Setari Cookie-uri

Proiectul Venus - Intrebarea 1 - este o idee buna sau nu?

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:05:30
Decat sa faci asemenea afirmatii cretine mai bine sa taci!!!!
"Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa deschizi gura si astfel sa inlaturi orice dubiu"


sau sa bag capu in perna
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:09
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:08:51
de ce faci astfel de afirmatii? parca vroiai o lume mai buna!!!!
modul vehement in care"promovezi" acest proiect impresia asta o lasa!


lumea e buna doar atata timp cat este in conformitate cu viziunea lui ... suna cunoscut?
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:11
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:11:06
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:08:51
de ce faci astfel de afirmatii? parca vroiai o lume mai buna!!!!
modul vehement in care"promovezi" acest proiect impresia asta o lasa!


lumea e buna doar atata timp cat este in conformitate cu viziunea lui ... suna cunoscut?


cu tine tot nu vorbesc! si cica luna asta ar trebui sa fim mai buni!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:15
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:15:04 cu tine tot nu vorbesc! si cica luna asta ar trebui sa fim mai buni!


fericit-o
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:16
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 12:19:41....
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:48:04
Preotii urmaresc interese de grup (interesul bisericii) in timp ce psihologul urmareste doar interesul pacientului!

ok, care este interesul pacientului? da-mi un caz concret, si o sa-ti arat ca de fapt "interesul pacientului" este un nonsens
.....

este chiar asa greu sa-ti poti imagina singur un exemplu?
dar daca nu te duce minte o sa-ti dau eu un exemplu:
imagineaza-ti o femeie care are probleme in casnicie si familia este pe cale sa se destrame, ea este credincioasa iar sotul ateu:
preotul: familia in care nu exista dumnezeu nu exista fericire (scopul: comvinge-l si pe el sa vina la biserica ca noi avem nevoie de cat mai multi enoriasi) .... ascultand sfatul preotului femeia nu mai este capabila sa vada adevaratele probleme, se cramponeaza intr-o directie care nu are legatura cu realitatea si devine agent de vanzari al bisericii crezand ca urmareste fericirea familiei!!!!
psihologul: va cauta sa inteleaga adevaratele cauze care determina problemele lor familiale si in momentul in care va depista hiba va cauta sa gaseasca cele mai bune sfaturi si solutii!!!!
Psihologul nu are interese mascate.... DA, onorariul sau este un interes.... dar ti-l specifica clar, nu este un interes ascuns!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:18
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:18:05
imagineaza-ti o femeie care are probleme in casnicie si familia este pe cale sa se destrame, ea este credincioasa iar sotul ateu:
preotul: familia in care nu exista dumnezeu nu exista fericire (scopul: comvinge-l si pe el sa vina la biserica ca noi avem nevoie de cat mai multi enoriasi) .... ascultand sfatul preotului femeia nu mai este capabila sa vada adevaratele probleme, se cramponeaza intr-o directie care nu are legatura cu realitatea si devine agent de vanzari al bisericii crezand ca urmareste fericirea familiei!!!!
psihologul: va cauta sa inteleaga adevaratele cauze care determina problemele lor familiale si in momentul in care va depista hiba va cauta sa gaseasca cele mai bune sfaturi si solutii!!!!
Psihologul nu are interese mascate.... DA, onorariul sau este un interes.... dar ti-l specifica clar, nu este un interes ascuns!


cu imaginatul, "e grele"
in primul rand, ai o viziune total distorsionata asupra "credintei"
dar daca ar fi sa iau exemplul tau de bun, un popa daca iti spune sa il ai pe dumnezeu in familie, cu siguranta se refera la IUBIRE nu la desene atarnate in bucatarie, sau in poezii recitate la masa de pranz ... despre sfatul psihologului nu ai spus nimic, de ce?
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:23
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:08:51.....de ce faci astfel de afirmatii? parca vroiai o lume mai buna!!!!
modul vehement in care"promovezi" acest proiect impresia asta o lasa!

Am deschis acest topic pentru o desbatere de idei.... nu pentru afirmatii defaimatoare!
Nu pot sa inteleg cum pot unii sa fie deranjati de ideia unei lumi mai bune, mai corecte.... pana intr-acolo incat sa recurga la minciuni si afirmatii eronate!
Pot accepta opinii circumspecte, in fond am si eu rezervele mele de neincredere asupra proiectului!
Si scopul topicului era de a dezbate eventualele circumspectii.... dar sa se ajunga ca unii sa declare:
"grupul Venus" - cand Proiectul Venus se impotriveste exact ideii de clica, grup de interese, etc
"o noua religie" - asta intrece orice masura.... daca ar fi avut bunul simt sa analizeze Proiectul Venus nu ar fi putut face o asemenea afirmatie (daca l-a analizat si totusi face asemenea afirmatii inseamna deja rautate gratuita)
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:29
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:23:12 ... despre sfatul psihologului nu ai spus nimic, de ce?

Oare de ce?
Pentru ca solutiile cele mai corecte sunt in functie de problema!
Asta o stie doar psihologul atunci cand analizeaza situatia.
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:32
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:23:12.... un popa daca iti spune sa il ai pe dumnezeu in familie, cu siguranta se refera la IUBIRE nu la desene atarnate in bucatarie.....

Probabil popa mananca o supa de dumnezeu si felul 2 tocanita de dumnezeu?
daca vroia sa se refere la iubire ii pica limba daca ii spunea ca atare?
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:34
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:29:28
Nu pot sa inteleg cum pot unii sa fie deranjati de ideia unei lumi mai bune, mai corecte.... pana intr-acolo incat sa recurga la minciuni si afirmatii eronate!
..."grupul Venus" - cand Proiectul Venus se impotriveste exact ideii de clica, grup de interese, etc
"o noua religie" - asta intrece orice masura.... daca ar fi avut bunul simt sa analizeze Proiectul Venus nu ar fi putut face o asemenea afirmatie (daca l-a analizat si totusi face asemenea afirmatii inseamna deja rautate gratuita)


pe mine nu ma deranjeati deloc, e loc si pentru voi sub soare
grup presupune o adunatura de oameni de la doi in sus, asa ca problema ta e cu semantica romana, nu cu mine
cat despre "noua religie" nu vad de ce te deranjeaza atat de mult incadrarea asta ...din moment ce dati indicatii despre cum poate ajunge omul la fericire, eu zic ca va incadrati foarte bine la capitolul religie - cum am mai spus, nu sunteti singurii, si in plus de asta, daca nu ma insel sunteti si scutiti de la taxe daca va organizati astfel

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:32:08
Pentru ca solutiile cele mai corecte sunt in functie de problema!
Asta o stie doar psihologul atunci cand analizeaza situatia.

NUUUU, pentru ca psihologul nu face nimic ...cel mult isi da cu parerea

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:34:46
Probabil popa mananca o supa de dumnezeu si felul 2 tocanita de dumnezeu?
daca vroia sa se refere la iubire ii pica limba daca ii spunea ca atare?


ti-am mai spus, tu nu stii ce e aia credinta si vorbesti despre asta, pe mine nu ma deranjeaza pentru ca pierderea e a ta nu a mea, dar ca fapt divers sa nu zici ca nu ai "acumulat" nimic de pe forumul asta, pot sa-ti spun ca "dumenzeu inseamna iubire"
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:39
ce-mi place topicul asta! chiar am ce invata din el! mai ales ce inseamna sa-ti "iubesti aproapele"!

make love not war!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:43
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:39:20..... pot sa-ti spun ca "dumenzeu inseamna iubire" ....

daca te referi la sentimentele bune din sufletele oamenilor.... OK.... dar tot nu am nevoie de preoti ca sa fiu constient ce este in sufletul meu!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:51
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:51:57
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:39:20..... pot sa-ti spun ca "dumenzeu inseamna iubire" ....

daca te referi la sentimentele bune din sufletele oamenilor.... OK.... dar tot nu am nevoie de preoti ca sa fiu constient ce este in sufletul meu!


pentru ca nu suntem o societate perfecta, avem anumite "nevoi": psiholog, politist, preot, judecator, calau, calugar ... intelegi tu, e loc pentru toata lumea
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:55
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:39:20....pe mine nu ma deranjeati deloc, e loc si pentru voi sub soare......

Nu se pune problema daca te "deranjeaza" sau nu, se pune problema sa ne dorim acest pas!
Acest proiect poate fi pus in aplicare doar daca ne dorim cu totii !
Si DA poate fi utopic atata timp cat unii oameni nu sunt capabili sa renunte la egoismul lor pentru binele colectiv!
Opinii de genul:
" - pai mie mi-e bine.... de ce mi-ar pasa de ceilalti?"
garantat vor sta in calea unei schimbari in bine a societatii

cat despre cealalta afirmatie:
"e loc si pentru voi sub soare" - inca o data se adevereste ca nu ai idee despre ce se discuta aici!
Proiectul Venus nu urmareste interesele unui grup restrans de oameni.... nu este vorba de VOI ci de NOI
NOI - adica toate fiintele de pe acest pamant!
Te rog citeste documentul pentru a nu mai face erori de sintagma, devine chiar ridicol sa analizez si sa explic fiecare cuvintel pe care il folosesti!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:05
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:55:41.....pentru ca nu suntem o societate perfecta, avem anumite "nevoi": psiholog, politist, preot, judecator, calau, calugar ...

din tot ce ai enumerat tu singurul de care este cu adevarat nevoie ar fi: psihologul
restul reprezinta necesitati ale acestui sistem bolnav!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:08
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:08:39
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:55:41.....pentru ca nu suntem o societate perfecta, avem anumite "nevoi": psiholog, politist, preot, judecator, calau, calugar ...

din tot ce ai enumerat tu singurul de care este cu adevarat nevoie ar fi: psihologul
restul reprezinta necesitati ale acestui sistem bolnav!


esti tare

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:05:03poate fi utopic atata timp cat unii oameni nu sunt capabili sa renunte la egoismul lor pentru binele colectiv

si comic ...binele colectiv? dar cine esti TU sa decizi care este binele colectiv?

si NU, nu vreau sa intru intr-o organizatie/grup sau orice entitate care provaduieste binele colectiv, pentru ca nu exista asa ceva, si daca afirmi ca ceea ce faci tu esti tocmai din lipsa egoismului, eu zic sa te mai gandesti odata

in rest va doresc toate cele bune
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:16
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 13:11:06....lumea e buna doar atata timp cat este in conformitate cu viziunea lui ....

nu este viziunea mea.... eu imi doream o lume mai buna, dar ceea ce gandeam eu erau doar niste bandaje la actualele supuratii ale societatii!
Proiectul Venus m-a fascinat deoarece am fost capabil sa recunosc ca intrecea orice imi imaginasem pana atunci in ceea ce priveste sansa unei lumi mai bune!
deci daca te linisteste cu ceva.... nu este viziunea mea.... si deci nu sunt mai presus decat tine cum ca eu am avut ideea asta si tie nu ti-a dat prin cap!
Offf.... orgoliile astea!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:18
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:18:52
nu este viziunea mea.... eu imi doream o lume mai buna, dar ceea ce gandeam eu erau doar niste bandaje la actualele supuratii ale societatii!
Proiectul Venus m-a fascinat deoarece am fost capabil sa recunosc ca intrecea orice imi imaginasem pana atunci in ceea ce priveste sansa unei lumi mai bune!
deci daca te linisteste cu ceva.... nu este viziunea mea.... si deci nu sunt mai presus decat tine cum ca eu am avut ideea asta si tie nu ti-a dat prin cap!
Offf.... orgoliile astea!


eu zic ca mai bine te-ai limita la propria persoana ...
dar e mai usor sa salvezi intreaga lume decat propria persoana
sa vezi munca cand o sa incepi sa "lucrezi" la ego
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:22
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 14:16:45 ...binele colectiv? dar cine esti TU sa decizi care este binele colectiv?.....

dupa cum spuneam.... nu am decis eu nimic!
eu doar am aflat despre acest proiect..... si am avut bunul simt sa il analizez inainte de a ma pronunta
Iar daca acum pledez in favoarea sa si il sustin este datorita faptului ca simt ca este o idee deosebita!
Insa opinii neavizate a unor persoane care vorbesc in necunostinta de cauza nu ma pot influenta (decat eventual sa ma irite incapatanarea lor de a face afirmatii despre subiecte pe care nu le cunosc)
Si DA am mai spus-o nu este chiar un bine colectiv.... este un bine doar pentru cei cu suflet bun!
Unii nu-si vor mai putea alimenta ego-ul, infumurarea si implicit lipsiti de puterea banilor vor fi nevoiti sa coboare la adevarata lor valoare umana.....
Deci.... sunt constient ca vor exista si perdanti.... q.e.d. deci nu este chiar un bine colectiv!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:30
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 14:22:56....eu zic ca mai bine te-ai limita la propria persoana ... ...
sa vezi munca cand o sa incepi sa "lucrezi" la ego ....

am impresia ca avem preocupari diferite!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:34
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:34:18
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 14:22:56....eu zic ca mai bine te-ai limita la propria persoana ... ...
sa vezi munca cand o sa incepi sa "lucrezi" la ego ....

am impresia ca avem preocupari diferite!


cu siguranta ... tu vrei sa salvezi lumea, eu nu
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:35
Captain Planet, he's our hero
Gonna take pollution down to zero

He's our powers magnified
And he's fighting on the planet's side

Captain Planet, he's our hero
Gonna take pollution down to zero

Gonna help him put asunder
Bad guys who like to loot and plunder

"You'll pay for this Captain Planet!"

We're the Planeteers
You can be one too
'Cause saving our planet is the thing to do!

Looting and polluting is not the way
Hear what Captain Planet has to say!

"The Power is Yours!"
size_back
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:37
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 14:35:39cu siguranta ... tu vrei sa salvezi lumea, eu nu ....

Nu as zice chiar ca vreau sa o salvez.... dar ma doare cand vad cata suferinta exista!
Iar atunci cand cineva vrea sa o salveze.... nu pot sta deoparte si sa nu vreau sa ma implic si sa-l sprijin!
daca ramanem indiferenti inseamna ca ne meritam soarta.... cu chinuri.... cu suferinte.... cu egoism..... si cu toate relele existente!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 14:58
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:58:08
.... nu pot sta deoparte si sa nu vreau sa ma implic si sa-l sprijin!
daca ramanem indiferenti inseamna ca ne meritam soarta.... cu chinuri.... cu suferinte.... cu egoism..... si cu toate relele existente!

inseamna ca ego-ul tau e fericit ca ai pe cine salva?
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:06
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 15:06:02
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 14:58:08
.... nu pot sta deoparte si sa nu vreau sa ma implic si sa-l sprijin!
daca ramanem indiferenti inseamna ca ne meritam soarta.... cu chinuri.... cu suferinte.... cu egoism..... si cu toate relele existente!

inseamna ca ego-ul tau e fericit ca ai pe cine salva?


offffffff, dar rau ......."de bun" mai esti!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:17
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 09:11:10
De la: leo_, la data 2010-12-07 22:53:01....atunci fereste-te de lumea cealalta pentru ca nu e asa buna pentru cei care gresesc.....

Nu exista asa ceva "lumea cealalta" - asta este doar o minciuna folosita mii de ani de cei care tineau fraiele puterii si adunau averi cu scopul de a-i manipula pe cei multi, pe cei care trebuiau sa produca pentru a le asigura lor lux si bogatie, pe cei care trebuiau sa-si duca existenta in folosul acestor parveniti, sa fie sclavii lor, servitorii lor, carnea de tun in razboaiele pe care le generau din dorinta de a acapara noi si noi averi!
Sunt multe metode de manipulare pe care le folosesc acestia.... dar pentru a-si atinge scopul este nevoie si de ignoranta maselor, de incapacitatea lor de a constientiza ca sunt manevrati si manipulati!
"lumea cealalta"... "viata de apoi"... acestea reprezinta momeli, amagiri, sperante desarte pentru cei saraci, pentru cei care nu au altceva ce sa spere de la viata.... pentru a nu se razvrati, pentru a nu-si cere si ei o viata mai buna (ceea ce implicit i-ar afecta pe cei bogati care ar trebui sa mai renunte din luxul lor si sa imparta din resurse si altora)


daca ai sti cat de mult te inseli.... dar oricum ajungem toti acolo. si mai rau, nu seamana de loc cu ce spun urlatorii mistici, e mult mai rau. mergi la niste sedinte de spiritism.
leo_
Postat pe 8 Decembrie 2010 16:22
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:17:17
offffffff, dar rau ......."de bun" mai esti!


http://www.youtube.com/watch?v=fTWQxCoYgXI

battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 17:17
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:43:19 ce-mi place topicul asta! chiar am ce invata din el! mai ales ce inseamna sa-ti "iubesti aproapele"!

make love not war!


ah, nebunatico, make love when you are at war :)
leo_
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:33
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:33:11
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:43:19 ce-mi place topicul asta! chiar am ce invata din el! mai ales ce inseamna sa-ti "iubesti aproapele"!

make love not war!


ah, nebunatico, make love when you are at war :)


razboi sau nu, tu esti singurul de ma "starneste" puisor! tu si marea ta intelepciune! simt cum mi se" aprind calcaiele"dis de dimineata!
vitamina_c
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:47
De la: vitamina_c, la data 2010-12-09 09:47:00
De la: leo_, la data 2010-12-09 09:33:11
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 13:43:19 ce-mi place topicul asta! chiar am ce invata din el! mai ales ce inseamna sa-ti "iubesti aproapele"!

make love not war!


ah, nebunatico, make love when you are at war :)


razboi sau nu, tu esti singurul de ma "starneste" puisor! tu si marea ta intelepciune! simt cum mi se" aprind calcaiele"dis de dimineata!


ma bucur ca simti lucrurile astea :))) desi tot cred ca e de la incalzirea prin pardoseala, eu am efect mai puternic.
leo_
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna... 87 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 13:11
sal 1 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:39
ajutor 16 De la: tigruaik 4 Iunie 2010 17:55
Dragostea e pentru fraieri 98 De la: luyyzz 4 Iulie 2009 18:56
Totul despre unghii.......... 11 De la: playboy 15 Mai 2010 18:42