Setari Cookie-uri

Animale

Am o catea care a fatat acum 4 zile (6 catelusi din care unu s-a nascut mort). De atunci, toate cutiile pe care le vede in calea ei, le reduce in bucatele. I-am improvisat un "culcus" destul de mare, si i-am pus niste paturici dedesubt. Eeeeiii. de fiecare data cand nu sunt prezenta in camera, incepe sa racaie paturile alea, sa le dea la o parte, si incearca sa le "sfasie". Ea e cuminte, niciodata nu a facut asa, nici acum 3 ani cand a fatat.
Acum, intrebarile sunt: catelele pot suferi de "traume post partum" (parca asa se zice)? Sau stie vre-unu dintre voi de ce face asa?
P.s.:Nu imi spuneti sa o duc la veterinar ca-s in "austeritate" deocamdata.
lusha_ubitik
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:04
Poti doar sa intrebi un veterinar,nu trebuie neaparat sa mergi cu ea.Eu de exemplu ma tot intrebam ce e cu cateaua mea de la o perioada dupa ce intra in calduri,incepea sa stranga tot ce prindea si plangea incontinuu,de cateva ori pe zi trebuia sa ridic canapelele din casa ca sa vada ca nu e nimic acolo :)):)) Am intrebat un veterinar si m-a luminat.Mi-a explicat ca face asta exact la perioada in care ar fi trebuit sa fete(daca se imperechea) si ea se simte ca si cum are deja puii si ii cauta ;))dar sa nu o las sa stranga nimic pe langa ea.Asa am facut si in scurt timp i-a trecut.
Barbie30
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:14
De la: Barbie30, la data 2010-09-11 11:14:00Poti doar sa intrebi un veterinar,nu trebuie neaparat sa mergi cu ea.Eu de exemplu ma tot intrebam ce e cu cateaua mea de la o perioada dupa ce intra in calduri,incepea sa stranga tot ce prindea si plangea incontinuu,de cateva ori pe zi trebuia sa ridic canapelele din casa ca sa vada ca nu e nimic acolo :)):)) Am intrebat un veterinar si m-a luminat.Mi-a explicat ca face asta exact la perioada in care ar fi trebuit sa fete(daca se imperechea) si ea se simte ca si cum are deja puii si ii cauta ;))dar sa nu o las sa stranga nimic pe langa ea.Asa am facut si in scurt timp i-a trecut.


Doar sa-l intreb... buna idee. La asta nu m-am gandit Merci
lusha_ubitik
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:27
Cu placere!
Barbie30
Postat pe 11 Septembrie 2010 17:37
De la: lusha_ubitik, la data 2010-09-11 11:04:12 Am o catea care a fatat acum 4 zile (6 catelusi din care unu s-a nascut mort). De atunci, toate cutiile pe care le vede in calea ei, le reduce in bucatele. I-am improvisat un "culcus" destul de mare, si i-am pus niste paturici dedesubt. Eeeeiii. de fiecare data cand nu sunt prezenta in camera, incepe sa racaie paturile alea, sa le dea la o parte, si incearca sa le "sfasie". Ea e cuminte, niciodata nu a facut asa, nici acum 3 ani cand a fatat.
Acum, intrebarile sunt: catelele pot suferi de "traume post partum" (parca asa se zice)? Sau stie vre-unu dintre voi de ce face asa?
P.s.:Nu imi spuneti sa o duc la veterinar ca-s in "austeritate" deocamdata.


orice pat ai facut cainelui, lasa in el carpele pe care era cand a fatat
corina981
Postat pe 11 Septembrie 2010 17:39
De la: deep_silence, la data 2010-09-11 17:39:38
De la: lusha_ubitik, la data 2010-09-11 11:04:12 Am o catea care a fatat acum 4 zile (6 catelusi din care unu s-a nascut mort). De atunci, toate cutiile pe care le vede in calea ei, le reduce in bucatele. I-am improvisat un "culcus" destul de mare, si i-am pus niste paturici dedesubt. Eeeeiii. de fiecare data cand nu sunt prezenta in camera, incepe sa racaie paturile alea, sa le dea la o parte, si incearca sa le "sfasie". Ea e cuminte, niciodata nu a facut asa, nici acum 3 ani cand a fatat.
Acum, intrebarile sunt: catelele pot suferi de "traume post partum" (parca asa se zice)? Sau stie vre-unu dintre voi de ce face asa?
P.s.:Nu imi spuneti sa o duc la veterinar ca-s in "austeritate" deocamdata.


orice pat ai facut cainelui, lasa in el carpele pe care era cand a fatat


Daca ar fi fost intregi as fi lasat-o in alea.. oricum am inteles ce trebuie sa fac... o tin in culcus fara paturici asa nu mai are ce sfasia.
lusha_ubitik
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:37
De la: lusha_ubitik, la data 2010-09-12 14:37:27
De la: deep_silence, la data 2010-09-11 17:39:38
De la: lusha_ubitik, la data 2010-09-11 11:04:12 Am o catea care a fatat acum 4 zile (6 catelusi din care unu s-a nascut mort). De atunci, toate cutiile pe care le vede in calea ei, le reduce in bucatele. I-am improvisat un "culcus" destul de mare, si i-am pus niste paturici dedesubt. Eeeeiii. de fiecare data cand nu sunt prezenta in camera, incepe sa racaie paturile alea, sa le dea la o parte, si incearca sa le "sfasie". Ea e cuminte, niciodata nu a facut asa, nici acum 3 ani cand a fatat.
Acum, intrebarile sunt: catelele pot suferi de "traume post partum" (parca asa se zice)? Sau stie vre-unu dintre voi de ce face asa?
P.s.:Nu imi spuneti sa o duc la veterinar ca-s in "austeritate" deocamdata.


orice pat ai facut cainelui, lasa in el carpele pe care era cand a fatat


Daca ar fi fost intregi as fi lasat-o in alea.. oricum am inteles ce trebuie sa fac... o tin in culcus fara paturici asa nu mai are ce sfasia.

cand a fatat catelusa ..casei sormea a aruncat tot....

pana nu am scos toate cotroacele care au fost in patutul ei,cele pe care a fatat,a umblat cu cateii prin toata casa...ii tot muta din loc in loc.

e posibil sa-si gaseasca ea un loc in casa daca o lasi in pace a spus bine...silence cel sinistru
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Visezi? Inseamna ca stiu unde poti afla raspunsul!!!!!!! 53 De la: geo_sh 25 Martie 2009 13:48
cursuri de franceza in bucuresti? 4 De la: scorpio67 14 Aprilie 2010 16:40
Un sfat pertinent-Mama iubitei mele. 23 De la: 30 Iunie 2014 14:58
Cu doi de "i" 8 De la: kudika195501 16 Ianuarie 2011 23:50
Cum sa faci bani pe internet fara efort 27 De la: Fulg-de-nea 27 Septembrie 2013 18:52