Setari Cookie-uri

Inelul de pe mana dreapta

Am cunoscut o fata de ceva vreme. Ceea ce n-am observat pana acuma ii, ca are un inel pe degetul inelar de la mana dreapta. Femeile port orice fel de inel pe inelarul de la mana dreapta, sau doar inelul de logodna?
Rocksteady
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:13
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:13:08Am cunoscut o fata de ceva vreme. Ceea ce n-am observat pana acuma ii, ca are un inel pe degetul inelar de la mana dreapta. Femeile port orice fel de inel pe inelarul de la mana dreapta, sau doar inelul de logodna?

Stai linistit, nu e logodita daca are inelul pe inelarul de la dreapta. Nu ai mai avut nicio prietena pana acum?
anutzzaa
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:16
Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.
Rocksteady
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:22
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:22:20Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.

Da ce varsta ai tu?
Te rog sa scri corect ca sa n`avem nvoie de traducere
AdrianaR
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:26
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:22:20Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.


eu cand eram logodita purtam inelul pe inelarul de la mana stanga
_Cryssa_
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:29
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:22:20Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.


poarta! ma refer la verb nu la substantiv! cred ca te-am bagat de tot in ceata!
fante_de_dorobanti
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:29
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:22:20Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.

Eu port
Tu porti
El (ea) poarta
Noi purtam
Voi purtati
Ei (ele) poarta
Deci fetele poarta...
anutzzaa
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:35
De la: anutzzaa, la data 2010-11-03 14:35:41
De la: Rocksteady, la data 2010-11-03 14:22:20Relatii serioase nu. Dar nici nu prea m-am gandit pana la faptul, ca unde si cum port fetele de obicei inelul de logodna.

Eu port
Tu porti
El (ea) poarta
Noi purtam
Voi purtati
Ei (ele) poarta
Deci fetele poarta...


...deci e la moda..se poarta
Ame_ly
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:37
Inelul de logodna se pune pe inelarul de la mana stanga peste care se pune si verigheta,daca mai vine....Nu este o regula de care tin cont toate femeile,eu de exemplu port inele doar pe degetele inelare si nu tin cont pe care le pun,ma ghidez in functie de inel si de cat de bine sta pe deget.De regula e diferenta ca si grosime,la o mana sunt degetele putin mai groase iar la cealalta putin mai subtiri.Si acum pe bune,multe femei cand le place un inel si le vine mai bine pe inelarul stang,crezi ca se gandesc ca o sa fie luat ca si inel de logodna?
Barbie30
Postat pe 3 Noiembrie 2010 15:01
Poti purta orice fel de inel pe mana dreapta.....dar si cel de logodna(verigeta) tot pe drepta ti-l pune popa si la cununia religioasa ti-l muta pe stanga....Daca e ''logodita'' fara slujba religioasa doar asa ca intre ''porumbeii''iubitul ii da inel cu piatra(se presupune ca e diamant ).La catoligi e inves,la nunta primeste inelul cu ''diamant''' si verigheta cand o cere de soata....
kudika318477
Postat pe 3 Noiembrie 2010 15:06
De la: kudika318477, la data 2010-11-03 15:06:03Poti purta orice fel de inel pe mana dreapta.....dar si cel de logodna(verigeta) tot pe drepta ti-l pune popa si la cununia religioasa ti-l muta pe stanga....Daca e ''logodita'' fara slujba religioasa doar asa ca intre ''porumbeii''iubitul ii da inel cu piatra(se presupune ca e diamant ).La catoligi e inves,la nunta primeste inelul cu ''diamant''' si verigheta cand o cere de soata....


Ce zici? "La catoligi e inves,la nunta primeste inelul cu ''diamant''' si verigheta cand o cere de soata...."????????
De`ati pune virgulele alea unde trebuie,tare bine`ar fi....
...si`acum da`mi voie sa te contrazic...la catolici,inelul de logodna il primeste cand si unde decid ei sa se logoseasca (logodna nu se face la biserica)...in rest,totul e la fel ca si la ortodoxi!
AdrianaR
Postat pe 3 Noiembrie 2010 15:17
In ziua de azi,simpla cere in casatorie este considerata ''logodna''.Logodna este defapt o slujba religioasa,jumate din cununia religioasa.Biserica chiar cere tinerilor sa nu treaca peste etapa asta.Acum ''inelul de logodna''e doar o atentie din partea viitorului sot.....in general ''atentia'' are o piatra alba,care se presupune ca ar fi diamant(traditie imprumutata de la catolici)si se pune pe stanga in general.
Daca logodna e oficializa cum se cuvine de preot,VERICHETA se pune pe dreapta si la nunta(cununia religioasa)se muta pe steanga.....faza cu ''inelul cu diamant'' adica atentia e doar o ''moda''de la catolici.La ei verigheta femeii e defapt ''inelul cu diamant''



kudika313344
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine canta in casa:cocosul sau gaina?? 35 De la: pamela_1 6 Iulie 2009 12:37
O tara plina de frustrate:-j 62 De la: kudika_pudika 26 Septembrie 2011 13:48
Ajutati-ma cu un sfat 3 De la: Withoutdrops 11 August 2013 23:57
Identitatea in cuplu 5 De la: pamela_1 29 Mai 2009 16:16
Am nevoie de o parere , un indemn , sfat orice.. 23 De la: l_diana_c 28 Mai 2009 15:34