Setari Cookie-uri

Ce stiti despre trihomonas?

As vrea sa stiu mai multe despre aceasta boala.Recent am fost la doctor si mi s-a spus ca am Trihomonas.Mi-a dat si un tratament si mie si sotului.Desi m-am interesat si pe net vreau sa aflu si parerile voastre,ale celor care au trecut prin asa ceva sau cat de cat cunosc.Imi vine greu sa cred ca o am de la sotul meu,vreau sa stiu cat la suta o pot lua dupa toalete publice si cat pe cale sexsuala?Va multumesc!
gyana_healthy
Postat pe 26 Mai 2010 20:29
Cum se manifesta? Probabil a fost luata de la un wc public.
healthy000116
Postat pe 30 Mai 2010 23:13
Calea de transmitere a infectiei cu Trichomonas Vaginalis este cea sexuala - sex vaginal - bineinteles, sexul neprotejat si aici este inclusa si folosirea in comun de "jucarii sexuale". Nu se transmite prin sex oral dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa va protejati daca aveti de gand asa ceva.

Dar aici este bine sa se mai tina seama de un aspect : fiindca s-a demonstrat ca parazitul Trichomonas Vaginalis poate supravietui o perioada scurta de timp si in conditiile de mediu exterior, trebuie sa se ia in considerare si faptul ca este posibil ca infectarea se produca si prin contactul cu obiecte de folosita intima infectate - lenjerie intima.
blue_little_angel
Postat pe 30 Mai 2010 23:38
De la: gyana, la data 2010-05-26 20:29:49As vrea sa stiu mai multe despre aceasta boala.Recent am fost la doctor si mi s-a spus ca am Trihomonas.Mi-a dat si un tratament si mie si sotului.Desi m-am interesat si pe net vreau sa aflu si parerile voastre,ale celor care au trecut prin asa ceva sau cat de cat cunosc.Imi vine greu sa cred ca o am de la sotul meu,vreau sa stiu cat la suta o pot lua dupa toalete publice si cat pe cale sexsuala?Va multumesc!


Draga mea,
pentru pastrarea sanatatii in zona genitala vreau sa-ti recomand folosirea unor ABSORBANTE 100% naturale, pe baza de IONI NEGATIVI. Dau rezultate uimitoare in diverse afectiuni si pot avea efect profilactic si terapeutic in urmatoarele cazuri :
•Inflamatii si Dermatite
•Infectii cu bacterii de toate tipurile
•Candidoze, mancarimi, arsuri
•Infectii trompe uterine
•Scurgeri excesive
•Dismenoree
•Migrene
•Ciclu neregulat
De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala.
Pentru mai multe informatii contacteaza-ma pe loapersonal@yahoo.com sau la tel 0768.05.68.69
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 1 Iunie 2010 13:35
Modul de transmitere a Trichomonas Vaginalis este in principal sexual, desi transmisia extrasexuala este teoretic posibila (prin instrumente ginecologice nesterilizate, obiecte de toaleta umede, etc.)repet teoretic.Imi este greu sa cred ca cineva foloseste toaleta publica si se aseaza efectiv pe ea.Dar asta este doar problema ta si a sotului tau.Tratamentul este simplu si consta in antibiotice.In cazul tricomoniazei (infectia cu Trichomonas Vaginalis) trebuie tratati si partenerii sexuali in acelasi mod chiar daca nu prezinta simptome deoarece tricomoniaza la barbati este asimptomatica in majoritatea cazurilor, barbatul fiind purtator sanatos si transmitator "involuntar".Deci nu va ramane decat sa urmati tratamentul prescris de doctor si sa aveti grija pe viitor.Mult succes.
carmen_adina
Postat pe 1 Iunie 2010 14:38
uite aici cam tot ce te intereseaza despte aceasta infectie...mai multe, la medicul de specialitate

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-tricomonas-tricomonaza_1053
4Life
Postat pe 2 Iunie 2010 15:33
De la: deliapetrescu@yahoo.com, la data 2010-06-01 13:35:52
De la: gyana, la data 2010-05-26 20:29:49As vrea sa stiu mai multe despre aceasta boala.Recent am fost la doctor si mi s-a spus ca am Trihomonas.Mi-a dat si un tratament si mie si sotului.Desi m-am interesat si pe net vreau sa aflu si parerile voastre,ale celor care au trecut prin asa ceva sau cat de cat cunosc.Imi vine greu sa cred ca o am de la sotul meu,vreau sa stiu cat la suta o pot lua dupa toalete publice si cat pe cale sexsuala?Va multumesc!


Draga mea,
pentru pastrarea sanatatii in zona genitala vreau sa-ti recomand folosirea unor ABSORBANTE 100% naturale, pe baza de IONI NEGATIVI. Dau rezultate uimitoare in diverse afectiuni si pot avea efect profilactic si terapeutic in urmatoarele cazuri :
•Inflamatii si Dermatite
•Infectii cu bacterii de toate tipurile
•Candidoze, mancarimi, arsuri
•Infectii trompe uterine
•Scurgeri excesive
•Dismenoree
•Migrene
•Ciclu neregulat
De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala.
Pentru mai multe informatii contacteaza-ma pe loapersonal@yahoo.com sau la tel 0768.05.68.69
offff...numai aberatii scriu cate unii pe aici...stimata lolapersonal, cum te pot proteja ionii negativi de o boala cu transmitere sexuala ??? sau de infectiile cu bacterii de toate tipurile ??? lasati gargara asta cu ionii negativi, este doar pentru naivi....restul sa se protejeze si sa mearga la medic regulat, la control...in rest o viata cu cat mai putin stress, cu o alimentatie echilibrata, departe de poluare = un sistem imunitar puternic care intr-adevar poate proteja organismul de ceea ce enumeri tu mai sus
4Life
Postat pe 2 Iunie 2010 15:38
De la: blue_angel, la data 2010-05-30 23:38:46Calea de transmitere a infectiei cu Trichomonas Vaginalis este cea sexuala - sex vaginal - bineinteles, sexul neprotejat si aici este inclusa si folosirea in comun de "jucarii sexuale". Nu se transmite prin sex oral dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa va protejati daca aveti de gand asa ceva.

Dar aici este bine sa se mai tina seama de un aspect : fiindca s-a demonstrat ca parazitul Trichomonas Vaginalis poate supravietui o perioada scurta de timp si in conditiile de mediu exterior, trebuie sa se ia in considerare si faptul ca este posibil ca infectarea se produca si prin contactul cu obiecte de folosita intima infectate - lenjerie intima.

Ai dreptate s-a transimis pe cale sexsuala! In momentul in care am postat acest mesaj,inca nu vb cu sotul meu,desi am sperat sa ma insel...am luat tratamentul si eu si el,am fost la un recontrol si acum astept rezultatul la analize.
Va multumsc la toti cei care mi-au raspuns!
gyana_healthy
Postat pe 6 Iunie 2010 17:59
De la: 4Life, la data 2010-06-02 15:33:42uite aici cam tot ce te intereseaza despte aceasta infectie...mai multe, la medicul de specialitate

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-tricomonas-tricomonaza_1053

Multumesc frumos! Am intrat pe acest site si am gasit multe informati!
gyana_healthy
Postat pe 6 Iunie 2010 18:29
De la: carmen_adina, la data 2010-06-01 14:38:34Modul de transmitere a Trichomonas Vaginalis este in principal sexual, desi transmisia extrasexuala este teoretic posibila (prin instrumente ginecologice nesterilizate, obiecte de toaleta umede, etc.)repet teoretic.Imi este greu sa cred ca cineva foloseste toaleta publica si se aseaza efectiv pe ea.Dar asta este doar problema ta si a sotului tau.Tratamentul este simplu si consta in antibiotice.In cazul tricomoniazei (infectia cu Trichomonas Vaginalis) trebuie tratati si partenerii sexuali in acelasi mod chiar daca nu prezinta simptome deoarece tricomoniaza la barbati este asimptomatica in majoritatea cazurilor, barbatul fiind purtator sanatos si transmitator "involuntar".Deci nu va ramane decat sa urmati tratamentul prescris de doctor si sa aveti grija pe viitor.Mult succes.

Am urmat tratamentul,acum astept rezultatul la analize.Iar cu atentia.....
Oricum iti multumesc frumos pentru ca mi-ai raspuns!
gyana_healthy
Postat pe 6 Iunie 2010 18:52
De la: gyana, la data 2010-06-06 18:29:55
De la: 4Life, la data 2010-06-02 15:33:42uite aici cam tot ce te intereseaza despte aceasta infectie...mai multe, la medicul de specialitate

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-tricomonas-tricomonaza_1053

Multumesc frumos! Am intrat pe acest site si am gasit multe informati!



Imi pare tare rau...
blue_little_angel
Postat pe 10 Iunie 2010 15:52
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 17:57
Despre boala nu va spun nimic fiindca stiti cum este.La barbati, boala se numeste -picatura de dimineata-.prin stoarcere se vede la iesire o picatura de puroi.Se transmite pe cale sexuala,prin lenjeria intima,de la un hotel in care nu s-au schimbat cearsafurile.Daca a-ti spalat lenjeria intima impreuna cu cea a copiilor, este bine sa cere-ti tratament si pentru copii.-anton-
healthy005909
Postat pe 15 Iunie 2010 10:09






-------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Iunie 2010 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scurgeri albicioase 5 De la: kudika503694 18 Iulie 2012 20:10
infectiile cu transmitere sexuala !!! 5 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:45
buna 4 De la: Barbie30_ 28 Noiembrie 2010 14:18
Rugaminte interpretare PAPANICOLAU 2 De la: stella_bella 13 Decembrie 2009 17:45
urmarile avortului 91 De la: Ingridd_Ingridd_71 15 Aprilie 2010 10:43