Setari Cookie-uri

chisturi ovariene

buna, am si eu o mare nelamurire. Cu ceva vreme in urma am aflat pur si simplu intamplator ca am doua chisturi mici, mici ,mici , recunosc , nu am ajuns nici acum la ginecologie , intre timp am mers la dermato cu niste probleme mai vechi si anume: pete maronii pe fata si surpriza m-a intrebat daca am chisturi . Cica acestea au legatura si cu aceste pete . Am confirmat , apoi mi-a zis sa merg la ginecologie si sa-mi rec dr. ce anticonceptionale sa iau pt ca aceste chisturi pot fi tratate cu ajutorul lor. Problema este ca eu am o hepatita B , si ca nu vreau sa-mi zapacesc si mai tare ficatul deci nu pot lua anticonceptionale.M-ar interesa un tratament naturist . Stie cineva ? hepl multumesc anticipat
Baumann
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:27
De la: Baumann, la data 2010-09-09 08:27:43buna, am si eu o mare nelamurire. Cu ceva vreme in urma am aflat pur si simplu intamplator ca am doua chisturi mici, mici ,mici , recunosc , nu am ajuns nici acum la ginecologie , intre timp am mers la dermato cu niste probleme mai vechi si anume: pete maronii pe fata si surpriza m-a intrebat daca am chisturi . Cica acestea au legatura si cu aceste pete . Am confirmat , apoi mi-a zis sa merg la ginecologie si sa-mi rec dr. ce anticonceptionale sa iau pt ca aceste chisturi pot fi tratate cu ajutorul lor. Problema este ca eu am o hepatita B , si ca nu vreau sa-mi zapacesc si mai tare ficatul deci nu pot lua anticonceptionale.M-ar interesa un tratament naturist . Stie cineva ? hepl multumesc anticipat


Daca-ti pui nadejdea in naturiste, poti sa tii mult si bine de pete...
kudika226898
Postat pe 9 Septembrie 2010 15:36
branca ursului, napraznic, marar

Dar cel mai bine e sa faci un tratament recomandat de un doctor. Vezi ca la farmaciile Hofigal exista niste doctori care dau consultatii gratuit si-ti recomanda o schema de tratament naturist. Da telefon la farmacie si intereseaza-te de programul doctorilor, sa nu mergi degeaba. Spune-le si despre hepatita, pentru ca pot sa-ti dea un tratament si pentru asta si in plus, o sa fie mai atenti la ce-ti dau, ca sa nu fie toxic pentru ficat (da, si unele plante pot fi toxice).

stiu ca nu e prea placut sa ai chisturile alea, dar sper sa nu ajungi la anticonceptionale, din disperare de cauza. Ideea e ca rezolva problema in perioada in care le iei (in sensul ca opresc activitatea ovarelor si desigur ca nu mai apar nici chisturi) dar imediat ce le intrerupi, problema revine. Deci practic nu trateaza.
Narcisa_tesfio
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:02
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-09 22:02:42branca ursului, napraznic, marar

Dar cel mai bine e sa faci un tratament recomandat de un doctor. Vezi ca la farmaciile Hofigal exista niste doctori care dau consultatii gratuit si-ti recomanda o schema de tratament naturist. Da telefon la farmacie si intereseaza-te de programul doctorilor, sa nu mergi degeaba. Spune-le si despre hepatita, pentru ca pot sa-ti dea un tratament si pentru asta si in plus, o sa fie mai atenti la ce-ti dau, ca sa nu fie toxic pentru ficat (da, si unele plante pot fi toxice).

stiu ca nu e prea placut sa ai chisturile alea, dar sper sa nu ajungi la anticonceptionale, din disperare de cauza. Ideea e ca rezolva problema in perioada in care le iei (in sensul ca opresc activitatea ovarelor si desigur ca nu mai apar nici chisturi) dar imediat ce le intrerupi, problema revine. Deci practic nu trateaza.


Nici cu naturiste nu face multi purici...
kudika226898
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:42
incercam si eu s-o ajut. Cealalta varianta, recomandata de doctori, ar fi activitatea sexuala intensa, dar cine sunt eu sa ma bag in intimitatea omului? De fapt, unii doctori zic ca si sexul e apa de ploaie, de fapt problemele hormonale se rezolva dupa nasterea primului, uneori chiar dupa al doilea copil.
Narcisa_tesfio
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:51
multumesc tuturor pentru mesaje si sfaturi. nu m-am culcat pe urechea ca tratamentele naturiste m-ar putea ajuta suta la suta , vreau doar sa protejez ficatul .Daca nu sunt eficiente nu are rost sa ma incurc. Voi merge pe tratament medicamentos si o sa iau hepatoprotectoare. Problema cu ficatul nu este grava doar ca eu vreau sa nu il mai incarc sub nici o forma.Anticonceptionale nu mai iau de aproape 2 ani asa ca... numai in cazul in care acestea ar fi singura modalitatea de a scapa de chisturi as reincepe administrarea lor altfel nu. Oricum va multumesc mult pt sfaturi si o sa revin dupa ce primesc si sfatul medicului . o zi buna la toti
Baumann
Postat pe 10 Septembrie 2010 08:33
Si eu m-am confrunt cu aceeasi situatie de 4 ani. Am fost la un medic endocrinolog, mi-a recomandat anticonceptionale pe care le-am urmat timp de 1 an dupa care am renuntat si anual ma duc la ecografie iar chisturile dau semne de retragere:D . Apropo, nu sta cu spatele gol...si daca te ingrijesti e ok. Cat despre tratamente naturiste...nu prea recomand:).
kudika198443
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:15
am si eu o problema in acest sens, un chist destul de mare si va trebui sa fac operatie laparoscopic la inceputul lui noiembrie
cine a mai facut o astfel de operatie? cat dureaza convalescenta?
vamps
Postat pe 5 Octombrie 2010 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
contraceptie - intrebare 51 De la: maryna_love4u 25 Octombrie 2009 01:05
chistul pe col 6 De la: kubra67 6 Decembrie 2009 15:06
gripa porcina si gradinitele 4 De la: ene_m_gabriel 10 Noiembrie 2009 20:37
petting, risc de sarcina? 34 De la: zmeu 26 Ianuarie 2012 12:49
hormonii gen 3 De la: camiflorea 11 Ianuarie 2010 07:38