Setari Cookie-uri

relatiile cu socrii

Buna.
Am si eu o problema,sau mai bine zis o situatie care ma framanta.Dar pana sa ajung la ea sa va fac un rezumat.
Eu si cu al meu iubit suntem impreuna de 5 ani.De la inceput ne-am tot mutat in chirie de colo colo,unde era mai ieftin si ni se parea mai convenabil,cu parintii lui nu puteam sta pentru ca erau prea multi in apartament si nu aveam loc,iar la ai mei tata incerca sa se impuna pana si in relatia noastra de cuplu,nu mai zic in viata de zi cu zi.
Una peste alta intr-un timp am stat si cu tata,pana nu am mai avut incotro si ne-am mutat iar,iar alta data am stat si cu socrii,cand cumnata mea era plecata in strainatate si era o camera libera.In tot acest timpul i-am ajutat cu bani in casa pentru utilitati,pentru mancare,i-am ajutat cu tot ce am putut.Dar cand a fost timpul sa se intoarca cumnata mea din strainatate,asta dupa vreo 2 luni a trebuit sa ne mutam iar cu chirie.In acelasi apartament sta si cumnatul meu,frate al iubitului meu cu prietena sa.Nici unul nu are servici,tot timpul toaca bani si-si fac de cap.Noi amundoi avem servici.Ne asteptam sa ii spuna cumnatului meu sa plece cu iubita lui sa stea la ea ca au posibilitatea sa stea la ea,dar nu a fost asa si totusi a trebuit sa ne mutam cu chirie.
De atunci ne e bine ce e drept,insa de fiecare data cand socrii mei au probleme financiare ne suna pe noi sa ii ajutam,daca putem,pentru ca nimeni din casa nu munceste in afara de ei care au o pensie.Noi ne induiosam de fiecare data si ii ajutam,pentru ca sunt ai nostrii.
Tin sa mentionez ca nu avem salarii foarte mari,ne descurcam cu ceea ce avem,mai rabdam,mai facem economie,in rest e bine.
Acum sunt in aceeasi situatie in care socrii au nevoie disperata de bani si ne cer ajutorul.As vrea sa ii ajut si de data asta chiar daca si noi am fost stramtorati cu banii,dar as vrea daca le dau sa nu imi para rau ca cei ce stau in casa au de profitat si in continuare nu o sa faca nimic sa o ajute pe soacra mea.
Ce sa fac ca sa fie bine.
Tin la ei ,dar in acelasi timp am sentimente contradictorii fata de tot ceea ce s-a intamplat si o sa se intample.
Ei nu or sa munceasca si nu or sa o ajute,iar ea,soacramea o sa fie mereu in imposibilitatea de a face totul de una singura,dar pe de alta parte putea sa ne aleaga pe noi sa ramanem acolo langa ea si sa o ajutam.
Nu mai inteleg nimic si nu stiu ce sa fac.
O parere din partea voastra va rog,poate si voi ati trecut prin situatii similare.
Va multumesc.
bya_bo
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:08
Eu iti spun ce-as face eu in locul tau
M-as muta singura cu iubitul intr-un apartament, as lasa pe toata lumea sa se descurce cum poate si mi-as vedea de viata mea.

E normal sa-ti ajuti parintii insa nu trebuie sa se intreaca limita
Voi sunteti tineri, sunteti la inceput de drum, aveti si voi nevoile voastre si cred ca e cazul ca fiecare (ma refer aici la cumnatii fara job) sa se descurce si singuri.
_Cryssa_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:16
trebuie sa invatati sa spuneti "nu"...frumos cu explicatii fara scandal...fii sigura ca socrii vor intelege...ceilalti daca se supara e problema lor.si incepeti sa va plingeti si voi mai pe "ascuns"...ca nu va mai descurcati...lasind sa se inteleaga ca nu mai puteti sa-i ajutati.gasiti scuze ca ati facut imprumut de la cineva pentru nu a achita nu stiu ce...greseala...si acum cu criza...abia va descurcati.daca nu ve-ti inveta sa spuneti nu...nu va vad bine.
BEL_AMY1
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:34
Noi stam deja singuri intr-un apartament cu chirie de foarte mult timp. Si ne este bine.
Incercam sa lasam pe toata lumea sa se descurce cum stie,insa atuci cand vin la tine plangand spunand ca ei sunt disperati si ca tu esti singura sa scapare,cum sa ii refuzi.
Poate tocmai asta a fost problema ca nu i-am refuzat.
Eu sunt de parere ca fiecare trebuie sa se zbata pentru el,sau macar pentru el.Cel putin noua ne-a fost extrem de greu fara ajutorul parintilor,mai ales atunci cand am avut foarte mare nevoie.Nu ne-a inteles nimeni si am fost nevoiti sa gasim o solutie si sa ne descurcam.Si am reusit pana acum si imi doresc sa reusim si de acum inainte.
Problema e ca daca s-ar afunda atat de mult,ei,si s-ar produce vreun dezastru gen executare silita de catre banci,taierea energiei electrice,Oprirea gazelor in plina iarna,n-as vrea sa imi para rau ca nu i-am ajutat cu o suma de bani.Dar acest ajutor nu as vrea sa sa transforme intr-o cotizatie lunara pentru ceea ce au facut si au beneficiat ei.
Of Doamne,cred ca ma complic singura
Cred ca ai dreptate cel mai bine ii las sa se descurce singuri pentru ca ajutandu-i mereu nu vor face nimic niciodata,pentru ca are cine sa le plateasca greselile.
Da ai dreptate.
Cred ca o sa ii las sa se descurce.
Multumesc.
bya_bo
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:39
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-06 12:34:14trebuie sa invatati sa spuneti "nu"...frumos cu explicatii fara scandal...fii sigura ca socrii vor intelege...ceilalti daca se supara e problema lor.si incepeti sa va plingeti si voi mai pe "ascuns"...ca nu va mai descurcati...lasind sa se inteleaga ca nu mai puteti sa-i ajutati.gasiti scuze ca ati facut imprumut de la cineva pentru nu a achita nu stiu ce...greseala...si acum cu criza...abia va descurcati.daca nu ve-ti inveta sa spuneti nu...nu va vad bine.




Ca la clasa I. Copii astazi vom invata sa spunem nu,si sa refuzam politicos.
Multumesc de sfaturi.
bya_bo
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:41
De la: bya_bo, la data 2010-11-06 12:39:06
Cred ca ai dreptate cel mai bine ii las sa se descurce singuri pentru ca ajutandu-i mereu nu vor face nimic niciodata,pentru ca are cine sa le plateasca greselile.

Vezi, ti-ai raspuns singura. Foarte bine gandit!
anutzzaa
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:34
Parerea mea de "parinte " este urmatoarea: indiferent citi copii ai nu trebuie sa faci diferente intre ei ci sa ii ajuti in mod egal daca poti si te tine buzunarul.Daca nu lasa frate copiii sa traiasca linistiti si bucura-te pentru realizarile lor!Numai un parinte denaturat profita de propriul copil !!!!!!!!!!! Eu una nici daca as minca de la cosul de gunoi nu as cere bani copiilor. Sfatul meu este sa ii lasati in durerea lor si sa nu le dati nimic deoarece nu le datorati decit respect. Indiferent ca le taie lumina,le ia banca casa etc trebuie sa suporte consecintele faptelor lor de care nu sinteti voi vinovati! Sincera sa fiu eu daca as fi avut astfel de parinti nu le mai calcam in veci pragul. Si inca ceva : intreaba-l pe sotul tau daca parintii tai vroiau lunar o cotizatie era de acord cu asta? Sint sigura ca nu si pe undeva te lasi manipulata de toti ...inclusiv de sot .El ca barbat trebuie sa puna piciorul in prag deoarece sint parintii lui carora sa le explice ca el are alte prioritati si obligatii. Asa cum a zis cineva invata sa spui NU. Succes!
kudika1993
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:44
De la: bya_bo, la data 2010-11-06 12:08:56Buna.
Am si eu o problema,sau mai bine zis o situatie care ma framanta.Dar pana sa ajung la ea sa va fac un rezumat.
Eu si cu al meu iubit suntem impreuna de 5 ani.De la inceput ne-am tot mutat in chirie de colo colo,unde era mai ieftin si ni se parea mai convenabil,cu parintii lui nu puteam sta pentru ca erau prea multi in apartament si nu aveam loc,iar la ai mei tata incerca sa se impuna pana si in relatia noastra de cuplu,nu mai zic in viata de zi cu zi.
Una peste alta intr-un timp am stat si cu tata,pana nu am mai avut incotro si ne-am mutat iar,iar alta data am stat si cu socrii,cand cumnata mea era plecata in strainatate si era o camera libera.In tot acest timpul i-am ajutat cu bani in casa pentru utilitati,pentru mancare,i-am ajutat cu tot ce am putut.Dar cand a fost timpul sa se intoarca cumnata mea din strainatate,asta dupa vreo 2 luni a trebuit sa ne mutam iar cu chirie.In acelasi apartament sta si cumnatul meu,frate al iubitului meu cu prietena sa.Nici unul nu are servici,tot timpul toaca bani si-si fac de cap.Noi amundoi avem servici.Ne asteptam sa ii spuna cumnatului meu sa plece cu iubita lui sa stea la ea ca au posibilitatea sa stea la ea,dar nu a fost asa si totusi a trebuit sa ne mutam cu chirie.
De atunci ne e bine ce e drept,insa de fiecare data cand socrii mei au probleme financiare ne suna pe noi sa ii ajutam,daca putem,pentru ca nimeni din casa nu munceste in afara de ei care au o pensie.Noi ne induiosam de fiecare data si ii ajutam,pentru ca sunt ai nostrii.
Tin sa mentionez ca nu avem salarii foarte mari,ne descurcam cu ceea ce avem,mai rabdam,mai facem economie,in rest e bine.
Acum sunt in aceeasi situatie in care socrii au nevoie disperata de bani si ne cer ajutorul.As vrea sa ii ajut si de data asta chiar daca si noi am fost stramtorati cu banii,dar as vrea daca le dau sa nu imi para rau ca cei ce stau in casa au de profitat si in continuare nu o sa faca nimic sa o ajute pe soacra mea.
Ce sa fac ca sa fie bine.
Tin la ei ,dar in acelasi timp am sentimente contradictorii fata de tot ceea ce s-a intamplat si o sa se intample.
Ei nu or sa munceasca si nu or sa o ajute,iar ea,soacramea o sa fie mereu in imposibilitatea de a face totul de una singura,dar pe de alta parte putea sa ne aleaga pe noi sa ramanem acolo langa ea si sa o ajutam.
Nu mai inteleg nimic si nu stiu ce sa fac.
O parere din partea voastra va rog,poate si voi ati trecut prin situatii similare.
Va multumesc.
va cere bani sub forma de imprumut sau sub forma ca o sa vi-i de-a la sfantu' asteapta? E bine sa-i si ajuti ca sa nu te pui rau cu ei,dar totul are o limita.
Valy90
Postat pe 6 Noiembrie 2010 15:41
eu una i-as lua la o discutie f serioasa...fratilor, voi cat mai vreti sa va intretineti trantorii?...noi suntem de acord sa va ajutam cu cat putem,dar sa-i vedem si pe ceilalti ca fac acelasi lucru pt voi...nu e corect ca pt unii sa fi ciuma si pt ceilalti muma
miss_darine
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:39
De la: miss_darine, la data 2010-11-06 20:39:16eu una i-as lua la o discutie f serioasa...fratilor, voi cat mai vreti sa va intretineti trantorii?...noi suntem de acord sa va ajutam cu cat putem,dar sa-i vedem si pe ceilalti ca fac acelasi lucru pt voi...nu e corect ca pt unii sa fi ciuma si pt ceilalti muma

cred ca ori nu mai poate sa scrie... ori noi vorbim degeaba ...
BEL_AMY1
Postat pe 8 Noiembrie 2010 09:51
De la: kudika1993, la data 2010-11-06 14:44:54Parerea mea de "parinte " este urmatoarea: indiferent citi copii ai nu trebuie sa faci diferente intre ei ci sa ii ajuti in mod egal daca poti si te tine buzunarul.Daca nu lasa frate copiii sa traiasca linistiti si bucura-te pentru realizarile lor!Numai un parinte denaturat profita de propriul copil !!!!!!!!!!! Eu una nici daca as minca de la cosul de gunoi nu as cere bani copiilor. Sfatul meu este sa ii lasati in durerea lor si sa nu le dati nimic deoarece nu le datorati decit respect. Indiferent ca le taie lumina,le ia banca casa etc trebuie sa suporte consecintele faptelor lor de care nu sinteti voi vinovati! Sincera sa fiu eu daca as fi avut astfel de parinti nu le mai calcam in veci pragul. Si inca ceva : intreaba-l pe sotul tau daca parintii tai vroiau lunar o cotizatie era de acord cu asta? Sint sigura ca nu si pe undeva te lasi manipulata de toti ...inclusiv de sot .El ca barbat trebuie sa puna piciorul in prag deoarece sint parintii lui carora sa le explice ca el are alte prioritati si obligatii. Asa cum a zis cineva invata sa spui NU. Succes!


Problema e ca sotul ,prietenul nu-mi impune sa le dau,de fapt el nici nu vrea sa auda de ei,pentru ca la fel cum ai remarcat si tu s-au facut multe diferente intre copii.Eu am fost cea care ma gandeam sa nu le fie rau si daca pot sa ii ajut sa o fac pentru ca sunt in varsta,au nevoie,dar cred ca m-am complicat singura.
bya_bo
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:30
De la: miss_darine, la data 2010-11-06 20:39:16eu una i-as lua la o discutie f serioasa...fratilor, voi cat mai vreti sa va intretineti trantorii?...noi suntem de acord sa va ajutam cu cat putem,dar sa-i vedem si pe ceilalti ca fac acelasi lucru pt voi...nu e corect ca pt unii sa fi ciuma si pt ceilalti muma



de discutie serioasa nici nu se pune problema pentru ca nu stiu sa discute,decat sa se simta atacati sau deranjati in asa fel incat sa nu mai vorbim,asa ca mai bine las o despartire amiabila prin a spune ca nu ne putem permite sa ii ajutam.
bya_bo
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:32
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-08 09:51:54
De la: miss_darine, la data 2010-11-06 20:39:16eu una i-as lua la o discutie f serioasa...fratilor, voi cat mai vreti sa va intretineti trantorii?...noi suntem de acord sa va ajutam cu cat putem,dar sa-i vedem si pe ceilalti ca fac acelasi lucru pt voi...nu e corect ca pt unii sa fi ciuma si pt ceilalti muma

cred ca ori nu mai poate sa scrie... ori noi vorbim degeaba ...



Intr-adevar nu am mai putut scrie.Dar va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor.E mare lucru sa asculti si parerea celor din afara.
Va multumesc.
bya_bo
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:33
De la: bya_bo, la data 2010-11-08 15:33:35
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-08 09:51:54
De la: miss_darine, la data 2010-11-06 20:39:16eu una i-as lua la o discutie f serioasa...fratilor, voi cat mai vreti sa va intretineti trantorii?...noi suntem de acord sa va ajutam cu cat putem,dar sa-i vedem si pe ceilalti ca fac acelasi lucru pt voi...nu e corect ca pt unii sa fi ciuma si pt ceilalti muma

cred ca ori nu mai poate sa scrie... ori noi vorbim degeaba ...



Intr-adevar nu am mai putut scrie.Dar va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor.E mare lucru sa asculti si parerea celor din afara.
Va multumesc.
sa ne mai spui si noua ce-ai mai facut
Valy90
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:36
De la: crysa_tm, la data 2010-11-06 12:16:44Eu iti spun ce-as face eu in locul tau
M-as muta singura cu iubitul intr-un apartament, as lasa pe toata lumea sa se descurce cum poate si mi-as vedea de viata mea.

E normal sa-ti ajuti parintii insa nu trebuie sa se intreaca limita
Voi sunteti tineri, sunteti la inceput de drum, aveti si voi nevoile voastre si cred ca e cazul ca fiecare (ma refer aici la cumnatii fara job) sa se descurce si singuri.


hmmm ! mi-as lega cat mai strans portofelul .
atata timp cat au puterea financiara sa intretina doi indivizi fara venituri ,mi-ar fi clar ca au bani ,nu ?
Coco_2
Postat pe 14 Noiembrie 2010 05:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cariera vs iubire :( 4 De la: ancu2066 30 Septembrie 2011 09:11
Rugaminte 15 De la: Ioana12 2 Februarie 2011 22:41
?????? 19 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 20:45
Asa sunt eu:P 115 De la: iacinta 29 Ianuarie 2010 10:12
Jurnal Mr.S v2.0 108 De la: Nebunatik91 11 Octombrie 2010 02:54