Setari Cookie-uri

un sfat

" INCREDERE si RESPONSABILITATE ... "

Astea nu vin cu verigheta,le ai sau nu!
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:30
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 23:21:52Marco si daca ii pune "lesa" si dupa un an de casnicie ii spune ca si-a gasit pe alta nu e tot aia?






... pai si atunci nu e mai bine sa incerce de acum ? ... ce pierde ? ... practic, NIMIC ... teoretic, gura lumii si alte vrajeli de pe vremea lui PAZVANTE ...


marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:31
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 23:30:43" INCREDERE si RESPONSABILITATE ... "

Astea nu vin cu verigheta,le ai sau nu!








... si cum afli ? ... il pui sa ... promita ? ...


marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:32
Pe bune de nu,el daca jura in biserica ca te ia pana la moarte se si tine de cuvant? Casatoria in zilele noastre nu mai inseamna ce ar fi trebuit sa insemne si de multe ori e ca o frectie la un picior de lemn....asa ca sa nu se zica ca nu e deloc
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:37
de fapt e frectie galenica
dragon_fly88
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:39
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 23:37:14Pe bune de nu,el daca jura in biserica ca te ia pana la moarte se si tine de cuvant? Casatoria in zilele noastre nu mai inseamna ce ar fi trebuit sa insemne si de multe ori e ca o frectie la un picior de lemn....asa ca sa nu se zica ca nu e deloc







... aloooo ... macar iti dai seama ... CE VREA ... multe nu poti sti cum vor evolua de la o zi la alta ... dar nu pierzi vremea vaicarindu-te ca prosta si drobul de sare ... vai sa nu il deranjez ca poate ... poate ... CE ? ...

... poate pentru tine casatoria nu inseamna nimic ... pentru altii ... da ... poate din cauza diferentei de experientze sint si diferentele de opinii ...




marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:41
Te inseli,pentru mine casatoria inseamna mult mai mult decat o petrecere si o rochie de mireasa in care sa par printesa si sa fiu admirata.Inseamna:incredere,respect,iubire,daruire etc.Asta trebuie sa vina din ambele parti!Decat o frectie doar ca sa spun "sunt maritata" mai bine deloc.
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:46
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 23:46:59Te inseli,pentru mine casatoria inseamna mult mai mult decat o petrecere si o rochie de mireasa in care sa par printesa si sa fiu admirata.Inseamna:incredere,respect,iubire,daruire etc.Asta trebuie sa vina din ambele parti!Decat o frectie doar ca sa spun "sunt maritata" mai bine deloc.






... probabil ca nici nu esti maritata ... ai prea multe ... scrupule ... ... stii, pentru anumite interese personale si eu pot (absolut teoretic) sa iti spun absolut TOT ce iti doresti sa auzi ... totul pina la un punct ... si atunci TREBUIE sa imi iau sacosa ... chiar daca ti se naruie casa in cap ...


marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:49
Asta sunt si alta mama nu mai face! De la casatoriile astea m-a luat somnul.Noapte buna!
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:51
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 23:51:47Asta sunt si alta mama nu mai face! De la casatoriile astea m-a luat somnul.Noapte buna!





... Asta sunt si alta mama nu mai face! ... e frumos sa poata spune si despre tine cineva asa ! ... nu e o rautate ... Noapte Buna ...



marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:54
De la: ela_angel, la data 2010-09-05 22:54:39Buna! Eu si iubitul meu suntem impreuna de 5 ani.Ne intelegem foarte bine, ne cunoaste toata lumea ca fiind un cuplu stabil, frumos, care se iubeste.Totusi exista o problema: este foarte reticent cu privire la casatorie.Cand cineva ne intreaba cand ne luam, sau doar daca bate cineva apropouri devine foarte nervos.Oare ce sa inteleg din comportamentul lui?Ca nu isi doreste sa se casatoreasca cu mine?Ca nu vede relatia noastra intr-un viitor apropiat? Voi ce parere aveti?






... una peste alta ... sfatul meu ... incepe sa aranjezi ofensiva ... vorbeste cu ai tai, cu ai lui ... vezi cu cine te poti alia si cu cine nu ... si dai una TARANULUI ... spunei ca vrei copii si vrei sa te mariti ... vezi ce spune ... nu mai are ce sa comenteze ... il poti pune si in fatza faptului implinit - sint insarcinata, draga ... indiferent cit il duce capul TREBUIE sa se obisnuiasca cu cuvintele - sotia, familia, copii ... nu pierzi nimic ci doar cistigi ...


... offff ... daca n-ati fi asa de ieftine ... 3 la legatura ... dormiti pe voi ani de zile ... cu ''educatia'' si ''bunul simt'' in cap ...



marco918
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:59
MDA...Se pare ca am fost inteleasa gresit.Eu nu-mi doresc sa fortez pe nimeni sa faca ceea ce nu doreste, mai ales ca nici mie nu-mi place sa fac ceea ce nu vreau.Am vrut prin aceasta discutie sa deschid un subiect pe tema fricii barbatilor in fata casatoriei, mai precis o parere obiectiva privid situatia pe care am mentionat-o.Consider ca este prea devreme sa fac acest pas si momentan nu mi-l doresc, numai ca, repet, voiam o parere obiectiva cu privire la atitudinea lui.Nu-mi doresc sfaturi violente cu privire la modul in care ar trebui sa-l pacalesc sau sa-l fortez sa faca asa ceva.Nici nu as putea sa traiesc cu el daca as stii ca acest pas a avut loc datorita presiunilor asupra lui.Asa ceva iese total din discutie.Imi place ca lucrurile sa vina de la sine, in mod natural.
ela_angel
Postat pe 6 Septembrie 2010 18:02


dar atitudinea lui numai tu o poti intelege, nu ? motivele pe care le invoca, care sint ?
Histria
Postat pe 6 Septembrie 2010 23:03
De la: ela_angel, la data 2010-09-05 23:09:15marco, mi se pare mie, sau tu esti putin frustrat?


Nu e frustrat, ela, el are un alt stil de a prezenta lucrurile, si din pacate are dreptate.
Pentru ca, noi vedem ca-ti doresti maritis, el NU!
Deci nu aveti aceleasi dorinte de la viata din start.
Nu trebuie sa-l fortezi deloc, insa trebuie sa-i zici ( asta daca-ti doresti sa te mariti) ceea ce ai tu in cap, si sa te doara fix in cot de nervozitatile lui.
Daca se enerveaza, pa si la gara, e plin de baieti, nu-ti pirde vremea ( zeci de ani) .......anii trec, barbatul poate face copii si la 45 de ani, dar nu cu una tot de 45:)
TU trebuie sa stii ceea ce-ti doresti.
Nu vrei sa-l superi pe " print" sezi saltea 15 ani, vrei altceva de la viata, te respecti?! pui piciorul in prag.
Un barbat care are casa, masa, femeie in pat...nu-i trebuie si responsabilitate, adica casatorie.
Posibil sa se plictiseasca de tine, si sa-i puna alta piciorul in prag:)
Alegerea-ti apartine, stimata domnisoara:)...
stem_29
Postat pe 6 Septembrie 2010 23:16
De la: marco918, la data 2010-09-05 23:59:01
De la: ela_angel, la data 2010-09-05 22:54:39Buna! Eu si iubitul meu suntem impreuna de 5 ani.Ne intelegem foarte bine, ne cunoaste toata lumea ca fiind un cuplu stabil, frumos, care se iubeste.Totusi exista o problema: este foarte reticent cu privire la casatorie.Cand cineva ne intreaba cand ne luam, sau doar daca bate cineva apropouri devine foarte nervos.Oare ce sa inteleg din comportamentul lui?Ca nu isi doreste sa se casatoreasca cu mine?Ca nu vede relatia noastra intr-un viitor apropiat? Voi ce parere aveti?






... una peste alta ... sfatul meu ... incepe sa aranjezi ofensiva ... vorbeste cu ai tai, cu ai lui ... vezi cu cine te poti alia si cu cine nu ... si dai una TARANULUI ... spunei ca vrei copii si vrei sa te mariti ... vezi ce spune ... nu mai are ce sa comenteze ... il poti pune si in fatza faptului implinit - sint insarcinata, draga ... indiferent cit il duce capul TREBUIE sa se obisnuiasca cu cuvintele - sotia, familia, copii ... nu pierzi nimic ci doar cistigi ...


... offff ... daca n-ati fi asa de ieftine ... 3 la legatura ... dormiti pe voi ani de zile ... cu ''educatia'' si ''bunul simt'' in cap ...





Usurel, inca nu-s chiar asa de " batrani" ca sa faca adunare de familie.
La 24 de ani, un barbat, chiar si o femeie mai pot astepte 1-2 ani, insa nu cu nervozitati si isterii........si nimic concret.
stem_29
Postat pe 6 Septembrie 2010 23:19
De la: ela_angel, la data 2010-09-06 18:02:57MDA...Se pare ca am fost inteleasa gresit.Eu nu-mi doresc sa fortez pe nimeni sa faca ceea ce nu doreste, mai ales ca nici mie nu-mi place sa fac ceea ce nu vreau.Am vrut prin aceasta discutie sa deschid un subiect pe tema fricii barbatilor in fata casatoriei, mai precis o parere obiectiva privid situatia pe care am mentionat-o.Consider ca este prea devreme sa fac acest pas si momentan nu mi-l doresc, numai ca, repet, voiam o parere obiectiva cu privire la atitudinea lui.Nu-mi doresc sfaturi violente cu privire la modul in care ar trebui sa-l pacalesc sau sa-l fortez sa faca asa ceva.Nici nu as putea sa traiesc cu el daca as stii ca acest pas a avut loc datorita presiunilor asupra lui.Asa ceva iese total din discutie.Imi place ca lucrurile sa vina de la sine, in mod natural.


Ei, cand o sa te casatoresti, o sa mai faci si ceea ce nu vrei, si o sa faci ca trebuie:)...
mancare, chiar daca te doare capul, spalat chiar daca copilul plange.si cate si mai cate:)
Iar referitor la " presiune" nu-i nicio presiune sa discuti cu el ceea ce-ti doresti, sau ceea ce ai dori in viitorul apropiat.
Daca el are nervi doar ca ar trebui candvaaaa sa se insoare, iti dai seama ce frumos ar face daca i-ai zice ca esti gravida, dar realizezi si faptul ca avand o relatie....poti sa si ramai gravida? si atunci cum o sa pui problema?
Daca face crize fugi la avort?:).......ca sa nu-l superi, nu?
Eu zic si repet, intr-o relatie femeia e " bomboana" ea trebuie sa fie adorata de catre iubit, sot......daca doar ea lasa de la ea....e jale, acum.........pe viitor e chin.
Frica?, frica barbatilor?!
Nu draga mea, barbatii slabi au astfel de temeri, si mi-e ca asa o sa ramana in veci, niste blegovani.care atunci cand nu au argumente, au nervi.
stem_29
Postat pe 6 Septembrie 2010 23:24
Sunteti niste copii. Care se joaca de mult timp impreuna.Doar ca instinctul tau de femeie+regulile sociale te trimit cu gandul la casnicie si ti-ai format o asteptare de la el. El e speriat.El nu e pregatit sa lase berea la terasa si jocurile pe calculator pentru scutece si aspirator,intelegi?
Incearca sa vezi de ce e speriat de ideea mariajului si discutati ca 2 prieteni.Nu-l presa sa se insoare cu tine,nu faci nimic decat sa-l indepartezi.Daca vezi ca e foarte incapatanat atunci ori te multumesti cu ce aveti acum ori pleci. Eu zic sa te bucuri de dragostea voastra,aveti tot timpul din lume.Dar daca dragostea pe care o aveti pentru tine nu mai e suficienti...aveti o problema.
blue_domes
Postat pe 8 Septembrie 2010 11:33
De la: ela_angel, la data 2010-09-05 23:13:35pentru mine asta nu este un fix.eu am nevoie de stabilitate.daca nu am stabilitate si nu detin controlul simt ca-mi fuge pamantul de sub picioare.Eu voiam un sfat de la voi, privind lucrurile obiectiv.Nu am nevoie de critici si de argumente gen"mai vrea si omul ciolan cu fasole"


Varul meu primar sta cu o tipa de 13 ani, locuiesc impreuna, au o casa construita impreuna, au peste 30 de ani amandoi. "L-am intrebat zielle trecute: mai varu-miu tu nu te mai insori?" Si mi-a zis: "Poate la anu, mai am o camera de construit la casa". Si zic: "macar ai cerut-o de nevasta?" Raspuns: "Nu inca"

Ti-am raspuns la dilema. Sunt impreuna de 13 ani, au construit o relatie frumoasa, un viitor frumos si o casa si uite ca tot nu se grabesc sa semneze niste acte si sa se imbrace in rochie de mireasa si costum de ginere

Eu zic sa te bucuri de relatia pe care o ai ca daca o fi sa fiti impreuna o sa fiti cu sau fara acte semnate.
_Cryssa_
Postat pe 8 Septembrie 2010 11:39
nu vrea sa se grabeasca...casatoria inseamna multa responsabilitate...si nu e pregatit...plus casatoria inseamna copii ceva mai responsabil
kudika428869
Postat pe 28 Septembrie 2011 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 14 De la: Gabriela_iubita 29 Iulie 2009 20:04
Vreau si eu un sfat... 18 De la: kudika_pudika 20 Ianuarie 2011 20:26
despre afemeiati 34 De la: leo_ 9 Decembrie 2010 08:49
De ce barbatii se cred superiori, cand ei de fapt... 9 De la: yumalai 20 Mai 2009 15:36
dilema mare ... 27 De la: cocoyonela 26 Februarie 2009 18:08