Setari Cookie-uri

amenoree primara

De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-13 20:42:46
ma nu te lua dupa ei ca sunt mistocari...mai baga o data povestea da cu lux de amanunte...pozitii scheme etc...si te lamuresc imediat...

care din povesti?
miss_darine
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:47
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:36:24V-am cerut un sfat in legatura cu sarcina nu critici pentru cum scriu!de ce v-i se pare ca va iau de prostii sau n-ati mai auzit de fete cu varsta de 18 ani si fara menstruatie?


intr-adevar sunt cazuri, dar postand chestiile astea, dupa ce ai postat el magnifique de ton subiect cu barbatelul tau de 32 ani nimeni n-o sa-ti mai raspunda serios ..get it?

daca vrei solutii bune sdu-te la ginecolog , oricum trebuia sa faci asta inainte de a-ti incepe viata sexuala, si inainte de toate comunica cu ai tai sa-ti mai spuna odata ce e cu oamenii rai si buni
ionelaela
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:48
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:36:24V-am cerut un sfat in legatura cu sarcina nu critici pentru cum scriu!de ce v-i se pare ca va iau de prostii sau n-ati mai auzit de fete cu varsta de 18 ani si fara menstruatie?
sarcina? pai, banuiesti ca esti bortoasa sau esti bortoasa?Domnu te mai intelege.El 32ani si tu nici macar 18 ani n-ai el curvar trecut prin viata si tu c.u.r.v.a mica si proasta.Scuza-ma n-am vrut sa te jicnesc
Valy90
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
Ok mai repet povestea inca odata!Eu am 17 ani si 10 luni iar el are 32 si e insurat!sunt cu el de un an !Am amenoree primara adica nu am avut niciodata menstruatie dar mi-am inceput viata sexuala cu el!am facut 2 tratamente hormonale si nu mi-a venit ,analizele hormonale si ecografia sunt bune doar ca am uter infantil adica are doar 3 cm diametru!In timpul tratamentelor a ejaculat in mine timp de 3 saptamani incontinuu!acum mie teama de sarcina!Sper ca m-am facut inteleasa!
otybv
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:33
Sunt cam nasoale ambele povesti !Am cam intrat in incurcaturi de tanara!Sunt abea in clasa a 11 a,cum as arata cu burta mare la scoala?
otybv
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:45
la 32 de ani nu stie k trebuie sa va protejati??
dak te iubeste nu se gandeste putin la viitorul tau??
la 32 de ani isi mai ia un copil de crescut chiar dak are unu aksa si te lasa si pe tn cu un copil asa o sa aiba 3..cum va va intretine pe toti trei?
tu asa nu gandesti??dc nu te-ai protejat?vrei sa-ti strici viitorul ?du-te si termina scoala si nu te mai gandi la copii k mai tarziu ai sa regreti faptul k la varsta ta nu te-ai distrat dar ai stat sa schimbi scutece si sa ingrijesti un copil posibil singura (desi nu-ti doresc)..vorbeste cu parintii tai si du-te la doctor k noi aici nu avem cum sa-ti spunem ce ai sau sa te vindecam noi..si poate iti vine mintea la cap si il lasi k el nu isi va lasa nevasta pentru tine..el cauta ceva mai nou k sa plictisit sigur de ce are acasa,vrea prospaturi si knd se va pllictisi de tine va cauta alta mai tanara si tot asa kt o sa-l mai tina.
Anhya
Postat pe 14 Noiembrie 2010 01:30
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:45:43Sunt cam nasoale ambele povesti !Am cam intrat in incurcaturi de tanara!Sunt abea in clasa a 11 a,cum as arata cu burta mare la scoala?
Ai arata ca o tarfulita,nu te jicnesc,sun doar sincera De ce nu te-ai gandit la asta inainte?Si daca esti asta e,important e sa pastrezi copilul.Inca un copil in Romanica facut din flori,doar e la moda,nu?
Valy90
Postat pe 14 Noiembrie 2010 01:50
De la: valy90, la data 2010-11-14 01:50:05
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:45:43Sunt cam nasoale ambele povesti !Am cam intrat in incurcaturi de tanara!Sunt abea in clasa a 11 a,cum as arata cu burta mare la scoala?
Ai arata ca o tarfulita,nu te jicnesc,sun doar sincera De ce nu te-ai gandit la asta inainte?Si daca esti asta e,important e sa pastrezi copilul.Inca un copil in Romanica facut din flori,doar e la moda,nu?
scuze sunt doar sincera offff kudikooo ,daca ai sti ce dor imi e de butonul modifica
Valy90
Postat pe 14 Noiembrie 2010 01:53
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:45:43Sunt cam nasoale ambele povesti !Am cam intrat in incurcaturi de tanara!Sunt abea in clasa a 11 a,cum as arata cu burta mare la scoala?

ok atunci...hai sa o luam pe rand...problema cu amenoreea ti-o rezolva medicul si nu stiu la cine ai apelat dar eu m-as duce la un endocrinolog...chestia cu graviditatea ma depaseste...i-ati un test de sarcina s-acum tre' sa te urechez...tu chiar crezi ca individul acesta de 32 de ani merita atatea sacrificii din partea ta?...este un tip egoist care nu se gandeste decat la placerea proprie si isi traieste momentul cu tine,pt ca atunci cand ii vei da batai de cap, te va parasi...asa ca trezezste-te, fi fata desteapta si vezi-ti de scoala, invata pt bac si facultate si rezolva-ti problema medicala, care nu este una de tratat cu superficialitate...astea trebuie sa fie prioritatile tale la 18 ani
miss_darine
Postat pe 14 Noiembrie 2010 11:43
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:11:55Mia spus ca isi doreste sa raman ca asa e mai sigur ca raman cu el doar ca la partea financiara va fi mai rau!!Ce parere aveti?


imi imaginez ca-i o poveste reala, asa-i ? esti sigura ca uterul era mic la scan ?

ah, si.. ce-i aia parere ?
Histria
Postat pe 14 Noiembrie 2010 11:58
Da e reala!Ginecologul a zis ca e asa mic!
otybv
Postat pe 14 Noiembrie 2010 15:35
De la: otybv, la data 2010-11-14 15:35:38Da e reala!Ginecologul a zis ca e asa mic!


bine atunci avand eu cam aceeasi varsta ca si prietenul tau uite ce te sfatuiesc : tipul e iresponsabil
Histria
Postat pe 15 Noiembrie 2010 15:50
Bun daca uterul tau e infantil nu te-ai interesat la un medic daca nu exista riscuri? eu zic sa te interesezi daca in cazul unei sarcini nu vei fi predispusa la riscuri ca spre exemplu ruptura uterina....sau stiu eu alt risk atata timp cand nu ai ciclu menstrual poti fi mult mai deschisa la infectii...plus se mai pot ivi alte probleme ca un Human Papiloma Virus daca ti-ai inceput viata sexuala foarte tanara asta insemnand ca organele genitale nu au fost asa de dezvoltate...Aventura ca aventura bat-o vina...dar trebuie avut mare grija ptr ca femeia e ce-a care plateste scump de cele mai multe ori. Nu barbatu- care de multe ori fuge de responsabilitati.

Mi-e una m-ar durea inima sa imi construiesc fericirea pe seama nefericirii unei sotii si a unui copil. Sa ai grija sa nu ti-i se intample tie o nefericire, si aici nu ma refer numai la o eventuala sarcina ci la alte complicatii care o s te coste. Desi nu sunt de acord cu ceea ce faci, nu iti vreau raul si nu vreau sa te critic, nici sa te cert ptr ca nu sunt cea in masura sa te judec ci bunul D-zeu.

Carmina0525
Postat pe 15 Noiembrie 2010 20:19
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:37:27N-am inteles nici partea cu discovery science!


Tu fatuca, tu stii ca o femeie poate sa devina mama doar dupa ce are menstruatie?
Adica atunci poate procrea.
Fereasca bunul Dumnezeu.......ce minte porti.
Dar nu-i bai, bine ca ai dos.....ce-i drept nici ala nu-i dezvoltat cum trebuie.
Nimic n-ai dezvoltat........
toate-ti .....tind spre zero.
Succes!
stem_29
Postat pe 15 Noiembrie 2010 21:12
De la: stem_29, la data 2010-11-15 21:12:48
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:37:27N-am inteles nici partea cu discovery science!


Tu fatuca, tu stii ca o femeie poate sa devina mama doar dupa ce are menstruatie?
Adica atunci poate procrea.
Fereasca bunul Dumnezeu.......ce minte porti.
Dar nu-i bai, bine ca ai dos.....ce-i drept nici ala nu-i dezvoltat cum trebuie.
Nimic n-ai dezvoltat........
toate-ti .....tind spre zero.
Succes!

te contrazice realitatrea...stii ce virsta are cea mai tinara mamica din lume ? 9 ani si 9 luni...o chinezoaica.
si cu rromanca din Spania care e pe locul 2...deci nu e valabi ce ai afirmat. scuze.
BEL_AMY1
Postat pe 15 Noiembrie 2010 21:21
De la: valy90, la data 2010-11-13 20:49:44
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:36:24V-am cerut un sfat in legatura cu sarcina nu critici pentru cum scriu!de ce v-i se pare ca va iau de prostii sau n-ati mai auzit de fete cu varsta de 18 ani si fara menstruatie?
sarcina? pai, banuiesti ca esti bortoasa sau esti bortoasa?Domnu te mai intelege.El 32ani si tu nici macar 18 ani n-ai el curvar trecut prin viata si tu c.u.r.v.a mica si proasta.Scuza-ma n-am vrut sa te jicnesc


kudika226898
Postat pe 16 Noiembrie 2010 14:01
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-15 21:21:10
De la: stem_29, la data 2010-11-15 21:12:48
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:37:27N-am inteles nici partea cu discovery science!


Tu fatuca, tu stii ca o femeie poate sa devina mama doar dupa ce are menstruatie?
Adica atunci poate procrea.
Fereasca bunul Dumnezeu.......ce minte porti.
Dar nu-i bai, bine ca ai dos.....ce-i drept nici ala nu-i dezvoltat cum trebuie.
Nimic n-ai dezvoltat........
toate-ti .....tind spre zero.
Succes!

te contrazice realitatrea...stii ce virsta are cea mai tinara mamica din lume ? 9 ani si 9 luni...o chinezoaica.
si cu rromanca din Spania care e pe locul 2...deci nu e valabi ce ai afirmat. scuze.


Cea mai tanara mamica din lume a avut pubertate precoce...deci si menstruatie....
kudika226898
Postat pe 16 Noiembrie 2010 14:04
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:33:18Ok mai repet povestea inca odata!Eu am 17 ani si 10 luni iar el are 32 si e insurat!sunt cu el de un an !Am amenoree primara adica nu am avut niciodata menstruatie dar mi-am inceput viata sexuala cu el!am facut 2 tratamente hormonale si nu mi-a venit ,analizele hormonale si ecografia sunt bune doar ca am uter infantil adica are doar 3 cm diametru!In timpul tratamentelor a ejaculat in mine timp de 3 saptamani incontinuu!acum mie teama de sarcina!Sper ca m-am facut inteleasa!


Cum adica "a ejaculat in mine timp de 3 saptamani incontinuu"? ahh sa inteleg ca s-a descoperit un nou tip de barbat care poate sa ejaculeze 24 din 24 timp de 3 saptamani...Mai fata draga toata lumea face misto de tine chiar daca subiectul ce l-ai abordat nu este chiar atat de simplu si de luat la misto. Dar prin simplu fapt ca tu stai foarte prost la capitolul exprimare si gramatica primesti "sfaturi" ca atare.
Parerea mea e sa consulti un ginecolog BUN si sa iti rezolvi problema cu mentruatia pentru ca e mult mai importanta sanatatea ta decat o relatie cu un inapt care te convinge sa ai contacte sexuale cu el pe motiv ca "doar tu nu ai menstruatie, ce rost are sa mai folosesc prezervativul?". Vorbeste cu parintii si rezolva aceasta problema pt ca o sa ajungi poate la o varsta la care vrei sa ai copii si o sa ramai cu ochii in soare. Sper sa gasesti o solutie la problema ta. Succes
biank2504
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:18
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-11-15 21:21:10
De la: stem_29, la data 2010-11-15 21:12:48
De la: otybv, la data 2010-11-13 20:37:27N-am inteles nici partea cu discovery science!


Tu fatuca, tu stii ca o femeie poate sa devina mama doar dupa ce are menstruatie?
Adica atunci poate procrea.
Fereasca bunul Dumnezeu.......ce minte porti.
Dar nu-i bai, bine ca ai dos.....ce-i drept nici ala nu-i dezvoltat cum trebuie.
Nimic n-ai dezvoltat........
toate-ti .....tind spre zero.
Succes!

te contrazice realitatrea...stii ce virsta are cea mai tinara mamica din lume ? 9 ani si 9 luni...o chinezoaica.
si cu rromanca din Spania care e pe locul 2...deci nu e valabi ce ai afirmat. scuze.


Ia reciteste ce am scris.
O femeie/ fata poate procrea dupa ce are menstruatie.
Unele fete o au de la 9 ani......fata cu topicul e la 18 si datorita unor dereglari hormonale nu a avut niciodata, neavand menstruatie ovulatie nu exista.....ce ai inteles tu, asta DUmnezeu stie.
stem_29
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:25
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:33:18Ok mai repet povestea inca odata!Eu am 17 ani si 10 luni iar el are 32 si e insurat!sunt cu el de un an !Am amenoree primara adica nu am avut niciodata menstruatie dar mi-am inceput viata sexuala cu el!am facut 2 tratamente hormonale si nu mi-a venit ,analizele hormonale si ecografia sunt bune doar ca am uter infantil adica are doar 3 cm diametru!In timpul tratamentelor a ejaculat in mine timp de 3 saptamani incontinuu!acum mie teama de sarcina!Sper ca m-am facut inteleasa!
...cu declaratia asta ai faci rost de'un dosar penal de toata frumusetea:corupere de minori,relatii sexuale cu o minora.......frumos
cristinxxx
Postat pe 3 Decembrie 2010 14:31
De la: otybv, la data 2010-11-13 21:33:18Ok mai repet povestea inca odata!Eu am 17 ani si 10 luni iar el are 32 si e insurat!sunt cu el de un an !Am amenoree primara adica nu am avut niciodata menstruatie dar mi-am inceput viata sexuala cu el!am facut 2 tratamente hormonale si nu mi-a venit ,analizele hormonale si ecografia sunt bune doar ca am uter infantil adica are doar 3 cm diametru!In timpul tratamentelor a ejaculat in mine timp de 3 saptamani incontinuu!acum mie teama de sarcina!Sper ca m-am facut inteleasa!


du-te la un doctor bun. si pe tipul asta lasa-l naibii, ca doar profita de tine...doamne ce gunoi de om. daca i-ar pasa de tine macar cat negru sunb unghie te-ar ajuta sa iti rezolvi problema, nu ti-ar complica tratamentul si mai mult. si in plus, nu te gandesti ca poate ti-a dat ceva vreo boala? asta ti-ar mai lipsi acuma, un HPV ceva peste toate problemele ce le ai...
DayC
Postat pe 3 Decembrie 2010 17:00
da, exita un mare risc deoareceeu cunosc pecineva care a mers la mdic cu amenoree de 6 luni si gravida in o luna..asa ca nu te juca
aiana1985
Postat pe 9 Decembrie 2010 14:40
De la: otybv, la data 2010-11-13 09:31:58Buna!Am aproape 18 ani si nu am avut niciodata menstruatie!am facut pana acum doua tratamente hormonale si nimic.Analizele hormonale sunt foarte bune si ecografia la fel cu exceptia ca am uter mic de aproximativ 3 cm.Am avut contacte sexuale neprotejate cu ejaculari in vagin timp de 3 saptamani.Exista riscul unei sarcini?Va multumesc!


Cum adica ai facut pana acum 2 tratamente hormonale?. Ori dr. este tampit, ori tu ai inteles gresit reteta care el ti-a dat-o.
1). amenorea primara??, cand tu nu ai avut niciodata ciclu?. Amenoree primara inseamna cand o femeie care a avut ciclu,la un moment dat nu-l mai are(cauzele sunt hormonale/fond de stres.).
2). mai jos spui ca, ai uterul ne dezvoltat(mic). Asta insemneaza ca nu esti inca pregatita pentru sex.Corpul tau nu este pregatit pentru asa ceva si mai insemneaza ca vei avea probleme urate de sanatate.
Amenoree: tratament hormonal cu medroxiprogesterol , se ea in fiecare luna, 10 zile/1 pilula.
Atata timp cat nu ai ciclu, nu ramai gravida. In schimb din cauza anomaliei (uter ne dezvoltat)., poti sa faci o hemoragie din care nu te mai salveaza nici tata*
Tu esti o copila inocenta care inca ar mai fi trebuit sa se joace cu papuselele. Dar vinovata este mama ta, care a stat la telenovele impreuna cu tine, in loc sa-ti faca educatie si mai ales sa-ti cunoasca problemele tale de sanatate si sa te duca la un endocrinolog.
Tu ai defapt o anomalie/dezvoltare neconcordanta cu varsta ta. Fa bine si mergi la o clinica de specialitate endocrinologie, unde iti va face investigatii complete. Probabil toata viata vei avea p[robleme, dar macar sa stii si sa te tratezi.
In ceia ce te privese cu acest barbat, doar tu, cu mintea ta de copil prost, crezi ca este dragoste. Nu este dragoste , este un pedofil bolnav cu capul, care te va distruge din toate punctele de vedere. Inceteaza cat mai urgent, renunta la viata sexuala, nu ai inca pregatit corpul. Mergi de urgenta la endocrinolog daca vrei sa ai o viata normala. Altfel ...., esti deja in prapastie...........
dorina27
Postat pe 10 Decembrie 2010 08:19
De la: aiana1985, la data 2010-12-09 14:40:16da, exita un mare risc deoareceeu cunosc pecineva care a mers la mdic cu amenoree de 6 luni si gravida in o luna..asa ca nu te juca


Tratamentele pentru amenoree, nu dau voie la ovulatie. Asa ca, prietena ta care zici tu, ca a inceput de 6 luni , tratament/amenoree, ori nu a facut tratament ori minte. Defapt tratamentul este pentru a provoca ciclul menstrual.
dorina27
Postat pe 10 Decembrie 2010 08:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sexul in timpul menstruatiei 110 De la: healthy006109 18 Ianuarie 2010 13:02
PREGNYL 5000 UI de vanzare - 0727406414 1 De la: kudika401240 24 Aprilie 2012 16:48
sfaturi>>???? 4 De la: goanga 24 Martie 2010 11:37
ovare micropolichistice 8 De la: aurora2085ro 26 Martie 2010 17:30
probleme hormonale??????'sau ce 7 De la: rodyana 24 Februarie 2010 23:03