Setari Cookie-uri

Tiroida Hashimoto se poate vindeca?

Buna ziua
Am si eu o mare problema, am fost diagnosticata cu tiroida hashimoto si hipotiroidism frust, plus un nodul tiroidian. Mai am si un chis ovarian cam maricel, 4cm.
Momentan fac tratament cu eutyrox de 25 mg. De simtit ma simt destul de rau. Ma doare destul de des in jurul gatului, mi se pune nod in gat, sunt momente de slabiciune si anxietate, nu mai pot face efort pre mare si multe altele.
Poate cineva s-a confruntat cu o problema similara si ma poate sfatui. Exista vindecare in boala hashimoto? Sau sa ma astept la mai rau?
A incercat cineva remedii homeopate in acest caz? A functionat?
Multumesc si sper sa primesc un rasuns care sa ma mai linisteasca!
nataroman
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:52
Din pacate este o boala cronica. Asa ca, nu se vindeca, este tinuta sub control. Eu am 34 de ani si am tiroidita Hashimoto de la varsta de 24 ani. Tratamentul Eutirox de 50. simptomele mele sunt oboseala , nervozitate extremitati reci,intoleranta la frig, depresie. Din cand in cand iau laptisor de matca drajeuri, multivitamine, mai atenueaza din simptome.
violeta.musat@yahoo.com
Postat pe 20 Septembrie 2010 08:08
Eu sunt de parere ca trebuie sa gandesti pozitiv, si sa nu crezi toate aberatiile unora care doresc sa ne indopam cu chimicale toata viata . Exista remedii naturiste foarte bune. Ceai de sanzaiene, apa de argila, extract de samburi de struguri, si de grapefruit. O alimentatie echilibrata , fara e-uri.O sa revin cu completari.

Ioana--
Postat pe 6 Octombrie 2010 07:29
Buna ziua,
Si eu sufar de aceasi afectiune, tiroidita cronica autoimuna + hipotiroidism primar...am inceput tratament cu 50 mg euthyrox de cateva luni bune, nu pot sa zic ca simt imbunatatiri majore.Parerea mea este, ca trebuie facute analize...din 3 in 3 luni pentru a ajusta doza de euthyrox, toate acestea sub indrumarea medicului endocrinolog (este destul de costisitor). Referitor la chistul ovarian, problmele la ovare , se trag tot de la tiroida...deci, tinand sub control tiroida, obtinem o mai buna functionare a organelor afectate. Este o afectiune in care primordial este sa evitam stresul, nervii, sa ne odihnim suficient. Sanatate multa tuturor!
delia977
Postat pe 18 Octombrie 2010 09:34
Eu am gasit o metoda naturala de tratament, cu rezultate extraordinare pentru hipotiroidism, inclusiv pentru Hashimoto. Cred ca imi baneaza mesajul daca numesc produsul, asa ca trimite-mi un mail la primedromania@yahoo.com si iti dau detalii.
kudika_6783
Postat pe 7 Mai 2012 16:57
De la: kudika066374, la data 2010-10-06 07:29:13Eu sunt de parere ca trebuie sa gandesti pozitiv, si sa nu crezi toate aberatiile unora care doresc sa ne indopam cu chimicale toata viata . Exista remedii naturiste foarte bune. Ceai de sanzaiene, apa de argila, extract de samburi de struguri, si de grapefruit. O alimentatie echilibrata , fara e-uri.O sa revin cu completari.


Ceaiul de sanzaiene stimuleaza tiroida, ceea ce accentueaza atacul autoimun, DECI este interzis in tiroidita Hashimoto deoarece va creste ATPO.
Ca aceasta boala sa intre in remisie trebuie neaparat actionat la nivelul sistemului imunitar, mai ales ca in majoritatea cazurilor tir.H poate fi insotita / se vor dezvolta si de alte boli autoimune gen artrita reumatoida, sindrom Sjogren, psoriazis etc
dusa
Postat pe 11 Mai 2012 13:30
Se pot tine sub control simptomele bolii Hashimoto prin dieta fara gluten, seleniu de 200 mg si vitamina D.

Intrati pe:
http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/64815-tiroida-tsh-mare/page-6

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/64815-tiroida-tsh-mare/page-7

(comentariile lui mirivili)
miau_nella
Postat pe 2 Decembrie 2014 16:43
DOZA Seleniu = 200 mg (miligrame) ???? Suficient cat sa omoare un cal !!! (si nu glumesc: acest lucru s-a intamplat deja: http://abcnews.go.com/Health/story?id=7453540&page=1)
Cat este doza maxim admisa si ce se intampla daca se depaseste limita ?
- Lab. Synevo: "Selenoza – intoxicatia cronica cu seleniu – se produce in situatia unui aport de seleniu de aproximativ 5 mg/zi si se manifesta prin caderea parului si unghiilor, carii dentare, halena cu miros de usturoi, insuficienta hepatica, neuropatii, dermatita. Aportul zilnic maxim de seleniu fara a fi insotit de reactii adverse a fost calculat la 800 μg, insa pentru unele persoane este de 600 μg." adica MICRO grame !!!
(textul original aici: https://www.synevo.ro/seleniu/)
- National Institutes of Health: doza pentru adulti = 400 μg (scris mcg pe etichete) iar simptomele toxicitatii cronice sunt:
"Early indicators of excess intake are a garlic odor in the breath and a metallic taste in the mouth. The most common clinical signs of chronically high selenium intakes, or selenosis, are hair and nail loss or brittleness. Other symptoms include lesions of the skin and nervous system, nausea, diarrhea, skin rashes, mottled teeth, fatigue, irritability, and nervous system abnormalities."
Toxicitatea acuta: "Acute selenium toxicity has resulted from the ingestion of misformulated over-the-counter products containing very large amounts of selenium [2,5]. In 2008, for example, 201 people experienced severe adverse reactions from taking a liquid dietary supplement containing 200 times the labeled amount [65]. Acute selenium toxicity can cause severe gastrointestinal and neurological symptoms, acute respiratory distress syndrome, myocardial infarction, hair loss, muscle tenderness, tremors, lightheadedness, facial flushing, kidney failure, cardiac failure, and, in rare cases, death [2,6]."
(textul original aici: http://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/#h8
iar referinta [65]: aici: http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=415585 -> deci persoanele intoxicate grav au luat 41 749 μg/d ADICA 41,749 mg - ce s-ar fi intamplat daca cineva ar fi luat 200 miligrame ? )
Dupa parerea mea, este INADMISIBIL sa dai o "reteta" ce poate periclita sanatatea si viata cuiva !
Este important ca stim ca PRIMUL principiu al medicinei naturiste este "SA NU FACI RAU" si sa ne documentam INAINTE de a vehicula o informatie FALSA si PERICULOASA.
Si acum o observatie practica: suplimentarea cu seleniu poate fi utila persoanelor cu deficit de Se la care tiroidita Hashimoto este asociata unei infectii, in timp ce aceasta suplimentare este inutila pentru persoanele cu tiroidita Hashimoto determinata de factori energetici.


dusa
Postat pe 4 Decembrie 2014 19:51
Da e greseala mea e 200 micrograme Seleniu.
Eu personal am luat din nuci de brazilia 4 nuci pe zi si vitamina D si mi-a scazut anti tiroglobulina de la 105 la 73 si ATPO de la 1522 la 1414. Urmeaza sa incerc si dieta fara gluten care sper sa ma ajute.
miau_nella
Postat pe 12 Decembrie 2014 19:03
Ca sa dau si sursa de unde am gasit ca 200mcg de Seleniu sub forma de seleniometionina ajuta in titoidita Hashimoto :

https://faragluten.wordpress.com/2011/05/13/administrarea-de-selenometionina-in-tiroidita-autoimuna-hashimoto/
miau_nella
Postat pe 12 Decembrie 2014 19:46
De la: miau_nella, la data 2014-12-12 19:03:49Da e greseala mea e 200 micrograme Seleniu.
Eu personal am luat din nuci de brazilia 4 nuci pe zi si vitamina D si mi-a scazut anti tiroglobulina de la 105 la 73 si ATPO de la 1522 la 1414. Urmeaza sa incerc si dieta fara gluten care sper sa ma ajute.




Da, o "mica" greseala ... care ar putea afecta serios sanatatea cuiva ! Cam slabut acest "mea culpa" fata de informatia catastrofala vehiculata !
Si inca o informatie la fel de "pretioasa": utilizarea nucilor de brazilia ca sursa de seleniu - acest lucru este daunator in cazul unei terapii pe termen INDELUNGAT (asa cum este cazul terapiei anti-tiroidita), deoarece nucile de brazil sunt extrem de bogate in:
- grasimi tip Omega 6 (si sarace in Omega 3)
- acid glutamic = excitoxina ce contribuie la aparitia bolilor neurodegenerative (de tipul ALZ, Parkinson, ALS etc), a glaucomului si, in plus, distruge taurina (= AA important pentru inima, nervi, ochi etc).

Din pacate tocmai avalansa de informatii "dupa ureche", lipsite de credibilitate si incomplete, face ca medicina alopata sa ignore terapiile naturiste care pot vindeca tiroidita autoimuna in marea majoritate a cazurilor.

Dupa parerea mea, informatia care ar ajuta la gasirea unui raspuns corect la intrebarea pusa de acest forum:
"Tiroidita Hashimoto se poate vindeca ?"
ar fi urmatoarea: tiroidita Hashimoto se POATE vindeca DACA SI NUMAI DACA ne concentram sa eliminam (sau cel putin sa reducem) complexul de cauze care a produs-o.
Daca ignoram cauzele si alergam doar dupa suplimente si "diete", atunci rezultatele vor fi (daca vor fi) modeste si tranzitorii ...
dusa
Postat pe 13 Decembrie 2014 12:50
Informatiile pe care le am nu sunt de ici de colo ci dupa cartea Dr Datis Kharrazian
"Why Do I Still Have Thyroid Symptoms? when My Lab Tests Are Normal"
miau_nella
Postat pe 15 Decembrie 2014 11:30
@dusa Am vazut ca ati scris pe acest site despre tiroidita.
Sunteti medic? Daca da, ati obtinute rezultate in tratarea acestei maladii?

Multumesc
miau_nella
Postat pe 15 Decembrie 2014 11:54
1. Entuziasmul dvs. pentru cartea Dr Datis Kharrazian mi se pare exagerat, deoarece:
- informatia despre utilitatea seleniului este preluata de la altii (exemple: Kohrle - anul 1999, Rayman - anul 2000, Gartnet - anul 2002 etc)
- utilizarea seleniului este doar o mica parte dintr-un protocol complex dedicat vindecarii tiroiditei.
Oricum, autorul nici nu pretinde prea mult, avand in vedere pretul cartii (cca 15 USD) - semnificativ scazut pentru SUA, unde o carte cu oarecare pretentii este de la 70-80 USD in sus.

2. Consider ca este necesar sa ne rezumam strict la subiectul discutiei: tiroidita Hashimoto. Cine doreste informatii despre preocuparile si calificarea mea, ma poate contacta pe mail sau le poate obtine direct de pe site-ul meu.

In ceea ce priveste rezultatele optenabile, poate ar fi de interes mai larg sa stiti ca ele pot fi grupate astfel:
- rezultate bune pe termen MEDIU - adica in jur de un an si peste (in fctie si de afectiunile conexe) – in cca 80% din cazuri fara complicatii deosebite (de genul ovarelor polichistice, de ex.)
- rezultate bune pe termen LUNG – peste doi ani - in cca 17-18% din cazuri (de obicei in cazul persoanelor cu infectii cronice severe, de ex. boala Lyme, sau combinatii de boli)
- rezultate MODESTE - in cca 2-3% din cazuri, in care tiroidita autoimuna este o parte din raspunsul specific al organismului la poluarea din mediu (si aici am exemple concrete din Medgidia, Calarasi, Tarnaveni etc) SAU ascunde o boala mult, mult mai grava, situatie in care medicina complementara ofera doar suport, si nu rezolvari.

Sigur, si eu m-as bucura sa existe o solutie universala, in care cu 2-3 ceaiuri si suplimente sa te faci bine in doua saptamani: realitatea este cu totul alta, si daca ne-am ajusta asteptarile la ea, atunci ne-am schimba perspectiva si am actiona diferit, ceea ce ne-ar duce la rezultate mai bune.
dusa
Postat pe 19 Decembrie 2014 13:58
Aici e un articol care recomanda dieta fara gluten pt tiroidita Hahsimoto:

http://wakeup-world.com/2014/08/03/how-gluten-destroys-thyroid-health/
miau_nella
Postat pe 7 Ianuarie 2015 15:39
Buna tiroidita hashimoto am avut si eu si m-am vindecat cu homeopatie la Dr. Rares Simu.

Medicina alopata nu face decat sa trateze efectul nu si cauza.

Cand medicina clasica nu mai ofera solutii homeopatia poate ajuta la rezolvarea problemelor. In timp ce medicina clasica isi indreapta atentia catre efectul bolilor folosind tratamente bazate pe medicamente care, vrem sau nu, au efecte negative, dar care tot efecte sunt desi producatorii vor sa le micsoreze importanta.

Homeopatia trateaza cauza care a determinat boala tinand cont atat de aspectele fizice cat si cele emotionale si mentale. Remediile homeopate actioneaza bland restabilind forta vitala, forta care sustine viata tuturor vietuitoarelor de pe pamant.
http://apastructurata.blogspot.ro/2013/04/homeopatie.html
apa_structurata
Postat pe 23 Ianuarie 2015 08:03
@kudika_975519
Si eu am fost la dl Rares Simu la Cluj saptamana trecut. Si mi-a dat un preparat homeopat facut de dansul, insa mi-a recomandat si dieta fara gluten si cat mai putina carne si lactate.

Si dvs ati tinut dieta fara gluten? Ma intereseaza daca e temporar sau trebuie tinuta pe viata. (Din ce zicea dl doctor am inteles ca a avut cazuri de remisie dar deh inca sunt sceptica.)
miau_nella
Postat pe 26 Ianuarie 2015 09:44
Pt tiroidita Hashimoto ajuta f mult dieta fara gluten am testat acum pe pielea mea. In 7 saptamani mi-au scazut anticorpii ATPO de la 1414 UI/ml la 558 UI/ml si anti-tiroglobulina de la 73.3 UI/ml la 22.5 UI/ml. Si mai iau si un tratament homeopat de la dr imunolog Rares Simu. Sper sa va ajute si pe voi. Sanatate!
miau_nella
Postat pe 5 Martie 2015 13:08
si mai e ceva nu am consumat nici ovaz ...desi unii zic ca nu contine gluten exista specii conaminate din cate a minteles sia tunci cam evitat : grau secara, orz, ovaz

si am mai luat seleniu 200 mcg(ajuta la scaderea atpo)
miau_nella
Postat pe 6 Martie 2015 09:16
Cum se poate vindeca tiroidita hashimoto prin terapii naturiste? Si cum putem identifica complexul de cauze care a produs-o?
kudika_982670
Postat pe 14 Martie 2015 08:15
Pentru vindecare, este esential sa luam lucrurile in ordinea naturala:
1) diagnosticul sigur: ATPO este dezechilibrat si in tiroidita Grave's, asa incat este necesar sa stim CLAR cu ce avem de-a face;
2) identificarea cauzelor;
3) adresarea cauzelor specifice.
Majoritatea persoanelor vor sa ajunga direct la pct. 3 si apoi se intreaba de ce rezultatele intarzie sa apara.
dusa
Postat pe 23 Martie 2015 09:01
Am mai gasit un blog cu cineva care a avut remisie la Hashimoto prin renuntare la lactate si suplimentare cu Seleniu 200 mcg si vitamina E 5000ui pe zi, Zinc 37 mg si Cupru 1 mg(cam 1 mg de Cu la 20 mg de Zn) si 5000 mcg B12 o data la 2 saptamani:

http://hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2011/04/hop-skip-and-jump-ahead.html

Insa va recomand sa cititi tot blogul cap-coada ca e scurt.

miau_nella
Postat pe 20 Aprilie 2015 16:39
Pardon vitamina E 400 ui!
miau_nella
Postat pe 21 Aprilie 2015 12:39
Si aici e un forum unde mai multe persoane spun ca le-au scazut anticorpii dupa regimul fara gluten.

http://www.celiac.com/gluten-free/topic/100168-thyroid-antibodies-have-disappeared/
miau_nella
Postat pe 22 Aprilie 2015 09:21
Buna ziua!
Am fost diagnosticata in urma cu an jumate cu boala autoimuna Hashimoto insotita de hipotiroidism (ATPO:62,8,valorile normale fiind intre 0-35; TSH:4,31, valorile normale 0.3-3.6) si nu am vrut sa fac un tratament hormonal deoarece nu rezolva cauza si fac mai mult rau decat bine corpului.
Acele valori le-am avut in urma cu 7 luni iar in ultimele 2 luni am inceput sa ma simt tot mai rau atat fizic cat si psihic, cu siguranta datorita evolutiei bolii.
V-as putea cere mai multe informatii despre cum as putea sa imi tin aceasta boala sub control (Hashimoto cu hipotiroidism)?
Exista vreo sansa ca boala daca nu vindecata, macar sa fie tinuta sub control fara hormoni tiroidieni?
Daca aveti mai multe informatii si cunostinte despre un eventual tratament m-ati putea contacta pe mya.maryam@yahoo.com?
Cu multa recunostinta! Maria.
kudika959916
Postat pe 15 Iunie 2015 12:40
Un articol interesant despre anticorpii specifici in Hashimoto: https://www.hashimotoshealing.com/understanding-hashimotos-antibodies/
miau_nella
Postat pe 15 Iulie 2015 00:11
Iodul nici macar natural nu e bun in Hashimoto: https://drknews.com/iodine-and-hashimotos/, Dr Kharrazian nu-l recomanda. la comentarii mai mutle personae spun ca au avut prbleme de la spirulina sau produsele cu iod.

Pt 2 saptamani am suplimentat cu 2 capsule de spirulina pe zi. Si anti-TPO a crescut de la 1600UI/ml la 2000(maxim e < 35) si anti-thiroglobulina de la 160 la 200(maxim e< 40).

Si nu doar ca anticorpii au crescut, dar TSH-ul a crescut de asemenea de la 0.11 in iunie la 52.3 in 20 august!!!
Desi luam 4 nuci de Brazilia... ca unii zic ca daca iei si seleniu ajuta de nu afecteaza iodul.

Deci in cazul meu e documentat cu analize ca au crescut fix dupa cele 2 saptamani in care am luat spirulina.
miau_nella
Postat pe 23 Iulie 2015 15:38
Am gasit un doctor care are o teorie interesanta diferita de curentul actual:
myhashimotosthyroiditis.com/can-hashimotos-thyroiditis-be-reversed/

(comentariul dr Alexander Haskell din martie 8, 2011).

Deci majoritatea sustin ca e in general e genetica tiroidita autoimuna si apoi se declanseaza si se formeaza anticorpi care ataca tiroida.
Insa dr asta sustine invers: se intampla ceva, tiroida are probleme si ajung in sange celule din tiroida si de aceea ulteiror organismul face anticorpi

Genial!
Exact ce am patit eu.

Prin 2009 cand aveam vreo 24 de ani am avut cateva saptamani in care plangeam cu ORELE! (asa de ciuda) si atunci am simtit ca imi suprasolicit gatul si apoi dupa 2-3 sapt am simtit ca ma doare si ca mi-e 'obosit' de la atata plans. Mi-a trecut dupa cele 2-3 saptamani.

Si prin 2011 cred am inceput sa am simptome: oboseala, ceata mentala, multe ore de somn etc.. si mi-a gasit hipotiroidia si ulterior Hashimoto.
Deci le-a luat 2 ani anticorilor sa distruga semnificativ tiroida incat sa creasca TSH-ul.

Mentionez ca pana la 24 de ani nu am avut ABSOLUT nici o problema care sa indice ca as fi avut Hashimoto. Problema s-a delansat strict de la plansul exagerat. La altii poate se declanseaza de la prea mult stres sau de la nastereaa naturala cand unele femei forteaza foarte tare gatul si acel efort face sa se verse in sange celule din tiroida.

Iar ulterior e un cerc vicios: ajung celule in sange => se fac anticorpi, pt ca se fac anticorpi tiroida e distrusa si din nou ajung celul in sange... si tot asa.

Acum eu nu sustin ca numai de la un eveniment traumatizant se poate declansa tiroidita autoimuna pt. ca am auzit s ide cazuri cand s-a declansat la copii in conditiile in care unul din parinti avea. Deci poate fi si genetica sau declansata de un virus insa in cazul meu particular asa a fost.

Si asa ca anecdota, explicatia mirobolanta a primei endocrinoloage la care am fost: ai avut un virus ce a atacat tiroida e o infectie care trece.
Penibil...

miau_nella
Postat pe 23 Iulie 2015 15:41
Cateva povesti de succes cu cazuri care s-au ameliorat dupa renuntarea la gluten, si s-a luat seleniu si vitamina D:

din Romania:

1)" in momentul de fata tiroida mea nu mai este hipervascularizata si nici nu mai are zone hipoecogene, hormonii tiroidieni si TSH-ul sunt normale, nivelul anticorpilor a scazut"
(faragluten.wordpress.com/2011/03/15/eu-si-tiroidita-autoimuna-ha...)

2)"La finalul verii, dupa 3 luni fara tratament, aveam hormonii la valori perfecte. In primavara dinainte inca aratau ca aveam hipotiroidism. De atunci, de cate ori mi-am facut analizele, au iesit bune. "
(alexcreste.blogspot.ro/2013/07/despre-hipotiroidism-tiroidita.html)

3)comunitate.desprecopii.com/forums/topic/64815-tiroida-tsh-mare/page-6
si

comunitate.desprecopii.com/forums/topic/64815-tiroida-tsh-mare/page-7

comentariile lui mirivili.

4) eu :In 2 luni mi-au scazut anticorpii ATPO de la 1414 UI/ml la 536 UI/ml si anti-tiroglobulina de la 73.3 UI/ml la 22.5 UI/ml. Insa dupa 4 luni au urcat usor la 693 UI/ml.

Din strainatate:

5)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2011/04/what-blessing.html
ATPO de la 602 la 309 in 2 luni

6)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2011/05/v-is-for-victory.ht...

comentariu Anonymous: ATPO de la 981 la 567 in 5 luni

7)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2011/06/copper-to-zinc-rati...

comentariul lui Thaddeus: ATPO de la 900+ la 400+ in 5 luni

8)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2013/07/root-cause.html#com...

comentariul lui maisa: ATPO de la 1250 la 29

9)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2013/07/root-cause.html#com...

comentariul lui Anonymous: ATPO de la 1988 la 143

10)hopeforhashimotosdisease.blogspot.ro/2014/11/well-hello-there.ht...

comentariul lui Anonymous: de la 500 la 100 in 4 luni

11)www.celiac.com/gluten-free/topic/100168-thyroid-antibodies-have-...

comentariul lui Gemini: ATPO de la 1200 la 32 in 8 ani de regim fara gluten

12)https://iquitsugar.com/im-off-sugar-and-have-reversed-my-hashimotos/

reducere ATPO de la 1359 la 350 in 2 luni

13)thyroidboards.com/forums/topic/5032-reverse-hashis-with-diet/

reducere ATPO de la 1500+ la 380 in 3 luni

14) Dr. Izabella Wentz povesteste in cartea ei :"Hashimoto's Thyroiditis: Lifestyle Interventions for Finding and Treating the Root Cause" cum si-a redus anticorpii de la 2000 la 300 prin acupunctura.

(Insa s-a constatat ca acupucntura ajuta in cazurile de dominanta Th1, in cele cu dominanta Th2 s-ar putea sa inrautateasca. Mai multe depsre dominanta Th1/Th2 aici: https://faragluten.wordpress.com/2011/05/12/tiroidita-hashimoto-...)

15)in cartea Dr. Izabella Wentz "Hashimoto's Thyroiditis: Lifestyle Interventions for Finding and Treating the Root Cause" la pagina 137
cu anatabina(un antiinflamator puternic) cineva si-a redus anticorpii de la 3655 UI/ml la 300 UI/ml

16)cel mai spectaculos caz despre carea am citit : www.thyroidpharmacist.com/blog/rebeccas-hashimotos-success-story

reducere ATPO de la 10000 (cu TSH DE 263!!!) la 900 in decurs de 4 luni prin renuntare la gluten si probabil dieta paleo


miau_nella
Postat pe 26 Iulie 2015 18:54
si nr 17) ar fi http://aliciahadden.blogspot.ro/2013/10/my-journey-with-ldn-low-dose-naltrexone.html
scadere ATPO de la 1400 la 145 dupa 6 luni de luat LDN 1.5 mg.

LDN(low dose naltrexone) sau naltrezona scazuta, recomandata in cartea Dr Izabella Wentz

mai multe despre LDN aici: www.thyroidpharmacist.com/blog/-low-dose-naltrexone-and-hashimotos
miau_nella
Postat pe 27 Iulie 2015 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HEPATITA C ACUM SEPARE CA E CIROZA 17 De la: healthy014814 11 Decembrie 2013 18:37
tratament naturist pt fibrom uterin? 12 De la: pisik_healthy 18 Octombrie 2016 12:12
eficient in bolile cardiovasculare 4 De la: camiflorea 1 Aprilie 2010 13:39
o intrebare 5 De la: eleain 11 Iulie 2009 14:02
colonix? 11 De la: kudika226898 25 Februarie 2011 22:38