Setari Cookie-uri

Putin ajutor!

Fetelor,este bine sa botezi un copil cu iubitul?
Mi-a zis cineva ca persoanele care boteaza devin rude spirituale si n-au voie sa se mai casatoreasca(sa faca sex etc)si nici macar copiii celor care au botezat impreuna n-au voie sa se casatoreasca...
A intrebat mama un preot,si i-a zis ca persoanele care traiesc in concubinaj n-au voie sa boteze impreuna,ci cu alte persoane sau sg(aceasi poveste cu rudele spirituale)

Vreau sa botez impreuna cu iubitul(concubinul)un baietel,ar trebui sa renunt la idee?:-?

Sunt suparata,voi cunoasteti cazuri?
Ar cam trebui sa acult de preot sau.....?
gagaaa
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:23
De la: gagaaa, la data 2010-12-11 03:23:30Fetelor,este bine sa botezi un copil cu iubitul?
Mi-a zis cineva ca persoanele care boteaza devin rude spirituale si n-au voie sa se mai casatoreasca(sa faca sex etc)si nici macar copiii celor care au botezat impreuna n-au voie sa se casatoreasca...
A intrebat mama un preot,si i-a zis ca persoanele care traiesc in concubinaj n-au voie sa boteze impreuna,ci cu alte persoane sau sg(aceasi poveste cu rudele spirituale)

Vreau sa botez impreuna cu iubitul(concubinul)un baietel,ar trebui sa renunt la idee?:-?

Sunt suparata,voi cunoasteti cazuri?
Ar cam trebui sa acult de preot sau.....?



Scuze pt.repetitia cuv.D:)
gagaaa
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:24

Popii iti spun multe da unele din ele nici macar ei nu le cred.
Barbie30_
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:25
De la: gagaaa, la data 2010-12-11 03:23:30Fetelor,este bine sa botezi un copil cu iubitul?
Mi-a zis cineva ca persoanele care boteaza devin rude spirituale si n-au voie sa se mai casatoreasca(sa faca sex etc)si nici macar copiii celor care au botezat impreuna n-au voie sa se casatoreasca...
A intrebat mama un preot,si i-a zis ca persoanele care traiesc in concubinaj n-au voie sa boteze impreuna,ci cu alte persoane sau sg(aceasi poveste cu rudele spirituale)

Vreau sa botez impreuna cu iubitul(concubinul)un baietel,ar trebui sa renunt la idee?:-?

Sunt suparata,voi cunoasteti cazuri?
Ar cam trebui sa acult de preot sau.....?


Eu nu stiu ce ti-a zis tie preotul si nici care preot.
NU poti cununa ( dupa " legile" ortodoxiei) insa de botezat poti.
E chiar " indicat" sa botezi copii, cat mai multi.
Da, stiu cazuri unde a botezat fata necasatorita........fara nicio problema.
stem_29
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:28
De la: stem_29, la data 2010-12-11 03:28:24
De la: gagaaa, la data 2010-12-11 03:23:30Fetelor,este bine sa botezi un copil cu iubitul?
Mi-a zis cineva ca persoanele care boteaza devin rude spirituale si n-au voie sa se mai casatoreasca(sa faca sex etc)si nici macar copiii celor care au botezat impreuna n-au voie sa se casatoreasca...
A intrebat mama un preot,si i-a zis ca persoanele care traiesc in concubinaj n-au voie sa boteze impreuna,ci cu alte persoane sau sg(aceasi poveste cu rudele spirituale)

Vreau sa botez impreuna cu iubitul(concubinul)un baietel,ar trebui sa renunt la idee?:-?

Sunt suparata,voi cunoasteti cazuri?
Ar cam trebui sa acult de preot sau.....?


Eu nu stiu ce ti-a zis tie preotul si nici care preot.
NU poti cununa ( dupa " legile" ortodoxiei) insa de botezat poti.
E chiar " indicat" sa botezi copii, cat mai multi.
Da, stiu cazuri unde a botezat fata necasatorita........fara nicio problema.


Ai dreptate da in cazul asta tipa cu cine mai devine ruda spirituala? Popa ar zice ca nu are voie o femeie singura sa boteze.Pana la urma nu conteaza ca stai cu copilul ala 15-30 min in brate in biserica ci conteaza ce faci dupa,cat de mult te implici.
Barbie30_
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:48
Cine nu poate fi nas de Botez?

Cei care trãiesc necununati,(în concubinaj); cei ce sînt sectanti; cei ce nu cred cu tãrie în Dumnezeu, nu merg la bisericã si nu sunt ortodocsi; cei ce înjurã de cele sfinte, sunt betivi si trãiesc în desfrânãri, ca si cei ce sunt din familii mixte si au nume rãu între crestini nu pot fi nasi de botez s. Nu este canonic sã fie mai multi nasi de botez , cãci prin aceste sfintei taine ei se înrudesc unii cu altii, nemaiavînd voie copiii lor sã se cãsãtoreascã între ei.

Foarte importanta prima si ultima idee.L-am luat dp un site ortodox.
Preotul care a vb cu mama ta a avut dreptate,acum imi dau si eu seama.
Lasa-l pe concubinul tau sa-l boteze singur,copilul fiind baiat.Nu e musai sa fiti amandoi nasi.
kudika322371
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:52
Daca-l potezati impreuna voi de veniti parintii spirituali ai copilului si voi intre voi rude spirituale,si nu va veti mai putea casatorii(sex).Daca ati fi casatoriti se poate pt.ca prin cununie voi suntei acelasi trup.

Daca e fetita boteaz-o tu sg daca e baiat lasa-l pe el.

kudika318477
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:58
De la: kudika318477, la data 2010-12-11 03:58:44Daca-l potezati impreuna voi de veniti parintii spirituali ai copilului si voi intre voi rude spirituale,si nu va veti mai putea casatorii(sex).Daca ati fi casatoriti se poate pt.ca prin cununie voi suntei acelasi trup.

Daca e fetita boteaz-o tu sg daca e baiat lasa-l pe el.



e baietel,lasa-l pe el!
kudika318477
Postat pe 11 Decembrie 2010 03:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
restaurante recomandate in bucuresti 40 De la: Grace_ro 26 Martie 2010 18:15
Artificii pentru tort / Jerbe TORT 3 De la: grace000516 10 Iunie 2010 21:09
rochie de inchiriat 2 De la: silvestra 7 Martie 2009 16:01
mirese din craiova 1 De la: andre_dany 15 Martie 2009 11:28
cat merg nuntile? 21 De la: marry 21 Martie 2010 15:41