Setari Cookie-uri

operatii ilegale de intrerupere a sarcinii

sunteti deacord cu intreruperile de sarcina a minorelor fara acordul parintilor? credeti ca aceste lucruri se intampla in Romania, sau sunt doar un mit? stiti ca cifrele ne arata ca in jur de 4000 de fete sub 18 ani au facut cel putin un avort? ce parere aveti?
izvolinschi
Postat pe 22 August 2008 21:11
e vina societatii care stigmatizeaza viitoarele mamici care au sub 18 ani, precum si vina familiilor acestora care isi pedepsesc destul de aspru odraslele pt urmarile unor greseli facute din curiozitate si naivitate. deasemeni consider ca e si vina statului pt ca nu ofera decat un ajutor infim pt cresterea copilului, sub limita supravietuirii. Daca sunt de acord cu intreruperile de sarcina? Da, sunt de acord. Decat sa se chinuie 2 fiinte mai bine doar una singura.
amme22
Postat pe 22 August 2008 21:56
Este adevarat ca moda a evoluat si inca evolueaza foarte repede si foarte multe fete minore fac operatii de intrerupere a sarcini dar cred ca cei mai vinovati ar fi parintii pentru ca sunt rusinosi in fata copiilor si nu li se pare normal sa discute cu ei iar atunci cand incep sa se maturizeze fetele ar trebui sa fie informate despre viata sexuala si sa le explice ceea ce ar trebui sa faca si d c ar trebui sa se fereasca.Apoi sunt vinovate fetele pt ca din pura curiozitate experimenteaza ceea ce este nou pentru ele si nu le pasa de consecinte ceea ce nu e bine.
Vinovata mai este si tara asta de k.....pt ca ar trebui sa faca un program la scoala de viata sexuala daca parintii nu o fac sau cel putin sa faca pliante de informare despre asa ceva dar cum nu se poate dau decat pliante cu hiv-sida si alte boli cu transmitere sexuala pt ca asta e cel mai important pentru statul roman.
De vina mai sunt si partenerii fetelor minore pt k nici eu nu vor sa se protejeze sau nu sunt asa informati sau experimentati dar o fac pt ca asa vad in filmele xxx unde nu se practica mijloace de protejare.

Postat pe 23 August 2008 18:03
cu pliantele si informarea din scoli ai mare dreptate.
Sa spun si de ce: fratele meu este mult mai mic decat mine si sora mea. Noi, fetele, fumam de cand avea el 10 ani. Bineinteles, i-am spus ca tigara este un obicei prost si costisitor, insa informatia venea de la cei ce greseau, prin urmare erau slabe sansele sa fie influientat pozitiv. Norocul lui au fost informatia si pliantele de la scoala, care se pare ca si-au facut extrem de bine treaba. Pe langa faptul ca ne aducea si noua sa citim de ne statea fumul in gat si tigara isi cam pierdea gustul urmare reprosurilor facute de un copil. Partea buna e ca el nici acum nu fumeaza si nici nu cred sa o faca vreodata, indiferent de anturajul pe care il va avea.
In concluzie, daca scolile ar binevoi sa informeze copii despre urmarile si riscurile inceperii vietii sexuale inainte de vreme, despre pierderea prematura a copilariei care nu se mai intoarce, atunci ar fi mai putini copii speriati de urmarile pe care le poate avea inceperea vietii sexuale si ale sexului neprotejat.
amme22
Postat pe 23 August 2008 21:22
imi pare bine sa vad ca sunt persoane ce reactioneaza si la acest subiect fiind unul de foarte mare actualitate mai ales in tara noastra....e adevarat societatea are cea mai mare parte din vina dar nu cred ca pliantele ar rezolva cea mai mare parte a problemei. ideea ar fi sa trecem de la informarea in scoli la educatie la orele de dirigentie sa se discute probleme de viata, cotidiene nu sa se faca ore de mate sau romana, poate niste medici adevarati cu povesti adevarate ar avea o ifluenta mai mare asupra pustanilor de liceu si nu numai. mai tine-ti minte(fete in principal) acele ore de la care eram scutite din 2 in 2 ani cand ni se povesteau aceleasi tampenii de menstruatie de cum sa ne ingrijim tenul dar mai nimic de viata sexuala??? pt noi era un mod de a trage chiulul de la niste ore.....in rest ma intreb ce li se mai spune acum in liceu legat de acest subiect
izvolinschi
Postat pe 24 August 2008 20:05
Eu zic ca principala vina o au parintii acestor fete si in special mamele lor. E simplu sa acuzam fata ulterior, dar mama aia ce-a pazit cand i-a aparut fetei menarha?
Lucia1971
Postat pe 27 August 2008 18:31
De la: izvolinschi, la data 2008-08-22 21:11:46sunteti deacord cu intreruperile de sarcina a minorelor fara acordul parintilor? credeti ca aceste lucruri se intampla in Romania, sau sunt doar un mit? stiti ca cifrele ne arata ca in jur de 4000 de fete sub 18 ani au facut cel putin un avort? ce parere aveti?


1.Da,sunt de acord,dar in anumite conditii
2.Nu e doar un mit,cunosc persoane care au "comis-o"
3.Cifra este falsa,este un procent mult mai mare din pacate.

Pai,in primul rand este vorba de educatia de acasa.E cea mai importanta,si daca copilu' nu are parte de asa ceva,sunt slabe sanse sa treaca de perioada adolescentei,fara traume de genu',sau boli.

Ca sa fac o paranteza,eu sunt un caz fericit,am stiut sa ma descurc perfect,sa am grija de mine fara sa ma trezesc cu o minune.Mama mea nu mi-a vorbit decat acum 3 luni de zile despre mijloacele de protectie,si atunci ceva in ceata,pentru ca era sigura ca "deja sunt informata" in legatura cu asta.

In rest,a atins vag subiectu' asta,dar dupa ce am implinit varsta de 16 ani,nevorbind despre contraceptie,ci despre "barfele care ies" daca nu sunt atenta cu cine ma duc,si unde ma duc.Stiti voi in care sens


In sfarsit,fara falsa modestie,dar mi-as dori ca toate fetele sa fie la fel de descurcarete ca mine,sa gaseasca un sprijin solid in ele insele la fel ca mine.Poate ca m-am maturizat mai repede si am cascat ochii mai mult ca celelalte fete de varsta mea,si din cauza mortii tatalui meu.Aspectul asta insa,nu il mai doresc numanui:)

As mai avea multe de zis da'...ma dor dejtele deja .Oricum fetelor,va doresc protectie si sanatate

Postat pe 28 August 2008 20:48
de intamplat se intampla sigur, ca am vazut cu ochii mei. Aici e mai mult o problema de etica. Ce diferenta psihologica, fizica sau comportamentala e intre o fata de 17 si una de 18 ani? cat de mult v-ati schimbat voi de la 17 la 18 ani? De ce e greu de crezut ca o fata de 17 nu are discernamant dar una de 18 da? Atata timp cat se considera suficient de responsabile sa faca sex, trebuie sa se gandeasca si la consecinte. E o decizie personala si nu cred ca parintii mai pot avea prea mare influenta. Sa fim sinceri, daca un om vrea sa faca ceva si tu ii interzici, pana la urma tot face! Iar cand e vorba de fete mai mici, 14, 15 ani, credeti ca parintii lor ar dori sa impiedice vreo procedura de acest gen? cati parinti si-ar dori ca fata lor de 14 ani sa aiba un copil? |Mai ales ca avortul in ziua de azi, facut in conditii normale(gen clinica, spital, nu acasa in baie!!) e o interventie cat se poate de simpla, si de cele mai multe ori lipsita de complicatii..fizice, restul..e treaba fiecareia
airi
Postat pe 29 August 2008 21:57
Airi...nu e chestiune neaparata de "interzicere".Si gresesti,parintii chiar influenteaza.Nu prin "interzicere" asa cum fac multi,si prin vorba buna.Nu crezi ca mai degraba esti de ajutor copilului tau informandu-l cu blandete in privinta sexului,si sfatuindu-l sa foloseasca mijloace de protectie decat prin chestii de genu' "daca aflu ceva de tine,te duc la ginecolog,si daca nu mai esti virgina te bat de te usuc (nu mai iesi din casa pana la 50 ani)?!?

Postat pe 29 August 2008 22:56
multi dau vina pe parinti pe mama si tata....dar hai sa fim realisti daca ai 15 ani si vine tata sau mama ca e mai potrivit si-ti spune uite mama hai fii sincera cu mine ai facut sex pana akum....sau uite mama ce stii tu de mijloace contraceptive?....cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???poate si parintii au o parte din vina e adevarat dar toata vina nu o putem da in curtea lor....cand vrei sa te informezi in societatea noastra poti....cand vrei sa intrebi ai unde.....sexul si contraceptia nu mai e un subiect tabu demult spun eu
izvolinschi
Postat pe 30 August 2008 16:24
De la: Still_MeG, la data 2008-08-29 22:56:21Airi...nu e chestiune neaparata de "interzicere".Si gresesti,parintii chiar influenteaza.Nu prin "interzicere" asa cum fac multi,si prin vorba buna.Nu crezi ca mai degraba esti de ajutor copilului tau informandu-l cu blandete in privinta sexului,si sfatuindu-l sa foloseasca mijloace de protectie decat prin chestii de genu' "daca aflu ceva de tine,te duc la ginecolog,si daca nu mai esti virgina te bat de te usuc (nu mai iesi din casa pana la 50 ani)?!?

Lucia1971
Postat pe 30 August 2008 19:25
De la: izvolinschi, la data 2008-08-30 16:24:45multi dau vina pe parinti pe mama si tata....dar hai sa fim realisti daca ai 15 ani si vine tata sau mama ca e mai potrivit si-ti spune uite mama hai fii sincera cu mine ai facut sex pana akum....sau uite mama ce stii tu de mijloace contraceptive?....cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???poate si parintii au o parte din vina e adevarat dar toata vina nu o putem da in curtea lor....cand vrei sa te informezi in societatea noastra poti....cand vrei sa intrebi ai unde.....sexul si contraceptia nu mai e un subiect tabu demult spun eu

Eu sunt mama de fata. E adevarat ca nu are decat 6 ani, dar am inceput cu ea educatia sexuala de cand a inceput sa priceapa ca e diferita de un baietzel. Normal ca nu i-am spus de sex si contraceptive, dar o invat sa nu se rusineze fata de mine si daca are nevoie de un sfat sau de ajtor poate sa vina la mine fara teama. Chiar are o vorba: "mami e asistenta si stie tot". Aici vorbesc de increderea pe care trebuie sa i-o castigi, tu ca parinte. De la inceput, de cand se naste, nu la 15 ani cand deja are menstruatie si povesteste despre sex cum povestesti despre faptul ca ploua afara de exemplu...
Lucia1971
Postat pe 30 August 2008 19:29
chiar ma bucura sa vad ca s-au postat pareri si de la o mama de fata chiar daca e mica dar ceea ce este de evidentiat este k a-ti inceput sa o pregatiti inca de mica iar cand va fi mai mare in primul rand o sa va considere intai cea mai buna prietena a ei si apoi mama si va putea discuta orice.

Postat pe 30 August 2008 22:10
Oups! Am uitat sa spun ceva. Lucrez ca asistenta medicala in obstetrica-ginecologie. Si cred ca cu asta am spus tot...
Lucia1971
Postat pe 1 Septembrie 2008 08:53
buna ziua la toata lumea
uuuffff,si acum imi este atat de greu sa ma gandesc...sa dau timpul inapoi....
si mama mea a fost asistenta medicala,vorbeam cu ea muuulte la vremea aceea,insa saracutza,nu s-a gandit ea ca la 16 ani as putea ramane insarcinata,cu putin timp dupa ce imi venise ciclul,de aceea probabil inca nu ajunsesem la capitolul "avort ori intrerupere de sarcina"....am facut atunci o intrerupere de sarcina iar asta ma apasa si acuma....spre norocul meu insa,Dumnezeu nu s-a razbunat pe mine si mi-a dat 2 copii minunati pt care ii multumesc zi de zi(doar ca uneori ma gandesc la primul nenascut,cum ar fi semanat cu cei doi...pt ca iubitul de atunci este azi sotul meu....scz,nu de azi,de 17 ani....).
matracucu
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:07
De la: izvolinschi, la data 2008-08-30 16:24:45multi dau vina pe parinti pe mama si tata....dar hai sa fim realisti daca ai 15 ani si vine tata sau mama ca e mai potrivit si-ti spune uite mama hai fii sincera cu mine ai facut sex pana akum....sau uite mama ce stii tu de mijloace contraceptive?....cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???poate si parintii au o parte din vina e adevarat dar toata vina nu o putem da in curtea lor....cand vrei sa te informezi in societatea noastra poti....cand vrei sa intrebi ai unde.....sexul si contraceptia nu mai e un subiect tabu demult spun eu


Adica,tu,ca posibil parinte,te speli pe maini in ceea ce priveste copilu' tau?Ti se pare mai comod sa afle de prin alte parti chestii ce ar putea sa fie eronate,in loc sa le afle de la tine?

"cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???"
GRESIT.CUM IL CRESTI ASA IL AI!!!
Normal ca exista riscu' de a o da in bara cu urmasii tai,daca ii implici intr-o discutie de genu' ca si cum i-ai intreba de noile cluburi din oras!Dar daca esti atent d la bun inceput cu educatia pe care le-o oferi copiilor tai,daca o sa ii inveti sa vorbeasca deschis,nu o sa iti intoarca spatele ci o sa absoarba cu nesatz toate cuvintele pe care i le adresezi

Postat pe 3 Septembrie 2008 13:22
buna!marele meu noroc este ca am avut o mama intelegatoare,care a avut incredere in mine si nu s-a sfiit sa-mi dea un raspuns cand am avut o intrebare la care nu-i gaseam raspunsul in carti sau reviste...comunicarea dintre mama si fiica este absolut necesara.
tin minte ca prima data cand am fost la discoteca aveam cam 13 ani,era de 8 martie si mergeam cu niste colege de clasa.nu mi-a interzis nimic din ce am vrut sa fac,insa ea mi-a aratat sau mi-a spus care este partea buna a lucrurilor si care este partea rea...asta m-a ajutat foarte mult,am simtit ca are incredere in mine.am invatat cum sa fac diferenta dintre bine si rau cu ajutorul ei,pt ca mama este singura care iti vrea binele.
am discutat si despre relatii sexuale,nu mi-a interzis ca pana la o anumita varsta sa nu-mi incep viata sexuala,insa m-a sfatuit sa o fac atunci cand ma simt eu pregatita,nu de dragul vreunui iubit,sau ca asa fac majoritatea prietenelor mele.
parerea mea este ca nu trebuie sa interzici copilului tau un anumit lucru ci sa fii alaturi de el,sa-i dai posibilitatea de a alege singur ce crede el ca e bine,dupa ce ii expui partile bune si rele.orice lucru care e interzis devine mai atractiv...
bafta!
melycrys
Postat pe 19 Septembrie 2008 11:48
De la: Still_MeG, la data 2008-09-03 13:22:24
De la: izvolinschi, la data 2008-08-30 16:24:45multi dau vina pe parinti pe mama si tata....dar hai sa fim realisti daca ai 15 ani si vine tata sau mama ca e mai potrivit si-ti spune uite mama hai fii sincera cu mine ai facut sex pana akum....sau uite mama ce stii tu de mijloace contraceptive?....cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???poate si parintii au o parte din vina e adevarat dar toata vina nu o putem da in curtea lor....cand vrei sa te informezi in societatea noastra poti....cand vrei sa intrebi ai unde.....sexul si contraceptia nu mai e un subiect tabu demult spun eu


Adica,tu,ca posibil parinte,te speli pe maini in ceea ce priveste copilu' tau?Ti se pare mai comod sa afle de prin alte parti chestii ce ar putea sa fie eronate,in loc sa le afle de la tine?

"cum ai reactiona???nu cumva ai spune hai mama lasa-ma in pace ce imi spui mie de astea....bineinteles nu toti tinerii ar reactiona asa dar majoritatea???"
GRESIT.CUM IL CRESTI ASA IL AI!!!
Normal ca exista riscu' de a o da in bara cu urmasii tai,daca ii implici intr-o discutie de genu' ca si cum i-ai intreba de noile cluburi din oras!Dar daca esti atent d la bun inceput cu educatia pe care le-o oferi copiilor tai,daca o sa ii inveti sa vorbeasca deschis,nu o sa iti intoarca spatele ci o sa absoarba cu nesatz toate cuvintele pe care i le adresezi

Draga mea, tu esti un caz fericit!
Lucia1971
Postat pe 19 Septembrie 2008 19:23
De la: melycrys, la data 2008-09-19 11:48:39 buna!marele meu noroc este ca am avut o mama intelegatoare,care a avut incredere in mine si nu s-a sfiit sa-mi dea un raspuns cand am avut o intrebare la care nu-i gaseam raspunsul in carti sau reviste...comunicarea dintre mama si fiica este absolut necesara.
tin minte ca prima data cand am fost la discoteca aveam cam 13 ani,era de 8 martie si mergeam cu niste colege de clasa.nu mi-a interzis nimic din ce am vrut sa fac,insa ea mi-a aratat sau mi-a spus care este partea buna a lucrurilor si care este partea rea...asta m-a ajutat foarte mult,am simtit ca are incredere in mine.am invatat cum sa fac diferenta dintre bine si rau cu ajutorul ei,pt ca mama este singura care iti vrea binele.
am discutat si despre relatii sexuale,nu mi-a interzis ca pana la o anumita varsta sa nu-mi incep viata sexuala,insa m-a sfatuit sa o fac atunci cand ma simt eu pregatita,nu de dragul vreunui iubit,sau ca asa fac majoritatea prietenelor mele.
parerea mea este ca nu trebuie sa interzici copilului tau un anumit lucru ci sa fii alaturi de el,sa-i dai posibilitatea de a alege singur ce crede el ca e bine,dupa ce ii expui partile bune si rele.orice lucru care e interzis devine mai atractiv...
bafta!

Ma inclin in fata intelepciunii mamei tale.
Lucia1971
Postat pe 19 Septembrie 2008 19:24
De la: Lucia1971, la data 2008-09-19 19:23:47[quote
Draga mea, tu esti un caz fericit!

Acesta era un mesaj pentru Laura, de fapt.
Lucia1971
Postat pe 19 Septembrie 2008 19:25
Tist!Dar adevarat!Si hai sa o luam pe aia buna:cate minore se duc la mama si le zice ca si-au inceput viata sexuala in tara la noi?cred ca nici 2%...si de ce?ca la noi lumea inca mai este batuta in cap!uite,eu daca ma duceam la maica-mea sa-i zic la 17 ani ca deja fac sex aia ma omora!Asa ca...........educatia sexuala e inca la pamant in tara la noi in cele mai multe cazuri!
playboy
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:28
mamica mea mi-a artat cand aveam 15 ani un filmulet despre avort si mi-a explicat multe.mi-a zis ca mai bine imi spune astea cat sunt micuta decat sa am probleme mai tarziu.si bine a facut!cred ca sunt unul din cazurile fericite in care pot discuta cu mamica mea despre orice si mai ales in afara de faptul ca imi e mama imi e si cea mai buna prietena!
deea_20
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:21
vina apartine mamelor acestor fete,carora le este rusine sa discute despre sex.nu am inteles de ce sexul este un lucru rusinos pentru unele femei atunci cand trebuie sa vb cu fiicele lor,dar cand il practica cu sotul/amantul lor nu mai este rusinos.daca o fata ar gasi raspunsurile la mama ei,nu ar mai deveni atat de curioasa si de nerabdatoare cand,la varsta de 12 ani colega ei ii spune ca sexuleste cea mai cool chestie
marinaruxandra
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:40
daca le mananca de mici pai ce sa faca si ele saracele?normal ca sunt de acord,mai bn sa faca avort decat sa mai si nasca un copil si sa se chinuie!astea mici abia au grija de ele,d-apoi sa mai faca si un copil?
playboy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:08
Va dati sema ca sunt inconstiente! De la gaza pana la om, toti avem instincte sexuale. Cu cat mai repede, cu atat mai rau....

N-am facut educatie sexuala cu mama, nu m-a invatat ceea ce inseamna sex, riscuri, metode de contraceptie, in schimb am invatat ca nu trebuie sa ma las pacalta, "-stii, nu cred ca esti virgina, lasa-ma sa incerc, promit ca nu voi face nimic impotriva vointei tale...."-faze de genul acesta...ei, da` am fost o bataioasa si nu m-am lasat combinata/ manipulata....
.
Sa va mai spun ca n-am fost intr-o excursie cu scoala, nici piciorul intr-o discoteca nu l-am pus si ca nici in fata blocului nu ma lasa, alaturi de celalti copii, dupa ce se intuneca... :

Efecte:

Nu m-am lasat pacalita, si am avut parte de o mare iubire, ca-n povesti, si de cateva avorturi, dupa 18 ani...(n-am avut curaj sa-i spun, cred ca as fi murit si de rusine si din mana ei/lor)

Mda...din pacate, mentalitatile si background-ul cultural isi pun amprenta in educatia si formarea viitorului adult.

Lectia de viata: Daca voi avea vre-o data fetita, sexolog ma fac... si psiholog.

IMPORTANT!
Pentru a prevenii bebelusii de la copliasi...

Si scoala trebuie sa aibe in curricula si sa se predea serios, incepand cu clasa a IV-a, ore de sexologie, consiliere psihologica tuturor copiilor, numai asa putem prevenii sarcinile fetitelor si joaca cu puta in puta....


Sfat: puneti pe calculatoare parent control, macar sa stiti ce are in capusor viitorul adult..




Dumnezeu cu mila....

Rasela....
normozambitol
Postat pe 20 Februarie 2009 23:36
Intr-adevar este trist ca numarul de avorturi este atat de mare, mai ales in randul minorelor. Din pacate parintii nu acorda importanta cuvenita educatiei sexuale, o spun si din proprie experienta. Am 21 de ani dar nu am avut niciodata vreo discutie cu mama despre sex. Mi-am inceput viata sexuala dupa 18 ani, fiind constienta de toate riscurile si de metodele de protectie. Tot ceea ce stiu am aflat de la prietene mai mari, de la femei mature, chiar cunostinte ale mamei mele, reviste, carti, internet. Intotdeauna mi-am dorit sa pot vorbi cu mama despre viata sexuala, chiar am avut cateva incercari...care au esuat. Sunt aproape sigura ca ea nici nu banuieste ca mi-am inceput viata sexuala si considera ca nu am nevoie de informatii. M-am obisnuit cu ideea ca niciodata nu o sa pot vorbi cu ea cum as vorbi cu o prietena. Am si eu un fratior de 11 ani cu care am inceput sa vorbesc, sa ii explic ce inseamna o relatie intre un barbat si o femeie, bineinteles la un nivel adaptat varstei lui. Consider ca e mai bine sa stie adevarul de la mine, decat sa auda tot felul de povesti si bazaconii de la colegi, prieteni. El macar are noroc ca are o sora mai mare care sa il informeze, iar cand va fi cazul sa ii dea un sfat bun...pentru ca mama nu se va schimba...sexul va ramane mereu un subiect tabu in familia noastra. Imi cer scuze daca am deviat de la subiect. In ziua de azi sunt multe surse de informatie, asa ca daca nu aveti noroc de o mama care sa va informeze, incercati singure sa aflati totul despre sex si riscuri, nu va lasati pacalite. va pup :*

Postat pe 22 Februarie 2009 14:54
De la: Lucia1971, la data 2008-08-27 18:31:48Eu zic ca principala vina o au parintii acestor fete si in special mamele lor. E simplu sa acuzam fata ulterior, dar mama aia ce-a pazit cand i-a aparut fetei menarha?

ASA ESTE si uneori parintii in special mamele care au fete uita ca in primul rand trebuie sa-i fie prietena fetei si pe urma parinte!!!....
truelife
Postat pe 21 Aprilie 2009 11:50
Dar si parintii baiatului.
Kathara
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:07
De la: izvolinschi, la data 2008-08-22 21:11:46sunteti deacord cu intreruperile de sarcina a minorelor fara acordul parintilor? credeti ca aceste lucruri se intampla in Romania, sau sunt doar un mit? stiti ca cifrele ne arata ca in jur de 4000 de fete sub 18 ani au facut cel putin un avort? ce parere aveti?


Nu sunt de acord cu intreruperile de srcina decat atunci cand este caz de boala sau fata in cauza provine dintr-o familie care nu-si permite sa creasca acel copil. PUNCT.
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CRESTERE IN INALTIME. TRATAMENT? ESTI MIC DE INALTIME? 13 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:14
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50
revenirea ciclului menstrual dupa sarcina 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:52
avort 32 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:41
botezarea unui copil ..... 11 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 01:58