Setari Cookie-uri

test papanicolau

salut fetelor

miercuri vreaau sa fac un control ginecologic si un test papanicolau.
problema e ca ar trebui sa fiu la ciclu in zilele ce urmeaza pe joi, vineri maxim

e ok daca fac testul cu o zi doua inainte de ciclu? nu vor fi afectate rezultatele nu?
angelina1986
Postat pe 13 Decembrie 2010 04:16
De la: angelina1986, la data 2010-12-13 04:16:45salut fetelor

miercuri vreaau sa fac un control ginecologic si un test papanicolau.
problema e ca ar trebui sa fiu la ciclu in zilele ce urmeaza pe joi, vineri maxim

e ok daca fac testul cu o zi doua inainte de ciclu? nu vor fi afectate rezultatele nu?

nu cred ca ar trebui sa afecteze, dar cel mai bine sa suni unde te-ai programat !
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Decembrie 2010 10:52
daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Decembrie 2010 10:53
De la: angelina1986, la data 2010-12-13 04:16:45salut fetelor

miercuri vreaau sa fac un control ginecologic si un test papanicolau.
problema e ca ar trebui sa fiu la ciclu in zilele ce urmeaza pe joi, vineri maxim

e ok daca fac testul cu o zi doua inainte de ciclu? nu vor fi afectate rezultatele nu?


nu afecteaza cu nimic, cu 48 h inainte nu ai voie sa ai contact sexual, sau sa faci spalaturi vaginale, astea afecteaza testul, iti recomand sa il faci pe cel in mediu lichid pt ca este mult mai precis ca si rezultat
visan_georgiana
Postat pe 17 Decembrie 2010 13:43
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 10:53:35daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!


helau

costa de la 70 RON la 150 RON, cel in mediu lichid este mai scump, si ies mai greu rezultatele, dar este mai sigur
visan_georgiana
Postat pe 17 Decembrie 2010 13:48
De la: TIGRA, la data 2010-12-17 13:48:21
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 10:53:35daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!


helau

costa de la 70 RON la 150 RON, cel in mediu lichid este mai scump, si ies mai greu rezultatele, dar este mai sigur

ginecologul meu , mi-a recomdat si mie testul , dar cand are bebe un an sa ma duc !
mi-a povestit o prietena ceva ceva, dar m-a cam indus in ceata , deoarece i-a laut 3 lame !
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Decembrie 2010 13:52
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 13:52:12
De la: TIGRA, la data 2010-12-17 13:48:21
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 10:53:35daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!


helau

costa de la 70 RON la 150 RON, cel in mediu lichid este mai scump, si ies mai greu rezultatele, dar este mai sigur

ginecologul meu , mi-a recomdat si mie testul , dar cand are bebe un an sa ma duc !
mi-a povestit o prietena ceva ceva, dar m-a cam indus in ceata , deoarece i-a laut 3 lame !


cel cu lama este in mediu uscat, cel lichid se preleveaza altfel, si este mai precis deoarece celulele prelevate se conserva mult mai bine iar rezultatul este mai sigur, detecteaza orice modificare, dar sunt niste termeni pe buletinul ala de analiza ca nu intelegi nimic :)))))))
visan_georgiana
Postat pe 17 Decembrie 2010 13:56
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 10:53:35daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!


buna roz.
imi cer scuze pentru raspunsul tarziu dar nu am mai intrat pe kudika. Testul m-a costat 35 lei la interservisan Cluj. rezultatul a fost pap tip II inflamator dar doctorita ce m-a cosultat a zis ca sunt ok, nu am rani pe col si daca era ceva se vedea in secretia vaginala (care a fost curata)

@Tigra te rog frumos da-mi mai multe detalii despre testul pap in mediu lichid (nu stiam de optiunea aceasta)
oare il pot face la orice clinica aici in cluj?
angelina1986
Postat pe 19 Ianuarie 2011 04:34
De la: angelina1986, la data 2011-01-19 04:34:08
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-17 10:53:35daca l-ai facut asi vrea sa-mi spui cat te-a costat!


buna roz.
imi cer scuze pentru raspunsul tarziu dar nu am mai intrat pe kudika. Testul m-a costat 35 lei la interservisan Cluj. rezultatul a fost pap tip II inflamator dar doctorita ce m-a cosultat a zis ca sunt ok, nu am rani pe col si daca era ceva se vedea in secretia vaginala (care a fost curata)

@Tigra te rog frumos da-mi mai multe detalii despre testul pap in mediu lichid (nu stiam de optiunea aceasta)
oare il pot face la orice clinica aici in cluj?


singura diferenta intre cele doua consta in metoda de analizarea celulelor, si fiind in mediu lichid celulele prelevate se pastreaza mult mai bine, de aceea este mai acurat decat cel in mediu uscat, acum daca de abia ai facut testul clasic ar fi bine sa mai astepti 6 luni ca sa il faci pe cel in mediu lichid, mai ales ca frotiu tip 2 nu implica probleme, majoritatea femeilor au ca rezultat PAP II, de la 3 in sus este mai complicat deoarece atunci cand se da clasificarea III se recomanda test HPV, bine mai trebuie sa se tina cont de clasificarile Bethesda care sunt urmatoarele:
- ASCUS (atypical squamous cells of undetermined significance) – cateva celule cu atipii, stadiul borderline
- LGSIL (low-grade squamous intraepithelial lesions) – displazie usoara si modificari celulare asociate cu HPV
- HGSIL (high – grade squamous intraepithelial lesions) – displazie moderata spre severa, leziuni precanceroase si carcinomul in situ (cancerul preinvaziv care implica doar celulele de la suprafata)
- Carcinomul scuamos – neoplazia intraepiteliala cervicala (CIN) se refera la o crestere anormala a masei celulare). Termenul intraepitelial se refera la stratul superficial al colului. Sistemul CIN cuantifica numarul celulelor anormale, CIN 1 fiind cel mai mic grad, iar CIN III cel mai inalt
- ATIPIA – se coreleaza cu ASCUS
- CIN I – displazie usoara, se coreleaza cu LGSIL
- CIN II – displazie moderata, se coreleaza cu HGSIL
- CIN III – displazie severa, se coreleaza cu HGSIL
- CARCINOM IN SITU


nu stiu ce sa iti spun daca se face in Cluj, ar cam trebuii sa se faca pt ca voi aveti medici foarte buni, eu sunt din Bucuresti si mi-l fac anual testul la Euroclinic sau Medlife

ma bucur ca esti ok, multa sanatate iti doresc
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 09:33
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 09:33:43
singura diferenta...
ma bucur ca esti ok, multa sanatate iti doresc


@Tigra iti multumesc pentru raspuns si urare.
Intre timp m-am documentat si eu (traiasca google! ) si am si gasit o clinica buna care face acest test. Peste 6 luni am sa le bat la usa! :)

angelina1986
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soare vs ciclu 4 De la: lipsa_inspiratie 8 Iulie 2010 12:20
mai sunt virgina 6 De la: vss 27 Iunie 2010 17:45
APARAT PENTRU TESTARE DIAGNOSTICARE SI TRATAMENT INCLUSIV CANCER 1 De la: healthy006304 23 Decembrie 2009 14:04
exista si in romania sonoelastografie!(despre cancerul la san) 1 De la: curly_curly 2 Februarie 2011 16:42
imi doresc un copil ...........enorm 79 De la: Mihaela214 18 Iunie 2011 19:06