Setari Cookie-uri

iubire fara atractie fizica?

buna tuturor! ma gandeam la subiectul asta intr-o zi plictisitoare si cred ca mi-ar prinde bine niste pareri din partea unor persoane mai mature si mai experimentate.
Asadar, poate fi vorba de iubire daca nu exista atractie fizica? Intr-o relatie de lunga durata iubirea inseamna in mod implicit dorinta? Sunt destul de confuza.
Astept pareri dn partea voastra si imi cer scuze daca am abordat un subiect deja discutat. O seara frumoasa!
SATCgirl
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:42
da. iubire platonica!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:48
Conform DEX-ului platonic inseamna pur, ideal, spiritualizat. Sa inteleg ca, dupa parerea ta, o astel de iubire s-ar situa la un nivel superior fata de iubirea "normala" sa zic asa. ?
SATCgirl
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:00

o da. e iubirea pura.. puuuura uf ma iau frisoane
Histria
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:07
De la: SATCgirl, la data 2010-10-16 23:00:29 Conform DEX-ului platonic inseamna pur, ideal, spiritualizat. Sa inteleg ca, dupa parerea ta, o astel de iubire s-ar situa la un nivel superior fata de iubirea "normala" sa zic asa. ?


exact. atunci cand iubesti fara sa ti se trezeasca.... interese sexuale.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:24
Cum sa nu? Iubirea poate fi manifestata in milioane de feluri... de-aia nici nu poate nimeni s-o explice pana la urma (desi s-au scris niste carti destul de interesante pe subiectul asta, chiar si-asa).

SfDuminica
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:25
stai sa adaug
insa, cand e vorba de o relatie, casatorie, trait impreuna sau alta forma de relatie, daca nu exista atractie fizica ci doar iubire platonoasa, e grav!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:26
De la: SfDuminica, la data 2010-10-16 23:25:48Cum sa nu? Iubirea poate fi manifestata in milioane de feluri... de-aia nici nu poate nimeni s-o explice pana la urma (desi s-au scris niste carti destul de interesante pe subiectul asta, chiar si-asa).



aici era vorba de sex. stii, chestia aia cand doi oameni, se transpira reciproc si fumeaza tigara de dupa!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 16 Octombrie 2010 23:28
da, este vorba de sex si de o relatie de lunga durata. tu zici ca e grav, dar oare nu exista vreo posibilitate ca pe parcursul relatiei, odata cu maturizarea completa, sa apara dorinta?
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:14
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 00:14:41da, este vorba de sex si de o relatie de lunga durata. tu zici ca e grav, dar oare nu exista vreo posibilitate ca pe parcursul relatiei, odata cu maturizarea completa, sa apara dorinta?



din partea cui? a ta sau a lui?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-17 00:18:24
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 00:14:41da, este vorba de sex si de o relatie de lunga durata. tu zici ca e grav, dar oare nu exista vreo posibilitate ca pe parcursul relatiei, odata cu maturizarea completa, sa apara dorinta?



din partea cui? a ta sau a lui?


sa apara din partea mea
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:22
da, se poate!
daca-ti inchipui ca inchizi ochii si ca o faci cu brad pitt!

trebuie sa aiba o rabdare si o imaginatie debordanta, sa-ti poata deschide nu numai inima.
iar tu, sa nu-l mai privesti ca pe un adonis spiritual, ci si ca un armasar de cursa lunga.
nu e imposibil, da' e greu.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:28
mda, tare mi-e teama ca visez cai verzi pe pereti si ca ne trezim peste cativa ani, plus astia pe care ii avem ca se duce totul. Mersi de parere, sper sa mai vina si altele. Poate maine.:)
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:40
De la: SATCgirl, la data 2010-10-16 22:42:43buna tuturor! ma gandeam la subiectul asta intr-o zi plictisitoare si cred ca mi-ar prinde bine niste pareri din partea unor persoane mai mature si mai experimentate.
Asadar, poate fi vorba de iubire daca nu exista atractie fizica? Intr-o relatie de lunga durata iubirea inseamna in mod implicit dorinta? Sunt destul de confuza.
Astept pareri dn partea voastra si imi cer scuze daca am abordat un subiect deja discutat. O seara frumoasa!


Fiecare cuplu isi stabileste "regulile", e foarte posibil sa nu fie interesati de sex ambii parteneri, dar asta nu pentru ca s-au nascut ei asa, ci pentru ca sunt ceva probleme pe acolo. Daca ei se gasesc (e un pic mai dificil sa se intalneasca pur intamplator doi oameni fara libodou), se iubesc (in felul lor), se inteleg (raman chiar mai putine motive de cearta asa), nu vad care e problema, atat timp cat situatia ii multumeste pe amandoi deplin si nu exista frustrari. Cam asta e parerea mea.
DreamHunter
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:56
Nu cred in iubirea dintre doi oameni (barbat si femeie, relatie de cuplu) fara atractie fizica din partea ei sau a lui. Adica tu ca femeie ai vrea sa fii iubita, alintata, sa faci dragoste cu partenerul, dar nu prea poti, pt ca nu te atrage. Si atunci cine iti ofera ceea ce toate femeile ne dorim si care ne face mai fericite? Cred ca esti destul de nefericita. Poti sa tii la partenerul taul, dar nu il iubesti din moment ce nu te atrage fizic, adica nu iti place sa faci dragoste cu el.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:00
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:00:14Nu cred in iubirea dintre doi oameni (barbat si femeie, relatie de cuplu) fara atractie fizica din partea ei sau a lui. Adica tu ca femeie ai vrea sa fii iubita, alintata, sa faci dragoste cu partenerul, dar nu prea poti, pt ca nu te atrage. Si atunci cine iti ofera ceea ce toate femeile ne dorim si care ne face mai fericite? Cred ca esti destul de nefericita. Poti sa tii la partenerul taul, dar nu il iubesti din moment ce nu te atrage fizic, adica nu iti place sa faci dragoste cu el.


Saaaau, esti ca sfanta si n-ai asemenea nevoi existentiale. :P Sexul nu e o nevoie existentiala pentru toata lumea... mai exista si dereglati pentru care primeaza relatia si nu satisfactia sexuala. (le zice asexuali, sunt intr-un procent infim, si pot apartine oricarui sex).
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:06
De la: DreamHunter, la data 2010-10-17 00:56:47nu vad care e problema, atat timp cat situatia ii multumeste pe amandoi deplin si nu exista frustrari. Cam asta e parerea mea.

Iubirea intr-o relatie de cuplu asa cum o intelege majoritatea oamenilor, implica si atractie sexuala. Daca initiatoarea topicului se refera la o altfel de iubire, atunci da, poate fi iubire fara sex, iubirea la 3000 km distanta, etc...
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:07
Ah, si... evident ca una e lipsa atractiei si alta e dezgustul... zau asa, oameni buni.

Acum depinde si ce inseamna atractie si pentru initiatoarea postului...
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:13
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:07:54
De la: DreamHunter, la data 2010-10-17 00:56:47nu vad care e problema, atat timp cat situatia ii multumeste pe amandoi deplin si nu exista frustrari. Cam asta e parerea mea.

Iubirea intr-o relatie de cuplu asa cum o intelege majoritatea oamenilor, implica si atractie sexuala. Daca initiatoarea topicului se refera la o altfel de iubire, atunci da, poate fi iubire fara sex, iubirea la 3000 km distanta, etc...

Si chiar si asa... ea nu spune ca nu ii place sa faca dragoste/sex asa in general, ci spune ca partenerul nu o atrage fizic...caci daca o atragea fizic, era altceva...nu isi mai punea astfel de intrebari.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:14
De la: SfDuminica, la data 2010-10-17 01:13:32Ah, si... evident ca una e lipsa atractiei si alta e dezgustul... zau asa, oameni buni.

Acum depinde si ce inseamna atractie si pentru initiatoarea postului...


nu ma dezgusta deloc ideea de sex. Numai ca imi lipseste dorinta cu desavarsire. La inceput era mai ok, sau poate era doar curiozitatea( el fiind primul meu partener).
Si doamne fereste sa fiu asexuala. Nu stiu cum as putea sa traiesc cu asa ceva.
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:19
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:14:48
Si chiar si asa... ea nu spune ca nu ii place sa faca dragoste/sex asa in general, ci spune ca partenerul nu o atrage fizic...caci daca o atragea fizic, era altceva...nu isi mai punea astfel de intrebari.


Unde spune asta? Citesc si recitesc, si nu vad decat intrebari nevinovate referitoare la o ipoteza mai degraba decat la o problema reala... Cauzele pot fi diverse, nu neaparat ca in mod normal ar simti atractie, si acum s-a trezit cu un nene despre care se intreaba ce-i cauta in pat de fiecare data...

Poate sa fie si pur si simplu presiunea sociala, care invata pe toata lumea ca 'daca nu sex, nu luv'... ceea ce e gresit (desi valabil in 99% din cazuri cel putin).
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:25
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 01:19:27

nu ma dezgusta deloc ideea de sex. Numai ca imi lipseste dorinta cu desavarsire. La inceput era mai ok, sau poate era doar curiozitatea( el fiind primul meu partener).
Si doamne fereste sa fiu asexuala. Nu stiu cum as putea sa traiesc cu asa ceva.


Sa ma simt ca o ciumata, sa inteleg?

Se traieste foarte bine, iti spune yo... ai mai mult timp sa te bucuri de lucruri pe langa care majoritatea trec fara macar sa se gandeasca. Dar, deh...

Sa inteleg ca ai fost atrasa sexual de alti parteneri in trecut si acum nu? Pai in cazul asta presupun ca sunteti mai buni ca prieteni decat ca amanti.
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:30
De la: SfDuminica, la data 2010-10-17 01:30:01
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 01:19:27

nu ma dezgusta deloc ideea de sex. Numai ca imi lipseste dorinta cu desavarsire. La inceput era mai ok, sau poate era doar curiozitatea( el fiind primul meu partener).
Si doamne fereste sa fiu asexuala. Nu stiu cum as putea sa traiesc cu asa ceva.


Sa ma simt ca o ciumata, sa inteleg?

Se traieste foarte bine, iti spune yo... ai mai mult timp sa te bucuri de lucruri pe langa care majoritatea trec fara macar sa se gandeasca. Dar, deh...

Sa inteleg ca ai fost atrasa sexual de alti parteneri in trecut si acum nu? Pai in cazul asta presupun ca sunteti mai buni ca prieteni decat ca amanti.


Ah, pardon... abia acum am realizat ca ai spus ca e primul...

Poi, poate esti asexuala... Asexualitatea nu e chiar asa de infioratoare, nu vad de ce o iei de parca as fi spus ca ai SIDA. Doar pentru ca iti lipseste atractia sexuala nu inseamna ca nu te poti bucura de partenerul tau. ^^

Dar poate, eu stiu, sunteti buni doar de prieteni, cum am mai spus... daca vrei sa te convingi unde e problema, ramaneti doar prieteni si vezi daca altcineva poate trezi tigroaica din tine, lol.
SfDuminica
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:36
Am citit despre asexuali si se impaca foarte bine cu "orientarea lor sexuala". Nu mi-as dori sa fiu asa pentru ca, probabil, mi-as pierde iubitul cu care ma inteleg foarte bine pe toate planurile, asta fiind buba.
Ca sa lamuresc putin situatia, am o relatie de aproape 5 ani, el este primul meu partener, avem aceeasi varsta,aproape la fel de neexperimentat. La inceput simteam dorinta, sau poate, cum am mai spus,era curiozitate. Pe parcurs a disparut si a fost inlocuita de dureri in timpul actului. Am fost la ginecolog, se pare ca sunt ok, durerile au disparut, in mare parte. Dar aceasta lipsa de atractie, de interes fata de sex ramane plus nicio senzatie de placere in timpul actului sexual. Uof
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:39
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 01:39:36Am citit despre asexuali si se impaca foarte bine cu "orientarea lor sexuala". Nu mi-as dori sa fiu asa pentru ca, probabil, mi-as pierde iubitul cu care ma inteleg foarte bine pe toate planurile, asta fiind buba.
Ca sa lamuresc putin situatia, am o relatie de aproape 5 ani, el este primul meu partener, avem aceeasi varsta,aproape la fel de neexperimentat. La inceput simteam dorinta, sau poate, cum am mai spus,era curiozitate. Pe parcurs a disparut si a fost inlocuita de dureri in timpul actului. Am fost la ginecolog, se pare ca sunt ok, durerile au disparut, in mare parte. Dar aceasta lipsa de atractie, de interes fata de sex ramane plus nicio senzatie de placere in timpul actului sexual. Uof

O intorci ca la Ploiesti...pana acum ziceai ca nu simti atractie fizica acum zici ca te intelegi bine cu el pe toate planurile, dar simti dureri in timpul actului sexual (asta nu inseamna ca nu te atrage fizic).
Dar daca asa stau lucrurile si ai fost la ginecolog si ti-a zis ca esti ok... poate nu sunteti compatibili sexual, nu se produce acea "chimie"....sau poate este el nepriceput.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:56
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:56:34
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 01:39:36Am citit despre asexuali si se impaca foarte bine cu "orientarea lor sexuala". Nu mi-as dori sa fiu asa pentru ca, probabil, mi-as pierde iubitul cu care ma inteleg foarte bine pe toate planurile, asta fiind buba.
Ca sa lamuresc putin situatia, am o relatie de aproape 5 ani, el este primul meu partener, avem aceeasi varsta,aproape la fel de neexperimentat. La inceput simteam dorinta, sau poate, cum am mai spus,era curiozitate. Pe parcurs a disparut si a fost inlocuita de dureri in timpul actului. Am fost la ginecolog, se pare ca sunt ok, durerile au disparut, in mare parte. Dar aceasta lipsa de atractie, de interes fata de sex ramane plus nicio senzatie de placere in timpul actului sexual. Uof

O intorci ca la Ploiesti...pana acum ziceai ca nu simti atractie fizica acum zici ca te intelegi bine cu el pe toate planurile, dar simti dureri in timpul actului sexual (asta nu inseamna ca nu te atrage fizic).
Dar daca asa stau lucrurile si ai fost la ginecolog si ti-a zis ca esti ok... poate nu sunteti compatibili sexual, nu se produce acea "chimie"....sau poate este el nepriceput.

...sau poate problema este strict la tine, caz in care ar trebui sa consulti un psiholog.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:58
De la: SfDuminica, la data 2010-10-17 01:25:53
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:14:48
Si chiar si asa... ea nu spune ca nu ii place sa faca dragoste/sex asa in general, ci spune ca partenerul nu o atrage fizic...caci daca o atragea fizic, era altceva...nu isi mai punea astfel de intrebari.


Unde spune asta? Citesc si recitesc, si nu vad decat intrebari nevinovate referitoare la o ipoteza mai degraba decat la o problema reala... Cauzele pot fi diverse, nu neaparat ca in mod normal ar simti atractie, si acum s-a trezit cu un nene despre care se intreaba ce-i cauta in pat de fiecare data...

Poate sa fie si pur si simplu presiunea sociala, care invata pe toata lumea ca 'daca nu sex, nu luv'... ceea ce e gresit (desi valabil in 99% din cazuri cel putin).

Spune ca nu o atrage fizic...mai citeste-i o data postarea de inceput.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 02:00
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:56:34
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 01:39:36Am citit despre asexuali si se impaca foarte bine cu "orientarea lor sexuala". Nu mi-as dori sa fiu asa pentru ca, probabil, mi-as pierde iubitul cu care ma inteleg foarte bine pe toate planurile, asta fiind buba.
Ca sa lamuresc putin situatia, am o relatie de aproape 5 ani, el este primul meu partener, avem aceeasi varsta,aproape la fel de neexperimentat. La inceput simteam dorinta, sau poate, cum am mai spus,era curiozitate. Pe parcurs a disparut si a fost inlocuita de dureri in timpul actului. Am fost la ginecolog, se pare ca sunt ok, durerile au disparut, in mare parte. Dar aceasta lipsa de atractie, de interes fata de sex ramane plus nicio senzatie de placere in timpul actului sexual. Uof

O intorci ca la Ploiesti...pana acum ziceai ca nu simti atractie fizica acum zici ca te intelegi bine cu el pe toate planurile, dar simti dureri in timpul actului sexual (asta nu inseamna ca nu te atrage fizic).
Dar daca asa stau lucrurile si ai fost la ginecolog si ti-a zis ca esti ok... poate nu sunteti compatibili sexual, nu se produce acea "chimie"....sau poate este el nepriceput.
am zis ca lipsa atractiei fizica a dus la lipsa dorintei de a face sex si lipsa dorintei de a face sex a dus la acele dureri. Mi se pare ca se leaga, nu? De-asta intrebam de atractie.
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 02:02
Scuze, asta am zis eu :am zis ca lipsa atractiei fizica a dus la lipsa dorintei de a face sex si lipsa dorintei de a face sex a dus la acele dureri. Mi se pare ca se leaga, nu? De-asta intrebam de atractie.
SATCgirl
Postat pe 17 Octombrie 2010 02:03
De la: SATCgirl, la data 2010-10-17 02:02:20
am zis ca lipsa atractiei fizica a dus la lipsa dorintei de a face sex si lipsa dorintei de a face sex a dus la acele dureri. Mi se pare ca se leaga, nu? De-asta intrebam de atractie.

Da, abia acum se leaga cand am aflat si alte detalii pe langa faptul ca nu este atractia fizica. Vorba celeilate fete care ti-a raspuns aici, se pare ca va intelegeti ca prieteni, nu si ca iubiti.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 02:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu am orgasm!!!!!!!!! 177 De la: kudika002139 9 Mai 2009 16:27
o intrebare???? 9 De la: yumalai 29 Octombrie 2009 17:18
sex cu cineva 237 De la: kudika376850 18 Martie 2011 09:58
Masaj de relaxare, sau sa fie erotic??...vã tenteazã? 80 De la: kudika_elysium 20 Decembrie 2013 10:59
Mesaj pentru animallover din Bucuresti 112 De la: thadoogback 1 Iulie 2011 11:08