Setari Cookie-uri

Proiectul Venus - Intrebarea 1 - este o idee buna sau nu?

www.album-design.ro/Proiectul_Venus.doc
Pentru cei care unca nu au auzit despre el am pus acest link!
descarcati, cititi, analizati....
Vreau sa initiez o serie de discutii pe tema Proiectului Venus
Fiecare topic va analiza un anumit aspect.
Va rog respectuos sa postati doar opinii si pareri in legatura cu tema propusa!
In acest topic as dori sa dezbatem si sa concluzionam daca este benefic sistemul social propus de catre Proiectul Venus.
In topicurile urmatoare vor fi dezbatute alte aspecte!
marceltuky
Postat pe 23 Noiembrie 2010 20:50
Gasiti detalii despre Proiectul Venus si pe blogul meu.
Cred ca persoanele cu caracter evoluat, cu suflet bun si-au dorit intotdeauna o lume mai buna!
De aceea in decursul istoriei au fost persoane care s-au ridicat impotriva sclaviei, care au luptat pentru libertate si pentru drepturile omului, precum si pentru multe alte viziuni care conduceau catre o lume mai buna, catre o societate mai corecta!
Proiectul Venus propune o schimbare radicala a sistemului social!
Consider ca este un sistem social care creeaza premizele pentru ca latura buna din sufletele oamenilor sa se poata manifesta la maxim si sa poate evolua!
Ar fi o lume in care fiecare individ s-ar simti ca intr-o mare familie, ar simti ca celorlalti le pasa de el.... ar simti respectul societatii fata de soarta sa, fata de viata sa, fata de fericirea sa!
Si asta nu doar datorita faptului ca ar avea asigurate necesitatile materiale ci si datorita faptului ca oamenii, eliberati fiind de corvoada activitatilor fizice care le rapesc actualmente cea mai mare parte a vietii isi vor putea dedica mai mult timp interactiunii sociale, vietii de familie....
Oamenii ar fi mult mai linistiti si mai fericiti!
marceltuky
Postat pe 23 Noiembrie 2010 21:31
Traim intr-o lume in care fiecaruia ii pasa doar de persoana sa (de multe ori nici macar de sot, de sotie, de copii, de parinti sau de alte rude si prieteni)
Ne mai miram oare de cata suferinta exista in aceasta lume guvernata de egoism!!!!
Acestea sunt regulile jocului.... daca dorim sa fim fericiti sa nu mai existe suferinta este necesar sa n reflectam asupra necesitatii schimbarii regulilor, sa creem o lume bazata pe respect si pe iubire!
O lume in care sa ne intereseze soarta tuturor fiintelor!
Respectul si iubirea genereaza la randul sau respect si iubire!
Dezinteresul fata de ideea unei lumi mai bune nu poate fi reflectat decat de egoism. de nepasare fata de soarta altor persoane, de dezinteres fata de sansa unei existente fericite a altor fiinte!
Vesnica dilema: "eu ce am de castigat la afacerea asta?"
Daca simti in suflet o cat de marunta parere de rau pentru suferintele existente in lume.... inseamna ca ai de castigat ENORM.... castigi linistea sufleteasca!
Dar asta este un castig doar pentru cei care au suflet bun si se simt marcati si afectati de suferintele celor din jur!
Din pacate in lumea asta exista foarte multi pe care nu doar ca nu-i afecteaza suferintele altora ci chiar se hranesc cu ele, sunt fericiti atunci cand vad ca altii sufera, suferinta altora este pentru ei un spectacol distractiv! Aceste fiinte rele si haine sunt cele care genereaza tot raul din lumea asta! Ei sunt cei care se impotrivesc unei eventuale schimbari in bine a regulilor sociale!
Analizati-va pe voi insi-va si decideti-va de partea cui simtiti ca trebuie sa fiti!!!!
marceltuky
Postat pe 7 Decembrie 2010 14:28
ai postat 3 posturi insa eu tot nu am inteles despre ce e vorba...un rezumat la razumat se poate?
battleofwits
Postat pe 7 Decembrie 2010 14:44
Este foarte simplu.Daca ai o vecina si nu stie ce sa faca, iubiti-va amandoi.
kudika023770
Postat pe 7 Decembrie 2010 17:36
De la: marceltuky, la data 2010-11-23 20:50:19www.album-design.ro/Proiectul_Venus.doc
Pentru cei care unca nu au auzit despre el am pus acest link!
descarcati, cititi, analizati....
Vreau sa initiez o serie de discutii pe tema Proiectului Venus
Fiecare topic va analiza un anumit aspect.
Va rog respectuos sa postati doar opinii si pareri in legatura cu tema propusa!
In acest topic as dori sa dezbatem si sa concluzionam daca este benefic sistemul social propus de catre Proiectul Venus.
In topicurile urmatoare vor fi dezbatute alte aspecte!

foarte interesant, am auzit multe despre ei si stiu ceva materiale ale lor. vb dupa ce citesc pentru ca acum nu stiu ce sa iti raspund, dar cauza e nobila.
leo_
Postat pe 7 Decembrie 2010 18:11
De la: kudika023770, la data 2010-12-07 17:36:57Este foarte simplu.Daca ai o vecina si nu stie ce sa faca, iubiti-va amandoi.


unde stau eu, nu prea am vecine....tu ai in plus? poate iti dau o mana de ajutor
battleofwits
Postat pe 7 Decembrie 2010 18:21
De la: marceltuky, la data 2010-12-07 14:28:39
Daca simti in suflet o cat de marunta parere de rau pentru suferintele existente in lume.... inseamna ca ai de castigat ENORM.... castigi linistea sufleteasca!
Dar asta este un castig doar pentru cei care au suflet bun si se simt marcati si afectati de suferintele celor din jur!

de unde pana unde suferinta cu care te incarci este un castig...poate pe lumea cealalta (daca exista)...pt ca aici, pe pamant...cine rezoneaza cu cei amarati...are toate sansele sa moara repede printr-un accident vascular sau infarct ...si conceptul asta de "o lume mai buna" mi se pare o utopie...cel putin atat timp cat banul va guverna
miss_darine
Postat pe 7 Decembrie 2010 21:11
De la: miss_darine, la data 2010-12-07 21:11:18
De la: marceltuky, la data 2010-12-07 14:28:39
Daca simti in suflet o cat de marunta parere de rau pentru suferintele existente in lume.... inseamna ca ai de castigat ENORM.... castigi linistea sufleteasca!
Dar asta este un castig doar pentru cei care au suflet bun si se simt marcati si afectati de suferintele celor din jur!

de unde pana unde suferinta cu care te incarci este un castig...poate pe lumea cealalta (daca exista)...pt ca aici, pe pamant...cine rezoneaza cu cei amarati...are toate sansele sa moara repede printr-un accident vascular sau infarct ...si conceptul asta de "o lume mai buna" mi se pare o utopie...cel putin atat timp cat banul va guverna


atunci fereste-te de lumea cealalta pentru ca nu e asa buna pentru cei care gresesc si nu vorbesc ca persoana religioasa.
leo_
Postat pe 7 Decembrie 2010 22:53
De la: battleofwits, la data 2010-12-07 14:44:07ai postat 3 posturi insa eu tot nu am inteles despre ce e vorba...un rezumat la razumat se poate?

Un rezumat: Proiectul Venus propune o schimbare radicala din punct de vedere social !
Propune cladirea unei lumi bazata pe respect fata de celelalte fiinte!

www.album-design.ro/Proiectul_Venus.doc

Inca de la inceput am postat acest link... este un document cu multe pagini nu am cum sa-l postez tot aici!
Dar cei care doresc sa cunoasca pot foarte simplu sa-l acceseze si sa-l citeasca!
Acest topic are rolul de a aduna opinii despre acest proiect, opinii formulate de catre cei care sunt interesati sa citeasca despre acest proiect!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 08:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-07 21:11:18... de unde pana unde suferinta cu care te incarci este un castig...poate pe lumea cealalta ....

Vesnica dilema: "eu ce am de castigat la afacerea asta?" - asta era intrebarea!
iar raspunsul era ca o anumita categorie de oameni (adica cei care in momentul actual se simt afectati de suferinta altora) vor avea de castigat linistea sufleteasca.... asta in speranta ca totusi in strafundul sufletelor suntem totusi majoritatea buni!!!!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 08:52
De la: miss_darine, la data 2010-12-07 21:11:18....si conceptul asta de "o lume mai buna" mi se pare o utopie...cel putin atat timp cat banul va guverna

inca o data sunt nevoit sa te citez.... aceasta remarca da clar de inteles ca nu ai citit nimic despre Proiectul Venus!!!!!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 08:54
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 08:54:54
De la: miss_darine, la data 2010-12-07 21:11:18....si conceptul asta de "o lume mai buna" mi se pare o utopie...cel putin atat timp cat banul va guverna

inca o data sunt nevoit sa te citez.... aceasta remarca da clar de inteles ca nu ai citit nimic despre Proiectul Venus!!!!!

m-ai prins...promit sa citesc, cand voi avea un pic mai mult timp liber
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:03
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 08:52:18
De la: miss_darine, la data 2010-12-07 21:11:18... de unde pana unde suferinta cu care te incarci este un castig...poate pe lumea cealalta ....

Vesnica dilema: "eu ce am de castigat la afacerea asta?" - asta era intrebarea!
iar raspunsul era ca o anumita categorie de oameni (adica cei care in momentul actual se simt afectati de suferinta altora) vor avea de castigat linistea sufleteasca.... asta in speranta ca totusi in strafundul sufletelor suntem totusi majoritatea buni!!!!

uite aici exemplu de suferinta
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/45980/Ingerii-lui-Daniel.html
aici nimeni n-a catadicsit sa citeasca, daramite sa incerce sa ajute cu ceva...pe yuppy unde a fost deschis initial, au percutat mult mai multi useri
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:06
De la: leo_, la data 2010-12-07 22:53:01....atunci fereste-te de lumea cealalta pentru ca nu e asa buna pentru cei care gresesc.....

Nu exista asa ceva "lumea cealalta" - asta este doar o minciuna folosita mii de ani de cei care tineau fraiele puterii si adunau averi cu scopul de a-i manipula pe cei multi, pe cei care trebuiau sa produca pentru a le asigura lor lux si bogatie, pe cei care trebuiau sa-si duca existenta in folosul acestor parveniti, sa fie sclavii lor, servitorii lor, carnea de tun in razboaiele pe care le generau din dorinta de a acapara noi si noi averi!
Sunt multe metode de manipulare pe care le folosesc acestia.... dar pentru a-si atinge scopul este nevoie si de ignoranta maselor, de incapacitatea lor de a constientiza ca sunt manevrati si manipulati!
"lumea cealalta"... "viata de apoi"... acestea reprezinta momeli, amagiri, sperante desarte pentru cei saraci, pentru cei care nu au altceva ce sa spere de la viata.... pentru a nu se razvrati, pentru a nu-si cere si ei o viata mai buna (ceea ce implicit i-ar afecta pe cei bogati care ar trebui sa mai renunte din luxul lor si sa imparta din resurse si altora)
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:11
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 09:11:10
De la: leo_, la data 2010-12-07 22:53:01....atunci fereste-te de lumea cealalta pentru ca nu e asa buna pentru cei care gresesc.....

Nu exista asa ceva "lumea cealalta" - asta este doar o minciuna folosita mii de ani de cei care tineau fraiele puterii si adunau averi cu scopul de a-i manipula pe cei multi, pe cei care trebuiau sa produca pentru a le asigura lor lux si bogatie, pe cei care trebuiau sa-si duca existenta in folosul acestor parveniti, sa fie sclavii lor, servitorii lor, carnea de tun in razboaiele pe care le generau din dorinta de a acapara noi si noi averi!
Sunt multe metode de manipulare pe care le folosesc acestia.... dar pentru a-si atinge scopul este nevoie si de ignoranta maselor, de incapacitatea lor de a constientiza ca sunt manevrati si manipulati!
"lumea cealalta"... "viata de apoi"... acestea reprezinta momeli, amagiri, sperante desarte pentru cei saraci, pentru cei care nu au altceva ce sa spere de la viata.... pentru a nu se razvrati, pentru a nu-si cere si ei o viata mai buna (ceea ce implicit i-ar afecta pe cei bogati care ar trebui sa mai renunte din luxul lor si sa imparta din resurse si altora)

vii tu si demolezi mitul cazanului si a campiilor verzi
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:16
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 09:06:44....uite aici exemplu de suferinta
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/45980/Ingerii-lui-Daniel.html....

OK.... dai dovada ca iti pasa de suferinta altora.... dar ca si cazul asta mai sunt multe!!!!
Cand spuneam despre linistea sufleteasca.... la asa ceva ma refeream!
Scopul Proiectului Venus este de a creea o astfel de societate in care asemenea suferinte sa nu fie posibile!
Suferinte generate de imposibilitatea accesului la anumite resurse!!!!! (interventii medicale)
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:21
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 09:21:47
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 09:06:44....uite aici exemplu de suferinta
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/45980/Ingerii-lui-Daniel.html....

OK.... dai dovada ca iti pasa de suferinta altora.... dar ca si cazul asta mai sunt multe!!!!
Cand spuneam despre linistea sufleteasca.... la asa ceva ma refeream!
Scopul Proiectului Venus este de a creea o astfel de societate in care asemenea suferinte sa nu fie posibile!
Suferinte generate de imposibilitatea accesului la anumite resurse!!!!! (interventii medicale)

nu numai ca-mi pasa, dar ma si implic...chit ca stiu ca sunt o picatura intr-un ocean...repet n-am citit inca proiectul ala, dar imi vine in minte sintagma...pana la dumnezeu te mananca sfintii...adica pana demareaza un proiect si pana devine viabil e cale lunga de strabatut...pana atunci tot ma va durea sufletul pt amaratii care n-au nicio vina...poate doar aceea ca s-au nascut saraci
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 09:30
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 09:21:47
Scopul Proiectului Venus este de a creea o astfel de societate in care asemenea suferinte sa nu fie posibile!


ce vrei tu e imposibil cel putin dpmdv,
atata timp cat te concetrezi pe ameliorarea problemei "exterioare", de genul: cu ce sa-mi ajut vecina sa fie mai fericita; in primul rand vecina este perfecta asa cum e si nu lipsa interventiei mele este sursa nefericirii ei.
un om ca sa fie fericit, in primul rand trebuie sa isi rezolve problemele "interne", numai dupa ce isi rezolva problema asta va fi fericita.

din cauza asta consider ca "religia" este o mai buna cale pentru rezolvarea problemelor decat proiectul venus, pentru ca prn religie se opereaza la nivel "interior" nu exterior; e drept ca ne simtim bine cand mergem la o actiune caritabila, si facem fericiti niste copii care sunt singuri pe lume.

din cauza asta cred ca poti ajuta un om numai daca il inveti sa pescuiasca, nu sa-i dai un peste; insa majoritatea se plang ca pescuitul pute si prefera lumea asa cum e

battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 10:22
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 10:22:09
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 09:21:47
Scopul Proiectului Venus este de a creea o astfel de societate in care asemenea suferinte sa nu fie posibile!


ce vrei tu e imposibil cel putin dpmdv,
atata timp cat te concetrezi pe ameliorarea problemei "exterioare", de genul: cu ce sa-mi ajut vecina sa fie mai fericita; in primul rand vecina este perfecta asa cum e si nu lipsa interventiei mele este sursa nefericirii ei.
un om ca sa fie fericit, in primul rand trebuie sa isi rezolve problemele "interne", numai dupa ce isi rezolva problema asta va fi fericita.

din cauza asta consider ca "religia" este o mai buna cale pentru rezolvarea problemelor decat proiectul venus, pentru ca prn religie se opereaza la nivel "interior" nu exterior; e drept ca ne simtim bine cand mergem la o actiune caritabila, si facem fericiti niste copii care sunt singuri pe lume.

din cauza asta cred ca poti ajuta un om numai daca il inveti sa pescuiasca, nu sa-i dai un peste; insa majoritatea se plang ca pescuitul pute si prefera lumea asa cum e



kudika330098
Postat pe 8 Decembrie 2010 10:31
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 09:30:57...adica pana demareaza un proiect si pana devine viabil e cale lunga de strabatut...pana atunci tot ma va durea sufletul pt amaratii care n-au nicio vina...poate doar aceea ca s-au nascut saraci

sunt de acord cu tine!
dar orice proiect pentru a ajunge sa fie pus in practica trebuie sa faca pasi in directia potrivita!
asta incerc eu sa fac acum.... sa constientizam ideea.... sa dezbatem proiectul..... sa cautam calea prin care sa reusim cat mai repede sa schimbam societatea deoarece cu fiecare zi care trece ne prelungim agonia si ne epuizam resursele!
“Nu cred intr-un destin care cade asupra oamenilor oricum ar actiona. Dar cred intr-un destin care cade asupra lor daca nu actioneaza.”
Buddha
“Cultiva un gand bun si vei culege o actiune buna; cultiva o actiune buna si vei culege un obicei bun; cultiva un obicei bun si vei culege un caracter bun; cultiva un caracter bun si vei culege un destin bun.”
Baltasar Gracian y Morales
Haideti sa devenim mandri ca generatia noastra a reusit o schimbare mareata, radicala a sistemului social mondial!
Pe mine personal societatea actuala ma scarbeste si ma ingretoseaza.... am devenit sclavii banului!
BANUL este cel care dicteaza si conduce lumea.... viata noastra a devenit programata inca din momentul nasterii!
S-a mai nascut un sclav!!!! woww.... ce bucurie!
Pur si simplu EU nu vreau sa fiu sclavul nimanui... nu accept sa fiu manipulat !
”Singurul tiran pe care-l accept in aceasta lume este vocea aceea inceata si linistita dinlauntrul meu.”
Mahatma Gandi
Stiu ca unii vor gandi ca sunt un inadaptat social.... si le dau perfecta dreptate!
Dar ce nu stiu ei este ca eu sunt mandru de acest lucru!
"Nu este un semn de sanatate sa fii bine adaptat la o societate profund bolnava." - J. Krishnamurti
Lumea este guvernata de reguli inumane, societatea actuala este profund bolnava..... a te adapta social inseamna sa accepti sa-ti traiesti viata dupa aceste reguli gresite!
Inadaptatii social sunt cei care nu vor sa accepte sa-si traiasca viata in aceasta mocirla umana!
Nu societatea actuala este cea care imi da taria sa merg mai departe si sa doresc sa-mi duc in continuare existenta in aceasta lume.... ci speranta ca am putea sa o schimbam, speranta ca am putea creea o lume a respectului si iubirii, o lume in care sa primeze fericirea, o lume in care sa merite sa traiesti!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:01
De la: kudika330098, la data 2010-12-08 10:31:42....ameliorarea problemei "exterioare", de genul: cu ce sa-mi ajut vecina sa fie mai fericita.....

"problema exterioara" - este ridicol ce spui.... nimeni nu sare in ajutorul altcuiva decat eventual daca i se cere ajutorul!

De la: kudika330098, la data 2010-12-08 10:31:42......in primul rand trebuie sa isi rezolve problemele "interne", numai dupa ce isi rezolva problema asta va fi fericita.... "religia" este o mai buna cale pentru rezolvarea problemelor....

Problemele "interne" (dupa cum le denumesti tu) pot fi cu adevarat rezolvate de psihologi!!!!!
Am vazut situatie cand o persoana a pus preotii mai presus decat psihologii in tratarea acestor probleme interne si a ajuns sa sufere si sa-si distruga viata, atat a ei cat si a celor din jur!
Preotii urmaresc interesul bisericii in timp ce psihologul urmareste doar interesul pacientului!!!!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:14
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:14:11
Problemele "interne" (dupa cum le denumesti tu) pot fi cu adevarat rezolvate de psihologi!!!!!
Am vazut situatie cand o persoana a pus preotii mai presus decat psihologii in tratarea acestor probleme interne si a ajuns sa sufere si sa-si distruga viata, atat a ei cat si a celor din jur!
Preotii urmaresc interesul bisericii in timp ce psihologul urmareste doar interesul pacientului!!!!


si psihologii si preotii sunt oameni, si mai mult, ambii fac acelasi lucru insa pe cai diferite. sa spui ca unu e mai "presus" decat celalalt inseamna ca nu cunosti fenomenul

PS. sper ca nu faci confuzie intre religie si preoti? e ca si cum ai asocia psihologia cu psihologul
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:19
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:14:11
"problema exterioara" - este ridicol ce spui.... nimeni nu sare in ajutorul altcuiva decat eventual daca i se cere ajutorul!

probabil ca este, insa eu asta am inteles de ce s-a scris pana acum, ca proiectul venus vrea sa ii faca pe altii fericiti
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:20
De la: kudika330098, la data 2010-12-08 10:31:42....ce vrei tu e imposibil cel putin dpmdv.....

din pacate acel dpmdv (punctul tau de vedere) nu este impartial.... este evident aservit unor interese de grup!!!
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:20
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:20:55
din pacate acel dpmdv (punctul tau de vedere) nu este impartial.... este evident aservit unor interese de grup!!!


adevarul e ca in ultimul timp ma simt "aglomerat" (eu, ego-ul meu, inconstientul meu) - trebuie sa fac ceva cu grupul asta ca ma oboseste, fiecare "e pe interes"
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:32
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 11:20:45.....insa eu asta am inteles de ce s-a scris pana acum, ca proiectul venus vrea sa ii faca pe altii fericiti

Proiectul Venus doreste sa puna bazele unei societati corecte si in acest fel sa creeze sansa ca oamenii sa-si gaseasca fericirea!
Starea de fericire depinde de multi factori!
"Persoanele cele mai fericite nu sunt cele care au ceea ce este mai bun din tot... ci cele care se bucura cel mai mult de ceea ce intalnesc in drumul lor!!"

Preotii urmaresc interese de grup (interesul bisericii) in timp ce psihologul urmareste doar interesul pacientului!!!!
Atunci cand cineva aservit unui interes de grup (grup restrans!!! - in fond si Proiectul Venus urmareste interese de grup, dar e vorba de toti oamenii sau mai bine zis de toate fiintele) iti va da un sfat, acel sfat va urmari si satisfacerea intereselor de grup si implicit va cauta sa te manipuleze pentru a lua o decizie prin care grupul pe care il deserveste sa aiba ceva de castigat!
“Ceea ce este adevarat la lumina lampii nu este intotdeauna adevarat la lumina soarelui.”
Joubert
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:48
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:48:04
Proiectul Venus doreste sa puna bazele unei societati corecte si in acest fel sa creeze sansa ca oamenii sa-si gaseasca fericirea!

asta e utopie, societate corecta nu poate sa existe.
ca sa existe o societate corecta, ea trebuie sa fie compusa din cetatenii corecti...ceea ce e IMPOSIBIL

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:48:04
"Persoanele cele mai fericite nu sunt cele care au ceea ce este mai bun din tot... ci cele care se bucura cel mai mult de ceea ce intalnesc in drumul lor!!"

daca nu ma insel chiar si in biblie scrie ceva de genul asta ...vezi cum se potrivesc unele lucruri

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:48:04
Preotii urmaresc interese de grup (interesul bisericii) in timp ce psihologul urmareste doar interesul pacientului!

ok, care este interesul pacientului? da-mi un caz concret, si o sa-ti arat ca de fapt "interesul pacientului" este un nonsens

De la: marceltuky, la data 2010-12-08 11:48:04
Atunci cand cineva aservit unui interes de grup (grup restrans!!! - in fond si Proiectul Venus urmareste interese de grup, dar e vorba de toti oamenii sau mai bine zis de toate fiintele) iti va da un sfat, acel sfat va urmari si satisfacerea intereselor de grup si implicit va cauta sa te manipuleze pentru a lua o decizie prin care grupul pe care il deserveste sa aiba ceva de castigat

pana la urma grupul Venus nu vrea decat sa inceapa o noua religie, ceea ce e foarte bine, eu nu am nici-o problema cu asta ... insa cand o religie se naste denigrand o alta religie, treaba se impute
battleofwits
Postat pe 8 Decembrie 2010 12:19
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 12:19:41....pana la urma grupul Venus nu vrea decat sa inceapa o noua religie.....

Decat sa faci asemenea afirmatii cretine mai bine sa taci!!!!
"Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa deschizi gura si astfel sa inlaturi orice dubiu"
marceltuky
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:05
De la: marceltuky, la data 2010-12-08 13:05:30
De la: battleofwits, la data 2010-12-08 12:19:41....pana la urma grupul Venus nu vrea decat sa inceapa o noua religie.....

Decat sa faci asemenea afirmatii cretine mai bine sa taci!!!!
"Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa deschizi gura si astfel sa inlaturi orice dubiu"


de ce faci astfel de afirmatii? parca vroiai o lume mai buna!!!!
modul vehement in care"promovezi" acest proiect impresia asta o lasa!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BANC 1 De la: kudika175927 30 Aprilie 2010 22:05
derutata pana peste cap!!!!! 43 De la: playboy 27 Mai 2011 23:49
Nu mai suport deja!!!X( 8 De la: greierash_is_back 31 Decembrie 2009 16:55
Cum devin stewardesa? 14 De la: nicolette80 15 Octombrie 2013 19:46
hi 10 De la: Calandrinon 22 Decembrie 2009 22:41