Setari Cookie-uri

cel mai bun prieten sau iubirea adevarata?

il cunosc de multi ani,este cel mai bun prieten al meu,aproape un frate,am copilarit impreuna si am facut liceul impreuna...el s-a despartit de curand de prietena lui,pe care si eu o cunosc bineinteles,dupa 3 ani si jumatate.noi acum suntem la facultate amandoi,dar de am terminat liceul nu prea am mai vorbit.de curand ne-am "reintalnit".el a avut aceasta relatie de 3 ani si jumatate,iar eu avusesem o relatie de 4 ani...ambele s-au sfarsit la fel...amandoi am fost inselati.relatia mea cu respectivul s-a terminat de mult (eu am trecut peste "depresie"),insa relatia lui cu ea de curand...iar eu acum ii sunt cea mai buna prietena,vorbim zilnic,incerc toate metodele psihologice posibile pentru a-l ajuta sa treaca peste (eu am trecut mai repede,dat fiind ca sunt putin egoista,iar asta m-a ajutat sa constientizez ca nu se merita sa sufar)...totusi el,my best friend,nu e asa tare ca mine.ne-am intalnit acum ceva timp si atunci mi-a marturisit multe lucruri la care nu ma asteptam...mi-a spus ca am fost singura la care a "ravnit" in toti anii astia...nu e genul care sa se uite dupa altele...apreciaza ce are langa el,insa intre noi a fost o atractie mereu...am vorbit intotdeauna vrute si nevrute,ba chiar cu mine discuta aspecte pe care nu i le spunea prietenei lui.eu tin enorm la el si am recunoscut si eu ca este totul reciproc...m-a sarutat...cateva zile am incercat sa cladim o relatie...dar nu a rezistat...a spus ca nu vrea sa ma faca sa sufar,ca nu vrea ca cine stie cum sa-mi dea cu piciorul (il inteleg,este inca in depresie,are stari de spirit care se schimba de la o clipa la alta si faptul ca suntem atat de buni prieteni,il sperie,nu vrea sa ne "pierdem")...totusi,nu sunt genul de persoana care sa cedeze asa usor si nu l-am lasat singur.mi-a fost si teama sa nu faca vreo prostie,dar cel mai mult,asa cum i-am spus si lui,vreau sa-i fiu alaturi....am acceptat sa raman cea mai buna prietena a lui o perioada pana se calmeaza,pana isi revine,i-am spus ca nu o sa-l presez cu absolut nimic,il ascult,ii dau sfaturi....fac orice pentru linistea lui...dar cu toate astea,gesturile,modul in care imi vorbeste,cuvintele pe care mi le adreseaza spun altceva despre "noi doi"...il inteleg ca e confuz,i-am spus ca orice s-ar intampla,orice va fi mai departe cu noi doi,prietenia pe care am cladit-o nu se va sfarsi...pentru ca ii vreau binele si daca el hotaraste ca binele lui nu e alaturi de mine,nu pot sa-l oblig sa fie al meu...pot doar sa-i fiu intotdeauna cea mai buna prietena,sa-l ascult cand are probleme,sa-i dau sfaturi cand are nevoie si atat.insa,credeti ca ar trebuie sa fac oarecum "presiuni" asupra lui?...stiu cine e,stiu ce fel de om e,merita tot ce e mai bun intr-o relatie,dar nu i s-a oferit asta pana acum...eu sunt dispusa sa-i ofer atat iubirea mea,cat si intelegerea,comunicarea,prietenia care i-a lipsit in relatia anterioara.ce ma sfatuiti sa fac,sa las lucrurile sa vina de la sine,sau sa incerc sa le misc intr-o anumita directie?
alecsa_alecsandra
Postat pe 28 August 2010 11:21
"credeti ca ar trebuie sa fac oarecum "presiuni" asupra lui?..."
Daca vrei sa pari o disperata si sa il pui pe fuga...poti sa incerci si asta! Intr-o relatie sunt DOI si nimanui nu-i place sa intre cu japca.Lasa-l in pace,incearca sa ii fi prietena ca si pana acum si poate in scurt timp o sa-ti ceara el mai mult de atat!
Barbie30
Postat pe 28 August 2010 11:32
De la: alecsa_alecsandra, la data 2010-08-28 11:21:09il cunosc de multi ani,este cel mai bun prieten al meu,aproape un frate,am copilarit impreuna si am facut liceul impreuna...el s-a despartit de curand de prietena lui,pe care si eu o cunosc bineinteles,dupa 3 ani si jumatate.noi acum suntem la facultate amandoi,dar de am terminat liceul nu prea am mai vorbit.de curand ne-am "reintalnit".el a avut aceasta relatie de 3 ani si jumatate,iar eu avusesem o relatie de 4 ani...ambele s-au sfarsit la fel...amandoi am fost inselati.relatia mea cu respectivul s-a terminat de mult (eu am trecut peste "depresie"),insa relatia lui cu ea de curand...iar eu acum ii sunt cea mai buna prietena,vorbim zilnic,incerc toate metodele psihologice posibile pentru a-l ajuta sa treaca peste (eu am trecut mai repede,dat fiind ca sunt putin egoista,iar asta m-a ajutat sa constientizez ca nu se merita sa sufar)...totusi el,my best friend,nu e asa tare ca mine.ne-am intalnit acum ceva timp si atunci mi-a marturisit multe lucruri la care nu ma asteptam...mi-a spus ca am fost singura la care a "ravnit" in toti anii astia...nu e genul care sa se uite dupa altele...apreciaza ce are langa el,insa intre noi a fost o atractie mereu...am vorbit intotdeauna vrute si nevrute,ba chiar cu mine discuta aspecte pe care nu i le spunea prietenei lui.eu tin enorm la el si am recunoscut si eu ca este totul reciproc...m-a sarutat...cateva zile am incercat sa cladim o relatie...dar nu a rezistat...a spus ca nu vrea sa ma faca sa sufar,ca nu vrea ca cine stie cum sa-mi dea cu piciorul (il inteleg,este inca in depresie,are stari de spirit care se schimba de la o clipa la alta si faptul ca suntem atat de buni prieteni,il sperie,nu vrea sa ne "pierdem")...totusi,nu sunt genul de persoana care sa cedeze asa usor si nu l-am lasat singur.mi-a fost si teama sa nu faca vreo prostie,dar cel mai mult,asa cum i-am spus si lui,vreau sa-i fiu alaturi....am acceptat sa raman cea mai buna prietena a lui o perioada pana se calmeaza,pana isi revine,i-am spus ca nu o sa-l presez cu absolut nimic,il ascult,ii dau sfaturi....fac orice pentru linistea lui...dar cu toate astea,gesturile,modul in care imi vorbeste,cuvintele pe care mi le adreseaza spun altceva despre "noi doi"...il inteleg ca e confuz,i-am spus ca orice s-ar intampla,orice va fi mai departe cu noi doi,prietenia pe care am cladit-o nu se va sfarsi...pentru ca ii vreau binele si daca el hotaraste ca binele lui nu e alaturi de mine,nu pot sa-l oblig sa fie al meu...pot doar sa-i fiu intotdeauna cea mai buna prietena,sa-l ascult cand are probleme,sa-i dau sfaturi cand are nevoie si atat.insa,credeti ca ar trebuie sa fac oarecum "presiuni" asupra lui?...stiu cine e,stiu ce fel de om e,merita tot ce e mai bun intr-o relatie,dar nu i s-a oferit asta pana acum...eu sunt dispusa sa-i ofer atat iubirea mea,cat si intelegerea,comunicarea,prietenia care i-a lipsit in relatia anterioara.ce ma sfatuiti sa fac,sa las lucrurile sa vina de la sine,sau sa incerc sa le misc intr-o anumita directie?


ce drama,ce psihologia inselaciunii,despartirii....drama miezului din dodoasca....pffffffff mai aveti si facultate pe cap....saracutii de voi.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 28 August 2010 11:41
mamii?...da' dupa ce ii trece buba la caputz, crezi ca va putea sa te vada ca iubita in loc de mamica????...neah...in momentul doi va veni fericit la tine cu vestea cea mare....mamiiiiiiiiii m-am indragostit
miss_darine
Postat pe 28 August 2010 13:13
asa e....ii sunt oarecum "mami"....dar eu vreau sa se inteleaga ca pe mine o sa ma multumeasca orice alegere ar face el...adica atata timp,cat trece peste despartirea de ea si isi reevine,eu o sa fiu multumita.va multumesc oricum pentru raspunsuri...ma rog pentru cele doua raspunsuri logice....pentru ca unul din ele este rautacios fara motiv si mai astept si alte sugestii si pareri.
alecsa_alecsandra
Postat pe 31 August 2010 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ritm de viata . 21 De la: kudika162205 8 Aprilie 2010 20:14
Barbatul din viata mea 27 De la: lory_love 4 Septembrie 2009 12:47
Eu crestina el musulman 21 De la: kudika152745 30 Iulie 2013 21:10
ce ar trebui sa fac? 5 De la: steffy91 4 Decembrie 2009 17:17
Relatia intre segetator si taur 47 De la: puiut_77 21 Februarie 2011 13:48