Setari Cookie-uri

Nu avort


E cea mai mare greseala pe care o poate face o femeie sau o adolescenta. E regretul vietii mele. Nu o sa -mi iert vreodata aceasta greseala. Credeam ca la 19 ani e mult prea devreme sa am un copil si acum traiesc cu sechelele acelei perioade si ma tot intreb DE CE? nu am gandit ........................EL m-a pedepsit si viata a continuat intr-o negura totala , fara fericirea vietii mele( COPILUL IUBIRII MELE). Sotul a acceptat decizia mea dar s-a implinit ca parinte cu o alta femeie care a considerat ca poate sa ingenunghieze viata mea si mai mult stiind ca sotul isi doreste un prunc si iata a mai aparut o suferinta.................... DE CE IAR?
EL pedepseste si nu iarta..................
kudika028539
Postat pe 4 Octombrie 2010 07:00
Am trecut printr-un avort spontan de la care se simt sechelele si acum mai ales ca eram in > cu sotul . El si acum sustine ca acel copil nu putea fi a lui desi nu am fost cu altcineva in afara de el . Daca dupa un avort spontan , neprovocat ma simt asa , cum e sa faci unul cu buna stiinta ? Nu as vrea sa aflu si cred ca desi e greu ca o femeie sa fie singura cu un copil , mai bine asa decat cu un avort la activ .
carmeli
Postat pe 4 Octombrie 2010 09:19
De la: kudika028539, la data 2010-10-04 07:00:33
E cea mai mare greseala pe care o poate face o femeie sau o adolescenta. E regretul vietii mele. Nu o sa -mi iert vreodata aceasta greseala. Credeam ca la 19 ani e mult prea devreme sa am un copil si acum traiesc cu sechelele acelei perioade si ma tot intreb DE CE? nu am gandit ........................EL m-a pedepsit si viata a continuat intr-o negura totala , fara fericirea vietii mele( COPILUL IUBIRII MELE). Sotul a acceptat decizia mea dar s-a implinit ca parinte cu o alta femeie care a considerat ca poate sa ingenunghieze viata mea si mai mult stiind ca sotul isi doreste un prunc si iata a mai aparut o suferinta.................... DE CE IAR?
EL pedepseste si nu iarta..................



De ce te chinui?nu crezi ca e mai usor sa treci peste?nu zic acum ca e usor....insa daca nu incerci,nu ai de unde sa stii daca reusesti.Uite de ceva vreme citesc un site pe care ti-l recomand pt ca tot ai adus vb de un "EL".WWW.apasaenter.ro,unde iti recomand sectiunea "scop".Toate lucrurile au un scop...incluziv noi,oamenii.Si argumentele la un "EL" , le gasesti ca si comentariu pe site, unde baiatul de acolo care mi se pare genial aduce niste argumente foarte solide dar iti citez pt a-ti usura cautarea:
"plec de la teoria creeatorului, dar nu ca asa scrie in biblie. Pentru ca am vazut cu ochii mei complexitatea fiecarei celule, mai ales spermatozoidul, a carei codita este miscata de un motor care foloseste aceeeasi forma si principii ca si motorul electric facut de noi, oamenii. Membrana celulei se electrizeaza cand intoata in fluid de densitate mare, din cazua fortei de frecare. E ca un sistem perpetum mobile. Acesta aste dovada indisputabila a unui creeator. Pt ca sansele ca sa se nasca o celula in univers avand ca si timp nelimitat, unde tinem cont de faptul ca universul se misca si pietre si materiale se ciocnesc, are sanse mai si reale. Doar ca sansa ca o celula sa se nasca in conditiile exact potrivite ca ea sa poata sa existe, si sa se nasca cu sistem de hranire, sistem de deplasare si sistem de duplicare, si sa se nasca fix intr-o substanta din care sa se poata hrani…. sunt practic nule chiar si intr-o infinitate de timp. Oricat s-ar ciocni pietrele, nu o sa iasa un ceas rolex nici intr-o eternitate de ani, intr-un spatiu infinit ce contine toate materialele necesare pt. un ceas rolex. Daca mai calculezi si echilibrele din natura si sistemul nostru solar si felul cum e conceput, atunci iti pierzi orice indoiala vis-a-vis de faptul ca nu am fi creeati de o fiinta inteligenta. De asta sunt sigur si e usor de testat, trebuie decat sa deschizi ochii si sa vezi lucrurile care sunt evidente, si cand te uiti la ele la microscop, o sa poti sa vezi si sa incepi sa intelegi genialitatea creeatorului.

Din pacate nu pot sa spun asta despre biblie sau crestinism, pt. ca exista dovezi clare care ne arata ca crestinismul de azi este o amestecatura dintre religiile vechi, si pagane, si scrierile Galileilenilor. Un exemplu perfect este pastele, pe care catolicii il sarbatoresc in alta zi din an, in functie de pozitia lunii(toate reliigile pagane inclusiv crestinismul sunt astrologice, inteleptii de atunci erau oamenii care citeau in stele, aceeasi oameni care construiau piramide in functie de pozitia perfect geografic aliniate cu stelele, si unde exista canal deschis intre camera moramantului si locul din cer”unde stelele nu se misca”, pt. ca acolo credeau inteleptii ca se afla eternitatea. Piramidele sunt Niste Masini de rezurectie, construite nu ca si mormant, si acum citez din biblie, doar ca ma refer la faraon si spun “pentru ca el sa nu moara, ci sa aibe viata vesnica”. fapte usor de demonstrat si verificat ), si faptul ca de pasti cumparam copiilor oua si iepurasi de ciocolata, iepurasii reprezentand perpetuarea speciilor(”se inmultesc ca iepurii”, stereotip international), iar ouale reprezinta fertilitate. Este sarbatoarea panaga de an nou si recolta bogata pe care o fac toti oamenii in aceeasi perioada a anului. In fond … la golgota pe deal… nu erau nici iepuri si nici oua colorate … sau or fi uitat scribii sa ii specifice in biblie. La Fel ca si dinozaurii… Te gandesti ca ar fi luat dumnezeu mana unui scrib si ar fi scris prin geneza “dar inainte de asta au fost dinozauri, dar nu le-a mers. ” NIMIC. Nu specifica in toata biblia nimic despre dinozauri, iar fosilele gasite sunt niste dovezi uriase ca animalele alea au existat, la fel ca si cei gasiti in blocuri de gheata la polul nord. Asta probabil din cauza faptului ca dinozaurii au fost descoperiti cam pe la 1700 si ceva, cand biblia era deja scrisa si nu mai putea sa fie editata. Daca mai calculam ca e plina de sentimente creeate special pt. controlul maselor si ca e scrisa atunci cand se bea vin in loc de apa… atunci vedem clar ca este o bucata de literatura filozofica. Adica gandeste-te si tu … exista rai si iad. raiul e minunat … nici nu pot sa iti explic cum e, este fericire eterna, asa este descris in biblie, ca si cum ar fi ceva care nu se regaseste in lumea noastra. un vis nobil dealtfel. in schimb raiul este plin de foc, durere, si moarte eterna. Toate elementele din iad se regasesc pe pamant, si sunt cele mai sperioase lucruri din existenta. Doar asta, si ar fi necesar sa vezi cum biblia functioneaza in a manipula masele si cand o compari cu minunatiile creeatorului si inteligenta lui, vedem clar ca creeatorul oamenilor nu a publicat nici o carte, si daca ar fi vrut ca oamenii sa stie anumite lucruri, ei le-ar fi stiut pur si simplu, fara sa existe un canal de comunicare plin de erori. pt. ca nu are logica. inseamna ca toti oamenii care s-au nascut in perioada cand se scria biblia si pana atunci…. au mers automat in iad, pt. ca nu aveau de unde sa afle de dumnezeu. stim cu totii ca nu aveau cum sa afle de dumnezeu, pt. ca NU SE INVENTASE INCA. Si conform bibliei asa este corect, doar ca un dumnezeu care iubeste toti oamenii la fel, le-ar fi dat la toti o sansa egala, cat de mica. Dumnezeu l-a aruncat pe Adam din gradina edenului impreuna cu Eva, pt. ca au gresit, si apoi nu i-a mai lasat sa se intoarca. RAZBUNARE. Ai crede ca un dumnezeu iertator care ne spune sa ne iertam aproapele de 7 ori cate 7 (asta reprezentand formula de infinit din trecut)… ar mai fi dat omului macar o a 2-a sansa. Ma tot gandesc ca daca sentimentul asta nu ar fi fost in biblie, poate nu l-am fi descoperit si folosit asa des si nu ar fi avut un nume. Plus ca e stupid ca sa crezi intr-un Dumnezeu iubitor, corect, si RAZBUNATOR. Un astfel de Dumnezeu nu ne-ar fi invatat sentimente asa negative.
PLus ca toata povestea din geneza are o eroare IMENSA. Creezi un om, ii dai viata (adica nu poate sa moara, a devenit muritor dupa ce a muscat din fructul interzis) si ii mai dai si arbitru liber sa aleaga orice vrea el si apoi ii interzici sa nu manance din pomul din MIJLOCUL gradinii (nu pomul din marginea gradinii unde daca nu te duci nu-l vezi, pomul din mijlocul gradinii pe langa care treci in fiecare zi) si toate astea, supra o perioada de timp nelimitata(pt ca biblia nu specifica dupa cat timp a mancat Adam din fruct, si pana sa manance din fruct era nemuritor). Rezultatul era inevitabil, practic Adam nu are nici o sansa in ecuatia asta, e doar o chestie de timp pana sa se intample. Unde nu cred ca creeatorul nostru care stie trecutul si viitorul, ne-ar fi pus o astfel de capcana, ca apoi sa vina si sa ne ia la misto` sa ne intrebe “Adam, de ce te ascunzi? Ce ai facut?” cand el stia foarte bine ca omul facuse singurul lucru pe care putea sa-l faca pentru ca daca nu facea lucrul respectiv, se termina povestea fara sa te INVETE nimic. Biblia e scrisa foarte uman, si sentimentele inventate din ea, impiedica oamenii sa vada adevarul adevarat. Pt. ca adevarul nu ia parti, si nu foloseste puncte de reper. Adevarul este absolut si incontestabil."

nu stiu daca ti-am fost de ajutor.si multe scuze pt lungimea textului.
PS.Nu te mai invinovatii.....viata merge inainte si inainte de toate,nu suntem facuti pt a suferi ci pt a ne gasi SCOPUL.
kudika324962
Postat pe 9 Octombrie 2010 12:52
mama ce text... am citit ceva cu golgota, oua, dinozauri . . .


539.. tu nu pari sa te fi iertat. vorbesti despre ce a urmat, nu despre ce ai facut. . . ca si cum ar fi o consecinta...
_el
Postat pe 9 Octombrie 2010 13:12
De la: Radu_1, la data 2010-10-09 13:12:22mama ce text... am citit ceva cu golgota, oua, dinozauri . . .


539.. tu nu pari sa te fi iertat. vorbesti despre ce a urmat, nu despre ce ai facut. . . ca si cum ar fi o consecinta...


cine sunt eu sa iert,daca nici d-zeu nu o poate face?daca voiai povestea mea referitor la acest subiect trebuie doar sa-mi spui.
ps.Incerc doar sa fiu de ajutor.Daca incurc treaba,opriti-ma!
kudika324962
Postat pe 9 Octombrie 2010 13:46
De la: kudika324962, la data 2010-10-09 13:46:11
De la: Radu_1, la data 2010-10-09 13:12:22mama ce text... am citit ceva cu golgota, oua, dinozauri . . .


539.. tu nu pari sa te fi iertat. vorbesti despre ce a urmat, nu despre ce ai facut. . . ca si cum ar fi o consecinta...


cine sunt eu sa iert,daca nici d-zeu nu o poate face?daca voiai povestea mea referitor la acest subiect trebuie doar sa-mi spui.
ps.Incerc doar sa fiu de ajutor.Daca incurc treaba,opriti-ma!



stai, stai, stai.. nu ziceam tu sa te ierti, iertatul era pentru 539 cu topicul..
_el
Postat pe 9 Octombrie 2010 18:14
scz mele....Ai precizat deja pt cine si nu am fost atenta!scz inca odata!
kudika324962
Postat pe 9 Octombrie 2010 20:46
Buna! si eu am facut 2 avorturi ,primul la 19 ani pentru-ca asa am vrut eu iar al doilea pentru-ca am luat antibiotice foarte tari si nu stiam ca sunt insarcinata... regret si eu dar pe alta parte nu imi pare rau deoarece mi-am dat seama ca prietenul meu nu e ceea ce pare... nu stiu..poate gresesc dar cred ca cel mai bine e sa cresti un copil singura.. sa ai liniste in casa.. sa nu fi luata de proasta..
Creata24
Postat pe 9 Octombrie 2010 21:20
De la: Creata24, la data 2010-10-09 21:20:20Buna! si eu am facut 2 avorturi ,primul la 19 ani pentru-ca asa am vrut eu iar al doilea pentru-ca am luat antibiotice foarte tari si nu stiam ca sunt insarcinata... regret si eu dar pe alta parte nu imi pare rau deoarece mi-am dat seama ca prietenul meu nu e ceea ce pare... nu stiu..poate gresesc dar cred ca cel mai bine e sa cresti un copil singura.. sa ai liniste in casa.. sa nu fi luata de proasta..


Toata lumea are ambele stari pt ca nu este un lucru de laudat din cauza eticii.de a lua viata unei fiinte umane si pe de alta parte totusi ni s-a dat acest drept legal.Referitor la barbati la acest capitol,pt ei e cel mai simplu de aceea noi, femeile trebuie sa fim foarte atente in a ne alege partenerii.
nu sunt de acord cu tine ca o mama sa isi cresca copilul singura.Un copil nu il faci singura ci cu un partener,deci acesta nu trebuie sa fie atat de las si sa fuga in acele momente.In plus nu ai cum sa ai liniste in aceasta situatie,pt ca acel copil va creste si va intreba"mami de ce toti copii au si tata si eu nu?".Tu pt a evita raspunsul de teama ca copilul nu o sa inteleaga ca tacsu e un las care a fugit cum a auzit(pt ca copii de azi sunt foarte inteligenti si pun o astfel de intrebare la varste foarte fragede) poate ca acel copil o sa te critice.Sau va creste mare si nestiind variata tatalui va trai cu impresia ca tu ejti dementa si nu ai stiut sa iti tii barbatul langa tine. In plus oricat de mult te-ai stradui niciodata nu poti fi si mama si tata in acelasi timp.
Prietenul nu e ceea ce credeai tu ca este?da-l dracu!Nu te merita.Pe lumea asta trebuie sa existe unul care te merita cu adevarat! multa bafta!
kudika324962
Postat pe 10 Octombrie 2010 08:44
De la: kudika324962, la data 2010-10-10 08:44:26
De la: Creata24, la data 2010-10-09 21:20:20Buna! si eu am facut 2 avorturi ,primul la 19 ani pentru-ca asa am vrut eu iar al doilea pentru-ca am luat antibiotice foarte tari si nu stiam ca sunt insarcinata... regret si eu dar pe alta parte nu imi pare rau deoarece mi-am dat seama ca prietenul meu nu e ceea ce pare... nu stiu..poate gresesc dar cred ca cel mai bine e sa cresti un copil singura.. sa ai liniste in casa.. sa nu fi luata de proasta..


Toata lumea are ambele stari pt ca nu este un lucru de laudat din cauza eticii.de a lua viata unei fiinte umane si pe de alta parte totusi ni s-a dat acest drept legal.Referitor la barbati la acest capitol,pt ei e cel mai simplu de aceea noi, femeile trebuie sa fim foarte atente in a ne alege partenerii.
nu sunt de acord cu tine ca o mama sa isi cresca copilul singura.Un copil nu il faci singura ci cu un partener,deci acesta nu trebuie sa fie atat de las si sa fuga in acele momente.In plus nu ai cum sa ai liniste in aceasta situatie,pt ca acel copil va creste si va intreba"mami de ce toti copii au si tata si eu nu?".Tu pt a evita raspunsul de teama ca copilul nu o sa inteleaga ca tacsu e un las care a fugit cum a auzit(pt ca copii de azi sunt foarte inteligenti si pun o astfel de intrebare la varste foarte fragede) poate ca acel copil o sa te critice.Sau va creste mare si nestiind variata tatalui va trai cu impresia ca tu ejti dementa si nu ai stiut sa iti tii barbatul langa tine. In plus oricat de mult te-ai stradui niciodata nu poti fi si mama si tata in acelasi timp.
Prietenul nu e ceea ce credeai tu ca este?da-l dracu!Nu te merita.Pe lumea asta trebuie sa existe unul care te merita cu adevarat! multa bafta!


da..ai dreptate ,nu e ok sa cresti un copil singura... si da trebuie sa fim mult mai selective in privinta alegerii unui partener... multumesc pentru raspuns
Creata24
Postat pe 10 Octombrie 2010 19:39
nu ai pt ce!
kudika324962
Postat pe 10 Octombrie 2010 20:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce mie? 21 De la: kudika336626 21 Aprilie 2011 22:43
O dilema ingrozitoare 25 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:39
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09
Please help! Ce stiti despre cursurile pentru gravide? 40 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:10
am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul 871 De la: mikela_4u 8 Mai 2014 23:39