Setari Cookie-uri

un sfat daca aveti bunavointa

ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:23
De la: ranise, la data 2010-10-25 00:23:03ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...


Nu stiu ce sfat sa-ti dau.........insa te intreb, ( vazand ca scrii despre note) cred ca esti la facultate in alt oras de peste un an, nu ai reusit sa-ti faci nicio prietena?
In ce oras esti?


stem_29
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:49
e primul an , de asta mi-e asa greu.. ..in iasi, ms oricum
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:54
De la: ranise, la data 2010-10-25 00:54:25e primul an , de asta mi-e asa greu.. ..in iasi, ms oricum


Pai atunci daca esti de acu, ce note tu mama?:)
Abia s-a inceput.
Credeam ca esti prin Cluj:)....d-aia am intrebat.
Cred ca ti-e greu, asteapta si tu un pic, pana te acomodezi si o sa-ti gasesti o colega.
Lasa ca o sa vezi tu, ca peste 2-3 ani nu o sa mai vrei sa pleci din Iasi:)
stem_29
Postat pe 25 Octombrie 2010 01:01
sunt la medicina ... trebuie sa invat mereu ...
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 01:59
sunt la medicina ... trebuie sa invat mereu ...
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 01:59
De la: ranise, la data 2010-10-25 01:59:11sunt la medicina ... trebuie sa invat mereu ...


Sigur ca trebuie, insa note nu iei inca pana la iarna:) in sesiune.
stem_29
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:03
am laboratoare unde ne asculta in fiecare zi , ca in liceu
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:06
am laboratoare unde ne asculta in fiecare zi , ca in liceu
ranise
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:06
De la: ranise, la data 2010-10-25 00:23:03ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...


Capul sus dragutza! Nu te descuraja Ai ales cel mai greu drum posibil, e normal sa ti se para overwhelming la inceput. Asa ni s-a parut la toti, ca am admis-o sau nu. Iar colegii tai laudarosi au venit aici sa devina cei mai buni medici, sa castige cat mai bine si sa vindece cat mai multi pacienti! Cel mai probabil se lauda ca sa-si mascheze sentimentul asta of being overwhelmed de cat e de invatat si de gradul de dificultate al materiilor. Nu te agita cu notele, ia-o usor. In mod normal in anul I iti va lua 2-3 luni sa inveti sa inveti la anatomie si la restul materiilor. In anii mai mari, cand vei intra pe clinica, te vei lovi de aceeasi problema si atunci va trebui sa inveti cum se invata bolile si tratamentele. Capul sus, la toti le e greu.
Si daca te necajesti de note si de colegii laudarosi, sa-ti spun ceva: notele de la inceput nu prezic viitoarele tale performante ca medic. Esti in primul an, o sa te impiedici si daca o sa cazi, va trebui sa te ridici si sa mergi inainte. Un examen picat nu e capat de tara; e doar un examen ce-l mai dai o data. Tine minte asta si mergi inainte. Si incearca sa-ti faci prietene si prieteni, acum e momentul.
ad_ad
Postat pe 25 Octombrie 2010 22:33
multumesc ad_ad
ranise
Postat pe 26 Octombrie 2010 09:59
cu drag
ad_ad
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:14
daca vrei sa mai schimbi o vorba cu cineva despre orice ...m as bucura! trimite mi un mesaj privat cu id ul tau! ....si..CAPUL SUS! ;)
denisa24
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:44
...cu id -ul de YM....:d BINEINTELES!..:d
denisa24
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:46
De la: ad_ad, la data 2010-10-25 22:33:35
De la: ranise, la data 2010-10-25 00:23:03ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...


Capul sus dragutza! Nu te descuraja Ai ales cel mai greu drum posibil, e normal sa ti se para overwhelming la inceput. Asa ni s-a parut la toti, ca am admis-o sau nu. Iar colegii tai laudarosi au venit aici sa devina cei mai buni medici, sa castige cat mai bine si sa vindece cat mai multi pacienti! Cel mai probabil se lauda ca sa-si mascheze sentimentul asta of being overwhelmed de cat e de invatat si de gradul de dificultate al materiilor. Nu te agita cu notele, ia-o usor. In mod normal in anul I iti va lua 2-3 luni sa inveti sa inveti la anatomie si la restul materiilor. In anii mai mari, cand vei intra pe clinica, te vei lovi de aceeasi problema si atunci va trebui sa inveti cum se invata bolile si tratamentele. Capul sus, la toti le e greu.
Si daca te necajesti de note si de colegii laudarosi, sa-ti spun ceva: notele de la inceput nu prezic viitoarele tale performante ca medic. Esti in primul an, o sa te impiedici si daca o sa cazi, va trebui sa te ridici si sa mergi inainte. Un examen picat nu e capat de tara; e doar un examen ce-l mai dai o data. Tine minte asta si mergi inainte. Si incearca sa-ti faci prietene si prieteni, acum e momentul.



Ba e un mare capat de tara un examen picat la medicina...inseamna ca nu ai ce cauta in meseria asta...nu are nimeni nevoie de medici restantieri...oricum, selectia se face la final...un medic slab se exclude singur...daca nu intra in belele si mai mari...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:09
Iar sfatul e sa lasi netul si plictiseala si sa te pui cu burta pe carte....daca nu, apuca-te de ceva pe masura puterilor tale...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:11
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine. Am colegi care si-au picat examene in anii preclinici si cand au ajuns in fata pacientilor erau laudati de toti profii pt. gandirea si abilitatile lor diagnostice. Unele examene- mai ales cele din anul I (biofizica, biochimie) nu au nimic de-a face cu arta de a fi medic. Notele la aceste examene nu reflecta altceva decat capacitatea de a inmagazina mecanic informatia. Ori in fata unui pacient trebuie sa gandesti. Si asta prea putine facultati de medicina din romania te invata cum sa faci.
In plus, am observat ca multi colegi care iau note mari in cei 6 ani au note mai slabe la rezi- sau daca vrei o punem invers: la rezi tind sa existe mari surprize din partea unora care erau de nivel mediu in timpul facultatii.
Asadar, daca nu esti in domeniu si ai chef sa fii rautacioasa, te rog sa iti spui parerile pe alte topic-uri, exista destule pe-aici.
ad_ad
Postat pe 29 Octombrie 2010 22:08
De la: ranise, la data 2010-10-25 01:59:14sunt la medicina ... trebuie sa invat mereu ...


*pats* Oh, imi amintesc si eu de primul an... am refuzat sa mai merg la bal din cauza ca picasem primul colocviu la anatomie... si era pt prima data cand ma si invitase cineva (de parca singura nu ma duceau picioarele sa intru in club, dar, deh... oficial e oficial XD) Oh, the days...

Nu dispera! Incearca sa-ti faci si tu prieteni de la tine din grupa sau implica-te in activitati de-ale Asociatiei de Studenti de la voi (worked for me ^^)... saaaaau... gaseste un doftor de pe la clinica voastra si stai pe acolo. (varianta asta n-am incercat-o personal, dar la unii a mers). Macar cat tii omu' de vorba in timp ce-i ia sange, sau mai stiu eu ce, si tot e bine.

(Aflii niste poveeeeesti uneori de te crucesti... )
SfDuminica
Postat pe 29 Octombrie 2010 22:24
De la: kudika226898, la data 2010-10-29 13:11:42Iar sfatul e sa lasi netul si plictiseala si sa te pui cu burta pe carte....daca nu, apuca-te de ceva pe masura puterilor tale...


puiule, pastreaza sfaturi dinastea pt tine, ca daca ar fi dupa mataluta, am fi toate maturatoare la colt...

Are si fata o perioada depresiva, si e de inteles: singurica in mijlocul nicaieriului, tone de carti de invatat, plus trecerea de la liceu la facultate... cine a trecut prin asta, stie... cine nu, ia matura si liniste in sala.
SfDuminica
Postat pe 29 Octombrie 2010 22:26
De la: SfDuminica, la data 2010-10-29 22:26:58
De la: kudika226898, la data 2010-10-29 13:11:42Iar sfatul e sa lasi netul si plictiseala si sa te pui cu burta pe carte....daca nu, apuca-te de ceva pe masura puterilor tale...


puiule, pastreaza sfaturi dinastea pt tine, ca daca ar fi dupa mataluta, am fi toate maturatoare la colt...

Are si fata o perioada depresiva, si e de inteles: singurica in mijlocul nicaieriului, tone de carti de invatat, plus trecerea de la liceu la facultate... cine a trecut prin asta, stie... cine nu, ia matura si liniste in sala.


Fii pe pace, ca stiu cum e ...nu trebuie sa imi explice o restantiera de la medicina...viitor de aur....
kudika226898
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:27
Draga mea incearca sa iesi mai mult chiar daca ai ales facultatea care ai ales-o.incearca sa socializezi mai mult sa iti faci cat mai multe cunostinte si cu timpul vei reusi sa iti faci si prieteni.dar ai rabdare ca un prieten devarat se gaseste foarte foarte greu.succes
Rodica_Stafania
Postat pe 3 Noiembrie 2010 19:09
Pai, la medicina nu te plimbi sub clar de luna, ci inveti pe rupte, daca vrei sa te alegi cu ceva...
kudika226898
Postat pe 4 Noiembrie 2010 22:52
De la: ranise, la data 2010-10-25 01:59:14sunt la medicina ... trebuie sa invat mereu ...


Trebuie sa inveti mereu, stiu, asa cum stiu ca stai si destul de mult pe la facultate, fa-ti prieteni printre colegi, socializeaza..hai ca nu e greu. Stiu ca e f stresant inceputul, cand vezi cum e programul, te lovesti de pretentiile si severitatea profesorilor, dar te obisnuiesti repede !
Summer_
Postat pe 4 Noiembrie 2010 23:01
De la: ranise, la data 2010-10-25 00:23:03ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...
..nu e cazul sa te plingi ..fa ce iti place ..nu te crampona si asculta aiureli..o sa fie bine in final ! succes ..
crisalidda
Postat pe 4 Noiembrie 2010 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau un sfat! 13 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:19
Silicoane pentru rinoplastie?? 2 De la: kudika368517 6 Martie 2011 14:05
Iubire sau dorinta de a face rau....? 16 De la: Elyaa 19 Iulie 2011 11:16
ingrijirea pielli 6 De la: zinaceabunasinebuna 24 Ianuarie 2012 08:41
analize 8 De la: kudika_3802 17 Martie 2012 20:32