Setari Cookie-uri

Este el indiferent sau exagerez eu?

Buna!M-am gandit mult daca sa scriu sau nu aici am zis ca mi-ar prinde bine cateva pareri.De aproximativ 6 luni am un iubit.De la inceput mi-a explicat cum stau lucrurile si a trebuit sa inteleg ca este foarte ocupat,cu foarte putin timp pentru el din cauza serviciului.Am inteles si am inceput o relatie.Are un comportament aproape impecabil si in mare parte chiar nu am ce sa ii reprosez.E tandru,dragut,afectuos,grijuliu...tot ce si-ar putea dori o fata.Imi spune ca vrea o familie cu mine si deja am facut planuri de viitor.Doar ca la inceput imi acorda mai multa atentie,imi dadea mai mereu mesaje frumoase si tot timpul liber si-l petrecea cu mine in mare parte si vroia sa ma vada mai des.Acum lucrurile s-au mai schimbat.Uneori am impresia ca este cam indiferent.Rar se intampla sa imi dea mesaje dragute,iar eu daca ii dau,de obicei nu prea imi raspunde sau nu imi raspunde asa cum as vrea eu.Timpul liber acum il cam imparte intre mine si familia lui,iar de vazut ne vedem doar in week-end,cand are liber.Mi-a zis ca el are nevoie de foarte multa afectiune si am incercat sa i-o ofer in fiecare zi,sa nu fiu deloc indiferenta si sa ii arat cat de mult il iubesc pentru ca eu sunt genul de perosna careia ii place sa iubeasca din tot sufletul si sa se implice total.Vorbim zilnic la tel seara si ziua prin mesaje dar nu mai imi da mesaje in care sa imi spuna ce simte sau lucruri frumoase.I-am spus ca si eu am nevoie de afectiune si a zis ca ii este cam greu pentru ca stiu ca el este mereu ocupat,iar noaptea cand ajunge acasa este obosit.Mi-a zis sa ne mutam impreuna pt a sta mai mult amandoi dar stiu ca tot mai mult singura as sta pt ca el ar fi mai mult plecat.Si eu sunt cu facultatea si sunt f ocupata dar am incercat sa nu ma schimb si sa nu fiu indiferenta.Dar si daca as incerca sa fiu indiferenta,stiu ca nu as putea,pt k mie imi place sa iubesc,nu sa fiu indiferenta.Plus ca stiu ca daca eu as fi indiferenta si nu as mai pune suflet,poate si el ar deveni din ambitie,mai indiferent,relatia ar putea sa nu mai existe si s-ar pierde toate lucrurile frumoase dintre noi. Voi ce parere aveti?Exagerez eu pt ca poate am nevoie de prea multa afectiune,mai ales ca asa m-a obisnuit la inceput,sau intradevar lucrurile se mai schimba pe parcurs si poate el a devenit mai indiferent?
Dumitru_Alexandra
Postat pe 14 Noiembrie 2013 13:27
Draga mea ,aveti activitati prioritare si va ramane prea putin timp pt voi ...timp in care totusi comunicarea intre voi nu lipseste. Eu zic ca exagerezi un pic . Lasa ca totul sa decurga de la sine .Succes.
kudika_933021
Postat pe 14 Noiembrie 2013 14:36
Exagerezi, omul te iubeste se vede clar , mai ales ca wk-urile si le petrece cu tine, mesaje nu are cum sa-ti trimita la infinit , acum te are esti a lui ,multe se intampla la inceput intr-o relatie , cu timpul totul se aseaza , nu mai dispera ca nu ai de ce sa-ti faci griji
kudika_942032
Postat pe 14 Noiembrie 2013 14:36
Intradevar poate ar trebui sa il inteleg mai mult si chiar sa ii acord mai mult timp pt el. De la inceput m-a invatat cu f multa tandrete si afectiune si acum daca mai are mici momente de indiferenta,exagerez si am impresia ca s-a indepartat sau alte chestii cu toate ca, cu siguranta nu am dreptate pt ca totusi stiu ca ma iubeste f mult.
Dumitru_Alexandra
Postat pe 14 Noiembrie 2013 14:41
E firesc sa fii confuza, pentru ca te-ai obisnuit cu un tip de comportament care, dupa cum tu afirmi, s-a modificat putin. Tu stii cel mai bine cum e relatia ta, daca te face fericita, daca te simti iubita etc. Cel mai indicat este ca toate aceste framantari sa i le impartasesti iubitului tau, cu el ar trebui sa clarifici totul.
cuba_libre
Postat pe 14 Noiembrie 2013 18:43
Cred ca pentru a primi niste comentarii pertinente ar fi utile raspunsurile la urmatoarele intrebari :
- Cum ii arati cat de mult il iubesti ?
- Cate mesaje ii trimiti in perioada in care este la serviciu ?
- Cat de des ii spui "Te iubesc" ?
- Cat de des ii spui "imi este dor de tine" ?
- Ce consideri tu ca ar trebui sa faca ca sa iti ofere mai multa afectiune ?

De ce am pus aceste intrebari? Pentru ca este important de stiut daca nu cumva esti prea insistenta in cautarea afectiunii.

Daca ai timp poti da o cautare pe net referitor la < Psihologia iubirii >.
E posibil sa gasesti mai usor raspunsurile potrivite la intrebarile tale si sa ai parte in acelas timp de o dezvoltare personala in domeniul relatiilor de cuplu.

Ai intuit foarte bine ca lucrurile se schimba pe parcurs.
NU cred ca e vorba de indiferenta din partea lui. Mai degraba s-a instalat comoditatea care apare in clipa in care devi din ce in ce mai sigur de relatia pe care o ai.
Acum e inca bine, sa vezi schimbari majore dupa ce e pusa semnatura pe actul de casatorie.
Nu vreau sa te sperii.
Oamenii inteligenti si informati stiu sa gestioneze cu bine aceste transformari.

In general, la inceputul unei relatii oamenii se straduiesc mai mult ca sa fie pe placul partenerului la aceasta adaugandu-se si tentatia necunoscutului.
De la caz la caz,totul sa poate transforma intr-un esec sau o relatie bazata pe sentimente mai puternice decat cele care au la baza doar fluturasi din stomac.
Radu_Cristian_1
Postat pe 15 Noiembrie 2013 16:15
De la: Dumitru_Alexandra, la data 2013-11-14 13:27:21Buna!M-am gandit mult daca sa scriu sau nu aici am zis ca mi-ar prinde bine cateva pareri.De aproximativ 6 luni am un iubit.De la inceput mi-a explicat cum stau lucrurile si a trebuit sa inteleg ca este foarte ocupat,cu foarte putin timp pentru el din cauza serviciului.Am inteles si am inceput o relatie.Are un comportament aproape impecabil si in mare parte chiar nu am ce sa ii reprosez.E tandru,dragut,afectuos,grijuliu...tot ce si-ar putea dori o fata.Imi spune ca vrea o familie cu mine si deja am facut planuri de viitor.Doar ca la inceput imi acorda mai multa atentie,imi dadea mai mereu mesaje frumoase si tot timpul liber si-l petrecea cu mine in mare parte si vroia sa ma vada mai des.Acum lucrurile s-au mai schimbat.Uneori am impresia ca este cam indiferent.Rar se intampla sa imi dea mesaje dragute,iar eu daca ii dau,de obicei nu prea imi raspunde sau nu imi raspunde asa cum as vrea eu.Timpul liber acum il cam imparte intre mine si familia lui,iar de vazut ne vedem doar in week-end,cand are liber.Mi-a zis ca el are nevoie de foarte multa afectiune si am incercat sa i-o ofer in fiecare zi,sa nu fiu deloc indiferenta si sa ii arat cat de mult il iubesc pentru ca eu sunt genul de perosna careia ii place sa iubeasca din tot sufletul si sa se implice total.Vorbim zilnic la tel seara si ziua prin mesaje dar nu mai imi da mesaje in care sa imi spuna ce simte sau lucruri frumoase.I-am spus ca si eu am nevoie de afectiune si a zis ca ii este cam greu pentru ca stiu ca el este mereu ocupat,iar noaptea cand ajunge acasa este obosit.Mi-a zis sa ne mutam impreuna pt a sta mai mult amandoi dar stiu ca tot mai mult singura as sta pt ca el ar fi mai mult plecat.Si eu sunt cu facultatea si sunt f ocupata dar am incercat sa nu ma schimb si sa nu fiu indiferenta.Dar si daca as incerca sa fiu indiferenta,stiu ca nu as putea,pt k mie imi place sa iubesc,nu sa fiu indiferenta.Plus ca stiu ca daca eu as fi indiferenta si nu as mai pune suflet,poate si el ar deveni din ambitie,mai indiferent,relatia ar putea sa nu mai existe si s-ar pierde toate lucrurile frumoase dintre noi. Voi ce parere aveti?Exagerez eu pt ca poate am nevoie de prea multa afectiune,mai ales ca asa m-a obisnuit la inceput,sau intradevar lucrurile se mai schimba pe parcurs si poate el a devenit mai indiferent?


E absolut normal sa simti nevoia de afectiune si nu e nimic gresit in asta, gresit insa consider ca este comportamentul iubitului tau, pentru ca el se cam foloseste de tine pentru a primi afectiune si atentie, fara sa-ti ofere absolut nimic de genul mangaieri, vorbe tandre etc

Daca el nu va intelege cat de importanta e si pentru tine dorinta de a primi afectiune si atentie, mi-e teama ca o sa te piarda.

Ar fi bine daca te-ai pregati sufleteste si pentru o despartire, pentru ca el nu-mi lasa impresia ca ar dori sa schumbe ceva la el de dragul tau. Parerea mea este sa nu-ti pierzi timpul cu o persoana care doar se foloseste de tine, de afectiunea si atentia ta, fara a-ti oferi si el dragoste.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 19 Februarie 2014 07:12
*schimbe
Viorica_Ecaterina
Postat pe 19 Februarie 2014 07:12
De la: Dumitru_Alexandra, la data 2013-11-14 14:41:04Intradevar poate ar trebui sa il inteleg mai mult si chiar sa ii acord mai mult timp pt el. De la inceput m-a invatat cu f multa tandrete si afectiune si acum daca mai are mici momente de indiferenta,exagerez si am impresia ca s-a indepartat sau alte chestii cu toate ca, cu siguranta nu am dreptate pt ca totusi stiu ca ma iubeste f mult.


Stii ce faci acum? Negi ceea ce simti si gandesti la adresa lui si ii scuzi comportamentul, considerandu-l pe el o victima.

Nu, draga mea, tu esti o victima aici. Un barbat care iubeste, ca si o femeie care iubeste, nu simte ABSOLUT NICIODATA, indiferenta fata de jumatatea sa.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 19 Februarie 2014 07:15
De la: Dumitru_Alexandra, la data 2013-11-14 13:27:21Buna!M-am gandit mult daca sa scriu sau nu aici am zis ca mi-ar prinde bine cateva pareri.De aproximativ 6 luni am un iubit.De la inceput mi-a explicat cum stau lucrurile si a trebuit sa inteleg ca este foarte ocupat,cu foarte putin timp pentru el din cauza serviciului.Am inteles si am inceput o relatie.Are un comportament aproape impecabil si in mare parte chiar nu am ce sa ii reprosez.E tandru,dragut,afectuos,grijuliu...tot ce si-ar putea dori o fata.Imi spune ca vrea o familie cu mine si deja am facut planuri de viitor.Doar ca la inceput imi acorda mai multa atentie,imi dadea mai mereu mesaje frumoase si tot timpul liber si-l petrecea cu mine in mare parte si vroia sa ma vada mai des.Acum lucrurile s-au mai schimbat.Uneori am impresia ca este cam indiferent.Rar se intampla sa imi dea mesaje dragute,iar eu daca ii dau,de obicei nu prea imi raspunde sau nu imi raspunde asa cum as vrea eu.Timpul liber acum il cam imparte intre mine si familia lui,iar de vazut ne vedem doar in week-end,cand are liber.Mi-a zis ca el are nevoie de foarte multa afectiune si am incercat sa i-o ofer in fiecare zi,sa nu fiu deloc indiferenta si sa ii arat cat de mult il iubesc pentru ca eu sunt genul de perosna careia ii place sa iubeasca din tot sufletul si sa se implice total.Vorbim zilnic la tel seara si ziua prin mesaje dar nu mai imi da mesaje in care sa imi spuna ce simte sau lucruri frumoase.I-am spus ca si eu am nevoie de afectiune si a zis ca ii este cam greu pentru ca stiu ca el este mereu ocupat,iar noaptea cand ajunge acasa este obosit.Mi-a zis sa ne mutam impreuna pt a sta mai mult amandoi dar stiu ca tot mai mult singura as sta pt ca el ar fi mai mult plecat.Si eu sunt cu facultatea si sunt f ocupata dar am incercat sa nu ma schimb si sa nu fiu indiferenta.Dar si daca as incerca sa fiu indiferenta,stiu ca nu as putea,pt k mie imi place sa iubesc,nu sa fiu indiferenta.Plus ca stiu ca daca eu as fi indiferenta si nu as mai pune suflet,poate si el ar deveni din ambitie,mai indiferent,relatia ar putea sa nu mai existe si s-ar pierde toate lucrurile frumoase dintre noi. Voi ce parere aveti?Exagerez eu pt ca poate am nevoie de prea multa afectiune,mai ales ca asa m-a obisnuit la inceput,sau intradevar lucrurile se mai schimba pe parcurs si poate el a devenit mai indiferent?



Este normal sa simti nevoia de afectiune,problema este ca nu toti stiu as ofere afectiune persoanei iubite!!!Nu uita un lucru,putini barbati sunt expresivi in redarea sentimentelor,poate ca iubitul tau este retinut in asa ceva!!Nevoia de afectiune nu dispare in timp!!!Tu ai aflat de la inceputul relatiei voastre ca el nu va fi disponibil in functie de dorintele tale si ai acceptat acest lucru,ei,in acest caz,de ce te plangi acum????Relatia voastra este la inceput,aveti rabdare unul cu celalalt,dar daca nu va potriviti din punct de vedere al necesitatii de exprimare a emotiilor iti va fi foarte greu sa te mentii pe linia cu care ai fost obisnuita!!!

Cum as proceda in viitor???Mi-as vedea de facultate si as fi mai retinuta in exprimarea sentimentelor,pentru ca schimbul de emotii sa fie echitabil in relatia voastra!!!Invata sa daruiesti in aceeasi masura in care primesti,caci,in caz contrar ,tu vei fi cea care va suferi tot timpul!!!Si tu esti ocupata cu studiile,unde este problema???
kudika_15804
Postat pe 19 Februarie 2014 09:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:17
Afla alintul tau DUBIOS de Valentine's Day 5 De la: LaCafele 24 Februarie 2012 09:39
bine sau rau , m-am aruncat cu capul inainte prea devreme>? 21 De la: kudika_pudika 2 Iunie 2011 12:39
Am gresit oare atat de mult?! 38 De la: IMPOSIBILA 21 Iunie 2010 23:55
Exista sufletul pereche? 16 De la: ipahebirowtnod 28 Februarie 2011 09:16