Setari Cookie-uri

Dresul ok pentru business

Dragele mele,

Daca ne intoarcem privirea in jurul nostru, la birou, poate observam ca multe doamne nu respecta intocmai condurile de conduita in alegerea dresului pentru o tinuta business. M-am gandit astfel sa va reamintesc ca intr-un mediu formal cel mai indicat este dresul bej, de culoarea pielii. Dresul negru, fin si subtire este recomandat pentru momentele de final ale zilei, intr-un cadru sa spunem, mai elegant.

In ceea ce pirveste dresurile colorate sau cele cu multi den, acestea le asortam de obicei la o tinuta casual.
Laura_Baldini
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:50
Barbie30
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:53
Barbie30, ce anume din lucrurile mentionate un pic mai sus te uimeste asa de tare?
Laura_Baldini
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:24
acestea sunt unele dintre acele reguli (antice) care nu mai sunt de mult timp respectate.eu personal nici nu le-as sustine.nu mi-ar surade ideea de a merge la birou iarna cu niste ciorapi subtiri,subtiri ; si nici la fusta nu as vrea sa renunt
in plus, un ciorap frumos asortat te face sa arati bine imbracata,iti face tinuta un tot unitar
un mare NU acestei reguli;e depasita.
P.S:candva era de prost gust sa iesi ziua fara palarie...candva de mult
shorty_deea
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:29
are dreptate draga mea, dresul negru, subtire, sau cu modele este pt a fi folosit cu alte ocazii :d nu intr-un cadru serios, la birou. Iarna foloseste nuante de maro..cu mai multi sau mai putini deni in functie de cat iti este de frig. Uite-te in jurul tau si vei vedea ca femeile care au putina experienta asa procedeaza. :)
ruxicolhon
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:35
depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.
shorty_deea
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:27
Eu sunt de acord cu tine.
joy_18
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:40
ME TOO Bine.. nu s-a precizat si carei categorii de varsta apartin aceste reguli..Sigur pentru varsta mea , 24-27 ani , no way.....Cel putin din punctul meu de vedere.
kittycrys
Postat pe 1 Noiembrie 2010 03:42
posibil! dar daca este o vreme ca azi, prefer dresurile cu multi deni, care oricum merg la sarafanele impuse de firma. dar, multumim pt sfat :)
clara
Postat pe 1 Noiembrie 2010 11:56
Intr-adevar, acestea sunt reguli de conduite care nu se adapteaza neaparat trecerii timpului ci raman pur si simplu ca niste principii de vestimentatie.
Si eu sunt de acord cu voi ca cel mai mult conteaza ca o tinuta sa iti reprezinte personalitatea si bineinteles sa fie adecvata contextului in care o purtam.
Laura_Baldini
Postat pe 8 Noiembrie 2010 14:49
De la: shorty_deea, la data 2010-10-23 16:27:38depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.


un adevarat dress code, mai ales daca e business impune dresul negru sau de culoarea piciorului, deux piece negru gri sau bleumarin (maro nu este considerata culoare business), apoi camasa care trebuie sa fie alba neagra , bej, bleo, sau nuante pastel, rosu sau culorile stridente sunt interzise, de asemenea si modelele gen buline, desene etc, iar de incaltat pantofi inchisi, unghiile trebuiesc taiate scurt si manichiura sa fie in culori nude sau de preferat este manichiura french, parul daca este lung obligatoriu va trebui prins; de asemenea este de evitat machiajul in culori stridente si bijuteriile voluminoase.
visan_georgiana
Postat pe 8 Noiembrie 2010 14:59
asta e dresul ala care se chema inainte ..."vaduva suparata"...?
BEL_AMY1
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:29
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-08 15:29:00asta e dresul ala care se chema inainte ..."vaduva suparata"...?


asa-i alfre cum ti-ai amintit tu mai
moon_light_87
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:32
De la: TIGRA, la data 2010-11-08 14:59:05
De la: shorty_deea, la data 2010-10-23 16:27:38depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.


un adevarat dress code, mai ales daca e business impune dresul negru sau de culoarea piciorului, deux piece negru gri sau bleumarin (maro nu este considerata culoare business), apoi camasa care trebuie sa fie alba neagra , bej, bleo, sau nuante pastel, rosu sau culorile stridente sunt interzise, de asemenea si modelele gen buline, desene etc, iar de incaltat pantofi inchisi, unghiile trebuiesc taiate scurt si manichiura sa fie in culori nude sau de preferat este manichiura french, parul daca este lung obligatoriu va trebui prins; de asemenea este de evitat machiajul in culori stridente si bijuteriile voluminoase.


Cam asa trebuie sa ma imbrac eu la munca .O impune codul de etica.
Oricum in cazul bijuteriilor voluminoase nu se poarta mai mult de una .

Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:47
Dar de lenjeria intima ce spuneti? Respecta si ea vreun cod etic de business?
Laura_Baldini
Postat pe 9 Noiembrie 2010 14:23
De la: scorpio67, la data 2010-11-08 15:47:07
De la: TIGRA, la data 2010-11-08 14:59:05
De la: shorty_deea, la data 2010-10-23 16:27:38depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.


un adevarat dress code, mai ales daca e business impune dresul negru sau de culoarea piciorului, deux piece negru gri sau bleumarin (maro nu este considerata culoare business), apoi camasa care trebuie sa fie alba neagra , bej, bleo, sau nuante pastel, rosu sau culorile stridente sunt interzise, de asemenea si modelele gen buline, desene etc, iar de incaltat pantofi inchisi, unghiile trebuiesc taiate scurt si manichiura sa fie in culori nude sau de preferat este manichiura french, parul daca este lung obligatoriu va trebui prins; de asemenea este de evitat machiajul in culori stridente si bijuteriile voluminoase.


Cam asa trebuie sa ma imbrac eu la munca .O impune codul de etica.
Oricum in cazul bijuteriilor voluminoase nu se poarta mai mult de una .


mie imi spui, eu lucrez in centrala unei banci, sincer as fi preferat sa ne faca uniforma decat sa dau bani pe haine de serviciu si alti bani pt hainele pe care obisnuiesc sa le port in timpul liber
visan_georgiana
Postat pe 9 Noiembrie 2010 14:25
De la: TIGRA, la data 2010-11-09 14:25:43
De la: scorpio67, la data 2010-11-08 15:47:07
De la: TIGRA, la data 2010-11-08 14:59:05
De la: shorty_deea, la data 2010-10-23 16:27:38depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.


un adevarat dress code, mai ales daca e business impune dresul negru sau de culoarea piciorului, deux piece negru gri sau bleumarin (maro nu este considerata culoare business), apoi camasa care trebuie sa fie alba neagra , bej, bleo, sau nuante pastel, rosu sau culorile stridente sunt interzise, de asemenea si modelele gen buline, desene etc, iar de incaltat pantofi inchisi, unghiile trebuiesc taiate scurt si manichiura sa fie in culori nude sau de preferat este manichiura french, parul daca este lung obligatoriu va trebui prins; de asemenea este de evitat machiajul in culori stridente si bijuteriile voluminoase.


Cam asa trebuie sa ma imbrac eu la munca .O impune codul de etica.
Oricum in cazul bijuteriilor voluminoase nu se poarta mai mult de una .


mie imi spui, eu lucrez in centrala unei banci, sincer as fi preferat sa ne faca uniforma decat sa dau bani pe haine de serviciu si alti bani pt hainele pe care obisnuiesc sa le port in timpul liber


Si tu tot in banca ? Si eu am facut la fel, am cumparat o gramada de haine de serviciu , elegante, sobre , de cucoana.Te pomenesti ca tot in acelasi grup activan amandoua?

Postat pe 9 Noiembrie 2010 14:56
Sezonul asta, designerii ne fac fericite - se poarta o gramada de tendinte, si o multime de culori
Click pe link
(eliminate spatiile libere ce pot aparea in link):

http://www.verze.ro/Moda-si-Frumusete/Moda-femei/tendinte-moda-toamna-iarna-2010-2011.html
peppermint
Postat pe 9 Noiembrie 2010 15:45
nu lucrez la banca dar aproape zilnic am de a face cu cite una sau cu vreo directie din primarie,si credeti-ma toate au aceeasi eticheta,as vrea sa le mai vad si in rochii,iar daca nu pot renunta la fusta si taior sau pentaior,atunci macar sa indrazneasca alta culoare;
la banca B..,stiu ca vb cu tipa cu bluza alba si vesta gri;
la directia ....din primarie tipa cu plover kaki(cred ca pe plover il lasa la servici)
etc.eu le spun in gand soldatei,rar imi aduc aminte vreo functionara dupa nume si dupa ceva iesit din comun la vestimentatie
utad
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:39
De la: scorpio67, la data 2010-11-09 14:56:40
De la: TIGRA, la data 2010-11-09 14:25:43
De la: scorpio67, la data 2010-11-08 15:47:07
De la: TIGRA, la data 2010-11-08 14:59:05
De la: shorty_deea, la data 2010-10-23 16:27:38depinde de cerintele vestimentare de la birou.daca e foarte stricta tinuta (uniforma sau pe undeva pe aproape),da,ciorap bej.daca ai voie sa-ti creezi o tinuta personala,nu-ti ramane decat sa ai grija sa nu depasesti linia bunului gust.
depinde si ce stil vestimentar ai;daca adopti stilul clasic trebuie sa respecti regulile de acest gen,daca ai un stil ceva mai modern respecti regulile acestui stil.
vara exista discutia despre faptul ca o „adevarata lady” poarta ciorapi mereu.sincer,nu ma vad purtand ciorapi la 40°C frumos plasati intr-o pereche de pantofi inchisi, ca la sandale e efectiv scandalos.


un adevarat dress code, mai ales daca e business impune dresul negru sau de culoarea piciorului, deux piece negru gri sau bleumarin (maro nu este considerata culoare business), apoi camasa care trebuie sa fie alba neagra , bej, bleo, sau nuante pastel, rosu sau culorile stridente sunt interzise, de asemenea si modelele gen buline, desene etc, iar de incaltat pantofi inchisi, unghiile trebuiesc taiate scurt si manichiura sa fie in culori nude sau de preferat este manichiura french, parul daca este lung obligatoriu va trebui prins; de asemenea este de evitat machiajul in culori stridente si bijuteriile voluminoase.


Cam asa trebuie sa ma imbrac eu la munca .O impune codul de etica.
Oricum in cazul bijuteriilor voluminoase nu se poarta mai mult de una .


mie imi spui, eu lucrez in centrala unei banci, sincer as fi preferat sa ne faca uniforma decat sa dau bani pe haine de serviciu si alti bani pt hainele pe care obisnuiesc sa le port in timpul liber


Si tu tot in banca ? Si eu am facut la fel, am cumparat o gramada de haine de serviciu , elegante, sobre , de cucoana.Te pomenesti ca tot in acelasi grup activan amandoua?


mai sti
visan_georgiana
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:42
De la: Laura_Baldini, la data 2010-11-09 14:23:59Dar de lenjeria intima ce spuneti? Respecta si ea vreun cod etic de business?


chiloti cu manecuta obligatoriu tetra , sutien cu gluga
visan_georgiana
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:44
De la: moon_light_87, la data 2010-11-08 15:32:39
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-08 15:29:00asta e dresul ala care se chema inainte ..."vaduva suparata"...?


asa-i alfre cum ti-ai amintit tu mai

pai nu se da decit ...pe sub mina...asta face operatiile alea si sunt scumpe.
BEL_AMY1
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:47
Dress code-ul nu este filozofie si nici stiinta. Sunt doar cateva lucruri care trebuiesc stiute si aplicate. Exista trei niveluri (grade), fiecare cu dress code-ul lor clar: formal, semi-formal si informal. De multe ori facem confuzii intre ele poate si pentru ca diferentele, la prima vedere, nu sunt foarte mari.

Formal: - un dress code pe care trebuie sa te astepti sa il gasesti trecut pe invitatiile pentru receptii, baluri, Opera, gale caritabile. Pentru barbati “formal” indica, obligatoriu, “white tie”, iar pentru femei “rochie de bal”. “Formal” este echivalentul “nivelului 0” in politica, iar tinuta care trebuie purtata de catre barbati este formata obligatoriu din: frac cu revere din satin, pantaloni negrii cu vipusca (simpla sau dubla) din satin, camasa alba cu plastron apretat si guler atasat cu nasturi, cravata alba, vesta alba, pantofi si (normal) sosete negre suficient de lungi astfel incat atunci cand stai picior peste picior sa nu lasi sa se vada niciun milimetru de piele... Sunt acceptate medalii sau oricare alte insemne si decoratii precum si jobenul, manusile albe si o esarfa din matase alba.

Pentru femei rochiile de bal indicate sunt cele fastuoase, clasice, fara sa bata recorduri de fantezie sau inovatie, in general realizate intr-o singura culoare.

Toate aceste restrictii trebuie respectate exact si nu exista nicio scuza si nicio solutie de compromis.

Semi-formal – un dress code care apare indicat in special pe invitatiile pentru nuntile “cu pretentii”, premiere teatrale sau unele baluri. Semi-formal presupune “black tie” pentru barbati si “rochie de seara” pentru partenerele lor. Fata de “Formal” aici exista o mai mare libertate, sunt acceptate, chiar daca cu mare atentie, variatiuni si chiar mici excentricitati. “Black tie” descrie intotdeauna smoking-ul si papionul negru din matase, perfect decupat pe albul imaculat al camasii. Data fiind strictetea combinatiei, detaliile vor face (ca intotdeauna) diferenta: butoni, un ceas plat (in majoritatea timpului ascuns sub mansetele duble) si o batista alba in buzunarul de la piept.

“Rochia de seara” este astazi un termen destul de abstract si poate si de aceea in cazul ei exista o mai mare libertate de exprimare. Femeile pot alege intre o rochie de cocktail (descrisa, in mod traditional, ca fiind rochia care se opreste imediat peste genunchi, realizata dintr-un material pretentios) si clasica rochie de seara, lunga si, propunerea mea, simpla ca linie.

Cocktail attire - Ei, aici exista o mare dezbatere care dureaza deja de ceva ani incoace, deoarece vestimentatia de cocktail apare, de multe ori indicata ca fiind o optiune, in cazul “Informal”. In Romania, in schimb (uneori si in Statele Unite), un dress code de cocktail este rupt din contextul traditional si trecut pe invitatii sub numele de “cocktail” sau “cocktail attire”.
Beyonce & Jay Z

Un dress code “cocktail” indica purtarea unui costum clasic pentru barbati si rochie ¾ pentru femei (taiata pe sau la cativa centimetri sub genunchi).Fata de “clasicele” dress code-uri exista insa o mai mare libertate de exprimare si experimentare, in functie de gradul de importanta al evenimentului, spatiul in care se desfasoara (intr-un fel te imbraci pentru un garden-party si cu totul altfel pentru o mini-receptie sau o intalnire construita pe pretextul unui “five o’clock tea”) si sezon.
kudika227300
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:41
Foarte bune si de retinut detaliile de protocol de care trebuie sa tinem cont in diverse ocazii.
Dar de dresuri nu ne spui nimic? Care ar fi indicatiile in zona asta?
Laura_Baldini
Postat pe 10 Noiembrie 2010 16:05
dresul e obligatoriu la orice tinuta business... culoarea si modelul tb asortate tinutei...
acum cred ca daca alegi o fusta sub fund si chiar daca ai un dres bej.. deja ai depasit limitele look-ului business si poti merge linistita in club... asa ca mai importanta este alegerea tinutei in totalitatea sa ... iar dresul sa nu fie ca nuca in perete... la o tinuta business dresul nu e elementul central... e doar o completare a intregului look...iar daca ai talentul de a jongla corect cu culorile ... tot respectul

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://assets.kaboose.com/media/00/00/11/56/38aabcc7f6b231454823c402c1977e363a28da6f/476x357/winterfashion-skirt_476x357.jpg&imgrefurl=http://just-for-mom.slides.kaboose.com/204-winter-fashion-for-moms/10&usg=__bPtyiLHft_g0DaPsV1v4urH-sF4=&h=357&w=475&sz=22&hl=ro&start=0&sig2=wwjq0in1BYDZsLe711XBuw&zoom=1&tbnid=ZEKoXWdnpaUP3M:&tbnh=137&tbnw=180&ei=5Z7bTKTBBsKL4QbileCbCQ&prev=/images%3Fq%3Dbusiness%2Bskirt%26hl%3Dro%26biw%3D1024%26bih%3D600%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=370&vpy=250&dur=447&hovh=195&hovw=259&tx=84&ty=68&oei=5Z7bTKTBBsKL4QbileCbCQ&esq=1&page=1&ndsp=19&ved=1t:429,r:9,s:0

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://modeststyle.kopiblog.com/wp-content/uploads/2010/03/women_style_business_suit.jpg&imgrefurl=http://modeststyle.kopiblog.com/tag/business/&usg=__s_tQMBWm0HEL8iDulr2iBKPmGjk=&h=570&w=600&sz=58&hl=ro&start=270&sig2=0M9fVRAPXAhsW3vvQYPoCw&zoom=1&tbnid=1gMIo1J-z0FCnM:&tbnh=149&tbnw=157&ei=RZ_bTIGNLs2VswakyJCiBA&prev=/images%3Fq%3Dbusiness%2Bskirt%26hl%3Dro%26biw%3D1024%26bih%3D600%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:10%2C7276&itbs=1&iact=hc&vpx=147&vpy=273&dur=679&hovh=219&hovw=230&tx=164&ty=151&oei=5Z7bTKTBBsKL4QbileCbCQ&esq=15&page=16&ndsp=17&ved=1t:429,r:11,s:270&biw=1024&bih=600

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://nymag.com/fashion/fashionshows/2008/fall/main/newyork/womenrunway/ragandbone/images/24.jpg&imgrefurl=http://www.courier-journal.com/blogs/vel14/labels/fashion.html&usg=__laQAyaVPcNPjvhkEHf8deUL5Ihw=&h=500&w=325&sz=30&hl=ro&start=141&sig2=625q1K0dwxQ8uCLgEphLgQ&zoom=1&tbnid=hY3sHH9fFDsD9M:&tbnh=136&tbnw=94&ei=PqDbTJ6_K8v0sgb__JCiBA&prev=/images%3Fq%3Dbusiness%2Bskirt%2Bcoloured%2Btights%26hl%3Dro%26biw%3D1024%26bih%3D600%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:10%2C3794&itbs=1&iact=rc&dur=364&oei=6J_bTKzSApTm4gb98cSbCQ&esq=19&page=9&ndsp=18&ved=1t:429,r:3,s:141&tx=27&ty=55&biw=1024&bih=600
Irynuk83
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:50
Intr-adevar poate nu este elementul central de la care construim tinuta, dar cred eu ca un dres nepotrivit poate ruina totul. De aici si importanta sa :)
Laura_Baldini
Postat pe 11 Noiembrie 2010 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
look 15 De la: simona_by_me 20 Aprilie 2010 22:32
Bijuterii, accesorii 1 De la: andra_220891 25 Noiembrie 2012 23:57
genti designeri modele 2008 PRADA,GUCCI,CHANRL,FENDI,CD,MIU,MIU ETC 7 De la: visck2001 28 Noiembrie 2009 21:05
Stie cineva o croitoreasa? 7 De la: Barbie30 11 Iulie 2010 20:14
sapunuri sau geluri pentru igiena intima..sfaturi va rog!! 36 De la: kudika_1012859 18 Iulie 2016 11:52