Setari Cookie-uri

depresie la 23 de ani?

De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:24:31
In cazul altora, si mai rau...cum se spune cand azi esti barbat si maine femeie...? Nici tu nu mai stii ce esti!

asa confuza esti? da sa pup, poate trece fara medicamente
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:25
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:23:11
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:16:16
Si ce rezolva? O imbuiba de pastile si sursa problemei tot nerezolvata ramane... u.u

Nu cred, scapa de durerea ce o apasa si de gandurile negre, apoi poate merge la un psiholog care sa o consilieze in sensul sporirii increderii in sine, in viitor, etc...


Gandurile negre nu se alunga cu pastile... decat dac-or fi din cele cu timbru sec, sa-i puna bietei fete mintea in piuneze, ceea ce ma indoiesc ca un doctor sanatos ar recomanda...
Si vezi ca tot la psiholog ajunge? Vrei tu neaparat sa faca vanzare la farmacii...

Eu tot zic, totusi, o incercare cu voluntariatul ala nu strica... sau un catel/pisoi sa mai stoarca stress-ul afara, ca se pricep blanosii astia mici! [IMG]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/f61.gif[/IMG]
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:30
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:30:26
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:23:11
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:16:16
Si ce rezolva? O imbuiba de pastile si sursa problemei tot nerezolvata ramane... u.u

Nu cred, scapa de durerea ce o apasa si de gandurile negre, apoi poate merge la un psiholog care sa o consilieze in sensul sporirii increderii in sine, in viitor, etc...


Gandurile negre nu se alunga cu pastile... decat dac-or fi din cele cu timbru sec, sa-i puna bietei fete mintea in piuneze, ceea ce ma indoiesc ca un doctor sanatos ar recomanda...
Si vezi ca tot la psiholog ajunge? Vrei tu neaparat sa faca vanzare la farmacii...

Eu tot zic, totusi, o incercare cu voluntariatul ala nu strica... sau un catel/pisoi sa mai stoarca stress-ul afara, ca se pricep blanosii astia mici! [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/f61.gif[/img]
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:31
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:25:58
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:24:31
In cazul altora, si mai rau...cum se spune cand azi esti barbat si maine femeie...? Nici tu nu mai stii ce esti!

asa confuza esti? da sa pup, poate trece fara medicamente

Neah, citez un mesaj al tau de azi de la subiectul "Femei care despart familii":"sunt sigura ca in momentul asta esti invidiata de foarte multe femei". Esti "sigura" domnule?
Poate iti trece tie de dansuiala aia demonica si ca "iisus a ajuns la iluminare".... auzi.... cu asa oameni nu ma mai mir de ce traim vremurile astea!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:32
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:16:16
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:13:56
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:09:59
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:06:29
E diferenta, si tocmai ca ea trebuie sa mearga la un psihiatru, dupa cum a spus ca are ganduri suicidale inseamna ca este intr-o depresie, niste antidepresive ii trebuie , recomandate de un psihiatru. Depresia NU se vindeca cu ajutorul psihologului ci a psihiatrului!


de la prea multe vizite la psihiatru ai inceput sa vezi si dracii?


Daaa...uite pe tine-unul!


Si ce rezolva? O imbuiba de pastile si sursa problemei tot nerezolvata ramane... u.u


trebuie mers in paralel si la psihiatru si la psiholog ! fiecare are treaba lui, dar impreuna vor reusi sa o puna pe picioare ! si mai este ceva foarte important : sa vrea sa se faca bine ! sa lupte cu ea ! si stiu ce vorbesc ! curaj fata si mergi la doctor !
coldwind
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:32
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:06:29
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 10:48:48
De la: vitamina_c, la data 2010-10-20 10:44:31
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 10:37:10
De la: vitamina_c, la data 2010-10-20 10:34:08din pacate asta este "o problema" din ce in ce mai intalnita la cei plecati in strainatate si care nu au o familie cu ei dar din fericire acolo aceasta problema nu-i o rusine asa cum este considerata la noi asa ca sfatul meu (asa cum iti mai spune si altcineva) incearca sa consulti un psihiatru!

si da stiu cum este sa fi sunat chiar si de ai tai numai pentru a se plange si a cere bani fara ca macar sa-ti puna banala intrebare:"tu ce faci? esti bine?"


Nu e de psihiatru (hai sa nu o speriem aiurea),are nevoie de un psiholog,de cineva cu care sa vorbeasca si care sa o ajute sa vada partea plina a paharului.


crezi ca incerc s-o sperii? nicidecum incerc s-o determin sa faca ceva ci viata ei!


Nici nu am zis ca vrei sa o sperii,e diferenta intre psiholog si psihiatru da probabil te-ai grabit si nu ai realizat.

E diferenta, si tocmai ca ea trebuie sa mearga la un psihiatru, dupa cum a spus ca are ganduri suicidale inseamna ca este intr-o depresie, niste antidepresive ii trebuie , recomandate de un psihiatru. Depresia NU se vindeca cu ajutorul psihologului ci a psihiatrului!


Nu am vazut sa fi scris ca are ganduri de sinucidere si depresia are efecte mult mai grave decat a spus ea.
Barbie30
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:36
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:30:26
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:23:11
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:16:16
Si ce rezolva? O imbuiba de pastile si sursa problemei tot nerezolvata ramane... u.u

Nu cred, scapa de durerea ce o apasa si de gandurile negre, apoi poate merge la un psiholog care sa o consilieze in sensul sporirii increderii in sine, in viitor, etc...


Gandurile negre nu se alunga cu pastile... decat dac-or fi din cele cu timbru sec, sa-i puna bietei fete mintea in piuneze, ceea ce ma indoiesc ca un doctor sanatos ar recomanda...
Si vezi ca tot la psiholog ajunge? Vrei tu neaparat sa faca vanzare la farmacii...

Eu tot zic, totusi, o incercare cu voluntariatul ala nu strica... sau un catel/pisoi sa mai stoarca stress-ul afara, ca se pricep blanosii astia mici! [IMG]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/f61.gif[/IMG]

Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:36
De la: Barbie30, la data 2010-10-21 19:36:36
Nu am vazut sa fi scris ca are ganduri de sinucidere si depresia are efecte mult mai grave decat a spus ea.

Probabil tu nu intelegi decat cuvintele scrise identic cu "sinucidere". Dar ce inseamna prima ei fraza:"Nu eram asa... nu ma gandeam sa-mi iau viata in toata ziua... "????
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:39
De la: coldwind, la data 2010-10-21 19:32:50
trebuie mers in paralel si la psihiatru si la psiholog ! fiecare are treaba lui, dar impreuna vor reusi sa o puna pe picioare ! si mai este ceva foarte important : sa vrea sa se faca bine ! sa lupte cu ea ! si stiu ce vorbesc ! curaj fata si mergi la doctor !

Corect!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:42
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


tu stii ce e aia depresie? aproape 80% din populatia globului sufera intr-un fel sau altu de asa ceva.

nu confunda cazurile izolate ale persoanelor care vad draci pe youtube, cu persoane care trec printr-o perioada in care nu au de ce sa se ancoreze (iubitul o trateaza ca pe o carpa de stors s bani, familia la fel), ei nu ii trebuie decat un punct de sprijin.
din moment ce se descurca la munca in italia, banuiesc ca nu e o "aiurita" (depinde si de munca prestata ), asa ca pana la proba contrarie eu cred ca mai mult decat un prieten cu care sa vorbeasca, cu siguranta un nou iubit, si rearanjarea relatiilor cu familia (aproape abuziva, in familie trebuie sa dai dar si sa primesti dragoste) ... nu are nevoie

battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:45
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:39:37
De la: Barbie30, la data 2010-10-21 19:36:36
Nu am vazut sa fi scris ca are ganduri de sinucidere si depresia are efecte mult mai grave decat a spus ea.

Probabil tu nu intelegi decat cuvintele scrise identic cu "sinucidere". Dar ce inseamna prima ei fraza:"Nu eram asa... nu ma gandeam sa-mi iau viata in toata ziua... "????


Scuza-ma ca am omis prima fraza......Ai grija cu aluziile!
Barbie30
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:45
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:45:03
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


tu stii ce e aia depresie? aproape 80% din populatia globului sufera intr-un fel sau altu de asa ceva.

nu confunda cazurile izolate ale persoanelor care vad draci pe youtube, cu persoane care trec printr-o perioada in care nu au de ce sa se ancoreze (iubitul o trateaza ca pe o carpa de stors s bani, familia la fel), ei nu ii trebuie decat un punct de sprijin.
din moment ce se descurca la munca in italia, banuiesc ca nu e o "aiurita" (depinde si de munca prestata ), asa ca pana la proba contrarie eu cred ca mai mult decat un prieten cu care sa vorbeasca, cu siguranta un nou iubit, si rearanjarea relatiilor cu familia (aproape abuziva, in familie trebuie sa dai dar si sa primesti dragoste) ... nu are nevoie


Adica un om deprimat dupa parerea ta e un "aiurit" incapabil de munca in italia????!!! Vai dar esti la limita de jos a capacitatii de intelegere a ceva de pe lumea asta! Adica Madalina Manole era si ea o "aiurita" incapabila sa munceasca???
Cazurile celor care nu-i iubesc pe demonicii ca tine, care spun te citez: "iisus a ajuns la iluminare la fel ca buddha, mohamed", nu sunt izolate cum spui tu, ci din contra tu esti caz izolat (esti singurul la care am auzit asemenea elucubratii)!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:51
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


1. caz izolat
2. caz dubios
3. m-am saturat sa tot aud de povestea asta... cred ca biata de ea se rasuceste in mormant...
4. e a apelat la ajutorul unui psihiatru si a ajutat-o foarte... [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/136png.gif[/img]

SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:51
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:45:03
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


tu stii ce e aia depresie? aproape 80% din populatia globului sufera intr-un fel sau altu de asa ceva.

nu confunda cazurile izolate ale persoanelor care vad draci pe youtube, cu persoane care trec printr-o perioada in care nu au de ce sa se ancoreze (iubitul o trateaza ca pe o carpa de stors s bani, familia la fel), ei nu ii trebuie decat un punct de sprijin.
din moment ce se descurca la munca in italia, banuiesc ca nu e o "aiurita" (depinde si de munca prestata ), asa ca pana la proba contrarie eu cred ca mai mult decat un prieten cu care sa vorbeasca, cu siguranta un nou iubit, si rearanjarea relatiilor cu familia (aproape abuziva, in familie trebuie sa dai dar si sa primesti dragoste) ... nu are nevoie



alaturi de psihiatru si psiholog familia are un rol foarte important in vindecarea ei !
coldwind
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:51
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:51:02
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:45:03
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


tu stii ce e aia depresie? aproape 80% din populatia globului sufera intr-un fel sau altu de asa ceva.

nu confunda cazurile izolate ale persoanelor care vad draci pe youtube, cu persoane care trec printr-o perioada in care nu au de ce sa se ancoreze (iubitul o trateaza ca pe o carpa de stors s bani, familia la fel), ei nu ii trebuie decat un punct de sprijin.
din moment ce se descurca la munca in italia, banuiesc ca nu e o "aiurita" (depinde si de munca prestata ), asa ca pana la proba contrarie eu cred ca mai mult decat un prieten cu care sa vorbeasca, cu siguranta un nou iubit, si rearanjarea relatiilor cu familia (aproape abuziva, in familie trebuie sa dai dar si sa primesti dragoste) ... nu are nevoie


Adica un om deprimat dupa parerea ta e un "aiurit" incapabil de munca in italia????!!! Vai dar esti la limita de jos a capacitatii de intelegere a ceva de pe lumea asta! Adica Madalina Manole era si ea o "aiurita" incapabila sa munceasca???
Cazurile celor care nu-i iubesc pe demonicii ca tine, care spun te citez: "iisus a ajuns la iluminare la fel ca buddha, mohamed", nu sunt izolate cum spui tu, ci din contra tu esti caz izolat (esti singurul la care am auzit asemenea elucubratii)!

corectez ceva:
care spui te citez: "iisus a ajuns la iluminare la fel ca buddha, mohamed"
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:53
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:51:02
Cazurile celor care nu-i iubesc pe demonicii ca tine, care spun te citez: "iisus a ajuns la iluminare la fel ca buddha, mohamed", nu sunt izolate cum spui tu, ci din contra tu esti caz izolat (esti singurul la care am auzit asemenea elucubratii)!


Tu ai ceva cu citatul asta... sunt multe culturi care nu-l accepta pe Iisus drept Fiul Lui Dumnezeu si ca pe un profet... sa vezi ioginii ce le baga...

SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:53
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:51:02
Adica un om deprimat dupa parerea ta e un "aiurit" incapabil de munca in italia????!!! Vai dar esti la limita de jos a capacitatii de intelegere a ceva de pe lumea asta! Adica Madalina Manole era si ea o "aiurita" incapabila sa munceasca???
Cazurile celor care nu-i iubesc pe demonicii ca tine, care spun te citez: "iisus a ajuns la iluminare la fel ca buddha, mohamed", nu sunt izolate cum spui tu, ci din contra tu esti caz izolat (esti singurul la care am auzit asemenea elucubratii)!

e, ca ai fantezi cu mine noaptea?

madalina o luase razna, la fel ca multe alte femei de aici
pentru ea, depresia era precum raceala la un bolnav de cancer
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:54
De la: coldwind, la data 2010-10-21 19:51:48
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:45:03
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:36:40
Tu spui ca un om cu depresie sa nu mearga la psihiatru sa se trateze? Ci un catel/pisoi e mai de ajutor? hai mai sa fim seriosi!
Aminteste-ti de Madalina Manole ca avea tot ce isi putea dori o femeie , bani, casa si un copil superb, (catel sau pisica nu stiu daca avea dar putea sa aiba daca vroia), si ai vazut ce urmari a avut depresia netratata?


tu stii ce e aia depresie? aproape 80% din populatia globului sufera intr-un fel sau altu de asa ceva.

nu confunda cazurile izolate ale persoanelor care vad draci pe youtube, cu persoane care trec printr-o perioada in care nu au de ce sa se ancoreze (iubitul o trateaza ca pe o carpa de stors s bani, familia la fel), ei nu ii trebuie decat un punct de sprijin.
din moment ce se descurca la munca in italia, banuiesc ca nu e o "aiurita" (depinde si de munca prestata ), asa ca pana la proba contrarie eu cred ca mai mult decat un prieten cu care sa vorbeasca, cu siguranta un nou iubit, si rearanjarea relatiilor cu familia (aproape abuziva, in familie trebuie sa dai dar si sa primesti dragoste) ... nu are nevoie



alaturi de psihiatru si psiholog familia are un rol foarte important in vindecarea ei !

El crede ca un nou iubit e "dumnezeu". Nu te mira caci la el Dumnezeu mai sunt si buddha si mohamed, probabil si nicolae guta si adrian minune...
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:55
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:53:51
Tu ai ceva cu citatul asta... sunt multe culturi care nu-l accepta pe Iisus drept Fiul Lui Dumnezeu si ca pe un profet... sa vezi ioginii ce le baga...


las-o in pace, face confuzii de te doare capu (pentru ea a fi iluminat, inseamna acelasi lucru cu o secta care era descrisa pe discoveri ...cu.cu )
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:56
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:55:53
alaturi de psihiatru si psiholog familia are un rol foarte important in vindecarea ei !

El crede ca un nou iubit e "dumnezeu". Nu te mira caci la el Dumnezeu mai sunt si buddha si mohamed, probabil si nicolae guta si adrian minune... [/quote]
iti place sa-mi pui cuvinte in gura? ...ce fantezi mai ai?

battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:57
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:56:23
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:53:51
Tu ai ceva cu citatul asta... sunt multe culturi care nu-l accepta pe Iisus drept Fiul Lui Dumnezeu si ca pe un profet... sa vezi ioginii ce le baga...


las-o in pace, face confuzii de te doare capu (pentru ea a fi iluminat, inseamna acelasi lucru cu o secta care era descrisa pe discoveri ...cu.cu )


Nu uita Codul lui Da Vinci
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:57
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:54:24
madalina o luase razna, la fel ca multe alte femei de aici
pentru ea, depresia era precum raceala la un bolnav de cancer

Ai nu mai spune, deci pt unii depresia e depresie iar pt pt altii si raceala e depresie,nu?!
Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?!
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:58
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:57:28
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:55:53
alaturi de psihiatru si psiholog familia are un rol foarte important in vindecarea ei !

El crede ca un nou iubit e "dumnezeu". Nu te mira caci la el Dumnezeu mai sunt si buddha si mohamed, probabil si nicolae guta si adrian minune...

iti place sa-mi pui cuvinte in gura? ...ce fantezi mai ai?

[/quote]

Voi doi daca nu va luati de par nu rezolvati nimic!
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 19:59
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 19:58:38
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:54:24
madalina o luase razna, la fel ca multe alte femei de aici
pentru ea, depresia era precum raceala la un bolnav de cancer

Ai nu mai spune, deci pt unii depresia e depresie iar pt pt altii si raceala e depresie,nu?!
Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?!


Pai dat fiind ca depresia vine cu imunosupresie, are si el putintica dreptate... [img]http://i264.photobucket.com/albums/ii177/javaleen/Netstuff/lolbear431.gif[/img]
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:01
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:56:23pentru ea a fi iluminat, inseamna acelasi lucru cu o secta care era descrisa pe discoveri ...

Aaaaa, nu stiam ca a fi "iluminat" chiar inseamna ceva....?
Eu credeam ca "iluminare" vine de la adeptii sectei "iiluminati"... ai putea spune ca e altceva?! Totusi nu mi-ai spus carei religii apartii.
anutzzaa
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:02
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:02:11
De la: battleofwits, la data 2010-10-21 19:56:23pentru ea a fi iluminat, inseamna acelasi lucru cu o secta care era descrisa pe discoveri ...

Aaaaa, nu stiam ca a fi "iluminat" chiar inseamna ceva....?
Eu credeam ca "iluminare" vine de la adeptii sectei "iiluminati"... ai putea spune ca e altceva?! Totusi nu mi-ai spus carei religii apartii.


uite aici:

ILUMINÁT1 s. n. Faptul de a (se) ilumina. ♦ Tehnica (producerii și a) rãspândirii luminii (artificiale). ◊ Iluminat de avertizare = luminã intermitentã care se declanșeazã pentru a atrage atenția asupra funcționãrii defectuoase a unor sisteme, instalații, aparate. Iluminat de siguranțã = sistem de lãmpi electrice, cu generator propriu, care asigurã iluminarea în cazul întreruperii alimentãrii prin rețeaua electricã publicã. – V. ilumina.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de gall | Greșealã de tipar | Permalink
ILUMINÁT2, -Ã, iluminați, -te, adj. 1. (Despre o încãpere, o stradã, un oraș etc.) Luminat cu luminã artificialã. 2. Fig. (Despre fațã, ochi etc. sau despre oameni) Extrem de mulțumit, de fericit; p. ext. inspirat. – V. ilumina.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de gall | Greșealã de tipar | Permalink
ILUMINÁT ~tã (~ți, ~te) 1) Care este luminat cu luminã artificialã. 2) fig. (despre persoane sau fețele lor) Care exprimã fericire, mulțumire. /
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:05
De la: anutzzaa, la data 2010-10-21 20:02:11 nu stiam ca a fi "iluminat" chiar inseamna ceva....?
Eu credeam ca "iluminare" vine de la adeptii sectei "iiluminati"... ai putea spune ca e altceva?! Totusi nu mi-ai spus carei religii apartii.

vezi, eu ti-am recomandat sa mai citesti si tu o carte inainte de a posta in topicuri al caror subiect e prea "complicat" ...da tu, nu si nu
vrei sa-mi faci mie in ciuda? ...sa stii ca mi-ai captat atentia ... dar nu e indeajuns

referitor la depresie, poti consulta un dictionar de psihologie si vei vedea ca simptomele descrise acolo le are orice om care are un job, familie sau o ocupatie care sa il solicite psihic
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:06
desi ai si tu dreptate aici... e si o secta care are pretentia ca ar fi asa, desi, fie vorba intre noi, cred ca st ca homofobii inraiti (adica in intunecati denial)...
SfDuminica
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:07
bre ce are religia cu depresia fetei ? adunam mere cu pere? peace man, peace !
coldwind
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:07
De la: SfDuminica, la data 2010-10-21 19:59:09
Voi doi daca nu va luati de par nu rezolvati nimic!

ce sugerezi tu?
e ceea ce cred si eu? crezi ca are nevoie de "medicament"?
battleofwits
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu ochii. Help ! 6 De la: la_jolie 12 Mai 2010 12:19
Aspecte care descriu cum anume ne simþim! 17 De la: ralukutzza 6 Noiembrie 2009 09:00
un help aici 29 De la: nicossia 2 Februarie 2010 11:31
Pentru doamnele si domnisoarele din Timisoara 1 De la: carmen_joy 7 Ianuarie 2011 12:50
Ce marca de lentile recomandati pentru afectiuni ale ochilor? 1 De la: kudika313241 7 Mai 2014 15:19