mergi la sigur chestia cu relatia virtuala am avut curaj sa-i dau o sansa dupa ce la fel ca tine am intalnit persoane cu care nu puteam fi decat amici, si crede-ma ca as fi vrut sa renunt vazand ca nu pot gasi decat amici pe net, dar o fosta colega de facultate vb cu cineva la fel ca in situatia mea daor ca el nu e in afghanistan ci intr-o alta tara..si au vb pe net 1 an de zile ...anul acesta s-au vazut si si-au propus sa se casatoreasca...asadar ea m-a facut sa cred ca mai poti intalni perechea vietii pe net.








... si pe strada poti intilni persoane ... si la mare ... si la munte ... si in mall ... si pe net ... si peste tot ... depinde cit dureaza totul ... locul unde l-ai intilnit nu e o garantie a durabilitatii ... mai ales ca pe net e foarte usor sa iti ascunzi interesele si foarte greu sa le sesizezi pe ale celuilalt ... decit cind este prea tirziu ... poate mult prea tirziu ...

... apropo ... in afganistan e cam ... plictiseala ... sa nu te trezesti ca esti la rind intr-o coada de femei cu care are intilnire ... sa aiba unde refula dupa atita timp sigur ... si asta nu e obligatoriu sa afli de prima data ...



marco918
Postat pe 31 August 2010 00:26
.
marco918
Postat pe 31 August 2010 00:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce asa? 13 De la: TheMasquerade 29 Iulie 2009 23:01
O poveste! 3 De la: Summer_ 4 Aprilie 2010 22:21
piercing in limba..?:-S 35 De la: EnChAnTrEsS 26 Decembrie 2013 19:11
cat de mult apreciaza barbatii?!? 29 De la: kudika323301 7 Octombrie 2010 03:38
dr eugen anghelescu 6 De la: dienuscha 10 Mai 2010 19:31