Setari Cookie-uri

Despre sticla celulara si alte produse care nu inceteaza sa uimeasca prin caracteristicile lor fizice privind izolarea termica a constructiilor si nu numai.

Sticla celulara este cunoscuta (in VEST ) sub denumirea de foamglas si a fost fabricata pentru prima data in Franta si apoi in America ,sau probabil in aceeasi perioada prin anii 1932-1934.De atunci
s-au inventat si folosit foarte multe produse cu proprietati mai mult sau mai putin termoizolante. Niciunul,
insa nu a reusit sa intruneasca toate calitatile si caracteristicile de necontestat ale sticlei celulare. Voi mentiona numai cateva din acestea:
-densitate : 145-175 kg/mc; -rezistenta la compresiune: 110-140 t/mp; -conductivitate termica : la -18
grade C : 0,035W/m2*K ;la + 20grade C: 0,06W/m2*K; -permeabilitate la vapori:0,001-0,005;- coieficient
de dilatatie: (8 -9)*1/10000000;- temperatura de utilizare: - 200 pana la + 500 Grade C.;- rezistenta la
acizi: -total necombustibila:- nu degaja substante toxice; - nu este atacata de insecte ,soareci, pasari,
etc. Se poate izola constructia de la fundatie si pana la invelitoare, incluzand si izolarea planseelor,
datorita calitatilor ei de material termo-hidro si fonoizolant. Desi s-a inceput timid si in tara noastra, sticla celulara se foloseste frecvent la constructii de anvergura,(civile ,industriale,strategice, etc.)
Cred ca ete bine sa mentionam ca PALATUL PARLAMENTULUI, (Casa Poporului) a fost izolata cu acest
produs, pentru care Ceausescu a facut si o fabrica langa Ploiesti care dupa revolutie a fost taiata la fier vechi. Sticla celulara este un produs natural ,total ecologic si perfect reciclabil. Despre alte produse interesante cu aceleasi calitati , intr-un articol viitor.
geomarin
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amplasarea galeriei 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:30
Buna! am si eu o problema cu tocurile de la termopan , a ramas hartia timp de 3 ani si cand am vrut so scot nu am reusit :sml-sad0116: am incercat cu tot felul de soluti s nu a mers...Va rog sa mi dati si mie niste idei. 1 De la: Cicek_Naima_1 28 Aprilie 2012 14:54
curatare canapea din piele si imitatie din piele 1 De la: condo000210 29 Martie 2010 08:33
MOBILA NEOSET 2 De la: kandra 20 Februarie 2009 22:30
placa beton cu fisuri 1 De la: rmariangeorge 6 August 2010 11:53