Setari Cookie-uri

Sa ma mut la Bucuresti ...sau nu?



Sunt la facultate la CLuj, anul acesta imi iau licenta. Pentru Master, m-am gandit ca ar fi mai bine daca as pleca la Bucuresti, sa-l fac acolo, sa-mi gasesc un job, sa incep ceva nou pentru ca am impresia ca aici nu mai am ce sa fac.. ma refer la lipsa oportunitatilor, orasul in sine, oamenii..

As vrea niste sfaturi in legatura cu asta, sa stiu ,cam la ce sa ma astept, per general. Vreau sa plec de aici cu o prietena si ideal ar fi sa reusesc sa-mi gasesc un job ok, din care sa ma pot intretine cat de cat, sa-mi continui studiile, si sa cunosc oameni noi.

Am observat ca diferenta de mentalitate e ENORMA, asa ca nu stiu. Care pot si argumentele PRO si CONTRA?

Merci.
Miss_Stardust
Postat pe 17 Octombrie 2010 16:45
Glumesti? Spune-mi ca glumesti! Nu as da Clujul pe Bucuresti nici sa ma ameninte cineva cu pistolul la tampla. Mai bine as fugi din tara decat...
Argumente pro:
Daca te plictisesti, muta-te.
Argumente contra:
Nu am inteles la ce esti studenta, dar stiu ca in Cluj vei gasi tot atatea ca oportunitati de munca indiferent ce specializare ai. De fapt, in Bucuresti risti sa ai oportunitati de angajare ca absolventa chiar mai mici decat la Cluj din pricina concurentei acerbe pe anumite sectoare. Poate nu erai in Cluj inainte de criza prin 2007-2008 cand marile companii clujene angajau studenti direct de pe bancile facultatii - uneori le plateau ei facultatea - din cauza lipsei de forta de munca tanara si inalt calificata. Asta nu se intampla prea des si in Buc pentru ca exista un aflux continuu de tineret, in special din Regat. Criza trece, marile oportunitati pentru absolventii clujeni vor reveni. De fapt, o parte din acele oportunitati deja au revenit (cateva investitii straine majore care necesita angajarea de absolventi). Bun, aici sunt contraargumentele pentru oportunitati. Nu-ti place orasul in sine, adica Clujul? Nu o fi el Bruges, dar marea majoritate a oamenilor care gandesc obiectiv vor spune la unison ca prefera Clujul in locul Bucurestiului. Oamenii? Stai cateva luni in Buc si vei vedea o mica diferenta. Nu stiu daca va fi o diferentiere placuta sau nu pentru tine. Chiar si tu esti in dubii privind diferenta de mentalitate. Ca sa nu mai zic ca specificul Clujului este invatamantul universitar, deci nu mi se pare o idee buna sa nu iti continui studiile in Cluj.
Acum e tarziu, nici nu am vreme sa scriu toate contraargumentele, mai am cateva. Nici nu stiu daca vei raspunde, dar trebuia sa raspund topicului, macar de dragul posterioritatii Asta daca va mai citi cineva topicul...
radante
Postat pe 2 Ianuarie 2011 05:22
De la: Miss_Stardust, la data 2010-10-17 16:45:22

Sunt la facultate la CLuj, anul acesta imi iau licenta. Pentru Master, m-am gandit ca ar fi mai bine daca as pleca la Bucuresti, sa-l fac acolo, sa-mi gasesc un job, sa incep ceva nou pentru ca am impresia ca aici nu mai am ce sa fac.. ma refer la lipsa oportunitatilor, orasul in sine, oamenii..

As vrea niste sfaturi in legatura cu asta, sa stiu ,cam la ce sa ma astept, per general. Vreau sa plec de aici cu o prietena si ideal ar fi sa reusesc sa-mi gasesc un job ok, din care sa ma pot intretine cat de cat, sa-mi continui studiile, si sa cunosc oameni noi.

Am observat ca diferenta de mentalitate e ENORMA, asa ca nu stiu. Care pot si argumentele PRO si CONTRA?

Merci.


parerea mea este ca daca vrei sa te afirmi intr-un mod asemanator ca acela din america va trebui sa vi in bucuresti
n-am retinut de unde esti de fapt dar Clujul mi se pare un oras superprovincial unde oamenii au o mentalitate de ev mediu timpuriu si se tin unii pe altii in intuneric doar din orgoliul prostesc sau din cauza preconceptiei ca vezi doamne ei sunt mai destepti.complet fals!
chiar daca unii bastinasi au o gandire mai moderna nu o pot arata acolo pentru ca ar catalogati imediat de catre snobii inflexibili ca decazuti sau virusati de incultii din sud sau din moldova
in concluzie vino tata la bucuresti sau pleaca in vest daca poti! Clujul e o cetate inchisa si fara perspective
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:28
De la: kudika346887, la data 2011-01-02 05:22:50Glumesti? Spune-mi ca glumesti! Nu as da Clujul pe Bucuresti nici sa ma ameninte cineva cu pistolul la tampla. Mai bine as fugi din tara decat...
Argumente pro:
Daca te plictisesti, muta-te.
Argumente contra:
Nu am inteles la ce esti studenta, dar stiu ca in Cluj vei gasi tot atatea ca oportunitati de munca indiferent ce specializare ai. De fapt, in Bucuresti risti sa ai oportunitati de angajare ca absolventa chiar mai mici decat la Cluj din pricina concurentei acerbe pe anumite sectoare. Poate nu erai in Cluj inainte de criza prin 2007-2008 cand marile companii clujene angajau studenti direct de pe bancile facultatii - uneori le plateau ei facultatea - din cauza lipsei de forta de munca tanara si inalt calificata. Asta nu se intampla prea des si in Buc pentru ca exista un aflux continuu de tineret, in special din Regat. Criza trece, marile oportunitati pentru absolventii clujeni vor reveni. De fapt, o parte din acele oportunitati deja au revenit (cateva investitii straine majore care necesita angajarea de absolventi). Bun, aici sunt contraargumentele pentru oportunitati. Nu-ti place orasul in sine, adica Clujul? Nu o fi el Bruges, dar marea majoritate a oamenilor care gandesc obiectiv vor spune la unison ca prefera Clujul in locul Bucurestiului. Oamenii? Stai cateva luni in Buc si vei vedea o mica diferenta. Nu stiu daca va fi o diferentiere placuta sau nu pentru tine. Chiar si tu esti in dubii privind diferenta de mentalitate. Ca sa nu mai zic ca specificul Clujului este invatamantul universitar, deci nu mi se pare o idee buna sa nu iti continui studiile in Cluj.
Acum e tarziu, nici nu am vreme sa scriu toate contraargumentele, mai am cateva. Nici nu stiu daca vei raspunde, dar trebuia sa raspund topicului, macar de dragul posterioritatii Asta daca va mai citi cineva topicul...


uitati un exemplu de mentalitate a la CLUJ!
si-a facut un cont doar pentru a raspunde la o intrebare simpla in anonimat
trezeste-te ba si si zi:
eu cutare , profesor sau ce-o-i fi cu fatza asta de papagal sau de donjuan zic ca in cluj e mai bine decat in bucuresti
voi ,ce-i din cluj sunteti indoctrinati de frica! sunt sigur ca si sex faceti imbracati cu lumina stinsa pudicilor!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:35
Acu', eu ce sa zic?! Sunt bucuresteanca si n-as da Bucurestiul pentru nimic in lume (ma rog, l-am dat pentru Barcelona ).
N-am intalnit niciodata o persoana din alta regiune a tarii care sa spuna ca e multumit de capitala. Inclusiv cei mutati de ani buni in B, continua sa se planga. Oportunitatile sunt clare, nici nu incape discutie ca doar nu vorbim de Bragadiru. Singura problema pe care o poti avea este eaxct cea mentionata de tine: mentalitatea. Aveti tendinta sa priviti din primul moment Bucurestiul ca un loc de tranzit pentru voi si nu ca pe viitoarea casa. Ori daca scuip de la bun inceput locul si oamenii cu care intentionez sa traiesc, nu-i de mirare ca voi fi la randul meu scuipat.

Uff, ce dor imi e de Bucuresti uneori!
rashela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 09:43
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:43:24Acu', eu ce sa zic?! Sunt bucuresteanca si n-as da Bucurestiul pentru nimic in lume (ma rog, l-am dat pentru Barcelona ).
N-am intalnit niciodata o persoana din alta regiune a tarii care sa spuna ca e multumit de capitala. Inclusiv cei mutati de ani buni in B, continua sa se planga. Oportunitatile sunt clare, nici nu incape discutie ca doar nu vorbim de Bragadiru. Singura problema pe care o poti avea este eaxct cea mentionata de tine: mentalitatea. Aveti tendinta sa priviti din primul moment Bucurestiul ca un loc de tranzit pentru voi si nu ca pe viitoarea casa. Ori daca scuip de la bun inceput locul si oamenii cu care intentionez sa traiesc, nu-i de mirare ca voi fi la randul meu scuipat.

Uff, ce dor imi e de Bucuresti uneori!


locuririle sunt facute de oameni si daca un singur om din cluj e bun tot locul este bun!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 09:46
Am fost si eu la Cluj de cateva ori, acum cativa ani.
Probabil ca as prefera un oras linistit la pensie, dar nah.... n-as putea supravietui intr-un orasel cat un sector al Bucurestiului. Mult prea linistit pentru mine.
rashela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 09:50
Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.
rashela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 09:51
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:50:49Am fost si eu la Cluj de cateva ori, acum cativa ani.
Probabil ca as prefera un oras linistit la pensie, dar nah.... n-as putea supravietui intr-un orasel cat un sector al Bucurestiului. Mult prea linistit pentru mine.


exact! te stie toata lumea dupa numele mic acolo si toti sunt euforici si prea amabili
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 09:56
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:04
De la: pickard, la data 2011-01-02 10:04:41
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt


Lol! Sa vezi ce ti-o iei de la clujeni. Orice ar fi, eu tin cu tine.
rashela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:14
De la: rashela, la data 2011-01-02 10:14:39
De la: pickard, la data 2011-01-02 10:04:41
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt


Lol! Sa vezi ce ti-o iei de la clujeni. Orice ar fi, eu tin cu tine.


deja mi-am pus armura si scutul si strang si din dinti si din fund cred ca voi fi WANTED astept sa vad recompensa pusa pe capul meu!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:24
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:43:24Acu', eu ce sa zic?! Sunt bucuresteanca si n-as da Bucurestiul pentru nimic in lume (ma rog, l-am dat pentru Barcelona ).
N-am intalnit niciodata o persoana din alta regiune a tarii care sa spuna ca e multumit de capitala. Inclusiv cei mutati de ani buni in B, continua sa se planga. Oportunitatile sunt clare, nici nu incape discutie ca doar nu vorbim de Bragadiru. Singura problema pe care o poti avea este eaxct cea mentionata de tine: mentalitatea. Aveti tendinta sa priviti din primul moment Bucurestiul ca un loc de tranzit pentru voi si nu ca pe viitoarea casa. Ori daca scuip de la bun inceput locul si oamenii cu care intentionez sa traiesc, nu-i de mirare ca voi fi la randul meu scuipat.

Uff, ce dor imi e de Bucuresti uneori!


la barselona cum sunt oamenii!?
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:00
pardon BARCELONA!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:35
pickard, eu sunt in Cluj, dar pot sa-ti spun cert ca in aici nu vezi picior de moldovean:)
restul argumentelor nu le comentez pt. ca nu am trait ani in Bucuresti la fel cum nici altii n-au trait ani in Cluj, doar isi dau cu parerea........si e chiar neinteresant.
Referitor la pensie.....niciodata n-as prefera un oras universitar, si cand afirm, stiu de ce o fac.
stem_29
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:19
De la: pickard, la data 2011-01-02 10:04:41
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt


Vai de capul tau! Hai cu argumente logice, ca tu nu-ti cunosti vecinii nu inseamna ca traiesti in cine stie ce metropola europeana. Nu prin Buc a fost epidemie de gripa aviara din cauza gainilor crescute in cartiere? Noroc ca epidemia de gripa porcina a fost dupa craciun, ca altfel...
No, hai ca am glumit, nu te agita ca un pepsi
radante
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:14
De la: kudika346887, la data 2011-01-02 16:14:53
De la: pickard, la data 2011-01-02 10:04:41
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt


Vai de capul tau! Hai cu argumente logice, ca tu nu-ti cunosti vecinii nu inseamna ca traiesti in cine stie ce metropola europeana. Nu prin Buc a fost epidemie de gripa aviara din cauza gainilor crescute in cartiere? Noroc ca epidemia de gripa porcina a fost dupa craciun, ca altfel...
No, hai ca am glumit, nu te agita ca un pepsi


va invi la Altfel de cafenea sa mai discutam daca vreti::)) acolo am fost facut deja jalnic, prost iar unele doamne s-au dus la culacre sa nu mai ma vada!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:20
De la: stem_29, la data 2011-01-02 13:19:00pickard, eu sunt in Cluj, dar pot sa-ti spun cert ca in aici nu vezi picior de moldovean:)
restul argumentelor nu le comentez pt. ca nu am trait ani in Bucuresti la fel cum nici altii n-au trait ani in Cluj, doar isi dau cu parerea........si e chiar neinteresant.
Referitor la pensie.....niciodata n-as prefera un oras universitar, si cand afirm, stiu de ce o fac.


eu mi-am spus parerea in general..normal ca daca luam fiecare om in parte ,toti sunt diferiti
dar exista o regula autoimpusa acolo! aceea de a parea mai destepti in lume!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:23
Bun, nu am vrut sa devina un subiect chiar Cj vs B.
Eu sunt din Sighetu Marmatiei de loc, si initial am vrut sa merg la B la facultate, pt a fi cat de departe de casa:)
Dar pentru prieteni am ajuns la Cluj. Si termin Fac de Comunicare si Relatii publice, daca are vreo relevanta.

Cu ocazia asta a fost totusi interesant sa aflu cum se vede Clujul de "afara". Oricum, nu spun ca nu e frumos aici si nu ar fi oportunitati, dar poate criza e de vina pentru cum vad eu situatia momentan. Chiria si cheltuielile mi se par relativ egale si la Cj si la B, cu exceptia transportului poate. Deci nu stiu.. si in legatura cu oamenii, nu am preconceptii gandindu-ma la olteni sau moldoveni. Am cunoscut si mai mult ma amuza asa zisele "diferente" .

Oricum, merci de pareri!
Miss_Stardust
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:09
Daca te muti in Buc nu inseamna ca te vei afirma, ca iti vei gasi repede un loc de munca, mai ales daca ai pretentii sa il gasesti in domeniul care te intereseaza si cu un salariu pe care sa il meriti.
Un avantaj al Bucurestiului tien de petrecerea timpului liber, ai o gramada de posibilitati ( daca ai bani )..insa de multe ori datorita jobului, facultatii, aglomeratiei generale si stresului preferi la sfarsitul zilei sa iti petreci timpul liber frumusel acasa, in pat, dupa o baie relaxanta, vizionand un film.
Dezavantajele capitelei sunt o gramada : oamenii in marea lor parte sunt necivilizati, au o mentalitate de r...t, mai ales bucurestenii fata de cei veniti din provincie ( mentalitatea asta am simtit-o pe pielea mea, la inceput cand am venit la facultate nu imi venea sa cred cat de prost poti sa fii ca om sa te crezi mare si tare doar pt iti scrie in buletin ,,Bucuresti'', insa in rest sa fii praf )..deci oameni necivilizati, oras f murdar, urat mirositor, muuuuuuuulti caini, multi aurolaci etc
Asa ca eu te-as sfatui sa te muti doar daca ai pt ce, daca chiar ai posibilitatea sa gasesti un loc de munca bun ( nu uita sa iei in considerare ca sunt multi care au temrinat facultatea in buc, sunt la master tot aici si nu reusesc sa se angajeze )...masterul in Buc nu este mare branza, nu faci mare lucru, o conta doar ca ai pe diploma scris ca ai facut masterul la cutare facultate din buc...

Summer_
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:19
De la: Miss_Stardust, la data 2011-01-02 17:09:23 Bun, nu am vrut sa devina un subiect chiar Cj vs B.
Eu sunt din Sighetu Marmatiei de loc, si initial am vrut sa merg la B la facultate, pt a fi cat de departe de casa:)
Dar pentru prieteni am ajuns la Cluj. Si termin Fac de Comunicare si Relatii publice, daca are vreo relevanta.

Cu ocazia asta a fost totusi interesant sa aflu cum se vede Clujul de "afara". Oricum, nu spun ca nu e frumos aici si nu ar fi oportunitati, dar poate criza e de vina pentru cum vad eu situatia momentan. Chiria si cheltuielile mi se par relativ egale si la Cj si la B, cu exceptia transportului poate. Deci nu stiu.. si in legatura cu oamenii, nu am preconceptii gandindu-ma la olteni sau moldoveni. Am cunoscut si mai mult ma amuza asa zisele "diferente" .

Oricum, merci de pareri!


stai linistita ca nici eu nu am ceva cu oamenii din cluj dar daca zici ca ai facultatea aceea ...
vino la bucuresti pentru e o contradictie in termeni intre CLUJ si RELATII PUBLICE
ardelenii nu stiu sa comunice parerea mea! sper sa nu ma mai faca cineva iar cumva!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:19
De la: Summer_, la data 2011-01-02 17:19:42Daca te muti in Buc nu inseamna ca te vei afirma, ca iti vei gasi repede un loc de munca, mai ales daca ai pretentii sa il gasesti in domeniul care te intereseaza si cu un salariu pe care sa il meriti.
Un avantaj al Bucurestiului tien de petrecerea timpului liber, ai o gramada de posibilitati ( daca ai bani )..insa de multe ori datorita jobului, facultatii, aglomeratiei generale si stresului preferi la sfarsitul zilei sa iti petreci timpul liber frumusel acasa, in pat, dupa o baie relaxanta, vizionand un film.
Dezavantajele capitelei sunt o gramada : oamenii in marea lor parte sunt necivilizati, au o mentalitate de r...t, mai ales bucurestenii fata de cei veniti din provincie ( mentalitatea asta am simtit-o pe pielea mea, la inceput cand am venit la facultate nu imi venea sa cred cat de prost poti sa fii ca om sa te crezi mare si tare doar pt iti scrie in buletin ,,Bucuresti'', insa in rest sa fii praf )..deci oameni necivilizati, oras f murdar, urat mirositor, muuuuuuuulti caini, multi aurolaci etc
Asa ca eu te-as sfatui sa te muti doar daca ai pt ce, daca chiar ai posibilitatea sa gasesti un loc de munca bun ( nu uita sa iei in considerare ca sunt multi care au temrinat facultatea in buc, sunt la master tot aici si nu reusesc sa se angajeze )...masterul in Buc nu este mare branza, nu faci mare lucru, o conta doar ca ai pe diploma scris ca ai facut masterul la cutare facultate din buc...



bravos! asa am vrut sa zic si eu dar eu n-am scoala! fara sa vreau am jignit oamenii iubiti din cluj!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:22
De la: pickard, la data 2011-01-02 17:22:13
De la: Summer_, la data 2011-01-02 17:19:42Daca te muti in Buc nu inseamna ca te vei afirma, ca iti vei gasi repede un loc de munca, mai ales daca ai pretentii sa il gasesti in domeniul care te intereseaza si cu un salariu pe care sa il meriti.
Un avantaj al Bucurestiului tien de petrecerea timpului liber, ai o gramada de posibilitati ( daca ai bani )..insa de multe ori datorita jobului, facultatii, aglomeratiei generale si stresului preferi la sfarsitul zilei sa iti petreci timpul liber frumusel acasa, in pat, dupa o baie relaxanta, vizionand un film.
Dezavantajele capitelei sunt o gramada : oamenii in marea lor parte sunt necivilizati, au o mentalitate de r...t, mai ales bucurestenii fata de cei veniti din provincie ( mentalitatea asta am simtit-o pe pielea mea, la inceput cand am venit la facultate nu imi venea sa cred cat de prost poti sa fii ca om sa te crezi mare si tare doar pt iti scrie in buletin ,,Bucuresti'', insa in rest sa fii praf )..deci oameni necivilizati, oras f murdar, urat mirositor, muuuuuuuulti caini, multi aurolaci etc
Asa ca eu te-as sfatui sa te muti doar daca ai pt ce, daca chiar ai posibilitatea sa gasesti un loc de munca bun ( nu uita sa iei in considerare ca sunt multi care au temrinat facultatea in buc, sunt la master tot aici si nu reusesc sa se angajeze )...masterul in Buc nu este mare branza, nu faci mare lucru, o conta doar ca ai pe diploma scris ca ai facut masterul la cutare facultate din buc...



bravos! asa am vrut sa zic si eu dar eu n-am scoala! fara sa vreau am jignit oamenii iubiti din cluj!

Bag mana-n foc ca asta ai vrut sa zici!
radante
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:37
De la: kudika346887, la data 2011-01-02 17:37:32
De la: pickard, la data 2011-01-02 17:22:13
De la: Summer_, la data 2011-01-02 17:19:42Daca te muti in Buc nu inseamna ca te vei afirma, ca iti vei gasi repede un loc de munca, mai ales daca ai pretentii sa il gasesti in domeniul care te intereseaza si cu un salariu pe care sa il meriti.
Un avantaj al Bucurestiului tien de petrecerea timpului liber, ai o gramada de posibilitati ( daca ai bani )..insa de multe ori datorita jobului, facultatii, aglomeratiei generale si stresului preferi la sfarsitul zilei sa iti petreci timpul liber frumusel acasa, in pat, dupa o baie relaxanta, vizionand un film.
Dezavantajele capitelei sunt o gramada : oamenii in marea lor parte sunt necivilizati, au o mentalitate de r...t, mai ales bucurestenii fata de cei veniti din provincie ( mentalitatea asta am simtit-o pe pielea mea, la inceput cand am venit la facultate nu imi venea sa cred cat de prost poti sa fii ca om sa te crezi mare si tare doar pt iti scrie in buletin ,,Bucuresti'', insa in rest sa fii praf )..deci oameni necivilizati, oras f murdar, urat mirositor, muuuuuuuulti caini, multi aurolaci etc
Asa ca eu te-as sfatui sa te muti doar daca ai pt ce, daca chiar ai posibilitatea sa gasesti un loc de munca bun ( nu uita sa iei in considerare ca sunt multi care au temrinat facultatea in buc, sunt la master tot aici si nu reusesc sa se angajeze )...masterul in Buc nu este mare branza, nu faci mare lucru, o conta doar ca ai pe diploma scris ca ai facut masterul la cutare facultate din buc...



bravos! asa am vrut sa zic si eu dar eu n-am scoala! fara sa vreau am jignit oamenii iubiti din cluj!

Bag mana-n foc ca asta ai vrut sa zici!


acuma zi tu ca vad ca ai o mentalitate de dalai lama...pentru ce am zis trebuia sa fiu facut jalnic sau te miri cum?!
pickard
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:39
Daca zici ca am mentalitate de dalai lama o sa incep sa te parafrazez: "oras ciumat", "fatza asta de papagal sau de donjuan" si multe altele. Puteam fi agresiv sa-ti raspund cu aceeasi moneda. Dar avand mentalitate de dalai lama zic ca ceea ce ti s-a spus a fost karma. Chiar ai recunoscut pe celalalt topic ca n-ai vizitat Clujul, sau nu indeajuns incat sa-ti faci o parere obiectiva.
radante
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:52
De la: pickard, la data 2011-01-02 16:20:36
De la: kudika346887, la data 2011-01-02 16:14:53
De la: pickard, la data 2011-01-02 10:04:41
De la: rashela, la data 2011-01-02 09:51:53Evident am exagerat cu sectorul si orasul, dar ideea este aceeasi. Trebuie sa fie furnicar de oameni si masini ca sa ma simt ca acasa.


ai exagerta! practic e cat o comuna di baragan
pare un oras ciumat in care oamenii prefera sa te priveasca din spatele perdelei un oras din Calatoriile lui Gulliver in care oamenii vorbesc ceea ce trebuie nu ceea ce simpt


Vai de capul tau! Hai cu argumente logice, ca tu nu-ti cunosti vecinii nu inseamna ca traiesti in cine stie ce metropola europeana. Nu prin Buc a fost epidemie de gripa aviara din cauza gainilor crescute in cartiere? Noroc ca epidemia de gripa porcina a fost dupa craciun, ca altfel...
No, hai ca am glumit, nu te agita ca un pepsi


va invi la Altfel de cafenea sa mai discutam daca vreti::)) acolo am fost facut deja jalnic, prost iar unele doamne s-au dus la culacre sa nu mai ma vada!



Sa nu te mai vada?!
Pai nu le-ai zis ca-si vad propriul monitor?........sa dea cu el de pamant, mama masii de treaba!
stem_29
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:54
Nu credeam ca o simpla discutie vis a vis de o viitoare cariera se va transfosma intr-o critica la adresa ardelenilor si in special a clujenilor. In definitiv, cine ne iubeste, ne iubeste asa cum suntem, cu bunele si relele noastre. Nu cerem sa fim iubiti de bucuresteni, asa cum nici noi nu suntem obligati sa ii iubim pe ei. Dar. Pickard, tu mai ai multe de invatat despre noi si "comunele" noastre. Sau ai lipsit la orele de geografie si istorie cand ti se predau aceste lucruri?...
Lucia38
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:52
De la: Lucia38, la data 2011-01-03 18:52:49Nu credeam ca o simpla discutie vis a vis de o viitoare cariera se va transfosma intr-o critica la adresa ardelenilor si in special a clujenilor. In definitiv, cine ne iubeste, ne iubeste asa cum suntem, cu bunele si relele noastre. Nu cerem sa fim iubiti de bucuresteni, asa cum nici noi nu suntem obligati sa ii iubim pe ei. Dar. Pickard, tu mai ai multe de invatat despre noi si "comunele" noastre. Sau ai lipsit la orele de geografie si istorie cand ti se predau aceste lucruri?...


in sfarsit cineva competent din partea partii adverse cu toate ca daca ma uit cu atentie doamna Lucia38 pare mai mult o lipoveanca sau cel mult o oierita din marginimea Sibiului dar astept argumentele pentru care o tanara fata sa ramana in cluj!
macar si pentru simplul fapt ca e tanara si vrea un barbat cu zvac si tot ar trebui sa vina la bucuresti
pickard
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:39
De la: pickard, la data 2011-01-03 19:39:42
De la: Lucia38, la data 2011-01-03 18:52:49Nu credeam ca o simpla discutie vis a vis de o viitoare cariera se va transfosma intr-o critica la adresa ardelenilor si in special a clujenilor. In definitiv, cine ne iubeste, ne iubeste asa cum suntem, cu bunele si relele noastre. Nu cerem sa fim iubiti de bucuresteni, asa cum nici noi nu suntem obligati sa ii iubim pe ei. Dar. Pickard, tu mai ai multe de invatat despre noi si "comunele" noastre. Sau ai lipsit la orele de geografie si istorie cand ti se predau aceste lucruri?...


in sfarsit cineva competent din partea partii adverse cu toate ca daca ma uit cu atentie doamna Lucia38 pare mai mult o lipoveanca sau cel mult o oierita din marginimea Sibiului dar astept argumentele pentru care o tanara fata sa ramana in cluj!
macar si pentru simplul fapt ca e tanara si vrea un barbat cu zvac si tot ar trebui sa vina la bucuresti

ar trebui sa ramana la Cluj ca sa nu te intalnesasca pe tine sau pe altii ca tine.
si nu incerca sa fii impaciuitor, ca razboiul e declarat deja.
Lucia38
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:42
De la: Lucia38, la data 2011-01-03 18:52:49Nu credeam ca o simpla discutie vis a vis de o viitoare cariera se va transfosma intr-o critica la adresa ardelenilor si in special a clujenilor. In definitiv, cine ne iubeste, ne iubeste asa cum suntem, cu bunele si relele noastre. Nu cerem sa fim iubiti de bucuresteni, asa cum nici noi nu suntem obligati sa ii iubim pe ei. Dar. Pickard, tu mai ai multe de invatat despre noi si "comunele" noastre. Sau ai lipsit la orele de geografie si istorie cand ti se predau aceste lucruri?...


Lucia,ma simt si eu pentru ca ai zis de bucuresteni.Nu inteleg de ce e nevoie de lupta asta bucurestenii impotriva celorlalti,suntem oameni cu totii indiferent in ce oras stam si aia care ii trateaza pe ceilalti cu dosul doar pentru ca locuiesc in alt oras mai mare sau mai nu stiu cum,nu sunt de luat in seama.
Barbie30_
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Facerea de bine.... 7 De la: pisicuta_trista 15 Decembrie 2009 23:48
materiale articole poze postere interviuri 1 De la: idis 24 Ianuarie 2009 15:36
dati-mi un sfat 9 De la: iris_4_ever 24 Ianuarie 2010 06:06
Oriental Kangoo Party 1 De la: dianastirbu 4 Februarie 2011 02:23
REVELION 2009-2010;expectatii/realitati/locatii/alternative/optiuni 10 De la: pisicuta_razboinica 21 Decembrie 2009 20:17