Setari Cookie-uri

depresie la 23 de ani?

De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:05:51
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:02:11
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:56:23pentru ea a fi iluminat, inseamna acelasi lucru cu o secta care era descrisa pe discoveri ...

Aaaaa, nu stiam ca a fi "iluminat" chiar inseamna ceva....?
Eu credeam ca "iluminare" vine de la adeptii sectei "iiluminati"... ai putea spune ca e altceva?! Totusi nu mi-ai spus carei religii apartii.


uite aici:

ILUMINÁT1 s. n. Faptul de a (se) ilumina. ♦ Tehnica (producerii și a) rãspândirii luminii (artificiale). ◊ Iluminat de avertizare = luminã intermitentã care se declanșeazã pentru a atrage atenția asupra funcționãrii defectuoase a unor sisteme, instalații, aparate. Iluminat de siguranțã = sistem de lãmpi electrice, cu generator propriu, care asigurã iluminarea în cazul întreruperii alimentãrii prin rețeaua electricã publicã. – V. ilumina.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de gall | Greșealã de tipar | Permalink
ILUMINÁT2, -Ã, iluminați, -te, adj. 1. (Despre o încãpere, o stradã, un oraș etc.) Luminat cu luminã artificialã. 2. Fig. (Despre fațã, ochi etc. sau despre oameni) Extrem de mulțumit, de fericit; p. ext. inspirat. – V. ilumina.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de gall | Greșealã de tipar | Permalink
ILUMINÁT ~tã (~ți, ~te) 1) Care este luminat cu luminã artificialã. 2) fig. (despre persoane sau fețele lor) Care exprimã fericire, mulțumire. /

Stai mai ca el nu vorbea de iluminarea stradala. El vorbea de acea "iluminare" care cica aduce cu sine "constiinta perfecta" parca zicea....
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:09
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:08:47 crezi ca are nevoie de "medicament"?

Sau tu de vreun exorcist? Iluminatule!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:09
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:07:37desi ai si tu dreptate aici... e si o secta care are pretentia ca ar fi asa, desi, fie vorba intre noi, cred ca st ca homofobii inraiti (adica in intunecati denial)...


nu te deranja, daca vrei iti dau link catre topicul unde incerca sa-mi explice niste chestii pe care nici ea nu le intelege

ideea era ca eu ii explicam de nivelul de "iluminare" la care a ajuns isus, buddha, etc ...si ea a facut conexiunea cu emisiunea de pe discoveri, unde se vorbea despre o secta de iluminati ...de parca cuvantul iluminat a fost confiscat automat de discoveri si secta nustiu care
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:11
De la: coldwind, la data 2010-10-21 20:07:52bre ce are religia cu depresia fetei ? adunam mere cu pere? peace man, peace !


poi nu-s tot fructe? :P [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/f86.gif[/img]

De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:09:20
Stai mai ca el nu vorbea de iluminarea stradala. El vorbea de acea "iluminare" care cica aduce cu sine "constiinta perfecta" parca zicea....


stiu lol... n-a transcris tot in post... suspectez limita de caractere.. stai asa sa mai caut odata...

uite aici: ILUMINÁT adj. v. inspirat, vizionar.
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:12
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:09:56
Sau tu de vreun exorcist? Iluminatule!

nu ma consider iluminat, dar daca asta iti pune in miscare "motorasele" pot fi pentru tine iluminat, nosferat ...ce iti face tie placere ...
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:13
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:11:59
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:07:37desi ai si tu dreptate aici... e si o secta care are pretentia ca ar fi asa, desi, fie vorba intre noi, cred ca st ca homofobii inraiti (adica in intunecati denial)...


nu te deranja, daca vrei iti dau link catre topicul unde incerca sa-mi explice niste chestii pe care nici ea nu le intelege

ideea era ca eu ii explicam de nivelul de "iluminare" la care a ajuns isus, buddha, etc ...si ea a facut conexiunea cu emisiunea de pe discoveri, unde se vorbea despre o secta de iluminati ...de parca cuvantul iluminat a fost confiscat automat de discoveri si secta nustiu care

Cum poti spune ca Iisus a ajuns la iluminare?! Cum poti spune asa ceva! SfDuminica iti mai trebuie dovezi ca ca battleofwits face parte dintr-o secta foarte tampita?!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:17
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:17:38
Cum poti spune ca Iisus a ajuns la iluminare?

vrei sa-ti soptesc la ureche suav ..ca sa pricepi

battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:19
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:13:19
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:09:56
Sau tu de vreun exorcist? Iluminatule!

nu ma consider iluminat, dar daca asta iti pune in miscare "motorasele" pot fi pentru tine iluminat, nosferat ...ce iti face tie placere ...

Iluminatii sunt adeptii sectei iiluminati. Iluminare e un concept al sectei iiluminati....asta daca nu vorbim despre iluminatul stradal pt timp de noapte.
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:20
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:19:00
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:17:38
Cum poti spune ca Iisus a ajuns la iluminare?

vrei sa-ti soptesc la ureche suav ..ca sa pricepi


Nu , era doar o intrebare retorica, socant peronaj mai esti, probabil ca toti ceilalti adepti ai sectei din care faci parte!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:21
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:20:06
Iluminatii sunt adeptii sectei iiluminati. Iluminare e un concept al sectei iiluminati....asta daca nu vorbim despre iluminatul stradal pt timp de noapte.


daca tu iti insusesti cultura de la tv, e doar problema ta
eu nu stau sa educ "poporul forumist"
pentru patima, meriti un ...
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:22
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:17:38
Cum poti spune ca Iisus a ajuns la iluminare?! Cum poti spune asa ceva! SfDuminica iti mai trebuie dovezi ca ca battleofwits face parte dintr-o secta foarte tampita?!


Mai, la iluminare se considera ca a ajuns Dalai Lama, asa ca vad cum a ajuns la concluzia asta, desi cred ca Iisus s-a nãscut deja Iluminat, n-a ajuns pe jos acolo...

Nu mi se pare sectar, sincer... aia st scary: se asteapta sa stii biblia pe de rost si se cred sfinti, si nu te lasa sa dormi linistit acasa...

el e mai degraba... ... ... o victima a decrestinizarii de pe timpul comunismului ce continua si in ziua de azi... Nu zic ca-l condamn. Atunci cand te uiti numai la popi parca ti se rascoala parul pe tine si iti trebuie putina cultura spirituala ca sa intelegi ca religia si credinta nu sunt nicidecum sinonime.

In ziua de azi o astfel de cultura nu se construieste usor...
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:22
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:12:46
uite aici: ILUMINÁT adj. v. inspirat, vizionar.

Aaa, nu cred ca are el inspiratie pt ceva, dar cred ca a aratat pana acum despre ce "iiluminare" vorbea.
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:23
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:21:34
Nu , era doar o intrebare retorica, socant peronaj mai esti!


asta doar cunoscandu-ma online,
ce te faceai tu daca ma cunosteai si in carne si oase!!!!
run for your fife little girl, run

battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:25
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:22:58
Mai, la iluminare se considera ca a ajuns Dalai Lama, asa ca vad cum a ajuns la concluzia asta, desi cred ca Iisus s-a nãscut deja Iluminat, n-a ajuns pe jos acolo...

asta e parerea ta despre isus
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:27
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:22:58
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:17:38
Cum poti spune ca Iisus a ajuns la iluminare?! Cum poti spune asa ceva! SfDuminica iti mai trebuie dovezi ca ca battleofwits face parte dintr-o secta foarte tampita?!


Mai, la iluminare se considera ca a ajuns Dalai Lama, asa ca vad cum a ajuns la concluzia asta, desi cred ca Iisus s-a nãscut deja Iluminat, n-a ajuns pe jos acolo...

Nu mi se pare sectar, sincer... aia st scary: se asteapta sa stii biblia pe de rost si se cred sfinti, si nu te lasa sa dormi linistit acasa...

el e mai degraba... ... ... o victima a decrestinizarii de pe timpul comunismului ce continua si in ziua de azi... Nu zic ca-l condamn. Atunci cand te uiti numai la popi parca ti se rascoala parul pe tine si iti trebuie putina cultura spirituala ca sa intelegi ca religia si credinta nu sunt nicidecum sinonime.

In ziua de azi o astfel de cultura nu se construieste usor...

Poate nu sectant 100% dar un fan al asa ceva sigur e... E adevarat ce spui tu despre decrestinizare... In legatura cu preorii ortodocsi, de asemenea nu ii iau de buni pe toti, dar asta nu inseamna sa iau numele lui Hristos sau Biblia in desert...
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:28
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:28:15
Poate nu sectant 100% dar un fan al asa ceva sigur e... E adevarat ce spui tu despre decrestinizare... In legatura cu preorii ortodocsi, de asemenea nu ii iau de buni pe toti, dar asta nu inseamna sa iau numele lui Hristos sau Biblia in desert...

ca sa iei in desert ceva, trebuie in primul rand sa intelegi
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:29
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:27:41
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:22:58
Mai, la iluminare se considera ca a ajuns Dalai Lama, asa ca vad cum a ajuns la concluzia asta, desi cred ca Iisus s-a nãscut deja Iluminat, n-a ajuns pe jos acolo...

asta e parerea ta despre isus


El stie cel mai bine, dar i-am pierdut nr de tel ca sa-L intreb...
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:29
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:25:28
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:21:34
Nu , era doar o intrebare retorica, socant peronaj mai esti!


asta doar cunoscandu-ma online,
ce te faceai tu daca ma cunosteai si in carne si oase!!!!
run for your fife little girl, run


Stai linistit ca internetul e plin de loaze...
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:30
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:30:22
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:25:28
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:21:34
Nu , era doar o intrebare retorica, socant peronaj mai esti!


asta doar cunoscandu-ma online,
ce te faceai tu daca ma cunosteai si in carne si oase!!!!
run for your fife little girl, run


Stai linistit ca internetul e plin de loaze...

Plin de loaze, virusi si paraziti....
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:30
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:29:49
El stie cel mai bine, dar i-am pierdut nr de tel ca sa-L intreb


las ca-i dau eu un sms
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:31
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:28:15
Poate nu sectant 100% dar un fan al asa ceva sigur e... E adevarat ce spui tu despre decrestinizare... In legatura cu preorii ortodocsi, de asemenea nu ii iau de buni pe toti, dar asta nu inseamna sa iau numele lui Hristos sau Biblia in desert...


Mai, mie mi s-a parut ca I-a facut un compliment... practic a spus ca Iisus a ajuns la un nivel superior de intelepciune. Cu asta sunt sigura ca suntem cu totii de acord!
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:32
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 20:29:18
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:28:15
Poate nu sectant 100% dar un fan al asa ceva sigur e... E adevarat ce spui tu despre decrestinizare... In legatura cu preorii ortodocsi, de asemenea nu ii iau de buni pe toti, dar asta nu inseamna sa iau numele lui Hristos sau Biblia in desert...

ca sa iei in desert ceva, trebuie in primul rand sa intelegi

Mda, deci tu ai inteles in primul rand, apoi ai luat in desert... Se pare ca undeva pe drum ceva la tine acolo s-a scurtcircuitat.
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:32
De la: kudika326286, la data 2010-10-20 07:27:30 Nu eram asa... nu ma gandeam sa-mi iau viata in toata ziua...
A inceput cand am plecat in strainatate, aveam 20 de ani, imi parea ca va fi un pas spre a face ceva cu viitorul meu, dupa 3 ani imi dau seama ca undeva am gresit... nu am fost precauta si acum nu stiu cum sa-mi revin. Am incercat sa vb cu persoanele care credeam ca tin la mine, cu parintii insa nu m-au ajutat cu nimic... sunt mereu criticata si mereu aud "ti se intampla din cauza ta" " tu porti vina a toate"...

Eram peste hotare, am intalnit pe cineva acum 2 ani, era bine la inceput pana a inceput sa-mi ceara bani, eu il ajutam ca el sa poata pleca si el din tara, sa vina la mine sau pur si simplu sa-i fie bine insa am fost mintita, apoi sora a plecat la studii... eu i-am achitat toate cheltuielile pentru ca parintii vezi nu au de unde.... apoi parintii mei , vb cu ei si le spun ca imi este greu, ca vreau sa vin in tara.... si ei numai bani si bani imi cer. Am lucrat toti anii si munca mea s-a dus pe apa... am trimis bani acasa cu gandul ca ei ii pastreaza si ii pun pentru mine, cel putin asa mama imi zicea, ea insa cheltuie pe ce poate. Ce s-a ales din 3 ani de munca? si nu atat banii conteaza cat starea in care sunt, de cateva luni nu ma mai bucura nimic pe lumea asta, beau pastile pentru a putea dormi, ma rog si citesc biblia doar ca asta ma mai tine in viata. Am vrut sa fiu buna, sa ii ajut pe toti si toti m-au dezamagit pana si oamenii care credeam ca nu o sa o faca niciodata... nu am chef de viata, m-am facut ca un robot munca si casa, nu ma mai intereseaza iesirile, nu m-ai gatesc de habar nu am de cand.... am dureri de cap zilnice, nu suport sunetele, cand am o zi libera o petrec in casa inchisa in camera... nu imi mai achit telefonul demult - nu vreau sa fiu sunata de nimeni.

Vreau sa fiu cum am fost, dar nu fac nimic pentru a ma ajuta... inebunesc cred...


Poate fi depresie si la 9-10 ani, la 23 de ani deja e normal sa ii depresiva in vremurile astea. Esti depresiva datorita faptului ca parintii nu te sustin, pt ca nu sunt alaturi de tine moral, chiar daca ai luat o decizie proasta te puteau incuraja sa depasesti momentul , dar daca ei mai tare te demoralizeaza mai bine te distantezi de ei pt ca iti fac rau si este bine sa ai in jurul tau persoane optimiste. Banii se fac, asa ca sa nu ti para rau de banii pe care i ai pierdut sau daruit apropiatilor dar gandeste te ca trebuie sa ai si tu viata ta, planurile tale, propuneti sa realizezi ceva, macar sa ai banii tai intr un cont al tau, banii iti ofera siguranta, o anumita stabilitate. Despre sinucidere ce sa ti spun, imagineaza ti cat de dureros ai fi, ai muri si apoi ce ?? de fapt oricum murim, asa ca mai bine mai asteapta vreo 60 de ani.
Vreau sa incepi sa gandesti altfel din aceasta clipa cand citesti acest mesaj, sa zambesti si sa vezi altfel viata, nu esti bolnava, ai un servici, esti tanara, traiesti intr o tara civilizata, fa ti un abonament la sala, asa vei cunoaste oameni noi, va trece timpul altfel si vei avea alt tonus si alta putere de a trece prin viata. Te simti asa rau pt ca te ai izolat de lume, stai numai in casa si te gandesti la ale tale. Propune ti sa cunosti alte persoane, fati alt iubit, cumparati haine mai moderne, mergi la un film, aranjeaza te, totul va crea o alta lume, tu vei fi alta iar daca nu vei ace aceste lucruri depresia este hoata, vei ajunge sa te sinucizi, este pacat, esti o fata buna, esti soarta cuiva.

Ai grija de tine iar daca vrei sa vorbesti cu cineva trimite mi un mesaj , pup
lover_woman
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:32
cum d-ne iarta-ma ati ajuns de la depresie...intr-un film cu tom hanks...traiasca dan brown, ca el i-a scos pe illuminati din bezna...pt cei care nu stiu, au fost o societate secreta formata in bavaria
miss_darine
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:32
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:30:59
Plin de loaze, virusi si paraziti

iar vrei sa-mi faci complimente?
nu trebuie, ti-am spus deja ca te-am remarcat
numai ca momentan, noi doi nu putem fii impreuna
dar daca ai rabdare sa astepti, cine stie
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:33
De la: miss_darine, la data 2010-10-21 20:32:52 cum d-ne iarta-ma ati ajuns de la depresie...intr-un film cu tom hanks...traiasca dan brown, ca el i-a scos pe illuminati din bezna...pt cei care nu stiu, au fost o societate secreta formata in bavaria

f#ck dan braun, f#ck bavaria si societatile ei secrete, f#ck ...
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:35
De la: miss_darine, la data 2010-10-21 20:32:52 cum d-ne iarta-ma ati ajuns de la depresie...intr-un film cu tom hanks...traiasca dan brown, ca el i-a scos pe illuminati din bezna...pt cei care nu stiu, au fost o societate secreta formata in bavaria


Cu pasi marunti

Ah, si or fi fost ei formati in Bavaria, dar amaratii inca mai exista... macar in privinta lor a nimerit-o scriitorul... pacat ca a stat mai prost cu istoria... [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/32png.gif[/img]
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:36
De la: lover_woman, la data 2010-10-21 20:32:48

Poate fi depresie si la 9-10 ani, la 23 de ani deja e normal sa ii depresiva in vremurile astea. Esti depresiva datorita faptului ca parintii nu te sustin, pt ca nu sunt alaturi de tine moral, chiar daca ai luat o decizie proasta te puteau incuraja sa depasesti momentul , dar daca ei mai tare te demoralizeaza mai bine te distantezi de ei pt ca iti fac rau si este bine sa ai in jurul tau persoane optimiste. Banii se fac, asa ca sa nu ti para rau de banii pe care i ai pierdut sau daruit apropiatilor dar gandeste te ca trebuie sa ai si tu viata ta, planurile tale, propuneti sa realizezi ceva, macar sa ai banii tai intr un cont al tau, banii iti ofera siguranta, o anumita stabilitate. Despre sinucidere ce sa ti spun, imagineaza ti cat de dureros ai fi, ai muri si apoi ce ?? de fapt oricum murim, asa ca mai bine mai asteapta vreo 60 de ani.
Vreau sa incepi sa gandesti altfel din aceasta clipa cand citesti acest mesaj, sa zambesti si sa vezi altfel viata, nu esti bolnava, ai un servici, esti tanara, traiesti intr o tara civilizata, fa ti un abonament la sala, asa vei cunoaste oameni noi, va trece timpul altfel si vei avea alt tonus si alta putere de a trece prin viata. Te simti asa rau pt ca te ai izolat de lume, stai numai in casa si te gandesti la ale tale. Propune ti sa cunosti alte persoane, fati alt iubit, cumparati haine mai moderne, mergi la un film, aranjeaza te, totul va crea o alta lume, tu vei fi alta iar daca nu vei ace aceste lucruri depresia este hoata, vei ajunge sa te sinucizi, este pacat, esti o fata buna, esti soarta cuiva.

Ai grija de tine iar daca vrei sa vorbesti cu cineva trimite mi un mesaj , pup

pe scurt...la 23 de ani esti tanara, ai toata viata inainte...traieste-o pt ca d'aia ne-a fost data...si asa cum spune lover iesi din casa...da-ti singura suturi in fund, daca e cazul!
miss_darine
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:36
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:32:07
Mai, mie mi s-a parut ca I-a facut un compliment... practic a spus ca Iisus a ajuns la un nivel superior de intelepciune. Cu asta sunt sigura ca suntem cu totii de acord!

Eu am intles ca pt el Iisus nu e Fiul lui Dumnezeu ci un maestru spiritual la fel ca mohamed si buddha... a facut undeva o astfel de afirmatie, spunand ca cei 3 au ajuns la iluminare.
Nici nu pot pune numele lui Iisus alaturi de cuvantul iluminare pt ca acest concept "iluminare" este un concept al SECTEI "IILUMINATI". Iisus s-a nascut sfant, nu a ajuns....X
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:37
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 20:36:47

Cu pasi marunti

Ah, si or fi fost ei formati in Bavaria, dar amaratii inca mai exista... macar in privinta lor a nimerit-o scriitorul... pacat ca a stat mai prost cu istoria... [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/32png.gif[/img]

deh stilul american...conteaza suspansul...istoria, cine'si bate capul cu ea?
miss_darine
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fara dinti la nici 30 de ani ... 18 De la: anutzzaa 5 August 2010 13:58
Arahnofobia! Cine sufera de arahnofobie si cum va tratati? 12 De la: kudika226898 22 Iunie 2013 16:20
menopauza 1 De la: Alinta 29 Aprilie 2011 21:36
Tu cate vieti salvezi intr-o viata? 1 De la: gabitza222 10 Noiembrie 2009 23:22
Apa cea mai buna 3 De la: kudika419705 24 Iulie 2016 16:20