Setari Cookie-uri

Vaccinul HPV

Am fost recent la medicul de familie si am vazut un afis pe care scria ca vaccinul impotriva HPV este gratuit pt fete cu varsta cuprinsa intre 12-26 de ani.Am intrebat medicul si evident mi-a spus ca este bine daca il fac.Voi ce parere aveti?
ela_angel
Postat pe 22 Septembrie 2010 19:18
pai hai sa vedem. Tu ti-ai inceput viata sexuala? Daca da, ai facut-o neprotejat? Daca da, ai facut genotiparea HPV sa vezi ce tulpini ai?

Dupa ce raspunzi la intrebarile astea putem incepe si o discutie. Pentru ca daca deja ai tulpinile de care te protejeaza vaccinul (cica), nu mai are sens sa-l faci, nu?

Sunt o gramada de argumente pro si contra, dar ce trebuie sa iei in considerare e faptul ca vaccinul nu te protejeaza impotriva tuturor tulpinilor HPV (vreo 120) si deci nu scapi de sexul neprotejat (sau poti renunta, in functie de cat de mult tii la sanatatea ta) decat daca partenerul e virgin sau i-ai facut genotiparea HPV si n-are nicio tulpina (admitand ca nu are de gand sa te insele vreodata). Aceleasi criterii se aplica si la viitorii parteneri (sunt curioasa cati virgini se pot gasi pentru a face "safe sex" cu ei ).

Pe de alta parte, as putea sa-ti trimit niste link-uri cu niste fete care au facut vaccinul asta si apoi au murit un pic sau au paralizat sau sunt atat de bolnave ca iau medicamente cu pumnul. Desigur, nu toate organismele reactioneaza asa la vaccinul asta, dar...esti dispusa sa risti? Ai gasit vreun doctor care sa-ti evalueze detaliat starea generala de sanatate si care sa bage mana in foc ca nu vor exista efecte secundare ale vaccinului? Ideea e ca multe femei s-au riscat si au facut vaccinul, in ideea ca o sa scape de pericolul HPV-ului, dar pana la urma n-au rezolvat nimic. Secretul sta in organizarea vietii tale intime, nu intr-un vaccin care te protejeaza pe jumatate. Daca tu te expui infectarii, apai nu te mai salveaza niciun vaccin din lume. Expunerea inseamna, evident, parteneri multiplii si sex neprotejat. Asta nu inseamna ca nu te poti infecta chiar de la primul partener (cu putin noroc, se intampla - vezi chiar aici pe forum un caz de genul asta). Deci evita infectarea si o sa reusesti si fara vaccin.
Narcisa_tesfio
Postat pe 22 Septembrie 2010 22:09
Mersi pt raspuns narcisa.Cam am dubii in ceea ce priveste vaccinul asta si voiam sa aflu si alte pareri.Sunt de acord cu tine ca cel mai important e sa ai grija singur de propria igiena si propria sanatate.
ela_angel
Postat pe 23 Septembrie 2010 19:46
De acord nu Narcisa !!!
Symona1989
Postat pe 24 Septembrie 2010 00:30
cu*
Symona1989
Postat pe 24 Septembrie 2010 00:30
buna

ginecoloaga mea mi-a recomandat sa fac vaccinul cu toate ca am 27 ani, vaccinul se face de multi ani in Germania de ex unde nr pers diagnosticate cu cancer de col a scazut simtitor, acum exista 2 vaccinuri Silgard care ofera protectie pt tulpinile 16,18, 6, 11 si Cervarix care ofera protectie doar pt 16, 18. Eu personal o sa il fac, dar inainte trebuie sa faci testul ADN HPV , care daca iese negativ asta inseamna ca poti face vaccinul si ca acesta chiar va putea oferi protectie, dar tine cont de faptul ca exista multe tulpini HPV , deci acest vaccin nu inlocuieste o viata sexuala cumpatata si o igiena corecta
visan_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:31
oricum rezutatul depinde si daca bethesda e dupa clasificarea din 2001 sau nu. pentru ca mie nu imi vine sa cred ca mai sunt doctori care nu lucreaza dupa clasificarea din 2001!! Oricum, pe mine m-a ajuta dna doctor Anca Dobos, e foarte buna!
sabina30
Postat pe 15 Octombrie 2010 13:05
De la: ela_angel, la data 2010-09-22 19:18:09Am fost recent la medicul de familie si am vazut un afis pe care scria ca vaccinul impotriva HPV este gratuit pt fete cu varsta cuprinsa intre 12-26 de ani.Am intrebat medicul si evident mi-a spus ca este bine daca il fac.Voi ce parere aveti?


Silgard sau Cervarix este vaccinul folosit, si acesta se foloseste in tarile civilizate precum Germania de foarte multi , ani si intradevar cazurile de cancer de col datorate HPV au scazut simtitor, spun asta pt ca ginecoloaga mea a fos medic multi ani in Germania; dar inainte sa faci acest vaccin trebuie sa faci testul HPV ca sa fi sigura ca nu ai virusul.Cat despre reactii adverse sunt aceleasi ca la oricare vaccin, febra, greata.
visan_georgiana
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:09
Vaccinul a fost interzis in tari ca America, Anglia, Franta... a ajuns in Romania mai mult pe spaga, pentru ca cineva a avut nevoie de un lot indeajuns de mare de proba.

Nu ar fi ceva rau daca vaccinul ar fi recombinat, dar aceasta varianta costa foarte mult, si, deci, mai asteapta tu pana l-o da cineva pe gratis.

Varianta de vaccin gratis este un vaccin atenuat. Ce inseamna asta? Au luat o iepuroaica, au infectat-o, apoi au recoltat varianta de virus multiplicata pe ea si au pus-o in fiole. In concluzie, vaccinandu-te nu faci decat sa te infectezi singura, si riscul este cu atat mai mare cu cat esti mai tanara, si, deci, organismul tau este in schimbare. Pentru ca o celula in schimbare e o celula sensibila la mutatii, iar replicarea ADN-ului viral este influentata de ADN-ul celulei pe care o infecteaza.

Ce inseamna toata palavrageala asta?

Ca riscul ca vaccinul sa te imbolnaveasca este foarte mare. Ei iti inoculeaza un virus atenuat, dar organismul tau il poate transforma cu usurinta intr-unul fatal.

Deasemenea, HPV este un nume generic. Sunt mult mai vulte virusuri in categoria asta decat poate acoperi vaccinul, plus ca, dupa cum intuiesti deja, tulpini noi pot aparea in fiecare zi.

E ca si vaccinul antigripal, doar ca mult mai riscant. Il faci cam degeaba si iti mai si pui viata in pericol... Stai, tu calma si ai grija sa ai un organism sanatos si o imunitate beton, si o sa fie bine. ^^
SfDuminica
Postat pe 15 Octombrie 2010 17:19
Sa va spun si eu o poveste legata de acest vaccin, o poveste reala care pe mine m-a pus pe ganduri...
Dupa nenumarate vizite pe la scoli, vizite in care se face reclama acestui vaccin, reclame soldate cu un esec pentru ca parintii nu isi dau acordul ca fetele lor sa fie vaccinate, niste capete "luminate" din MS vin cu o idee... "minunata"!! Drept pentru care, in urma cu vreo doua saptamani, primim si noi, angajatii spitalelor (medici, asistente, infirmiere...) o adresa prin care eram anuntate ca putem, la cerere, sa ne facem acest vaccin gratuit, dar cu conditia sa prezentam in prealabil, o adeverinta de la medicul ginecolog din care sa rezulte ca suntem apte pentru a fi vaccinate... Deci eu, femeie de 40 de ani, cu un copil, pot sa ma vaccinez... Gratis!!! Atunci mi-am dat seama cat de disperati sunt cei implicati in povestea asta sa-si vanda vaccinul. Sau... poate ar trebui ca noi, cadrele medicale, sa ne simtim mandre ca ni se ofera asemenea cadou: vaccinare anti- HPV gratuita...
Sunt in dilema...
Lucia38
Postat pe 16 Octombrie 2010 12:05
Sa-l vanda sau sa-l mai testeze?
kudika226898
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:06
nu cred ca sunt asa de bune vaccinurile astea,avand in vedere niste ca sunt niste chimicale si trb sa il faci 3 luni cate unul pe luna!
playboy
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:23
De la: kudika226898, la data 2010-10-16 15:06:48Sa-l vanda sau sa-l mai testeze?

Habar n-am... Cert e ca nimeni nu vrea sa si-l faca.
Asta imi aminteste de vaccinarea contra gripei porcine. Tara fierbea sa se vaccineze, cadrele medicale... mai putin. La un moment dat, vine la noi la spital o adresa in care eram instiintati ca daca nu ne vaccinam si facem gripa porcina, vom fi obligati sa platim din buzunar costurile spitalizarii si tratamentului (asta in conditiile in care toti angajatii avem asigurare de sanatate obligatorie...). Normal ca nici asa n-au fost prea multi care sa cedeze presiunilor, gripa porcina a trecut, iar vaccinurile au ramas neadministrate.
Lucia38
Postat pe 17 Octombrie 2010 13:34
si doctora mea a incercat sa "ma abureasca",cica costa 4 milioane pe luna dar a treia luna e gratis...bla bla bla

playboy
Postat pe 17 Octombrie 2010 20:33
De la: playboy, la data 2010-10-16 23:23:21nu cred ca sunt asa de bune vaccinurile astea,avand in vedere niste ca sunt niste chimicale si trb sa il faci 3 luni cate unul pe luna!


E material biologic activ (nu se poate spune 'viu' dat fiind ca vb de un virus)... daca e vreo chimicala e menita sa mentina virusul activ, iar rapelurile de vaccinare sunt menite sa stabilizeze informatia in sistemul imunitar al pacientului.

Dupa cum am mai spus, problema esentiala e potentialul mutagen crescut, dat fiind ca e activ. Asta, si faptul ca oricum nu acopera intreaga arie de tulpini... E exact ca in cazul Gripei porcine, cum zicea cineva mai sus... Te vaccinezi numai daca n-ai ce face.

Si faptul ca au trecut la ademeni si cadrele medicale nu este decat si mai dubios. Eu zic sa va pastrati banii in portofele (zicea cineva de 4 mil pe undeva?). Ce? N-aveti ce face cu ei?
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 21:12
De la: SfDuminica, la data 2010-10-17 21:12:47
De la: playboy, la data 2010-10-16 23:23:21nu cred ca sunt asa de bune vaccinurile astea,avand in vedere niste ca sunt niste chimicale si trb sa il faci 3 luni cate unul pe luna!


E material biologic activ (nu se poate spune 'viu' dat fiind ca vb de un virus)... daca e vreo chimicala e menita sa mentina virusul activ, iar rapelurile de vaccinare sunt menite sa stabilizeze informatia in sistemul imunitar al pacientului.

Dupa cum am mai spus, problema esentiala e potentialul mutagen crescut, dat fiind ca e activ. Asta, si faptul ca oricum nu acopera intreaga arie de tulpini... E exact ca in cazul Gripei porcine, cum zicea cineva mai sus... Te vaccinezi numai daca n-ai ce face.

Si faptul ca au trecut la ademeni si cadrele medicale nu este decat si mai dubios. Eu zic sa va pastrati banii in portofele (zicea cineva de 4 mil pe undeva?). Ce? N-aveti ce face cu ei?
...cica 4 mil pe luna si avand in vedere ca trb sa faci trei luni atuncu 12 mil dar a treia luna cica e gratis...atunci 8 mil!Parearea mea acest vaccin nu e ok!
playboy
Postat pe 18 Octombrie 2010 21:52
De la: playboy, la data 2010-10-18 21:52:21...cica 4 mil pe luna si avand in vedere ca trb sa faci trei luni atuncu 12 mil dar a treia luna cica e gratis...atunci 8 mil!Parearea mea acest vaccin nu e ok!


Cum ziceam si eu... Stiu! Daca tot n-aveti ce face cu banii, trimiteti-mii mie ca eu am carti de medicina de luat!

Risk free!
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:45
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 14:45:33
De la: playboy, la data 2010-10-18 21:52:21...cica 4 mil pe luna si avand in vedere ca trb sa faci trei luni atuncu 12 mil dar a treia luna cica e gratis...atunci 8 mil!Parearea mea acest vaccin nu e ok!


Cum ziceam si eu... Stiu! Daca tot n-aveti ce face cu banii, trimiteti-mii mie ca eu am carti de medicina de luat!

Risk free!


Ah, si instrumentar, ca in 2 ani intru in campul muncii de-acum! ^^
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DURERI MARI LA MENSTRUATIE 70 De la: healthy001282 25 Aprilie 2013 16:33
Duphaston 5 De la: Ioana27029 23 Februarie 2014 09:37
leucocite in urina 20 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:29
Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ??? 116 De la: Mihaela214 20 Iunie 2011 13:06
buna 5 De la: GRIGORESCU 8 Februarie 2012 23:49