Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de wenge?

Am observat ca e tare la moda wenge? Ce parere aveti de aceasta culoare (daca pot sa-i spun asa). E pretentioasa?
Vreau sa cumpar mobila pentru living si ma gandeam la aceasta culoare. Cu ce canapea ar putea fi asortata? Ma refer la culoare si material. Si ce culoare sa aleg pentru pereti daca achizitionez mobila wenge?
Va multumesc si toate cele bune

Postat pe 12 Decembrie 2008 17:29
eu am wenge in toata casa,mai putin bucatarie.peretii sunt o nuanta de galben in sufragerie cu canapea si fotolii din piele ecologica tot wenge(cotierele)si perne din plus culoarea bananei.iar in dormitor o nuanta pala de bleu.Nu e o culoare pretentioasa dar sa nu folosesti Pronto pentru mobila ca ai ce freca la ea.Eu folosesc o carpa anti-statica,iar pentru amprente solutie de geamuri sau Pronto pentru parchet diluat cu apa ,normal.
oana_elena_ghita
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:00
wenge a cam trecut acum in tendinte este negru,palisandru(negru cu nuante violete)sau alb.De intretinut ca la orice culoare inchisa praful se aseaza f repede NU SE FOLOSRSTR PRONTO LA MOBILA carpa moale .Daca insa iti place aceasta culoare merge cu bej canapele le-as face cu culoare bej din in.matase nu din piele
luminitagrigoriu
Postat pe 21 Decembrie 2008 00:22
De la: luminitagrigoriu, la data 2008-12-21 00:22:27wenge a cam trecut acum in tendinte este negru,palisandru(negru cu nuante violete)sau alb.De intretinut ca la orice culoare inchisa praful se aseaza f repede NU SE FOLOSRSTR PRONTO LA MOBILA carpa moale .Daca insa iti place aceasta culoare merge cu bej canapele le-as face cu culoare bej din in.matase nu din piele


Subscriu cele scrise mai sus. De-abia am terminat de montat parchetul si deja ma gandesc sa il schimb. E frumoasa culoarea...dar se intretine foarte foarte greu. Daca ai ghinionul sa il si zgarii...e si mai rau. Pot sa spun ca imi pare rau ca am asa ceva :((

bursucule2001_condo
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:33
ar fi cam greu sa ne tot schimbam mobila in functie de moda

Eu am mobila wenge.Prdoseala alba. peretii un bej foarrteee deschis. Canapeaua este bej mai inchis, la fel ca draperiile de la geam. Perdeaua alba.

Pata de culoare am la accesorii: o vaza mare rosie(un vas mai bine spus) lumanari rosii si albe, tablouri cu ramele rosii.

Postat pe 22 Decembrie 2008 23:02
Buna, este o culoare frumoasa, problemevor fi cu intretinerea ei, dar te vei descurca. Canapea dehusabila bej cu ceva model maro sau poti pune pe aceasta canapea perne cu diferite nuante de maro pt a da o tenta vesela si calda.
Clmu_condo
Postat pe 23 Decembrie 2008 08:47
Wenge!!!Negru!!!Stiati ca praful acestui lemn produce boli respiratorii?Eu m-am intepat,in degete,accidental,cu tepuse de wenge si cu toate ca am un sistem imunitar sanatos,n-am scapat de infectii la degetele respective.Asta o spun asa...,informativ!
sculptorul
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:01
se poarta palisandru
kudika081257
Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:20
HELLO WENGE,NEGRU,PALISANDRU SUNT CULORI SUPORTUL ADICA LEMNUL ESTE ACELASI SE APLICA ALTA CULOARE ORICE DORITI NUC,CIRES,STEJAR ETC
DOAR NU CREZI CA ITI FACE CINEVA MOBILA DIN PALISANDRU
luminitagrigoriu
Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:09
Helooo!Se lucreaza chiar si instrumente muzicale din palisandru!Ca sa nu mai vorbim de mobila de lux!De (cu adevarat)calitate!
sculptorul
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:16
in 75% din cazuri mobila de lux este din tei care se lucreaza usor si se finiseaza in orice culoare inclusiv mobila italiana este din tei si la preturile care sunt pe piata
Mobila din palisandru doar pentru o comanda speciala si la preturi de nenchipuit
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 07:55
si cnad ma refer la mobila de calitate de lux stiu ce vorbesc uitate pe site:
accademia del mobile,le fabrier,mc mobili toate aceste firme fac mobila in romania si sunt cele mai mari braduri din italia si iti mai pot da exemple
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 08:28
aici vorbim de mobila de acord cu instrumente muzicale darmobila este altceva
luminitagrigoriu
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:23
Frumos, dar nu-i de mine! MA FACE DEPRESIVA.
dr2000_condo
Postat pe 6 Februarie 2009 17:07
Parerea mea despre lemnul wenge?!! Desi pot si am cu ce,nu mi-as face nici macar un banal maner de dalta din acest lemn woodoo!! Parerea mea!
sculptorul
Postat pe 7 Februarie 2009 15:22
atata timp cat exista o armonie intre parchet mobila pereti etc poate sa fie orice;wenghe,stejar samd
kbr
Postat pe 7 Februarie 2009 18:00
Eu am optat pentru wenge si sunt multumita, e la mare cautare, majoritatea au optat pentru o astfel de mobila, insa e destul de pretentioasa, praful se vede imediat datorita culorii si nu te gandi ca fac curat doar 1 data pe saptamana , trebuie sa ai grija sa nu o zgarii pentru ca se vede imediat si e destul de sensibila, eu am avut ceva probleme de cand mi-au adus-o, au trebuit sa-mi schimbe blatul la o comoda de 2 ori pentru ca in momentul in care au desfacut-o era deja zgariata...in ceea ce priveste nunata peretilor poti opta pentru ceva cat mai simplu, alb, mobila face totul, eu am ales o canapea si niste fotolii cu un design modern, o combinatie de caramiziu cu crem si picioare din inox, o masuta mica cu blat de sticla si picioare wenge,o perdea caramizie si un covor oval care acopera o parte din parchet si imbina toate aceste culori, vin absolut perfect, dau caldura casei.
andra_alexandra
Postat pe 12 Februarie 2009 17:47
parerea mea este ca wenghe este ceva de moment si sincera sa fiu m-as intrista sa am aceasta nuanta in toata casa dar ma rog, fiecare cu gusturile lui...
9iunie
Postat pe 14 Februarie 2009 09:03
De la: arinuta, la data 2009-02-14 09:03:07parerea mea este ca wenghe este ceva de moment si sincera sa fiu m-as intrista sa am aceasta nuanta in toata casa


eu am parchet wenge in toata casa. intr-adevar...este o culoare mai sobra, dar nu ai de ce sa devii trist/a. este un parchet ca oricare altul.
bursucule2001_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 16:31
SI EU AM CREZUT CA TREDUL WENGW VA TRECE DAR DE 6 ANI TOT FAC MOBILA CULOAREA ASTA
luminitagrigoriu
Postat pe 16 Februarie 2009 10:30
incearca si combinatia alb striat cu negru striat sau woodline mocca cu woodline cream....sunt super
mirea_mob_design
Postat pe 8 Martie 2009 23:34
in privinta mobilei stati linistiti k nu avem noi cei care stam pe forumul asta bani de mobila adevarata din lemn,,, sa traiasca sfantul pal... o intrebare pt sculptorul.... imi poti da si mie niste detalii despre lemnul masiv wenge.... tias fi etern recunoscator....
piciulik86
Postat pe 21 Martie 2009 05:46
imi pare rau dar eu vorbesc de mobila din lemn masiv si cand spui ca nu ai bani la ce preturi te gandesti ca ar fi acest mobiler??
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Martie 2009 15:07
Este o culoare frumoasa ....dar foarte pretentioasa...
Eu mi-am facut mobila wenge si stau tot timpul cu carpa sa sterg praful si daca mai vi si cu mainile unsuroase s-a terminat treaba....
Dar daca vrei neaparat aceasta culoare iti recomand trei pereti bej si unul rosu (caramiziu) aprins....da foarte bine...
phcristina
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:10
intradevar culoarea este pretentioasa ca orice culoare inchisa si in sfarsit dispare din tendintele mobilei aceasta culoare
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:09
Buna si "La multi ani"!Eu am o combinatie intre wenghe si un portocaliu spre frez la mobila si tot asa o canapea la comanda pe aceleasi culori.La geamuri perdea portocalie si draperii maron inchis si covorul in mai multe culori,dar accentul tot pe cele doua culori.Si vreau sa zic ca-mi place aceasta camera cel mai mult din toata casa.Ma invioreaza cand intru acolo,parca e soare mereu chiar si cand este innorat acasa!
diadori2006
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doresc sa imi construiesc o casa de lemn 3 De la: dan_promob 26 Aprilie 2010 18:41
mobila de bucatarie de la MENOTTI 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:21
SCARA EXTERIOARA 17 De la: fordxad 15 Martie 2010 09:02
zugraveala cu var 1 De la: condo003217 17 Februarie 2010 16:55
material de constructie. Lemn sau BCA, caramida? 65 De la: kudika351740 14 Ianuarie 2011 11:16