Setari Cookie-uri

societatea actuala mareste media de varsta in gasirea partenerului de viata?

De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-26 17:26:23
De la: dark_eye, la data 2010-10-26 17:16:59
De la: leo_, la data 2010-10-26 12:28:32 tu te insori si femeia se marita, adica tu esti cel care o ia pe ea si nu ea pe tine.

uneori e ea cea care te ia pe tine

aiurea de fiecare data femeia este cea care alege...brbatii au doar impresia ca ei ar fi cei care fac acest lucru. bine in afara de cazul cind e obligata...

eu sunt cam circumspect cand folosesc afirmatia aia. asa cum am spus de mii de ori pana acum, atractia nu este o alegere pentru femeie. daca tu nu faci nimic nu va fi atrasa de tine. pentru ca sa existe atractie tu ca barbat trebuie sa o creezi. adica sa ii atragi cu ceva atentia, sa te prezinti, sa spui ceva despre tine, sa o inviti la o activitate impreuna ca sa vada ce mascul esti etc. daca tu nu te evidentiezi din marea masa cu nimic nu prea va fi atrasa de tine. si atunci? e cam greu sa spui prefer sa spun ca femeile aleg insa eu sunt acolo ca sa le asigur ca sunt cea mai buna alegere a lor.
leo_
Postat pe 26 Octombrie 2010 23:04
De la: leo_, la data 2010-10-26 23:04:37 asa cum am spus de mii de ori pana acum, atractia nu este o alegere pentru femeie. daca tu nu faci nimic nu va fi atrasa de tine. pentru ca sa existe atractie tu ca barbat trebuie sa o creezi. adica sa ii atragi cu ceva atentia, sa te prezinti, sa spui ceva despre tine, sa o inviti la o activitate impreuna ca sa vada ce mascul esti etc. daca tu nu te evidentiezi din marea masa cu nimic nu prea va fi atrasa de tine.



Foarte interesanta afirmatia asta si perfect adevarata .

Uite, de ex. pe mine nu ma prinde nicio vara fara un fizic bine lucrat, si ce crezi...majoritatea barbatilor observa asta cand trec pe langa mine pe strada.Din cand in cand se mai trezeste si cate o tipa care se uita ca proasta la mine.Dar 99% trec pe langa mine -scuzati-mi expresia- exact ca vacile.Ma intreb ce-or avea in cap?Se gandesc la ce vor pune maine pe masa?Eu cand trec pe strada observ aproape totul in jur, dar cand vezi ca unele trec la semafor fara sa se uite daca vine vreo masina de undeva (avand incredere deplina in culoarea semaforului), ce poti sa mai zici?

Scuzati-mi lipsa de modestie dar am gasit subiectul foarte interesant.

Mr_6pack
Postat pe 27 Octombrie 2010 00:32
De la: leo_, la data 2010-10-26 12:38:44
De la: ionelaela, la data 2010-10-25 21:05:01[quote respective reprezentau evolutia personala. acum cand nu mai exista standarde sociale fiecare functionam dupa cerere si oferta.



clar , actual nu mai aveam indici stabili de a compara sau evalua just o persoana ..ne restrangem la societatea inconjuratoare, si cand oportunitatile se restrang multi raman "solo" pana la o varsta care de mult era insotita de o familie bine intemeiata ...
ionelaela
Postat pe 27 Octombrie 2010 01:10
[
familia este periculoasa pt societatea de consum?????????????, adica ce vrei sa spui, pericolul s-a creat in momentul cand au luat toti credite indatoranduse la maxim, cand un apartament ajunsese sa coste triplu fata de valoarea reala, pericol este sistemul bugetar supradimensionat, taxe peste taxe care genereaza evaziune fiscala, economie subterana si fiscalitate, gresesti flagrant pericolul nu este familia, atunci ce ar trebui facut sa nu se mai faca copii si sa moara toti pensionarii ca sa nu ii mai sustii tu , nu ? cred ca la asta ai vrut sa te referi [/quote]

cat iese in oras o familie sa consume si cat consuma un individ singur la restaurante, jocuri de noroc, prostituate, distractii cu prietenii, masini care sa atraga, haine, accesorii, incaltaminte etc.? pericolul pentru romania nu este sistemul bugetar, pentru ca fiind a opta tara ca marime din europa noi ne comparam la numarul de bugetari cu ungaria si bulgaria, eu nu cred ca e supradimensionat. evaziunea fiscala nu vad cum derajnzeaza familia, poate o incurajeaza, daca patronii nu ar da un salariu in mana si unul pe hartie si ar fi obligati sa il dea doar pe cel de pe hartie nu stiu cum ai trai la privat.
pai nu ma refer la ce crezi tu, ma refer la unele chestii logice: familia nu consuma cat individul deci e neprofitabila, tine cu dintii de avere si nu o imprastie, face copii pe care societatea e obligata sa ii intretina doar pentru ca nu le mai da si locuri de munca, dar care cer drepturi. familia e puternica, si se opune oricaror reguli care aduc profit societatii. nu ai observat ca se lucreaza continuu sa se distruga familia? fara un fundament solid se distruge un popor, iar familia e fundamentul ala.
[/quote]

nu mi se pare corect rationamentul, mai ales in privinta sistemului bugetar, in tarile unde exista cel mai ridicat nivel de trai, tarile nordice, nu exista asa un sistem bugetar, mai bine cumperi programe IT performante si astfel nu mai ai nevoie de functionari si functionarasi pe care pana la urma eu personal m-am saturat sa ii sustin. Apoi exista familii si familii, un individ care are posibilitati va consuma mult mai putin decat o familie cu posibilitati, care pe langa cele necesare vietii mai plateste si o gradinita si o facultate, si o masinuta pt copil, si un apartament pe viitor. Fiecare noua familie are nevoie de o casa, de tot ce trebuie prin casa, de o masina sau 2, si uite asa consuma mai mult ca un individ care sta cu chirie, mananca ce apuca pe unde apuca etc[/quote]

nu sustin pe nimeni , dar cred ca se referea pe termen scurt...tara noastra niciodata nu a fost o tara care previzioneaza pe termne lung , dupa devizul "tragem acum cat putem de restul se ocupa urmatorii" s.a.m.d
familia va fii o investitie pe termen lung, durabila si cu un potential mai mare , insa un singur individ va consum acum si mai mult , asta e ceea ce-i intereseaza( cel putin eu asta am inteles din ce vroia sa spuna leo )
ionelaela
Postat pe 27 Octombrie 2010 01:15
De la: ad_ad, la data 2010-10-26 19:38:19
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-26 17:26:23
De la: dark_eye, la data 2010-10-26 17:16:59
De la: leo_, la data 2010-10-26 12:28:32 tu te insori si femeia se marita, adica tu esti cel care o ia pe ea si nu ea pe tine.

uneori e ea cea care te ia pe tine

aiurea de fiecare data femeia este cea care alege...brbatii au doar impresia ca ei ar fi cei care fac acest lucru. bine in afara de cazul cind e obligata...


asa-i
noi femeile exersam de mici sa spunem "NU". voi de mici incercati sa cuceriti
am avut un roommate in N.Y. care avea urmatorul statut: asiatic, single, 30 ani, nu arata deloc rau dar era jobless, cu ajutor de somaj si statea in chirie. marea lui dilema era cum sa-si gaseasca o prietena pt. ca tipele acolo te iau din prima cu intrebarea "what do u do for a living?"
prietenul meu crede ca toata situatia asta cu independenta femeii si rata mare a divorturilor se datoreaza faptului ca noua, femeilor, a inceput sa ne placa sexul vorba aia, UNTIL WHATEVER DO US PART


sau acum au inceput sa recunoasca femeile..nu cred ca inainte o faceau "din datorie" tinand cont ca si atunci existau "copii din flori"
ionelaela
Postat pe 27 Octombrie 2010 01:18
De la: Mr_6pack, la data 2010-10-27 00:32:34
De la: leo_, la data 2010-10-26 23:04:37 asa cum am spus de mii de ori pana acum, atractia nu este o alegere pentru femeie. daca tu nu faci nimic nu va fi atrasa de tine. pentru ca sa existe atractie tu ca barbat trebuie sa o creezi. adica sa ii atragi cu ceva atentia, sa te prezinti, sa spui ceva despre tine, sa o inviti la o activitate impreuna ca sa vada ce mascul esti etc. daca tu nu te evidentiezi din marea masa cu nimic nu prea va fi atrasa de tine.



Foarte interesanta afirmatia asta si perfect adevarata .

Uite, de ex. pe mine nu ma prinde nicio vara fara un fizic bine lucrat, si ce crezi...majoritatea barbatilor observa asta cand trec pe langa mine pe strada.Din cand in cand se mai trezeste si cate o tipa care se uita ca proasta la mine.Dar 99% trec pe langa mine -scuzati-mi expresia- exact ca vacile.Ma intreb ce-or avea in cap?Se gandesc la ce vor pune maine pe masa?Eu cand trec pe strada observ aproape totul in jur, dar cand vezi ca unele trec la semafor fara sa se uite daca vine vreo masina de undeva (avand incredere deplina in culoarea semaforului), ce poti sa mai zici?

Scuzati-mi lipsa de modestie dar am gasit subiectul foarte interesant.



eu sunt mai lenes cu fizicul, il lucrez cand am nevoie doar. norocul meu ca se modeleaza repede. femeile rareori privesc indelung la un barbat. de obicei arunca o privire prin care "fotografiaza" si pe care noi de regula nu o vedem. mai este si faptul ca, in general corpul femeii e orientat pe evenimente, asa ca va fi "pasiv" pana faci tu sau altul ceva care sa ii atraga atentia. multi ani m-am intrebat cum e posibil ca exact femeia care iti place sa fie si ea atrasa de tine. regula asta mi se pare posibila in mai putin de 1% din cazuri, insa se intampla des, datorita faptului ca femeile actioneaza numai in urma unui eveniment pentru ca ele nu au nevoie de o conexiune fizica la fel ca noi ci de una la nivel emotional, iar pentru asta nu au nevoie sa te priveasca. nici nu stiu daca e important prea mult cum arati daca faci conexiunea emotionala cum trebuie. bine, e important cum arati daca ii spun toate prietenele "faaaataa, da ce urat ti-ai tras!"
leo_
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:15
De la: Mr_6pack, la data 2010-10-27 00:32:34
De la: leo_, la data 2010-10-26 23:04:37 asa cum am spus de mii de ori pana acum, atractia nu este o alegere pentru femeie. daca tu nu faci nimic nu va fi atrasa de tine. pentru ca sa existe atractie tu ca barbat trebuie sa o creezi. adica sa ii atragi cu ceva atentia, sa te prezinti, sa spui ceva despre tine, sa o inviti la o activitate impreuna ca sa vada ce mascul esti etc. daca tu nu te evidentiezi din marea masa cu nimic nu prea va fi atrasa de tine.



Foarte interesanta afirmatia asta si perfect adevarata .

Uite, de ex. pe mine nu ma prinde nicio vara fara un fizic bine lucrat, si ce crezi...majoritatea barbatilor observa asta cand trec pe langa mine pe strada.Din cand in cand se mai trezeste si cate o tipa care se uita ca proasta la mine.Dar 99% trec pe langa mine -scuzati-mi expresia- exact ca vacile.Ma intreb ce-or avea in cap?Se gandesc la ce vor pune maine pe masa?Eu cand trec pe strada observ aproape totul in jur, dar cand vezi ca unele trec la semafor fara sa se uite daca vine vreo masina de undeva (avand incredere deplina in culoarea semaforului), ce poti sa mai zici?

Scuzati-mi lipsa de modestie dar am gasit subiectul foarte interesant.



eu sunt mai lenes cu fizicul, il lucrez cand am nevoie doar. norocul meu ca se modeleaza repede. femeile rareori privesc indelung la un barbat. de obicei arunca o privire prin care "fotografiaza" si pe care noi de regula nu o vedem. mai este si faptul ca, in general corpul femeii e orientat pe evenimente, asa ca va fi "pasiv" pana faci tu sau altul ceva care sa ii atraga atentia. multi ani m-am intrebat cum e posibil ca exact femeia care iti place sa fie si ea atrasa de tine. regula asta mi se pare posibila in mai putin de 1% din cazuri, insa se intampla des, datorita faptului ca femeile actioneaza numai in urma unui eveniment pentru ca ele nu au nevoie de o conexiune fizica la fel ca noi ci de una la nivel emotional, iar pentru asta nu au nevoie sa te priveasca. nici nu stiu daca e important prea mult cum arati daca faci conexiunea emotionala cum trebuie. bine, e important cum arati daca ii spun toate prietenele "faaaataa, da ce urat ti-ai tras!"
leo_
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:15
De la: ionelaela, la data 2010-10-27 01:15:48[
nu sustin pe nimeni , dar cred ca se referea pe termen scurt...tara noastra niciodata nu a fost o tara care previzioneaza pe termne lung , dupa devizul "tragem acum cat putem de restul se ocupa urmatorii" s.a.m.d
familia va fii o investitie pe termen lung, durabila si cu un potential mai mare , insa un singur individ va consum acum si mai mult , asta e ceea ce-i intereseaza( cel putin eu asta am inteles din ce vroia sa spuna leo )


se pare ca unii deja din necunostinta de cauza ajuta societatea sa ii distruga. am zis eu ca ar trebui sa bage economia si istoria economiei obligatorii in scoala. dar cine sa isi dea cu firma in cap? un cetatean educat in domeniul asta nu poate fi furat. nu ii poti spune ca dai afara dintr-o firma/institutie oameni ca sa o faci mai eficienta pentru ca te trage de maneca "nene, au mai facut si americanii experientul si doar o treime din unitati au devenit eficiente". este off topic asa ca nu voi discuta pe larg problema. si ca sa ii raspund doamnei, nu ii intretine domnia ei pe functionari, ci creditele de la FMI. intrebarea este ce sustine domnia ei din banii pe care ii da la stat? asta nu stiu nici eu.
leo_
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:29
De la: leo_, la data 2010-10-27 09:29:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-27 01:15:48[
nu sustin pe nimeni , dar cred ca se referea pe termen scurt...tara noastra niciodata nu a fost o tara care previzioneaza pe termne lung , dupa devizul "tragem acum cat putem de restul se ocupa urmatorii" s.a.m.d
familia va fii o investitie pe termen lung, durabila si cu un potential mai mare , insa un singur individ va consum acum si mai mult , asta e ceea ce-i intereseaza( cel putin eu asta am inteles din ce vroia sa spuna leo )


se pare ca unii deja din necunostinta de cauza ajuta societatea sa ii distruga. am zis eu ca ar trebui sa bage economia si istoria economiei obligatorii in scoala. dar cine sa isi dea cu firma in cap? un cetatean educat in domeniul asta nu poate fi furat. nu ii poti spune ca dai afara dintr-o firma/institutie oameni ca sa o faci mai eficienta pentru ca te trage de maneca "nene, au mai facut si americanii experientul si doar o treime din unitati au devenit eficiente". este off topic asa ca nu voi discuta pe larg problema. si ca sa ii raspund doamnei, nu ii intretine domnia ei pe functionari, ci creditele de la FMI. intrebarea este ce sustine domnia ei din banii pe care ii da la stat? asta nu stiu nici eu.


sunt unii pasionati de arta si alte stiinte , nu putem sa-i obligam cu economia,pur si simplu nu o "asimileaza" desi ideea ta e buna
ionelaela
Postat pe 28 Octombrie 2010 21:01
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 00:57:35o societate in care femeia incearca disperat de a afisa independenta, in care barbatul alearga dupa situatia financiara necesara intretinerii unei relatii afective cu un "trofeu", in care orarul de munca eclipseaza cu mult timpul de repaus..o generatie care a uitat de mult cuvantul ROMANTISM ..inlocuit prea bine cu SUPERFICIAL .
Traiesc in aceasta generatie, o accept si tare mult nu as vrea o invinuiesc, dar cine devine responsabil pentru cresterea mediei de varsta a casatoriei si pana la asta a gasirii sufletului pereche? daca sufletul uman este facut pentru convietuirea in doi, de ce intalnim dificultati in intalnirea ACELUIA/ACELEIA ?
De ce a crescut CEREREA si totusi lipseste OFERTA potentiala? [/quo OFERTA POTENTIALA- EXISTA SANSA DE A ALEGE ,DAR DEPINDE DE CRITERII SI LA O ANUMITA VARSTA ALEGI MAI GREU ,IN GENERAL OAMENII ALEG SUPERFICIAL...ALEG "AMBALAJUL".
kudika183384
Postat pe 1 Noiembrie 2010 06:34
Ai dreptate... Din pacate traom intr-o lume nebuna in care nu mai avem timp nici sa rasuflam... Ce sa mai spun de faptul ca ar trebui sa ne si bucuram de multe lucruri frumoase pe care ni le ofera viata... E trist, dar asa e....Am cateva idei despre acest lucru si pe blogul meu: http://viatanebuna.blogspot.com/
innyy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 06:47
De la: marco918, la data 2010-10-10 21:36:47
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-10 21:31:11barbati sunt aceiasi.






... esti prea optimist ... eu vad ca au involuat ... muuuult de tot ... pe multi ii poti recunoaste doar dupa partidele de baut de bere, dupa cum li se scurg ochii dupa orice fusta mai scurta, dupa placerea cu care fug de la gaurica la gaurica, dupa agresivitatea de care dau dovada cind sint trasi de mineca ... ... multora le-ar sta mai bine o fusta in loc de pantaloni ...

The_Exile
Postat pe 1 Noiembrie 2010 06:51
De la: marco918, la data 2010-10-10 23:11:27
De la: kudika195501, la data 2010-10-10 22:59:52nu...dacii au fost exterminati...oricum nucred au avut o societate prea avansata.





... tinind cont ca au dat doi imparati romani ... e putin curios ca asta s=a intimplat cu mult inainte de a fi cuceriti ... e la fel de curios ca dacii interveneau direct in treburile romei si isi impuneau dorintele ... e la fel de curios cum se faceau intelesi atit de bine in conditiile in care latina era o limba vorbita doar in roma de aristrocratie ... iar in restul imperiului se vorbea orice alta limba numai latina nu ... e si mai curios ca dacii nu au lasat scris nimic ... asta daca cineva nu s-a chinuit sa stearga toate urmele (asa cum se proceda la vremea respectiva ... e la fel de curios ca dacii demonstreaza prin multitudinea de bratari, amfore, sanctuare ca aveau cunostinte avansate de stiinta, prelucrarea metalelor, arta ... si mai curios este ca romanii s-au ridicat extraordinar dupa ce iau cucerit ... adica au construit cit pentru o suta de ani ... dar si mai curios este ca romanii, in ciuda pozitiei geografice foarte dificile, au cea mai compacta structura latina din toate tarile latine ... eu inclin sa cred ca istoria noastra a fost foarte manipulata ... iar uneori am lasat-o asa pentru a beneficia de niste ... ajutoare ...

... heorodot ... scria ... tracii erau o civilizatie cu mult mai numeroasa decit a persilor ... nu cred ca mintea ... si mai sint o multitudine de alte ''coinciodentze'' pe care nu reusim sa le punem cap la cap ... cred ca am fi uimit sa stim cine sintem ...


Pai romana actuala este derivata DOAR din daca, nu are de-a face cu latina,dimpotriva latina se trage tot din daca veche, ei romanii,de aici au migrat(partea nordica a Dobrogei) pe ape pana s-au stabilt pe cele 7 coline.Au incercat sa se aseze si in alte locuri dar au fost alungati...
The_Exile
Postat pe 1 Noiembrie 2010 07:00
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued

cristinarudi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 12:28
De la: cristinarudi, la data 2010-11-02 12:28:42
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued



varsta nu a urcat artificial. cam asta e varsta la care se casatoresc oamenii moderni. in socialism era mai mica datorita protectiei sociale mari. o data cu scaderea protectiei sociale s-a schimbat si varsta casatoriei. eu cred ca era si planuit asa. in democratie nu poti sa obligi omul sa nu faca copii, trebuie sa il determini.
leo_
Postat pe 2 Noiembrie 2010 20:54
educatia isi spune cuvantul in orece societate ...suntem un popor invidios, manios...de ce doar la noi exista proverbul " sa moara capra si vecinului"???
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Noiembrie 2010 12:26
Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza
empathy90
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:16
De la: empathy90, la data 2010-11-04 13:16:46Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza

ia uite unde se ascunde maimutica meaaaa...ei stai ca te scot io d"acolo...
BEL_AMY1
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:23
De la: cristinarudi, la data 2010-11-02 12:28:42
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued



mersi , si pe mine ma intereseaza parera voastra .. ne putem adapta , sau niciodata "vremurile" nu au fost cum am fost invatati sa credem ?
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 01:11
De la: empathy90, la data 2010-11-04 13:16:46Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza


cred ca acolo isi au loc visatorii,, coborand pe pamant realizam ca nu mai putem identifica partenerul de idei, valori si respect( cum a vrut cineva sa puncteze ) , desi imi place sa cred ca cel putin un suflet-pereche trebuie sa existe pt fiecare
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 01:15
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:11:22
De la: cristinarudi, la data 2010-11-02 12:28:42
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued



mersi , si pe mine ma intereseaza parera voastra .. ne putem adapta , sau niciodata "vremurile" nu au fost cum am fost invatati sa credem ?






... ''vremurile'' ... SINTEM NOI ... vremurile de care spui sint de fapt suma fatalismelor, a neimplicarii, a compromisurilor, a delasarii, a jumatatilor de masura, a lenei ... noi sintem vremurile si vremurile ne reprezinta ... nimic mai mult ...

... multi sint prea flescaiti si fatalisti pentru a schimba ceva ... nici macar in propria lor viata ... merg pe un trend de imprumut ... accepta totul nemestecat ... pentru ca asa scrie un frustrat/a intr-un tabloid sau asa spune o/un curvistina/curvar la televizor ... aia e realitatea lor ... a celor disperati dupa reflectoare nu a marii majoritati care vrea liniste si stabilitate ...

marco918
Postat pe 9 Noiembrie 2010 01:19
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:15:40
De la: empathy90, la data 2010-11-04 13:16:46Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza


cred ca acolo isi au loc visatorii,, coborand pe pamant realizam ca nu mai putem identifica partenerul de idei, valori si respect( cum a vrut cineva sa puncteze ) , desi imi place sa cred ca cel putin un suflet-pereche trebuie sa existe pt fiecare






... romanul de astazi e paralizat de clisee, de asedii de marketing, de spalare de creier ... barbatii o vor pe bianca dragusanu iar femeile pe oricine cu bani ... adica utopii bazate pe instincte ... unele sexuale si altele de supravietuire ... in realitate oricine s-ar putea intelege foarte bine cu oricine ... barbatii si femeile de astazi cam uita ce cauta de fapt si ramin agatati la aspectul unei gaurici sau al unei macaroane ... abia dupa citiva ani de trait pe baza de instincte realizeaza ca habar nu au unul despre altul ... si nici nu se respecta macar ...

marco918
Postat pe 9 Noiembrie 2010 01:26
IN SOCIETATEA NOASTRA ALERGAND DUPA BANI,AM UITAT DE CALITATILE UMANE FEMEILE ALEG IN GENERAL,SITUATIA MATERIALA,DIN PROSTIE SOCIETATEA NU NE INVATA SA NE PRETUIM CALITATILE INTERIOARE,DECI ALEGEM SUPERFICIALUL DOAR CE-I EXPUS PE AFARA,EXEMPLU "IA-L PE-ALA CARE BANI SI CASA"...........................SUNTEM FOARTE SUPERFICIALI,DACA AS AVEA PUTERE AS PROMOVA IN SCOLI,CE IN SEAMNA CALITATILE UMANE,AM DEVENI M-AI CIVILIZATI SI AM STII SA RESPECTAM ROMANIA NU PROMOVEAZA ,EXEMPLU IN STRAINATATE UN OM CU BANI ADICA PATRONUL CEL MARE ,MANANCA LA MASA CU MATURATORUL ,LANOI INSA NU ,PENTRU CA GANDIM SUPERFICIAL SI NU VOM FII NICODATA CIVILIZATINE TREBUIESC CEL PUTIN 200 DE ANI,PENTRU A NE SCHIMBA MODUL DE A GANDI,SI D-ZEU NE-A FACUT PE TOTI LA FEL MESERIA NU NE DIFERENTIAZA
kudika183384
Postat pe 9 Noiembrie 2010 09:19
da, pentru ca au crescut pretentziile. acum trebuie sa iti si placa de partener, sa te potrivesti de la inceput si emotional, si intelectual, si sexual, si financiar, si social si cate si mai cate.....
mai demult isi alegeau partenerii de viatza doar sa se potriveasca social si atat.....si cred ca multi nici nu aveau nici un fel de asteptare de la ei....isi gaseau prin alte parti ce aveau nevoie sau rabdau si le trecea viata asa.
DayC
Postat pe 9 Noiembrie 2010 18:43
De la: marco918, la data 2010-11-09 01:19:56
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:11:22
De la: cristinarudi, la data 2010-11-02 12:28:42
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued



mersi , si pe mine ma intereseaza parera voastra .. ne putem adapta , sau niciodata "vremurile" nu au fost cum am fost invatati sa credem ?






... ''vremurile'' ... SINTEM NOI ... vremurile de care spui sint de fapt suma fatalismelor, a neimplicarii, a compromisurilor, a delasarii, a jumatatilor de masura, a lenei ... noi sintem vremurile si vremurile ne reprezinta ... nimic mai mult ...

... multi sint prea flescaiti si fatalisti pentru a schimba ceva ... nici macar in propria lor viata ... merg pe un trend de imprumut ... accepta totul nemestecat ... pentru ca asa scrie un frustrat/a intr-un tabloid sau asa spune o/un curvistina/curvar la televizor ... aia e realitatea lor ... a celor disperati dupa reflectoare nu a marii majoritati care vrea liniste si stabilitate ...



poate ca sunt un pic cam tanara sa-mi dau cu parerea despre "vremurile" apuse , dar nu vremurile acelea indemna omul la mediocritate? poetii si artistii erau inchisi pentru ca-si exprimau gandurile si urmau alte "trenduri" ?
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:26
De la: marco918, la data 2010-11-09 01:26:03
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:15:40
De la: empathy90, la data 2010-11-04 13:16:46Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza


cred ca acolo isi au loc visatorii,, coborand pe pamant realizam ca nu mai putem identifica partenerul de idei, valori si respect( cum a vrut cineva sa puncteze ) , desi imi place sa cred ca cel putin un suflet-pereche trebuie sa existe pt fiecare






... romanul de astazi e paralizat de clisee, de asedii de marketing, de spalare de creier ... barbatii o vor pe bianca dragusanu iar femeile pe oricine cu bani ... adica utopii bazate pe instincte ... unele sexuale si altele de supravietuire ... in realitate oricine s-ar putea intelege foarte bine cu oricine ... barbatii si femeile de astazi cam uita ce cauta de fapt si ramin agatati la aspectul unei gaurici sau al unei macaroane ... abia dupa citiva ani de trait pe baza de instincte realizeaza ca habar nu au unul despre altul ... si nici nu se respecta macar ...



sustin , treaba asta era valabila s-atunci . nu prea cred ca erau multi capabili de a intelege verbul "a alege" erau pacaliti tot printr-o metoda de marketing ( mai politica) ca ei sunt cei care aleg binele si traiul fericit intr-o republica socialista ...
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:30
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 23:26:55
De la: marco918, la data 2010-11-09 01:19:56
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:11:22
De la: cristinarudi, la data 2010-11-02 12:28:42
De la: marco918, la data 2010-10-10 22:41:08
De la: ionelaela, la data 2010-10-10 22:32:49eu zic ca varsta aceea de 25 de care spui tu, marco a urcat undeva la 27-28 < cel putin eu asta am observat>
in rest nu numai de casatorie era vorba, ci chiar si calea in a-ti intalni sufletul pereche. inca intalnim duble standarde..barbatul poate sta singur ca el trebuie sa experimenteze, dar femeia de ce e singura? are pretentii prea mari??






... virsta de care spui a urcat artificial ... din lipsa de decizie din partea barbatilor dar si a pretentiilor femeilor ... oricum nu este nimic imbucurator pentru femei ... si nici pentru barbati ... pentru o femeie orice ''relatie'' (eu o denumesc curvarasie) nefinalizata este un dezastru (chiar daca multe s-au impietrit complet pentru a face fatza) psihic, fizic, moral ... multe femei duc in spate gramezi de avorturi, boli, traume ... nu e deloc o placere sa o lalai ... si cu toata ''exeperientza'' pe care o acumuleaza dupa atita curvarasie (adica relatii) rata divorturilor este cea mai crescuta din europa ... se pare ca ''relatiile'' nu maturizeaza deloc ci din contra ...

... nu exista persoana perfecta ... barbat sau femeie ... nu exista suflet geaman si alte povesti de culcat copii ... exista doar bun simt, rabdare, respect, obiectivitate, valori ...

Sunt impresionata! Iata in sfarsit un topic bine punctat...si argumentat. Urmaresc cu interes. To be continued



mersi , si pe mine ma intereseaza parera voastra .. ne putem adapta , sau niciodata "vremurile" nu au fost cum am fost invatati sa credem ?






... ''vremurile'' ... SINTEM NOI ... vremurile de care spui sint de fapt suma fatalismelor, a neimplicarii, a compromisurilor, a delasarii, a jumatatilor de masura, a lenei ... noi sintem vremurile si vremurile ne reprezinta ... nimic mai mult ...

... multi sint prea flescaiti si fatalisti pentru a schimba ceva ... nici macar in propria lor viata ... merg pe un trend de imprumut ... accepta totul nemestecat ... pentru ca asa scrie un frustrat/a intr-un tabloid sau asa spune o/un curvistina/curvar la televizor ... aia e realitatea lor ... a celor disperati dupa reflectoare nu a marii majoritati care vrea liniste si stabilitate ...



poate ca sunt un pic cam tanara sa-mi dau cu parerea despre "vremurile" apuse , dar nu vremurile acelea indemna omul la mediocritate? poetii si artistii erau inchisi pentru ca-si exprimau gandurile si urmau alte "trenduri" ?






... hai sa vorbim ca sa ne aplaudam singuri ... ce vremuri domnle ... ce sa spun ... incredibile ... dar de cele de astazi nu ai de spus nimic ? ... totul e perfect ? ... arata-mi ''poetii'' de azi ? ... arata-mi artistii ? ... ma faci sa rid ... ... inainte erau cenzurati astazi sint indobitociti prin clisee ... aia care AR fi putut deveni poeti sau artisti ... azi sint doar ... MEDIOCRITATI ... ca sa fiu foarte generos ...

marco918
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:36
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 23:30:41
De la: marco918, la data 2010-11-09 01:26:03
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 01:15:40
De la: empathy90, la data 2010-11-04 13:16:46Contextul economico-social e cauza.Toti tind catre niste modele din media sau cel putin viseaza


cred ca acolo isi au loc visatorii,, coborand pe pamant realizam ca nu mai putem identifica partenerul de idei, valori si respect( cum a vrut cineva sa puncteze ) , desi imi place sa cred ca cel putin un suflet-pereche trebuie sa existe pt fiecare






... romanul de astazi e paralizat de clisee, de asedii de marketing, de spalare de creier ... barbatii o vor pe bianca dragusanu iar femeile pe oricine cu bani ... adica utopii bazate pe instincte ... unele sexuale si altele de supravietuire ... in realitate oricine s-ar putea intelege foarte bine cu oricine ... barbatii si femeile de astazi cam uita ce cauta de fapt si ramin agatati la aspectul unei gaurici sau al unei macaroane ... abia dupa citiva ani de trait pe baza de instincte realizeaza ca habar nu au unul despre altul ... si nici nu se respecta macar ...



sustin , treaba asta era valabila s-atunci . nu prea cred ca erau multi capabili de a intelege verbul "a alege" erau pacaliti tot printr-o metoda de marketing ( mai politica) ca ei sunt cei care aleg binele si traiul fericit intr-o republica socialista ...





... mai fata ... tu visezi prea mult ... CE POTI ALEGE TU ASTAZI ? ... fii sincera ... in afara de clisee ...
marco918
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:39
De la: marco918, la data 2010-11-09 23:36:46
De la: ionelaela, la data 2010-11-09 23:26:55
De la: marco918, la data 2010-11-09 01:19:56[quote name='ionelaela' date='2010-11-09 01:11:22'... multi sint prea flescaiti si fatalisti pentru a schimba ceva ... nici macar in propria lor viata ... merg pe un trend de imprumut ... accepta totul nemestecat ... pentru ca asa scrie un frustrat/a intr-un tabloid sau asa spune o/un curvistina/curvar la televizor ... aia e realitatea lor ... a celor disperati dupa reflectoare nu a marii majoritati care vrea liniste si stabilitate ...



poate ca sunt un pic cam tanara sa-mi dau cu parerea despre "vremurile" apuse , dar nu vremurile acelea indemna omul la mediocritate? poetii si artistii erau inchisi pentru ca-si exprimau gandurile si urmau alte "trenduri" ?






... hai sa vorbim ca sa ne aplaudam singuri ... ce vremuri domnle ... ce sa spun ... incredibile ... dar de cele de astazi nu ai de spus nimic ? ... totul e perfect ? ... arata-mi ''poetii'' de azi ? ... arata-mi artistii ? ... ma faci sa rid ... ... inainte erau cenzurati astazi sint indobitociti prin clisee ... aia care AR fi putut deveni poeti sau artisti ... azi sint doar ... MEDIOCRITATI ... ca sa fiu foarte generos ...



cu tine oricum o dai tot nu-i bine, cauti explicatia contradictorie la orice pas, si asta te impiedica sa vezi valorile ..da exista si in ziua de azi, dar din pacate mediatizarea lor a fost umbrita grav de "opulenta" ( sa-i spun si eu asa) si totusi valori exista, ca nu stim sa le pastram si sa le valorificam asta sse datoreaza persoanelor ca tine care refuza din start ideea de VALOARE IN ROMANIA , si ca sa nu te las cu ochii insoare : Cristian Mungiu , Maia Morgenstern, Stefan Banica, Angela Gheorghiu..s.a.
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:48
sustin , treaba asta era valabila s-atunci . nu prea cred ca erau multi capabili de a intelege verbul "a alege" erau pacaliti tot printr-o metoda de marketing ( mai politica) ca ei sunt cei care aleg binele si traiul fericit intr-o republica socialista ...[/quote]




... mai fata ... tu visezi prea mult ... CE POTI ALEGE TU ASTAZI ? ... fii sincera ... in afara de clisee ... [/quote]

oricum m-ai catalogat tu bine , orice ti-as spune ar sfarsii printr-un happy end , ca deh folosesc clisee ...asa ca lasa-mi mie buna vointa de a fii amabila si a respecta vaolrile si principiile si dorinta de a crede ca daca vrem poate fii mai bine ..dar oricum vei spune ca "visez prea mult "..asa ca
ionelaela
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nush pe care il iubesc... 19 De la: Barbie30 16 Septembrie 2010 10:01
Ma va insela din nou? 26 De la: ionelaela 10 Ianuarie 2010 14:25
un sfat? 22 De la: kudika174830 17 Martie 2011 22:12
Sistem de prindere cu magneti a colierelor de argint 2 De la: kudika_973647 13 Septembrie 2014 00:53
metropolitan 1 De la: kudika112693 9 Martie 2010 19:07