Setari Cookie-uri

Testosteron marit :(

Buna ziua!

Am si eu nevoie de un sfat. In urma cu -3 ani mi s-a descoperit un chist la sin. Am facut un tratament, chistul parca putin s-a micsorat si mamologul m-a sfatuit sa nu ai fac nimic decit sa il monotorizez ca sa vad cum evouluiaza. Un an mai tirziu am avut un stres foarte puternic, apoi mi-am revenit, dar am uitat de chistul ala.
Acum citeva luni in urma am simtit ca poeptul din nou ma deranjeaza, acelasi sin, stingul. Am mers la USG, era o fibroadenoma, nu chist de data asta. Plus, glanda tiroida putin marita. Iar la mamomolog, analize la hormoni. In fine, era prolactina ridicata. Iar tratament, am primit si iod. Dupa doua luni, merg la USG, care chipurile e cel mai puternic din clinica aia, si imi descopera 3! fibroadenoame in sin, plus un chist in glanda tiroida.
Intre timp, am mers la ginecolog pt controlul de la jumate de an. Vorbind cu ea despre aceste 3 fibroadenoame si totul, ea ma trimite iar sa fac analiza la hormon unde se descopera ca am testosternul 2 (iar limita normei era 1).
Doamna imi spune ca el e cauza la toate relele de la mine din organism, fibroadenoame, chisturi, etc. si imi prescrie sa iau contraceptiv Jasmine pentru 6 luni si inca ceva pentru asimilarea insulinei.
Acum, eu m-am mai documentat si nu prezint nici un simptom vizibil cum ca as avea testosteronul marit: nu am extra-pilozitate, slava Domnului nbu am ovare polichistice sau alte cele.
Vreau sa aud parerea celoor care sunt informati despre aceasta tema. E bun tratamentul prescris? Am 25 de anu si nu am primit contraceptive niciodata in viata.
Multumesc din start celor care o sa raspunda.
Adriancic
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:30
chiar nimeni nu poate sa imi raspunda...? fetelor, va rog

am mai citit pe net si ma gindesc ca poate e sindromul ovarelor polichistice... desi nu am intirzieri de ciclu, la ecografia transvaginala mi-a iesit totul ok...adica fara chisturi

am doar niste fibroadenoame in sin si un chist in tiroida...

va rog cineva....
Adriancicm
Postat pe 1 Noiembrie 2010 19:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cearta 5 De la: GRIGO_RESCU_ 21 Februarie 2012 20:55
hy 2 De la: marco918 13 Decembrie 2010 00:59
Tuse umeda. solutii? 66 De la: emma13 14 Decembrie 2012 14:32
infectia urinara la copil sub 3 ani 1 De la: danyrea 2 Noiembrie 2010 13:06
Defect dantura 4 De la: PisyAlecsya 1 Iulie 2012 20:35