Setari Cookie-uri

vreau parerile voastre

Buna. o sa va spun povestea mea in cateva cuvinte. Sunt casatorita de multi ani, peste 15. Crede`ti ca e normal ce se intampla in relatia mea? Sotul meu pleaca dimineata si vine seara tarziu, pleaca la munca, e instalator de meserie. NU ma suna decat foarte rar peste zi, au fost zile cand nu ma suna deloc, daca vroiam sa stiu ceva il sunam, daca nu...asta e, nu suna. Pleaca inclusiv duminica, cica are treaba, serviciul lui e de asa natura incat pleaca 2 zile si vine in a treia, sau intra de servici sambata si duminica, pt ca asa ii pica tura. Ce sa va spun? sunt toata ziua singura. daca ii spun, hai si tu mai repede acasa, sa iesim la cumparaturi, sau pur si simplu sa iesim, imi spune ca nu are timp, ca are foarte mult de munca. Sa nu crede`ti ca banii sunt la mine, nu, sunt la ei, el ii aduna pt ca trebuie sa facem multe. Avem casa si 2 masini. Ore ce ne mai trebuie? Nu inteleg. El spune ca eu sunt nebuna, ca viata e grea, ca asa fac toti barbatii, ca nu poate sta acasa langa mine,. In fine. Pot sa va spun ca in ultima luna adica 30 de zile nu a stat nici o zi cu mine, nici o zi macar. Daca ii spun ca as mai iesi si eu imi spune, iesi singura in oras. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac? Eu asta nu o consider famile, viata de famile, si cand incerc sa ii spun frumos ce ma deranjeaza, nu spune nimic, sau imi spune ca tot ce zic eu e doar in mintea mea. Astept parerile voastre. Oricare ar fi ele.
Multumesc
bird_eye
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:56
Dupa 15 ani cam greu sa iti mai vina cu flori si sa te giugiuleasca.Mie greu sa cred ca lucreaza zi lumina fara nici un liber.Incearca sa vorbesti cu el sa ii spui ca simti nevoia sa petreci o parte din timp cu el,asa ca altadata,sa iesiti impreuna in oras..la o plimbare si vezi ce spune.
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:04
nu astept flori, stiu ca dupa atata timp nu o sa mai vina cu flori, tot ce vreau e sa vina mai repede acasa, sa fim o famile. Am discutat cu el si i-am spus, am discutat anul asta cel putin, foarte mult cu el, dar nu zice nimic si tot asa e, nimic nu s-a schimbat.
bird_eye
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:10
Atunci inseamna ca aveti o problema.A cam uitat de tine si daca nu isi aduce aminte o sa te piarda...parerea mea.Tu lucrezi?
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:12
pai asta e problema. I-am spus ca o sa plec, pt ca asa nu mai merge, eu singura, acasa tot timpul, si el plecat. Si mi-a spus ca nu crede, ca plec, si ca sunt nebuna.
Acum nu lucrez de cateva luni, sunt in somaj, orasul nde stau e mic si economia la pamant, ca peste tot de altfel. dar si daca lucrez si daca nu tot asa se intampla. Am lucrat 18 ani pana acum. Si asa e viata noastra de mai mult timp. El plecat, eu cu servici, copil si casa. Daca asta e familie?........eu nu mai am cuvinte. El crede ca da, asa e intr-o familie.
bird_eye
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:18
El s-a obisnuit sa te gaseasca acolo,ACASA tot timpul.Ganditi diferit si asta va cam pune in incurcatura acum,nu pot sa iti spun "lasa-l si vezi ce o sa fie" ,tu stii mai bine daca poti sa schimbi ceva sau nu.Sper sa iti rezolvi problema!
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:27
De la: Barbie30, la data 2010-09-04 13:27:30El s-a obisnuit sa te gaseasca acolo,ACASA tot timpul.Ganditi diferit si asta va cam pune in incurcatura acum,nu pot sa iti spun "lasa-l si vezi ce o sa fie" ,tu stii mai bine daca poti sa schimbi ceva sau nu.Sper sa iti rezolvi problema!




Multumesc pt ca mi-ai spus parerea ta.
Da, o sa vad ce fac pe viitor, asa nu mai merge, gandim diferit, el materialist eu....mai putin, am ajuns la concluzia ca in viata asta nu am facut decat sa muncesc, la inceput, pt ca sa avem o casa, dupa aceea sa avem ce ne trebuie, am uitat de noi, de mine, niciodata nu am facut in asa fel incat sa imbinam utilul cu placutul, eu sunt vinovata ca am acceptat felul asta de viata, daca, cand eram tanara m-am multumit sa am deasupra capului un acoperis, am ajuns la varsta cand imi doresc si altceva. Dar imi doresc doar eu...si atat.
bird_eye
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:40
Buna dimineata! Intr-o familie adevarata in care temelia relatiei este increderea, onestitatea,iubirea, credinta in Dumnezeu, banii sunt intr-un fond comun, la un loc, si multe lucruri se fac impreuna , macar in weekend, altfel , mie mi se pare ca este vorba despre egoism . Nu prea ai o familie normala. Aveti si copii? Tu ai un job? Daca esti credinicoasa, as zice sa mergeti impreuna la un preot bun si sa te rogi pentru a gasi o solutie, altfel, nu prea stiu ce sfat este bun , pentru ca daca nu exista credinta, nu stiu care este baza casniciei voastre. Iti doresc numai bine
alina02
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:50
Buna,ma impresionat povestea ta,imi pare sincer rau ce ti se intampla,incearca sa-l convingi sa faceti o terapie de familie,poate ve-ti rezolva ceva,ar fi pacat ca dupa atata timp sa aruncati totul la gunoi.
Iar daca nu,gandestete tu cum ai putea fi fericita,nu mai pierde timpul cu cineva care nu stie sa pretuiasca ce are¿? Nu te-ai gandit ca ar putea xista a 3 persoana intre voi??? I ntreaba-l pe el unde-i problema si incercati sa o rezolvati! Succces

NU-TI PIERDE NICIODATA CREDINTA IN DUMNEZEU,EL MEREU TE VA AJUTA!
S_K_
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:54
alina02. am fost si la preot, doar eu ca el nu vrea sa vina. Nu are timp, nu este dispus la nimic. Eu merg la o manastire, am fost si voi merge, am credinta si Dumnezeu cred ca ne vede pe fiecare, ce gandim, ce facem, si ne va ajuta intr-un final sa facem ce trebuie. Am incercat tot ce se poate incerca. Discutii, am fost si la psiholog eu, am incercat, am incercat, si am incercat, ce sa mai incerc, si ce sa mai fac? nu stiu.
bird_eye
Postat pe 4 Septembrie 2010 13:55
Am o curiozitate...in ce zodie e el?
Spune-i mai raspicat ca ai nevoie de el in weekend sa iesiti in oras amandoi, pe la market cand faceti cumparaturile cand cumparati de-ale mancarii sau ceva nou de imbracat mergeti impreuna? Sau in vacante mergeti?
anutzzaa
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:53
O femeie care cere respect de la sotul ei,bravo!!!Bine ca sunt asa femei,multe se complac in situatia ta si traiesc'la cratita'.fi sigura pe tine si incearca sa-l aduci pe drumul cel bun,poate are o perioada de ratacire!
kudika318477
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:54
De la: anutzzaa, la data 2010-09-04 21:53:30Am o curiozitate...in ce zodie e el?
Spune-i mai raspicat ca ai nevoie de el in weekend sa iesiti in oras amandoi, pe la market cand faceti cumparaturile cand cumparati de-ale mancarii sau ceva nou de imbracat mergeti impreuna? Sau in vacante mergeti?


e in zodia leu
bird_eye
Postat pe 6 Septembrie 2010 00:24
De la: kudika318477, la data 2010-09-05 15:54:25O femeie care cere respect de la sotul ei,bravo!!!Bine ca sunt asa femei,multe se complac in situatia ta si traiesc'la cratita'.fi sigura pe tine si incearca sa-l aduci pe drumul cel bun,poate are o perioada de ratacire!


perioada asta de ratacire cam tine de ceva timp. Multumesc pt incurajari.
bird_eye
Postat pe 6 Septembrie 2010 00:25
De la: bird_eye, la data 2010-09-04 13:18:43pai asta e problema. I-am spus ca o sa plec, pt ca asa nu mai merge, eu singura, acasa tot timpul, si el plecat. Si mi-a spus ca nu crede, ca plec, si ca sunt nebuna.
Acum nu lucrez de cateva luni, sunt in somaj, orasul nde stau e mic si economia la pamant, ca peste tot de altfel. dar si daca lucrez si daca nu tot asa se intampla. Am lucrat 18 ani pana acum. Si asa e viata noastra de mai mult timp. El plecat, eu cu servici, copil si casa. Daca asta e familie?........eu nu mai am cuvinte. El crede ca da, asa e intr-o familie.







... cine zicea ca unele femei au cap doar pentru a avea par de coafat nu se inseala prea mult ... vai in sus si vai in jos ... duduia a ramas somera si se plictiseste in casa ... are un copil si nu isi umple timpul ... dar tin sa o anunt ca meseria de instalator (ca a sotului) are perioade bune si perioade rele ... pentru ca nu toata lumea face in mod organizat si planificat reparatii ale instalatiilor ... stii sa le prinzi, ai bani ... vrei sa iti gidili pupaza intre urechi atunci trebuie sa renunti la pretentii ... eventual poti incepe cu vreuna dintre masini ... si incet, incet se poate ajunge la urmatorul bun care nu e absolut necesar ... si atunci sa vedem daca mai vorbim de aceleasi pretentii idioate ...





marco918
Postat pe 6 Septembrie 2010 00:36
De la: kudika318477, la data 2010-09-05 15:54:25O femeie care cere respect de la sotul ei,bravo!!!Bine ca sunt asa femei,multe se complac in situatia ta si traiesc'la cratita'.fi sigura pe tine si incearca sa-l aduci pe drumul cel bun,poate are o perioada de ratacire!







... ete fleosc ... ce se mai complace saraca !!! ... daca munceste, de ce munceste ... daca nu munceste, e un parazit ... o casa, 2 masini, nevasta (!) ... astea toate COSTA ... ca sa le folosesti ... cel mai simplu de intretinut e ... copilul ... si totusi, unde e marea problema a ''doamnei'' ? ...


marco918
Postat pe 6 Septembrie 2010 00:41
Marco, acum chiar esti nedrept. In primul rand pentru nenorocitele alea de ghilimele pe care le-ai folosit la sfarsit. In al doilea rand pentru ca nu poti vedea dincolo de ceea ce spune doamna. O fi greu de intretinut o casa si doua masini, dar e al dracului de greu sa pastrezi o relatie. O casnicie. Iar sotul ei face aceeasi greseala ca toti ceilalti care trec prin asa ceva: considera ca 15 ani sunt mai mult decat suficienti pentru tandreturi, de-acum asteaptam doar pensia si, eventual, nepotii.
rashela
Postat pe 6 Septembrie 2010 01:32
De la: rashela, la data 2010-09-06 01:32:59Marco, acum chiar esti nedrept. In primul rand pentru nenorocitele alea de ghilimele pe care le-ai folosit la sfarsit. In al doilea rand pentru ca nu poti vedea dincolo de ceea ce spune doamna. O fi greu de intretinut o casa si doua masini, dar e al dracului de greu sa pastrezi o relatie. O casnicie. Iar sotul ei face aceeasi greseala ca toti ceilalti care trec prin asa ceva: considera ca 15 ani sunt mai mult decat suficienti pentru tandreturi, de-acum asteaptam doar pensia si, eventual, nepotii.







... mii de scuze ... daca se ducea in continuare la servici nici nu ar fi observat ca barbati-su o ... ''neglijeaza'' ... ... ar fi avut pe acolo cu cine sa se ''intretina'' ... asa, sta de o luna acasa si isi da seama, brusc, ce ''insensibil'' e sotul !!! ... nu se pune problema ca el munceste pentru ca ea si copilul sa aiba , in continuare, aceleasi conditii de viata ... nuuuu ... acum au aparut alte pretentii ... tandrete, love story, bla, bla, bla ... cred ca cea mai mare problema a multor femei de astazi este faptul ca viseaza continuu si se gindesc ... NUMAI LA ELE ... si devine mai mult decit obositor ... daca ar fi avut 3-4 copii acum ar fi avut ce face si ar fi apreciat si eforturile sotului ...






marco918
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:08
De la: bird_eye, la data 2010-09-06 00:25:23
De la: kudika318477, la data 2010-09-05 15:54:25O femeie care cere respect de la sotul ei,bravo!!!Bine ca sunt asa femei,multe se complac in situatia ta si traiesc'la cratita'.fi sigura pe tine si incearca sa-l aduci pe drumul cel bun,poate are o perioada de ratacire!


perioada asta de ratacire cam tine de ceva timp. Multumesc pt incurajari.



oamenii nu se schimba, numai tu poti sa schimbi
Histria
Postat pe 7 Septembrie 2010 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Consiliere maritala ONLINE 1 De la: Consiliere_Maritala 9 Februarie 2009 14:33
Probleme ciclul mensrual 2 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 07:38
relatie la distanta 3 De la: kudika_968741 15 Iunie 2014 18:38
DE CE??? 63 De la: madalinutza_87 10 Decembrie 2008 19:02
buna 9 De la: dulcyka 2 Septembrie 2009 11:25