Setari Cookie-uri

Radiologia periculoasa???

Buna; ma poate lamurii si pe mine cineva intr-o problema? Am optat pentru o scoala postliceala de 3 ani de asistenti medicali, pentru specializarea "asistent medical de radiologie" ; am reusit sa intru si acum sunt cam descurajata pentru ca mai toata lumea cu care vorbesc ma sperie ca este periculos la radiologie (din cauza radiatiilor), pentru sanatatea mea si incep sa ma intreb daca am f alegerea corecta; Daca voi lucra ca asistent radiolog oare nu o sa existe vreun sistem de priotectie impotriva radiatiilor sau ceva??????sml-confused0006:; mai erau 2 specializari la care as fi putut opta (fara plata), asistent de laborator si kinetoterapie si recuperare; stiu ca asta ultima este cea mai cautata, si as fi putut sa intru si aici ca am avut media buna dar nu imi place si nu ma caracterizeaza si nu pot sa invat cv ce nu imi place! . Daca ar putea sa ma lamureasca cineva.....
healthy009442
Postat pe 11 Septembrie 2010 19:34
teoretic, esti protejata, pentru ca nu vei sta in aceeasi camera cu pacientul, cand se face radiografia. Practic ...daca ai avea ceva cunostinte prin spitale si te-ai putea interesa, ai afla de soarta celor care au lucrat toata viata la radiologie. Stii ce inseamna radiatiile. Cancer. Acuma nu zic sa-ti schimbi alegerea, important e sa stii care sunt pericolele. Riscuri sunt pentru orice persoana care lucreaza in sistemul medical, chiar si pentru femeia de serviciu din spital (cand strange gunoiul, se poate intepa cu un ac cu care i s-a luat sange o persoana infectata cu HIV, hepatita sau alte minunatii din astea...am vazut la Spitalul Municipal o asistenta care a patit asa si era pur si simplu disperata). Sa nu mai zic de doctori si asistente, care intra in contact zilnic cu boli contagioase (de exemplu, tuberculoza, care se ia fooooarte usor, din aer).

Asa ca...plimba-te prin spitale, vorbeste cu medicii radiologi, intreaba-i chiar si pe profesorii tai. Esti femeie, mai devreme sau mai tarziu o sa vina copiii si nu cred ca iti doresti sa fie afectati de anumite probleme de sanatate pe care le poti dezvolta.
Narcisa_tesfio
Postat pe 11 Septembrie 2010 19:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Glezna groasa 2 De la: Oana567 8 Octombrie 2015 03:05
sanii 7 De la: rubya 6 Aprilie 2010 15:46
Hainute bio pentru copii... 1 De la: danielatontsch 24 Noiembrie 2009 13:12
Examinare CT Regiune Gat. Sfat! 6 De la: NinaSabina 12 Decembrie 2011 15:45
Noul Messenger 4 De la: eu_ovidiu 28 Iunie 2011 02:56