Setari Cookie-uri

viitoare nasa de botez....help

buna fetelor, pe 14 noiembrie voi fi nasa unui baietel superb care va implini atunci 5 saptamani, insa am o mare problema: nu prea stiu obiceiurile din zona moldovei(noi suntem de la botosani). cand mi-am botezat baietelul nu am fost atenta chiar la toate detaliile, mentionez ca mama mea s-a ocupat de tot, impreuna cu nasa fireste, acum mama nu ma poate ajuta (noi suntem in irlanda acum si botezam aici), tare as fi vrut sa vina la noi, dar a intervenit ceva de mare importanta si pentru ea. asa ca, va rog pe voi sa ma sfatuiti pas cu pas ce sa fac, ce sa cumpar.la biserica imi va spune preotul ce sa cumpar ( avem aici Biserica Crestin-Ortodoxa), dar de restul sunt atat de fericita ca voi fi nasa, dar in acelasi timp si foarte confuza.
eglantina
Postat pe 20 Octombrie 2010 03:28
De la: eglantina, la data 2010-10-20 03:28:03buna fetelor, pe 14 noiembrie voi fi nasa unui baietel superb care va implini atunci 5 saptamani, insa am o mare problema: nu prea stiu obiceiurile din zona moldovei(noi suntem de la botosani). cand mi-am botezat baietelul nu am fost atenta chiar la toate detaliile, mentionez ca mama mea s-a ocupat de tot, impreuna cu nasa fireste, acum mama nu ma poate ajuta (noi suntem in irlanda acum si botezam aici), tare as fi vrut sa vina la noi, dar a intervenit ceva de mare importanta si pentru ea. asa ca, va rog pe voi sa ma sfatuiti pas cu pas ce sa fac, ce sa cumpar.la biserica imi va spune preotul ce sa cumpar ( avem aici Biserica Crestin-Ortodoxa), dar de restul sunt atat de fericita ca voi fi nasa, dar in acelasi timp si foarte confuza.
Cumpara hainute,jucarii si baliuta unde tre sa-l imbaiezi, stiu ca tre so cumpere nasa.Mai multe nu stiu.O sa faceti botezu exact ca la romani?
Valy90
Postat pe 22 Octombrie 2010 15:35
suta la suta romanesc va fi botezul, doar obiceiurile imi dau bataie de cap
eglantina
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:48
De la: eglantina, la data 2010-10-22 17:48:49suta la suta romanesc va fi botezul, doar obiceiurile imi dau bataie de cap
Daca mama ta nu poate sa vina,macar suno si intreabo ce mai treb la botez
Valy90
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:56
ITI TREBUIE LA LUMANARE CRISMA, O BUCATA D MATERIAL, O ESARFA SAU UN BATIC SI O FASA CA SA LE LEGI. PT COPIL AI NEVOIE D HAINUTE,PAMPERS, SAPUN, SAMPON, ULEI PT BEBELUSI. DE PUS IN SCALDATOARE ITI TREBUIE NISTE BANUTI CARE SE PUN PE VANITA, UN PROSOPEL D PUS IN APA. DUPA CE L-AI SCALDAT IL SCOTI P UN SCUTECEL IL UNGI CU ULEIUL PT BEBELUSI SI IL SUFLI CU :PE O FARFURIE PUI ZAHAR,MIEZ D PAINE SI BUSUIOC. TOATE ACESTEA LE IEI CU GURA ( FARA AJUTORUL MAINII) SI SUFLI COPILUL P LA TOATE INCHEIETURILE (SE ZICE K SA NU MIROASE A TRANSPIRATIE) CAM ASTA E OBICEIUL PE LA NOI(LA MOLDOVENI) SPER SA TA AJUTE SI SA-TI FIE DE BINE NANUTO!
kudika326813
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:34
si eu care credeam ca ma vrea careva nasa de botez
yumy
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:36
Sunt curioasa pana la sfarsitul zilei cate sfaturi vor fi date, pentru ca, "cate bordeie, atatea obicee". E mai complicat cu traditia, pentru ca esti intr-o alta tara. Eu stiu ca am fost la un magazin de bebelusi, ne-a dat vanzatoarea de acolo tot ce trebuie (plapumica, scutec....) ne-a explicat pentru fiecare in parte cum se procedeaza, apoi la biserica, neaparat nasica sa stie Crezul (Psalmul 50 sau simbolul credintei), ne mai spune si taica parintele inainte ce mai trebuie pentru biserica.... Sa traiasca pruncusorul si sa fie sanatos ! iti doresc o ceremonie frumoasa si multa veselie !
luchianramona
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:43
De la: eglantina, la data 2010-10-20 03:28:03buna fetelor, pe 14 noiembrie voi fi nasa unui baietel superb care va implini atunci 5 saptamani, insa am o mare problema: nu prea stiu obiceiurile din zona moldovei(noi suntem de la botosani). cand mi-am botezat baietelul nu am fost atenta chiar la toate detaliile, mentionez ca mama mea s-a ocupat de tot, impreuna cu nasa fireste, acum mama nu ma poate ajuta (noi suntem in irlanda acum si botezam aici), tare as fi vrut sa vina la noi, dar a intervenit ceva de mare importanta si pentru ea. asa ca, va rog pe voi sa ma sfatuiti pas cu pas ce sa fac, ce sa cumpar.la biserica imi va spune preotul ce sa cumpar ( avem aici Biserica Crestin-Ortodoxa), dar de restul sunt atat de fericita ca voi fi nasa, dar in acelasi timp si foarte confuza.

eu zic ...ca ai vrut sa te dai "rotunda"...cum adica sa nu cunosti obiceiurile ...da ce mumata nu le stie...de ce nu te indruma ea.ca de obicei "babele "sunt cu obiceiurile...aaa poate ca fiind dintr-o zona cu o anumita orientare religioasa...nu prea aveti "obiceiuri la botez"...ca pe aia ii boteaza cind sunt mari...si cum in Irlanda sunt conflicte interreligioase vrei sa vezi daca poti adapta ceva pentru a nu crea animozitati.
distractie placuta...si sa dea Domnul sa fie copilul sanatos...in rest nu conteaza nimic.
BEL_AMY1
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anunt umanitar 4 De la: Aemulus 30 Aprilie 2010 18:31
Dresuri pentru mamici 1 De la: Laura_Baldini 2 Februarie 2011 18:16
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: healthy008368 21 Decembrie 2009 12:07
Contact sexual intre foliile de anticonceptionale 9 De la: kudika_6614 29 Mai 2012 09:23
Ce sa fac 8 De la: Alexandra04 19 August 2012 15:59