Setari Cookie-uri

societatea actuala mareste media de varsta in gasirea partenerului de viata?

De la: marco918, la data 2010-10-10 23:12:52.


AI UITAT PUNCT SI VIRGULA
Celia_29
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:17
De la: Celia_29, la data 2010-10-10 23:17:10
De la: marco918, la data 2010-10-10 23:12:52.


AI UITAT PUNCT SI VIRGULA






... se incarca greu pagina si nu imi mai apare ... modifica ... am postat de trei ori mai devreme ... vroiam sa sterg ...
marco918
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:18
eu vb ca societate...,, Neamul tracilor este cel mai numeros din lume, dupa cel al izilor. Daca ar avea un singur carmuitor sau daca socotinta mea. Dar acest
lucru este cu neputinta si niciodata nu se va infaptui. De aceea, ei sunt slabi . Tracii au mai multe nume, dupa regiuni, dar obiceiurile
sunt cam aceleasi la toti, afara de geti, trausi si de cei care locuiesc la nord de crestonai.'...deci nu cred ca era prea avansata...per general.
kudika195501
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:20
...egoism...lipsa de sacrificiu pentru altii...sex doar pentru placerea personala(deci iar egoism)...fara unitatea fundamentala a insasi vietii?...asta e pentru voi evolutie spirituala?...rasturnarea valorilor fundamentale ale omului...toate pentru interesul individului?...asta e regresie fratii mei!...nici decum o evolutie...singura evolutie e cea a tehnologiei(si a depravarii, adica a lipsei adevaratelor valori umane)
kudika195501
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:34
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 00:57:35cine devine responsabil pentru cresterea mediei de varsta .... pana la asta a gasirii sufletului pereche? daca sufletul uman este facut pentru convietuirea in doi, de ce intalnim dificultati in intalnirea ACELUIA/ACELEIA ?


principala problema este imaturitatea barbatului si lipsa de integritate a femeii (si nu ma refer in nici-un caz la virginitate), e usor sa dai vina pe societate insa nu cred ca e suficient pentru a vedea problema in ansamblu

daca stam si ne gandim ca ideea de "dragoste", "iubire", etc. adoptate de "mase", sunt concepte foarte foarte noi in comparatie cu existenta umana: in jurul anului 1000 a aparut pentru prima data conceptul de "curtare" la casele aristrocratilor francezi, pana atunci femeia era doar o moneda de schimb intre familii; a trebuit sa mai treaca 1000 de ani ca sa apara si prima revolutie sexuala a femeii, si egalitatea intre sexe;

asa ca problema nu e chiar atat de tragica pe cat vor unii sa o faca,
pana la urma fericirea nu o poti gasi la "la celalalt"
fericirea o gasesti numai in tine, iar "celalalt" nu poate face decat ca ceea ce deja exista sa fie inzecit

PS. contrar aparentelor, majoritatea femeilor habar nu au ce e aia iubire, de cele mai multe ori o confunda cu opulenta, cu vanitatea, gelozia sau cu iluzia ca "maine va fii mai bine"
battleofwits
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:42
De la: kudika195501, la data 2010-10-10 23:20:46eu vb ca societate...,, Neamul tracilor este cel mai numeros din lume, dupa cel al izilor. Daca ar avea un singur carmuitor sau daca socotinta mea. Dar acest
lucru este cu neputinta si niciodata nu se va infaptui. De aceea, ei sunt slabi . Tracii au mai multe nume, dupa regiuni, dar obiceiurile
sunt cam aceleasi la toti, afara de geti, trausi si de cei care locuiesc la nord de crestonai.'...deci nu cred ca era prea avansata...per general.







... au fost ... ai dreptate ... tocmai ai dat raspuns unuia care ne lamureste de ce astazi sint atit de involuati ... e vorba de o involutie observata la toate civilizatiile care si-au atins demult apogeul ... si care nu mai sint dorite in preajma altora ...

... per total biserica catolica are multe dovezi bine ascunse ... de care putini mai sint interesati ...



marco918
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:43
De la: kudika195501, la data 2010-10-10 23:34:42...egoism...lipsa de sacrificiu pentru altii...sex doar pentru placerea personala(deci iar egoism)...fara unitatea fundamentala a insasi vietii?...asta e pentru voi evolutie spirituala?...rasturnarea valorilor fundamentale ale omului...toate pentru interesul individului?...asta e regresie fratii mei!...nici decum o evolutie...singura evolutie e cea a tehnologiei(si a depravarii, adica a lipsei adevaratelor valori umane)





... ... simplu ... clar ...


marco918
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:50
De la: battleofwits, la data 2010-10-10 23:42:33
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 00:57:35cine devine responsabil pentru cresterea mediei de varsta .... pana la asta a gasirii sufletului pereche? daca sufletul uman este facut pentru convietuirea in doi, de ce intalnim dificultati in intalnirea ACELUIA/ACELEIA ?


principala problema este imaturitatea barbatului si lipsa de integritate a femeii (si nu ma refer in nici-un caz la virginitate), e usor sa dai vina pe societate insa nu cred ca e suficient pentru a vedea problema in ansamblu

daca stam si ne gandim ca ideea de "dragoste", "iubire", etc. adoptate de "mase", sunt concepte foarte foarte noi in comparatie cu existenta umana: in jurul anului 1000 a aparut pentru prima data conceptul de "curtare" la casele aristrocratilor francezi, pana atunci femeia era doar o moneda de schimb intre familii; a trebuit sa mai treaca 1000 de ani ca sa apara si prima revolutie sexuala a femeii, si egalitatea intre sexe;

asa ca problema nu e chiar atat de tragica pe cat vor unii sa o faca,
pana la urma fericirea nu o poti gasi la "la celalalt"
fericirea o gasesti numai in tine, iar "celalalt" nu poate face decat ca ceea ce deja exista sa fie inzecit

PS. contrar aparentelor, majoritatea femeilor habar nu au ce e aia iubire, de cele mai multe ori o confunda cu opulenta, cu vanitatea, gelozia sau cu iluzia ca "maine va fii mai bine"


daca intr-adevar fericirea nu o gasim la celalat, si se afla in noi inseamna ca trebuie sa-l vedem pe celalt ca "efectul in oglinda" . imi povestea cu ceva timp in urma un barbat mai invatat( care de altfel nu crede in monogamie)ca fiinta umana cauta in celalt ceea ce el vede in "oglinda" adica solicita si pretinde de la celalt calitatile si avantajele pe care el crede ca le detine,sau mai bine zis " imaginea ddin oglinda".

nu pot spune ca sunt de acord cu el, dar realizarile, reusitele si multitudinea de calitati ale unei fiinte sunt direct proportionale cu marirea pretentiilor...si atunci iar ma intreb:femeile au realizari mult mai mari decat ceea ce ofera barbatii din ziua de azi?
sau barbatii au descoperit ca statistica Romaniei este de 1.3 femei la un barbat .. si cum ei sunt mult mai putini de calitate acest raport este mai mare ..deci profita de "curvasaria" de care pomenea marco
ionelaela
Postat pe 11 Octombrie 2010 02:00
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 02:00:21
daca intr-adevar fericirea nu o gasim la celalat, si se afla in noi inseamna ca trebuie sa-l vedem pe celalt ca "efectul in oglinda" .


daca "efectul in oglinda" inseamna sa imi placa la "celalalt" ceea ce nu am eu? da, sunt de acord.
pana la urma un partener nu face altceva decat sa intregeasca un cuplu.
battleofwits
Postat pe 11 Octombrie 2010 09:53
De la: battleofwits, la data 2010-10-11 09:53:18
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 02:00:21
daca intr-adevar fericirea nu o gasim la celalat, si se afla in noi inseamna ca trebuie sa-l vedem pe celalt ca "efectul in oglinda" .


daca "efectul in oglinda" inseamna sa imi placa la "celalalt" ceea ce nu am eu? da, sunt de acord.
pana la urma un partener nu face altceva decat sa intregeasca un cuplu.



nu. "efectul in oglinda" se refera la ce apreciere ai tu asupra ta o sa incerci sa cauti si la celalalt, dar bineinteles la fel ca sa te simti intregit (care desi in zilele noatre suna a fantastic, eu sunt de acord )
ionelaela
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:23
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:23:26
nu. "efectul in oglinda" se refera la ce apreciere ai tu asupra ta o sa incerci sa cauti si la celalalt, dar bineinteles la fel ca sa te simti intregit (care desi in zilele noatre suna a fantastic, eu sunt de acord )


ciudata teoria asta ... stiu ca am citit la un moment dat despre niste teste/teorii ale armatei USA cu privire la personalitatea umana si erau definite patru tipuri (puse pe o axa x, y) iar rezultatul era ca cel mai bine se inteleg cei care se afla pe sens opus, mai era si o carte pe tema asta ...insa oricum, cert e ca nu am vazut cupluri care sa fie identici si sa se inteleaga bine

daca ai cupluri cunoscute, incearca sa observi chestia asta, cei care firi diferite se inteleg mai bine !!! pana la urma trebuie sa existe polaritatea dintre barbat si femeie
battleofwits
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:30
De la: battleofwits, la data 2010-10-11 18:30:17
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:23:26
nu. "efectul in oglinda" se refera la ce apreciere ai tu asupra ta o sa incerci sa cauti si la celalalt, dar bineinteles la fel ca sa te simti intregit (care desi in zilele noatre suna a fantastic, eu sunt de acord )


ciudata teoria asta ... stiu ca am citit la un moment dat despre niste teste/teorii ale armatei USA cu privire la personalitatea umana si erau definite patru tipuri (puse pe o axa x, y) iar rezultatul era ca cel mai bine se inteleg cei care se afla pe sens opus, mai era si o carte pe tema asta ...insa oricum, cert e ca nu am vazut cupluri care sa fie identici si sa se inteleaga bine

daca ai cupluri cunoscute, incearca sa observi chestia asta, cei care firi diferite se inteleg mai bine !!! pana la urma trebuie sa existe polaritatea dintre barbat si femeie


eu nu inclin catre nici-o teorie.. trebuie sa fie undeva la mijloc : nici identici ca relatia poate fi anosta, si nici la poli opusi ca troneaza certurile si neintelegerile ...
ionelaela
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:50
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:50:25
eu nu inclin catre nici-o teorie.. trebuie sa fie undeva la mijloc : nici identici ca relatia poate fi anosta, si nici la poli opusi ca troneaza certurile si neintelegerile ...


cand zic opus nu ma refer la a fi unu cizmar si altu director de banca ...ci la personalitate
de ex.
daca ea are personalitate puternica, cu siguranta ca se va simti bine intr-o relatie cu unu care are o personalitate maleabila

daca el e genul caruia ii place sa faca tot felul de nebunii atunci se va simti bine cu una care e mai "rationala"

intelegi?
battleofwits
Postat pe 11 Octombrie 2010 19:01
De la: battleofwits, la data 2010-10-11 19:01:01
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:50:25
eu nu inclin catre nici-o teorie.. trebuie sa fie undeva la mijloc : nici identici ca relatia poate fi anosta, si nici la poli opusi ca troneaza certurile si neintelegerile ...


cand zic opus nu ma refer la a fi unu cizmar si altu director de banca ...ci la personalitate
de ex.
daca ea are personalitate puternica, cu siguranta ca se va simti bine intr-o relatie cu unu care are o personalitate maleabila

daca el e genul caruia ii place sa faca tot felul de nebunii atunci se va simti bine cu una care e mai "rationala"

intelegi?


got it .. atunci sunt de acord
ionelaela
Postat pe 11 Octombrie 2010 19:17
De la: battleofwits, la data 2010-10-11 19:01:01
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:50:25
eu nu inclin catre nici-o teorie.. trebuie sa fie undeva la mijloc : nici identici ca relatia poate fi anosta, si nici la poli opusi ca troneaza certurile si neintelegerile ...


cand zic opus nu ma refer la a fi unu cizmar si altu director de banca ...ci la personalitate
de ex.
daca ea are personalitate puternica, cu siguranta ca se va simti bine intr-o relatie cu unu care are o personalitate maleabila

daca el e genul caruia ii place sa faca tot felul de nebunii atunci se va simti bine cu una care e mai "rationala"

intelegi?



amuzant pe termen scurt... niciodata nu o sa fie usor pe termen lung
_el
Postat pe 11 Octombrie 2010 19:31
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 19:17:20
De la: battleofwits, la data 2010-10-11 19:01:01
De la: ionelaela, la data 2010-10-11 18:50:25
eu nu inclin catre nici-o teorie.. trebuie sa fie undeva la mijloc : nici identici ca relatia poate fi anosta, si nici la poli opusi ca troneaza certurile si neintelegerile ...


cand zic opus nu ma refer la a fi unu cizmar si altu director de banca ...ci la personalitate
de ex.
daca ea are personalitate puternica, cu siguranta ca se va simti bine intr-o relatie cu unu care are o personalitate maleabila

daca el e genul caruia ii place sa faca tot felul de nebunii atunci se va simti bine cu una care e mai "rationala"

intelegi?


got it .. atunci sunt de acord


..asta cu nebuniile se va intelege totusi mai bine cu o tipa si ea mai nebunatica
Cocktail
Postat pe 11 Octombrie 2010 20:03
Vrei sa faci bani dar nu-ti place sa umbli la interviuri si sa dai de sefi uraciosi? Vrei sa fii liber in graficul de munca, dar sa ai un salariu stabil si bun? Vrei sa stai acasa si sa lucrezi si asta sa nu iti afecteze veniturile? Atunci ai nevoie de lucrul pe care eu ti-l ofer. Nici un fel de inselatorie, sponsorizare de inceput, sau taxa de start in afaceri...Pentru doar 3-4 ore de lucru pe zi poti castiga 75-100$ pe saptamana si mai mult daca lucrezi mai mult. Ce iti trebuie? Internet si calculator conectat la retea si un minim de cunostinte in accesari de site-uri on-line...restul, depinde doar de tine si de cat de multa staruinta iti dai. Lucrul e mai mult legat cu casuta de e-mail. Pentru informatii suplimentare, trimite-ti un e-mail cu subiectul "LUCRU" pe adresa de e-mail sensuality_l@hotmail.com .Nu uitati sa scrieti la subiect cuvantul "LUCRU"
sensuality_l
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:19
societatea a involuat, acum 2000 de ani stiau mai multe decat stim noi acum, ne indreptam spre dezastru, incet si sigur.
Sonyk
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:40
De la: Sonyk, la data 2010-10-23 12:40:16societatea a involuat, acum 2000 de ani stiau mai multe decat stim noi acum, ne indreptam spre dezastru, incet si sigur.


trage o gura mare de aer (si nu in piept ) .. si ai sa vezi ce frumoase aste ziua de azi ....MULT MULT soare
battleofwits
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:20
De la: battleofwits, la data 2010-10-23 13:20:15
De la: Sonyk, la data 2010-10-23 12:40:16societatea a involuat, acum 2000 de ani stiau mai multe decat stim noi acum, ne indreptam spre dezastru, incet si sigur.


trage o gura mare de aer (si nu in piept ) .. si ai sa vezi ce frumoase aste ziua de azi ....MULT MULT soare

tu prezinti vremea pe aici...?miine cum v-a fi...? zimbeste....
BEL_AMY1
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:24
De la: AdrianaR, la data 2010-10-10 22:53:11
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-10 21:31:11barbatii sunt aceiasi.

aceeasi?
sincer mi se pare ca acum cativa ani un barbat era mult mai matur si mai responsabil.....acum putini mai au aceste calitati...si aia au peste 30 de ani clar!


"They are afraid of commitment", parca asa se spune, nu? Si nu e vorba neaparat de lipsa maturitatii.Am gasit un articol in care se explica foarte bine motivele, o sa dau un copy/paste, sper sa ajute...

"Freedom means different things for different men. For some, the main joy of relationships is challenge. They happily pursue a woman as long as they don't have her, but once they do, they start feeling trapped. These men feel as if excitement and new possibilities are now cut off.

Once commitment is in the picture these men feel as though they are trapped and imprisoned. They often say that once a woman has him, he'll be putty in her hands. In the end he feels he will lose his sense of masculinity. For them it's all a power game. The one who's strong is the one who needs less. The power is in not needing.

These men need to be in control to feel their power. It's no wonder that men like these cannot stay with one woman long. Sooner or later feelings of dependency start to grow. At this point, these men take to the hills. No matter how strong they think they are, their loneliness and frustration only intensify each time they run.

Other men start to feel used when time comes for commitment. Many women feel as though they need a man to make a commitment in order to feel secure. But when a man senses this, it can make him feel like an object, as if he's being used for the woman's security.

No man wants to feel as if he's being used. As soon as he does, he's going to leave. Feeling loved is different from feeling used. When a woman can give a man freedom, when she has a full, independent life of her own, it can take his fear of being used away."

Cat despre motivele femeilor:

Top 10 signs you’re commitment-phobic:

1.You have a long and elaborate list of requirements for your ideal mate.
2.You go from one short-lived relationship to the next.
3.You have a habit of dating "unavailable" men.
4.You consider your married friends’ lives boring and think they settled for less.
5.You stay in relationships that are rocky and offer little hope of commitment.
6.You back out of plans at the last minute and have trouble setting a time for dates.
7.You cultivate large networks of friends at the expense of a single romantic relationship.
8.You have a lot of relationship trauma in your past.
9.Your career is very important to you and you often choose work over relationships.
10.You are constantly blowing “hot” and “cold” in your relationships.

Mr_6pack
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:53
pt ca toti barbatii buni sunt luati?
Bulyna
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:33
De la: Bulyna, la data 2010-10-23 19:33:50pt ca toti barbatii buni sunt luati?

varianta asta a picat deja din schema
AdrianaR
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:34
ba da, dar asta e societatea in care traim. banii au inceput sa joace un rol tot mai important si din nefericire, nu se mai pune accent pe gasirea unui partener ci mai mult pe superficialitate...dupa cum ziceai si tu, cereea e mare, dar nici cu ofertele nu imi e rusine. am invatat sa fim mai selectivi, unii dintre noi si uite asa ne prinde varstad e 25-30 de ani fara sa fi avut o relatie importanta, seminificativa....si asta ptr ca nu prea ai cu ce, ptr ca superficialitatea isi spune cuvantul si poate ptr ca ptr unii/unele, banii nu reprezita un lucru primordial ci iubirea.
kudika021451
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:23
De la: battleofwits, la data 2010-10-10 23:42:33
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 00:57:35cine devine responsabil pentru cresterea mediei de varsta .... pana la asta a gasirii sufletului pereche? daca sufletul uman este facut pentru convietuirea in doi, de ce intalnim dificultati in intalnirea ACELUIA/ACELEIA ?


principala problema este imaturitatea barbatului si lipsa de integritate a femeii (si nu ma refer in nici-un caz la virginitate), e usor sa dai vina pe societate insa nu cred ca e suficient pentru a vedea problema in ansamblu



UAU!! Cum poti spune ca femeile NU SUNT INTEGRE? SI PANA LA URMA CE INSEAMNA A FI INTEGRU PT. TINE?
Desi sunt de acord cu ce zici in restul mesajului, chestia cu integritatea e departe de a reflecta motivul pt. care a crescut media de varsta la casatorie.
Hai sa o luam in sens istoric: in sec. XIX, Anglia, femeile sa maritau cu cine decidea familia. Sexul cu sotul era de cele mai multe ori anost, in scopul procrearii, facut din simtul datoriei, la indemnul partenerului de viata, "pentru Anglia" (te invit sa consulti carti de istorie daca nu ma crezi). Femeile erau obligate sa fie virgine in momentul casatoriei si asteptau sa casatoreasca pt.ca sa se poate iubi cu cine vroiau- deci chestia cu amantul/amanta e din vremuri stravechi.
Dupa care au venit cele 2 razboaie mondiale si probabil daca barbatii n-ar fi fost asa ocupati sa se lupte pt. teritoriu, noi am fi ramas la tot statutul de animal necesar pt. satisfacerea nevoilor barbatului.
Dar n-a fost sa fie asa (thank god!).
Apoi uita-te la parintii nostri: se casatoreau la 20-25 de ani, nu neaparat cu "sufletul pereche" ci pt. ca "era vremea". Sunt unele cupluri reusite, care inca se iubesc si pe care le admir. Dar cate femei n-au fost inselate/batute de "sufletul pereche" si s-au ferit de divort "ca nu se cade"/ "cine creste copiii?"/ "ce ma fac singura?"
Eu cred ca noi suntem o generatie noua, de femei care au fost invatate sa ceara mai mult de la o relatie si de la viata. In SUA, de ex., majoritatea mariajelor persoanelor de succes nu dureaza 7 ani. Pentru ca in realitate oferta e mare, cererea se ajusteaza iar noi suntem mai egoisti si vrem sa ne fie cat mai bine. Vrem drepturi egale, nu facem compromisuri importante si nu ne multumim cu jumatati de masura. Departe de a fi lipsite de integritate, femeile inteligente si de succes din ziua de azi sunt emancipate sexual si cer de la viata ce e mai bun
ad_ad
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:51
De la: hystria1, la data 2010-10-10 22:52:15
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??


mei, sufletul pereche e o bullshit inventata de ... stai putin... nici macar n-a inventat-o careva ca sa faca un ban.. ce naiba... e inventata de creierul visator. si varsta de casatorie, mai terminati odata cu 25 de ani. copiii aia au ei o vina ca-i frigea pe parinti sa-si ia apartament ?

ai gasit pe cineva dragut, stai cu el. ti se pare ca tii la el, asteapta un pic si da cu inelul. la 25, 30, 35, mai stiu eu cat. e tot una. merci. a si casatoria n-ar trebui sa fie un obiectiv. mai degraba o intamplare fericita. la unii norocosi. dar sigur nu la visatori.


eu am inceput sa cred in suflete pereche
dark_eye
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:46
De la: dark_eye, la data 2010-10-24 23:46:52
eu am inceput sa cred in suflete pereche

si eu
acum sper sa nu faci greseala sa crezi ca exista doar UNU, sunt milioane
battleofwits
Postat pe 25 Octombrie 2010 08:23
De la: battleofwits, la data 2010-10-25 08:23:51
acum sper sa nu faci greseala sa crezi ca exista doar UNU, sunt milioane

pey sa ma uit, una pereche ici, una dincolo wao cate sunt, deja depasesc ordinul milioanelor
yumy
Postat pe 25 Octombrie 2010 09:20
De la: yumy, la data 2010-10-25 09:20:59 depasesc ordinul milioanelor

offffff
numai cu gandul la bani stai
battleofwits
Postat pe 25 Octombrie 2010 09:32
De la: battleofwits, la data 2010-10-25 09:32:31
offffff
numai cu gandul la bani stai

pey de ce crezi ca dau bani falsi de pomana
yumy
Postat pe 25 Octombrie 2010 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferenta de varsta 6 De la: kudika320796 16 Septembrie 2010 08:39
Fii modern pe bani putini! 3 De la: _curly 10 Februarie 2010 15:56
Vine vara bine imi pare ! 19 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 26 Februarie 2010 23:32
casa 1 De la: niki4 27 August 2009 13:10
cum sa-mi aduc aminte unde am pus un lucru? 58 De la: simonas_80 25 Februarie 2014 07:51