anticonceptionale novynette

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent anticonceptionale novynette: (5 din 1 vot)

Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
caraianiroxana Avatarul lui caraianiroxana

2 mesaje
Oras: calarasi

buna! am luat marvelon 2 luni de zile si le-am intrerupt.nu le-am mai luat de 4 luni.acum vreau sa iau novynette.a luat cineva?cum sunt? am auzit ca sunt mai slabe decat marvelonul....cum v-ati simtit de la ele? multumesc mult
Raporteaza abuz de limbaj
251cyz Avatarul lui 251cyz

3 mesaje

Novynette sunt foarte bune, eu le folosesc de 5 ani.Am 41 de ani. Nu ingrasa.
Stephy Avatarul lui Stephy

2 mesaje
Oras: iasi

Buna
Si eu iau de vreo 7 ani si nu am avut nici o problema. Nu m-am simtit rau deloc nici cand am inceput sa le iau si nici pe parcurs, si mai important nu m-am ingrasat de la ele.
dana_lacatusu Avatarul lui dana_lacatusu

20 mesaje
Oras: bucuresti

ma intereseaza sa stiu in mod cert daca afecteaza cumva o viitoare sarcina. as vrea sa iau anticonceptionale dar intentionez sa fac copii in urmatorii ani, si mi-e teama de o reactie neasteptata, cum am mai auzit si in alte cazuri, la alte femei. va multumesc!
Stephy Avatarul lui Stephy

2 mesaje
Oras: iasi

Nu pot sa-ti spun din experienta, pentru ca nu am avut inca nici o sarcina si nici nu intentionez prea curand, dar dak medicul ti-a recomandat anticonceptionalele nu vad sa fie vreo problema.
spidie Avatarul lui spidie

62 mesaje
Oras: arad

Ciao.. am citit mesajele celorlalte fete.. din fericire pt ele NovYnette s-a comportat bine.. Eu in schimb.. am inceput sa iau pt prima data anticonceptionale in urma cu circa 1 an si jumatate, iar primul anticonceptional folosit, la recomandarea medicului, a fost NovYnette. Cu mine s-a comportat cat se poate de "urat"... Mi-a declansat o "criza" de candida.. de,,, ... M-am speriat.. efectiv.. nu stiam despre ce-i vb si mai ales ce anume a "creat" acesta "foarte neplacuta" situatie.. De igiena nici nu se poate pune problema sau alte chestii.. Am intrebat din nou medicul, care mi-a spus.. ah.. schimbam anticonceptionalul.. el este vonvovat de acest lucru.. este un efect advers.. care mi-e mi-a dat de furca.. "la Greu".. intr-adevar durerile menstruale s-au mai diminuat, iar cantitatea de lichid pierdut/durata s-au redus... dar mai grav era ca nu puteam sa scap de candida nici cum.. Apoi am schimbat cu Karissa.. si dupa alte 2-3 luni cu Yasmine.. acum i-au de circa 10 luni.. si nu mai am nici un fel de probleme, iar nici unul dintre ele nu m-a ingrasat sau creat alte probleme.. in afara..de candidaaa!!
wish luck..
P.s. si io vreau bebe...
oana_0606 Avatarul lui oana_0606

37 mesaje
Oras: brasov

Buna!
Eu te sfatuiesc ca inainte de a le lua sa iti faci un examen medical amanuntit ,si nu vb doar din punct de vedere ginecologic ci din toate punctele de vedere.
Eu din cauza lor acum sunt vai de mine!
Anul trecut prin octombrie am fost la un control ginecologic si cu ocazia asta am cerut si niste antoconceptionale,dandu-mi NovYnette. le-am luat timp de o luna ,iar in urmatoarea luna le-am intrerupt pentru ca ma simteam fff rau (dar nu stiam ca de la ele mi se trage totul),si nu imi venise menstruatia. Am fost la multi multi medici ca sa vad de la ce imi era rau,si am aflat cu stupoare ca de la ele se intamplase totul.Sunt foarte puternice. Mi-a dat tot organismul peste cap.
Asa ca inainte de a le incerca informeaza-te bine si de reactiile adverse,dar cine stie poate pt tine vor fi ok
Bafta!
alice610 Avatarul lui alice610

4 mesaje

si eu iau novinet de 3 ani.mie mi-au fost de ajutor in sensul ca mi s-a reglat menstruatia. dar acum am libidoul foarte scazut si ma gandesc ca e de la ele.
corina_2009 Avatarul lui corina_2009

27 mesaje

Nu luau nici un fel de contraceptive dupa ureche! Daca ti le prescrie un medic sa le iei dupa ce ai facut o serie de analize. Eu am luat Novinette la recomandarea medicului , dar fara nici un fel de analize si m-am ales cu o dereglare hormonala ...m-am ingrasat mult,si desi se zice ca AC regleaza ciclul al meu s-a dereglat ,si stiam ca se dau in tratamentul chisturilor eu am facut chisturi la ambele ovare ,stangul mi-a fost scos din cauza chisturilor, iar dreptul nu mai functioneaza cum trebuie si in plus in urma unor analize facute la endocrinolog mi s-a descoperit Sindrom de Ovare Polichistice cu toate ca am luat AC Novinette si Yasmin. Din propria experienta iti spun sa cantaresti bine avantajele si dezavantajele AC inainte sa le iei. Nu zic ca nu sunt bune pentru tine ...fiecare avem alt tip de organism poate al tau le suporta mai bine ca al meu.
LR Avatarul lui LR

16 mesaje

Buna, eu am luat 7 ani pilulele mentionate de tine (tb sa stii ca sunt pilule combinate si nu trifazice, de aceea sunt "mai slabe", de fapt sunt constante ca nivel hormonal). Oricum, depinde si fiecare organism cum reactioneaza. Eu dupa 7 ani am simtit primul efect advers si anume o stare de deprimare, dar in rest totul a fost mai mult decat bine. Eu am si endometrioza si aveam si dureri infioratoare (2 zile nu am puteam da jos din pat) si m-a ajutat si in acest sens. Daca doctorul ti le-a prescris incearca-le si daca te simti bine cu ele si se acomodeaza organismul continua, daca ai stari neplacute si in luna a doua (este mentionat pe prospect ca ai putea avea senzatia de greata sau sangerari din cauza modificarilor hormonale din organism) mergi la doctor pt a le schimba.
rodilantos Avatarul lui rodilantos

111 mesaje
Oras: satu mare

DOAMNELOR SI DOMNISOARELOR DE CE NU CITITI PROSPECTELE ACESTOR ANTICONCEPTIONALE? CU CATE PROBLEME DE SANATATE VRETI SA VA CONFRUNTATI DE LA ELE? OARE ACEST ASPECT CHIAR NU ESTE IMPORTANT?
LR Avatarul lui LR

16 mesaje

La ce probleme te referi?
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

De la: LR, la data 2009-04-04 19:33:51Buna, eu am luat 7 ani pilulele mentionate de tine (tb sa stii ca sunt pilule combinate si nu trifazice, de aceea sunt "mai slabe", de fapt sunt constante ca nivel hormonal). Oricum, depinde si fiecare organism cum reactioneaza. Eu dupa 7 ani am simtit primul efect advers si anume o stare de deprimare, dar in rest totul a fost mai mult decat bine. Eu am si endometrioza si aveam si dureri infioratoare (2 zile nu am puteam da jos din pat) si m-a ajutat si in acest sens. Daca doctorul ti le-a prescris incearca-le si daca te simti bine cu ele si se acomodeaza organismul continua, daca ai stari neplacute si in luna a doua (este mentionat pe prospect ca ai putea avea senzatia de greata sau sangerari din cauza modificarilor hormonale din organism) mergi la doctor pt a le schimba.

Toate AC care contin atat hormoni estrogeni cat si hormoni progestativi se numesc AC COMBINATE.
Si pilulele TIFAZICE sunt tot PILULE COMBINATE (denumirea vine de la faptul ca sunt combinate in aceeasi pilula atat hormoni estrogeni cat si progestativi).
Denumirea de TIFAZIC vine de la faptul ca acele pilule RESPECTA INTOCMAI CELE TREI FAZE PRIN CARE TRECE ORGANISMUL UNEI FEMEI IN TIMPUL UNUI INTREG CICLU MENSTRUAL, adica are concentratii diferite de hormoni in functie de perioada ciclului mentrual.Pe toata perioada ciclului menstrual concentratiile de hormoni se modifica iar pilulele trifazice respecta toate aceste modificari.Ex de AC COMBINATE TRIFAZCE sunt: Tri-regol, Tiquillar, Milligest...
Pilulele care au aceeasi concentratie de hormoni in toate pastilele se numesc PILULE MONOFAZICE (adica furnizeaza aceeasi cant de hormoni pe toata perioada ciclului).Ex de AC COMBINATE MONOFAZICE: Logest, Harmonett,Karissa,Diane 35, Marvelon, Mercilon,Rigevidon,Yasmin,Jeanine,Microgynon etc, etc (aproape toate AC sunt monofazice...prea putine pilule de pe piata sunt trifazice).
Mai exista si a treia categorie de AC si anume pilulele MONOHORMONALE care contin doar hormoni progestativi si sunt recomandate in principal femeilor care alapteaza, dar nu e o regula.Ex: Exluton, Cerazette.
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

Atata timp cat NU se fac dozari hormonale si analize medicale amanuntite inaintea inceperii tratamentului cu orice AC riscul aparitiei efectelor adverse este exponential mai mare.
Deci mai bine faceti analize inainte.
rodilantos Avatarul lui rodilantos

111 mesaje
Oras: satu mare

De la: LR, la data 2009-04-15 17:44:56La ce probleme te referi?

Ma refer la efectele secundare ale anticonceptionalelor care pot aparea.Oare chiar nu este important!!!
MARCELA81 Avatarul lui MARCELA81

6 mesaje

buna. si eu am luat Novinet. e adevarat ca au avut efecte pozitive: mi-a reglat menstra, nu mai aveam ovare cu microchisturi, nu aveam dureri, sti exact cand iti vine, e bine pt. amandoi( sexual ma refer) , INSA.... ca efecte negative , eu le-am trait si pe acestea - vreau sa mentionez ca nu e o regula ce mi s-a intamplat mie, deoarece fiecare organism reactioneaza intr-un anumit fel - dupa cateva luni de cand le-am lasat a inceput sa mi se dereglaze menstruatia , mi-a intarziat si o luna si 2, am fost la contol si nu aveam nici o problema, singura proble. - nu erau inca functionale, nu aveam ovulatie, mai ales ca imi doream un copil.Raspunsul primit a fost: la tine, ovarelor le trebuie mai mult timp sa invete din nou sa functioneze normal, fara alte stimulente. Si prin urmare... cu rabdare si recunosc, cu ajutorul produselor naturiste mi-am revenit ....sunt insarcinata si totul e ok. Ca si o concl. au efecte pozitive , dar iti da si peste cap mai mult sau mai putin , depinde de organismul fiecareia ,metabolismul, iar din auzite si galandele mamare.
sanatate!
loobety_healthy Avatarul lui loobety_healthy

8 mesaje
Oras: deva

Nu stiu ce varsta ai, dar oricum anticonceptionalele se iau dupa prescriptia medicului ginecolog. El e singurul care poate stabili care anume ti se potrivesc, in urma unui consult si a unui set de analize. Novynette sunt anticonceptionale cu cantitate redusa de hormoni si se recomanda mai ales femeilor trecute de 40 de ani. Eu le-am folosit dar au dus la dezvoltarea unui fibrom uterin care era mic inainte de asta. Deci, mare atentie! Numai la recomandarea medicului!!!!
nonado Avatarul lui nonado

162 mesaje
Oras: cluj

De la: healthy008734, la data 2009-11-15 13:58:16Am gasit un studiu foarte interesant despre aceste anticonceptionale ( in romana, in sfarsit ) si cat sunt ele de nocive. Aveti aici site-ul pt cei interesati --> www.e-album.ro/membru.php?id=43[/quote]

@ healthy008734: www.e-album.ro/membru.php?id=43
Vad ca ai tupeu nu gluma si o nesimtire fenomenala!
Ai postat link-ul asta pe topicuri unde oamenii cauta ajutor si tu iti bati joc de ei?! Deja ai postat in 6 topicuri (pana acum).
E un link pe care TU ITI ADUNI BANI (FIECARE UTILIZATOR CARE ACCESEAZA LINK-UL "DONEAZA" BANI) sau ce porcarii mai ai pe link-ul ala nenorocit.
Deci asa intelegi TU sa PROSTESTI OAMENII SUFERINZI.
Faci de rusine site-ul healthy. ro in general si ar trebui administratorii site-ului sa ia masuri impotriva bataii tale de joc la adresa utilizatorilor.

“Nu căuta speranța înțelegerii în răceala indiferenței...n-o vei găsi niciodată.”
nonado Avatarul lui nonado

162 mesaje
Oras: cluj

Acesta este MESAJUL AFISAT CAND VETI ACCESA LINK-UL lui healthy008734 (acelasi link l-a postat in toate cele 6 topicuri):

"L-ai ajutat pe mitzaswim cu 1 $
Acesta mai are de strans 821 $ pentru a castiga premiul dorit
Vrei sa castigi si tu ? Nimic mai simplu ! Inregistreaza-te
Nume mitzaswim
Caracter Zambaret
Bani 679 $
Premiu Telefon
Descriere :
simplu eu :)"
“Nu căuta speranța înțelegerii în răceala indiferenței...n-o vei găsi niciodată.”
IOANA1947 Avatarul lui IOANA1947

364 mesaje

Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?

Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..

ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

al3xya4you Avatarul lui al3xya4you

1 mesaj

am si eu o problema,am luat pt prima data novynette luna trecuta in prima zi a menstruatiei,bineinteles la prescriptia medicului insa nu stiu ce sa intamplat pt ca aveam scurgeri sangeroase putine dar durabile,a durat vreo 2 saptamani aceste scurgeri si am intrerupt tratamentul cu novynette si mi sau terminat si scurgerile...acum am inceput sa iau iar novynette tot din prima zi a menstruatiei,adica de 7 zile,si tot am scurgeri cum ar fi menstruatia numai ca sunt mai maronii....ce se intampla?astept un raspuns cat mai repede va roog
LR Avatarul lui LR

16 mesaje

Asa am patit si eu in prima luna pana s-a acomodat organismul. Din a 2a luna nu am mai avut aceste "scurgeri".
Citeste cu atentie prospectul.
teomih Avatarul lui teomih

1 mesaj

vreau sa te intreb ceva,in acesti 5 ani ai facut vreodata pauza k si eu iau de vreo 3 ani si mi-a spus cineva ca trebuie sa fac pauza la 6 luni, e adevarat?
mie doctorita nu mi-a spus nimic
MARCELA81 Avatarul lui MARCELA81

6 mesaje

buna. va spun din experienta mea si a prietenelor mele: TREBUIE FACUTA PAUZA...!!!!!
vieru_cezar_iasi Avatarul lui vieru_cezar_iasi

193 mesaje

METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPTIE NU TREBUIE FOLOSITE! MULTE DINTRE ELE SUNT AVORTIVE SI TOATE AU CONSECINTE NOCIVE GRAVE ASUPRA SANATATII! PENTRU DETALII CITITI URMATOAREA POSTARE SI INTRATI PE www.augustincezar.blogspot.com/

EFECTUL AVORTIV AL MULTOR METODE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

CONSECINȚE NOCIVE GRAVE ASUPRA SĂNĂTĂȚII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE DESPRE CARE NU SE VORBEȘTE DATORITĂ INTERESELOR FINANCIARE IMENSE ALE FABRICANȚILOR ACESTORA

SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE ȘI CĂRȚI MEDICALE DESPRE AVORTIVITATEA ȘI DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE MODALITĂȚI DE IDENTIFICARE A PERIOADELOR FERTILĂ ȘI NEFERTILĂ ȘI PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - ALTERNATIVE SĂNĂTOASE ȘI MORALE (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

În primul rând recomand blogurile următoare:

www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conține: Argumente din știință și religie că omul este om din momentul concepției. Noua lege adoptată prin care se acordă indemnizație și pentru mamele eleve și studente (mai nou, se acordă și mamelor care sunt la master și doctorat). Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative în primul rând femeilor aflate în situații dificile, pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Filme documentare. Consecințe fizice și emoționale ale avortului. Legături cu multe site-uri asemănătoare.
Argumente că multe dintre metodele numite „de contracepție” sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție) deoarece de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și, în aceste cazuri, acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel, embrionul va fi eliminat ulterior, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5 mm).
Argumente că sterilizarea și toate metodele artificiale de contracepție au consecințe nocive asupra sănătății, multe dintre aceste consecințe nocive fiind grave. Dezvăluiri despre dezinformarea existentă în privința avortivității și a nocivității grave a mijloacelor artificiale de contracepție din cauza intereselor financiare imense ale fabricanților acestora. Pe lângă aceste motive, mai este încă un motiv pentru a nu recurge la sterilizare sau la metodele artificiale de contracepție: atât sterilizarea cât și toate metodele artificiale de contracepție (nu numai cele avortive, ci și metodele care împiedică efectiv concepția) sunt păcate în orice condiții (chiar și atunci când soții ar avea motive care ar putea părea serioase). Când soții au un motiv serios pentru a evita sau a amâna concepția unor noi copii, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența periodică (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale; metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto–termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății, nu costă nimic și nu sunt păcate cu două condiții: dacă se recurge la ele după căsătorie și dacă soții au un motiv serios pentru a recurge la ele. Dacă soții recurg la metodele naturale fară un motiv serios, atunci devin și ele păcate.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/

Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și radio), articole, cărți foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator), adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații din Iași și din alte localități care oferă servicii caritabile.
Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe ca să folosească și altora. Ambele bloguri vor fi updatate periodic prin adăugarea de înregistrări și alte materiale foarte interesante.

Sunt licențiat în bioetică și am studii în domeniu. Nu spun aceasta ca laudă, ci pentru a arăta că sunt foarte bine documentat pe această temă.

Pentru întrebări și / sau dialog pot fi contactat pe messenger, unde am id-ul vieru_cezar_iasi
sau pe e-mail la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

1. INFORMAȚII MAI PUȚIN CUNOSCUTE DESPRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE (EFECTUL AVORTIV AL MULTORA DINTRE ACESTE METODE) ȘI RECOMANDĂRI DE SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE, FILME DOCUMENTARE ȘI CĂRȚI MEDICALE DESPRE EFECTUL AVORTIV ȘI DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A ACESTOR METODE

Este dovedit în mod cert, cu argumente clare, biologice și religioase, că omul este om din momentul concepției trupește și sufletește.
Trupește, din momentul concepției, adică de la fecundație, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman și propriu, diferit de codul genetic al mamei și de cel al tatălui, deci chiar din momentul concepției este ființă umană unică. Toate trăsăturile trupului omenesc sunt conținute în codul genetic. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane și conține: sexul copilului, culoarea părului și a ochilor, înălțimea, nuanța tenului, forma feței, forma nasului, chiar și numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepției.
Iar sufletește, Dumnezeu creează și dă sufletul copilului tot în acel moment al concepției.
Viața umană este sacră și inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu e stăpânul vieții. Noi nu avem dreptul să ne atingem de viață în niciun fel. Dumnezeu vrea să se nască orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat și dat de Dumnezeu în momentul concepției, deci niciun copil nu se concepe din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu. Viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al său. Părinții sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții, nu sunt stăpâni ai vieții. Nu există dreptul la moarte, există numai dreptul la viață !
Multe dintre metodele artificiale, numite «de contracepție » sunt de fapt avortive, deoarece nu sunt o piedică împotriva concepției, ci acționează după concepție, împiedicând nidația (împiedică implantarea embrionului în mucoasa uterină, cauzând avort în primele 14 zile după concepție). Astfel, sunt avortive :
- pilula de a doua zi - acționează după concepție;
- steriletul - acționează după concepție ;
-contraceptivele hormonale (pilulele anticoncepționale, injecțiile contraceptive, implanturile subdermice și alte contraceptive hormonale) uneori sunt o piedică împotriva concepției, dar alteori acționează după concepție, împiedicând nidația, deci, în numeroase cazuri sunt avortive: de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și, în aceste cazuri, acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel, ele împiedică nidația în cazurile, destul de numeroase, în care fecundația totuși a avut loc, iar embrionul va fi eliminat ulterior, în timpul menstruației, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5mm).

DEZVĂLUIRI DESPRE AFACERILE ȘI INTERESELE ASCUNSE ALE INDUSTRIEI FARMACEUTICE ÎN PRIVINȚA PRODUSELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE PRECUM ȘI ÎN PRIVINȚA ALTOR PRODUSE FARMACEUTICE :
Atât aspectul avortiv al metodelor artificiale de contracepție cât și cele mai grave consecințe nocive ale lor sunt trecute de cele mai multe ori sub tăcere, deoarece există interese financiare imense ale fabricanților lor, așa cum veți vedea mai jos. Dacă s-ar afla adevărul despre efectele lor avortive și despre gravele consecințe nocive ale metodelor artificiale de contracepție, atunci lumea nu le-ar mai cumpăra și producătorii lor ar pierde foarte mulți bani sau ar da faliment. Multinaționalele câștigă sume imense de bani pe plan mondial din producerea și comercializarea acestor produse așa –zis «contraceptive ». La acest interes se adaugă și interesul celor care împart în mod nedrept resursele globului și manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » dorind în acest fel să ascundă faptul că adevărata cauză a sărăciei unei părți din populația lumii nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, adică promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții. Unii medici spun adevărul în privința contracepției, dar alții oferă pacientelor explicații sumare, fără a preciza însă că aceasta se realizează uneori prin distrugerea și eliminarea embrionului (copilului), adică prin avort în primele 14 zile după concepție. Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivă, numind-o „propagandă criminală”, „plagă socială și națională”.
În privința pilulei anticoncepționale, autorul cărții, Dr. Rudolf Ehmann, scrie: Niciodată până acum un produs farmaceutic nu a mai adus atâția bani industriei chimice. În SUA, pilula este desemnată drept "the biggest moneymaker of pharmaceutics" (produsul farmaceutic care aduce cei mai mulți bani).
Iată doar câteva articole care dezvăluie adevărul despre interesele și afacerile din industria farmaceutică și în privința altor produse farmaceutice, cum ar fi, de exemplu, vaccinul împotriva gripei noi (aceleași interese există și în privința vaccinului anti HPV - împotriva cancerului de col uterin, etc.)

Un articol din Jurnalul Național intitulat Industria farmaceutică nu este sfântă:
sanatate.jurnalul.ro/stire-opinii/industria-farmaceutica-nu-este...

Un alt articol, în Ziua de Constanța: Microbiologul roman VANIA ATUDOREI spune din interior adevarul despre MAFIA INDUSTRIEI FARMACEUTICE
www.ziuaconstanta.ro/rubrici/totul-despre-gripa-porcina/microbio...

Alt articol, pe site-ul ziare.com, intitulat Un microbiolog faimos, despre gripa porcina: Exagerari pentru profitul companiilor (Articol și Video)
www.ziare.com/gripa-porcina/un-microbiolog-faimos-despre-gripa-p...

Și un alt articol, intitulat ”Complexul” industrial farmaceutic – un joc murdar
Prima parte – Les jeux sont faits, rien ne va plus!
quibono.wordpress.com/2010/03/05/43/

Pe lângă acțiunea avortivă a multora dintre metodele artificiale de contracepție, toate metodele artificiale de contracepție au și consecințe nocive asupra sănătății (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave, care vor fi prezentate mai jos.
Accesând linkul următor, găsiți o carte ce poate fi citită direct pe internet despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbește din interese comerciale. Un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

Aceeași carte poate fi citită și pe site-ul următor:
anticonceptionale.net/

- Site-ul foarte interesant Avortul și contracepția:
avortulsicontraceptia.ro/

-Informații importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive și despre consecințele grave asupra sănătății găsiți accesând și linkul următor :
www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu făcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinică privată din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legătura sa cu avortul și pilula de control al nașterii). Informațiile au fost oferite prin bunăvoința doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: info@naprofertility.co.uk

- Un site despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepție :
www.anticonceptionale.info/

-Despre efectele avortive și dăunătoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn și Dr. Ann Moell:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-treb...

-Contraceptivele hormonale (și în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri către reviste și cărți de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contrac...

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...

-Pilulele anticoncepționale sunt avortive - Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-fun...

-Fața nevăzută a contraceptivelor:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-ne...

-Pilula și cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-...

-Riscul cancerului mamar indus de pilul㠖 autor Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-...

-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contrac...

- De asemenea, puteți citi sau audia conferința despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepție” și despre bolile cu tranmitere sexuală ținută de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul următor :
www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort

ACCESÂND LINKUL URMĂTOR PUTEȚI CITI O ȘTIRE DEPRE O TÂNĂRĂ DECEDATĂ DATORITĂ CONTRACEPTIVELOR. CITIȚI ȘI DAȚI MAI DEPARTE (INCLUSIV BLOGURILE ȘI SITE-URILE RECOMANDATE MAI SUS), SĂ SE AFLE ADEVĂRUL DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A MIJLOACELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE, ADEVĂR ASCUNS DE CEI CARE AU INTERESE ÎN FABRICAREA ȘI COMERCIALIZAREA LOR. Când există un motiv just de a evita concepția, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe abstinența în perioada fertilă a ciclului. Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății și nu sunt păcate dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive juste.
www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/140089/Contraceptivele-po...
IATĂ ȘI MĂRTURISIREA UNEI FETE CHIAR DE PE ACEST FORUM, CARE S-A TREZIT ȘI ȘI-A DAT SEAMA DE NEPĂSAREA MAJORITĂȚII MEDICILOR :
www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2560/Pauza-la-anticon...
De la: Gaby211081, la data 2009-02-09 15:31:29

Fetelor, pana la urma am gasit raspuns la intrebarea care ma framanta. Din pacate cateva din analizele hormonale pe care le-am facut nu mi-au iesit bine...Au niste valori mult prea mari iar doctora mi-a interzis sa mai iau contraceptive...Mi-a zis ca sunt niste valori de premenopauza! Asa ca s-a terminat cu pilulele! Peste vreo 3 luni va trebui sa repet analizele. Totul este de la pastile si sper ca valorile sa se stabilizeze lunile astea!!! Sper ca nu m-am trezit prea tarziu pentru ca nu am copii!!!
Sfatul meu este ca toate fetele care iau pilule de mult timp, chiar daca au facut pauza sa faca aceste analize hormonale! Daca avem impresia ca doctorilor le pasa de sanatatea noastra, ei bine in 90% din cazuri nu-i asa!!!!
Eu aveam un presentiment ca ceva nu e in regula si din cauza asta am insistat sa le fac! Si cand te gandesti ca am fost la atatea doctorite care mi-au zis ca pot lua linistita contraceptive fara sa-mi ceara nici un fel de analize! Inclusiv doctora endocrinoloaga dupa ce a vazut analizele mi-a zis ca pot sa iau in continuare Yasmine!!! Cata incompetenta!!!!

Și altă mărturisire, tot de pe acest forum :

De la Iskander Postat pe: 8 August 2009, ora 03:24

... fetelor ... NU VA AMAGITI ... nu va autosugestionati cu chestii - nu am probleme, ten frumos, sinii mari, analize bune ... majoritatea sinteti inca tinere, fara copii, organismul duce dar nu se lasa pacalit ... tragediile incep dupa 40 si ceva ... de unele nici nu o sa va dati seama de unde se vor trage ... organismul uman e o uzina chimica extraordinar de complexa ... mai bine faceti copii decit sa il dereglati ... din punct de vedere economic sinteti niste cliente foarte ... medical sint foarte putini doctori carora le pasa ... lor li s-a spus ceva si ei asta fac ... ceea ce li se spune provine chiar de la companiile farmaceutice ale caror cliente fidele ati devenit ... NU VA AMAGITI ... riscati sanatatea voastra si a copiilor vostri ... pentru ce ?

Aceleași afaceri ale companiilor farmaceutice sunt și în cazul vaccinului anti HPV. În ceea ce privește VACCINUL ANTI HPV, acesta duce la paralizie, sterilitate și alte efecte deosebit de grave, chiar la deces! Nu acceptați vaccinarea! Informați și pe alții! În spatele acestui vaccin, Anti HPV, se ascund aceiași afaceriști ca și în spatele metodelor artificiale de contracepție, ca și în spatele vaccinului împotriva gripei noi (anti AH1N1), etc.

ARTICOL AL MEDICULUI LUCA DEZMIR IN CARE EXPLICA FOARTE CLAR DE CE NU TREBUIE ACCEPTAT VACCINUL “ANTI HPV”
www.empower.ro/sanatate/romania-tara-de-vis-vaccinarea-anti-hpv-...

1. ALTE ARTICOLE IMPORTANTE DESPRE EFECTELE NOCIVE GRAVE SI MORTALE ALE VACCINULUI ANTI HPV

Nu vaccinurilor!
nuvaccinurilor.blogspot.com/

Pro Vita Bucuresti va atentioneaza cu privire la vaccinul anti – HPV, “Gardasil”
ro.altermedia.info/familiesocietate/pro-vita-bucuresti-va-atenti...

Vaccinul Gardasil – Silgard : pericol de moarte!
www.bogdanstanciu.eu/2008/09/04/vaccinul-gardasil-silgrad-ucide/

Adevarul despre Gardasil – Am fost influentati, nu informati!
ro.altermedia.info/mediusanatate/adevrul-despre-gardasil-am-fost...

Pliant referitor la pericolul vaccinului anti HPV
provitabucuresti.ro/docs/materiale/pliant.gardasil.pdf

Cobaii Americii:
www.ziua.net/display.php?data=2008-09-01&id=242104

Gardasil – vaccinul care ucide
ziare.zaraf.ro/articol65310/Gardasil-vaccinul-care-ucide.htm

Conspiratia virusului. Vaccinul Gardasil este o farsa
www.almeea.com/conspiratia-virusului-hpv-vaccinul-gardasil-este-...

2. VIDEOCLIPURI FOARTE INTERESANTE CARE DEMONSTRAZA EFECTELE NOCIVE GRAVE SI MORTALE ALE VACCINULUI ANTI HPV

Doctorul Pavel Chirila – Despre Gardasil
www.youtube.com/watch?v=LxMHWYIGrWs

Un interviu cu un Brenda Fulmer, unul din avocatii care s-au luptat in instanta cu compania Merck.
www.youtube.com/watch?v=lFG_jvX-ibY

Vaccin Gardasil, periculos (foarte interesant, recomand vizionarea in intregime)
www.youtube.com/watch?v=t5D6PJxtVOM

Exterminarea romanilor-STERILIZAREA FETELOR SI FEMEILOR
www.youtube.com/watch?v=HK4_Bjr3QUc

Vaccines in Sci-Fi Horror (in limba engleza)
www.youtube.com/watch?v=ukQL_CW5nx0

ALTERNATIVELE la metodele artificiale de contracepție sunt metodele naturale de planificare familială, bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența în zilele fertile ale ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale, metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto – termică). Metodele naturale sunt sănătoase, nu costă nimic și sunt în acord cu morala creștină dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive juste. Dar dacă soții recurg la metodele naturale fără a avea vreun motiv just pentru a amâna sau evita concepția unor noi copii, atunci devin păcate și acestea.
Dar metodele artificiale de contracepție (atât cele care acționează după concepție, cât și cele care sunt o piedică pentru concepție) sunt păcate în orice condiții (chiar și când soții ar avea motive care pot părea serioase sau juste), după cum vom vedea când vom arăta imoralitatea acestor metode.
Există o singură excepție: este permisă din punct de vedere moral (deci nu constituie păcat) folosirea metodelor terapeutice cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, chiar dacă se prevede că din aceasta va rezulta o piedică pentru concepție, cu condiția ca această piedică să nu fie direct voită.
Cine n-a știut până acum toate aceste aspecte și a folosit metode artificiale de contracepție, să nu mai folosească astfel de metode măcar de acum înainte. Prin informațiile detaliate din acest material venim în întâmpinarea datoriei morale pe care o are fiecare de a se informa cât mai bine. Dacă nu s-ar informa, ar fi în ignoranță vinovată.
Legea care interzice metodele artificiale de contracepție nu e o simplă lege a dreptului uman, ci este o lege a lui Dumnezeu, care a fost dată o dată pentru totdeauna și nu poate fi schimbată niciodată. Biserica nu este autoarea legilor morale, ci depozitara și propovăduitoarea lor. Toate Bisericile creștine exprimă într-un glas voința lui Dumnezeu care interzice sterilizarea și toate metode artificiale de contracepție. Nu trebuie să luăm exemplul oamenilor păcătoși și corupți, oricât de mulți ar fi aceștia, ci exemplul creștinilor adevărați care respectă voința lui Dumnezeu.

2. METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE MODALITĂȚI DE IDENTIFICARE A PERIOADELOR FERTILĂ ȘI NEFERTILĂ ȘI PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - ALTERNATIVE SĂNĂTOASE ȘI MORALE (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Metodele naturale de planificare familială reprezintă alternative la metodele artificiale de contracepție. Mulți medici ginecologi critică metodele artificiale de contracepție și recomandă metodele naturale de planificare familială. Metodele naturale de planificare familială sunt cele care respectă ordinea firească atât în pregătirea și în desfășurarea actului sexual, cât și în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferă între ele în funcție de procedeele de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă ale ciclului. Ele sunt următoarele patru:
a. metoda calendarului (se mai numește și metoda Ogino-Knaus, după numele inventatorilor),
b. metoda temperaturii bazale,
c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical),
d. metoda simpto-termică.

Metodele naturale de planificare familială:
- Nu au niciun efect nociv pentru sănătate.
- Presupun abstinența (abținerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigură sau probabilă ale ciclului (abstinența periodică).
- Dacă sunt calculate și folosite corect, metodele naturale de planificare familială au un grad ridicat de siguranță, în condițiile în care femeia își cunoaște bine funcționarea ciclului menstrual (siguranță de 100% nu oferă nici metodele naturale de planificare familială, nici metodele artificiale de contracepție). De obicei, un calcul mai exact al funcționării ciclului menstrual se face într-o perioadă de 6-12 luni. Există formule de calcul al metodelor naturale de planificare familială chiar și pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacă ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însă, în acest caz, se pot aplica următoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings și metoda simpto-termică).
Există mărturii ale unor soți care folosesc numai metode naturale de planificare familială și declară că sunt foarte mulțumiți de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familială sunt conforme cu criteriile moralei catolice și cu criteriile obiective ale moralității, dacă sunt utilizate după căsătoria creștină și dacă evitarea concepției prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci există motive juste ca soții să evite concepția unor noi copii sau să distanțeze concepțiile copiilor. În aceleași condiții, metodele naturale de planificare familială sunt acceptate și de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite țări nu acceptă nici metodele naturale de planificare familială, acceptând doar abstinența totală ca singură soluție pentru cei care nu mai pot crește noi copii). După cum vom explica spre sfârșitul articolului, Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, precum și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase sau juste.
- Metodele naturale nu numai că nu pun în pericol relația dintre soți, dimpotrivă, încurajează iubirea și respectul dintre ei.
- Favorizează dăruirea totală a soților.
- Nu costă nimic.
- E clar că NU este permis să se facă avort dacă totuși s-ar concepe copilul în cazurile de excepție ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacă o nouă sarcină ar expune direct la un pericol real și foarte grav viața mamei, abstinența periodică nu poate fi recomandată și nici urmată. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere și cu principii creștine.
Metodele naturale bazate pe abstinența periodică presupun un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soții tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când răul se face mai ușor, dar este foarte dăunător. Însă cine trăiește cu înțelepciune alege lucrurile bune și sănătoase (metodele naturale), chiar dacă acestea presupun un sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafață par ușoare, dar în realitate sunt pline de răutate și otravă (metodele artificiale de contracepție).

Iată și un link cu cărți, dintre care două sunt despre metodele naturale de planificare familială (Autocontrolul fertilității pe cale naturală și Planificarea familială după morala catolică):
www.profamilia.ro/soti.asp

Un articol foarte interesant despre metodele naturale:
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&i...

Un articol interesant, intitulat « Reglarea naturală a concepției neînțeleasă»
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=275

Cine dorește detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familială, cine mai dorește materiale informative sau cine are întrebări despre cele scrise în acest material poate să scrie la următoarea adresă de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi

3. CONSECINȚE NOCIVE GRAVE ASUPRA SĂNĂTĂȚII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Metodele artificiale de contracepție se împart în :

A. Metode ireversibile (sterilizare definitivă)
a)Sterilizarea masculină (vasectomie) constă în ligatura chirurgicală a canalelor deferente.
b)Sterilizarea feminină constă în ligatura sau rezecția trompei (tubei) uterine.
Aceste metode sunt intervenții definitive și infirmități. Atât pentru femeie, cât și pentru bărbat pot provoca: hemoragii după operație, infecții, hematomul inciziei, dureri, traumatizarea vaselor sanguine sau a tractului intestinal, tumefacții, complicații legate de anestezia locală sau generală, etc.; iar numai pentru bărbat: inflamația testiculelor și senzații dureroase, granulomi formați de spermă lângă testicule, etc.
Mai multe despre consecințele nocive ale sterilizării asupra sănătății puteți citi accesând, pe linkul următor, cartea pe care am recomandat-o și mai sus, scrisă de medicul ginecolog Rudolf Ehmann, în colaborare cu Otto Döpper

Persoanele care se sterilizează fac păcat. Chiar dacă au deja un anumit număr de copii, trebuie să se gândească la faptul că poate Dumnezeu vrea să aducă la existență și alte ființe umane prin intermediul lor, precum și la faptul că nu au dreptul moral să recurgă la sterilizare. Apoi, trebuie să se gândească și la faptul că unele împrejurări ale vieții lor se pot schimba, adică le poate deceda soțul / soția și, recăsătorindu-se, poate că vor dori să aibă măcar un copil și cu noul soț / noua soție.
Unele persoane sunt sterile fără intenția lor, dar nu fără cauză. Cauzele sterilității pot fi multiple : avorturi, metode artificiale de contracepție, etc. Și pesticidele de pe legume cauzează sterilitate. Persoanele sterile trebuie să se roage cu stăruință și să urmeze tratamentele prescrise de medic pentru înlăturarea sterilității. Dar, dacă până la urmă tot nu obțin vreun rezultat, se poate ca aceasta să fie voia lui Dumnezeu pentru ei. Dacă vor, pot să adopte un copil sau mai mulți.

B. Metode reversibile

a) Pilula „de a doua zi” (sau așa-numita „contracepție de urgență”) este o metodă cu efect avortiv, deoarece acționează după concepție, împiedicând nidația (ucide embrionul sau modifică învelișul intern al uterului, care devine neprimitor pentru embrion). Prezintă efecte secundare grave, putând provoca : sarcini extrauterine, amețeli, grețuri puternice, vărsături, dureri, senzații neplăcute în sâni, hemoragii uterine, dereglări ale ciclului menstrual, etc. De exemplu, Sir Libunam Daonaldson, consilierul – șef pe probleme medicale al guvernului Marii Britanii, a avertizat medicii britanici că un anumit tip de pilule „de a doua zi”, Levonelle și Levonelle-2, determină o rată crescută a sarcinilor extrauterine.

b) Contracepția prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numește sterilet sau spirală). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inseră în cavitatea uterină. Steriletul împiedică nidația (împiedică implantarea embrionului în uter), deci are efect avortiv. Ca urmare a folosirii steriletului pot apărea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracții uterine în încercarea de a respinge acest corp străin introdus în uter, infecții, expulzie spontană, sarcini pe sterilet, obstrucție tubară și prin aceasta sterilitate, perforație uterină latentă provocând hemoragie internă și peritonită, cancer cervical, cancer la endometru, menstruații mai abundente, prelungite și dureroase, febră sau frisoane, dureri sau sângerări în timpul actului sexual, sângerări intermenstruale (toate aceste sângerări putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplăcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartă sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartă. Datorită efectelor deosebit de dăunătoare, companiile care fabrică sterilete în S.U.A. au fost date în judecată de numeroase femei care s-au îmbolnăvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat să le mai vândă pe piața americană. Ceea ce nu înseamnă că respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însă, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Există informații că femeile din România au început să evite steriletele.
-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...-

Și în cartea pe care am amintit-o se vorbește inclusiv despre consecințele grave ale folosirii steriletului. În întreaga carte este vorba despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care, în general, nu se vorbește din cauza intereselor financiare imense ale fabricanților acestora. Cartea este un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog fiind scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper:

Iată un fragment din această carte, referitor la sterilet : Spirala sau IUD (Intra-Uterin-Device) există deja de la începutul secolului 20. Pe vremea aceea se fabrica din ceramică. Din cauza unor experiențe neplăcute s-a renunțat, dar în perioada contemporană, noile materiale sintetice ar putea-o readuce masiv în uz. Spirala este în primul rând un mijloc abortiv timpuriu. Prin producerea intenționată a unei congestii de iritație în țesutul conjunctiv uterin, implantarea embrionului este împiedicată și acesta moare. Rolul spermicid al cuprului înglobat în materialul spiralei moderne nu schimbă hotărâtor acest mecanism de funcționare. Tot atât de puțin convingătoare este și descrierea mai recentă a spiralei care pretinde că IUD pur și simplu ar împiedica realizarea fecundării. Efecte secundare Cele mai importante sunt, aici, infecțiile, mai ales în zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la închiderea lor și deci la sterilitate. Datorită acestor infecții apare un mare pericol de sarcină extrauterină (de 10 ori mai frecventă decât la femeile fără spirală) și sarcină ovariană (de 4 ori mai frecventă). Prin urmare, implantarea unui IUD la o nulipară este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu greșit profesional. Un alt efect sunt perforații ale uterului, însoțite de pericolul rănirii peretelui intestinului, de exemplu. Sângerările și durerile sunt alte posibile efecte secundare. În SUA, din cauza acestor factori de risc, se află în curs circa 2500 procese de responsabilitate personală, implicând pretenții la daune de ordinul a miliarde de dolari. Din această cauză, din anul 1987, IUD a fost retras de pe piață în SUA. Industria farmaceutică a avut această inițiativă chiar înainte de a se fi pronunțat interdicția FDA (Food and Drug Administration). Această abilă mișcare de șah a avut drept scop asigurarea posibilității de a produce în continuare spirale pentru export în alte țări. Verdictul FDA ar fi provocat mari dificultăți pentru continuarea exportării produsului. Și în acest caz putem constata un spectru larg de efecte colaterale, pe de o parte, iar pe de alta, efectul de avort în primele 14 zile după concepție, cu aspecte etice care nu pot fi trecute cu vederea.

c)Contracepția hormonală

- Pilulele „anticoncepționale” (denumite și COC sau pilule orale combinate) asociază două substanțe hormonale: estrogenul și progesteronul (iar pilula monohormonală sau POP e făcută numai pe baza unei singure substanțe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante și nume comerciale, producția acestora devenind o afacere rentabilă, de unde și publicitatea deșănțată făcut㠄pilulei”. Afacerile rentabile și publicitatea există și în cazul altor metode artificiale de contracepție.
Pilulele anticoncepționale (atât cele combinate, COC, cât și cele monohormonale, POP) împiedică uneori concepția, dar alteori acționează și după concepție împiedicând nidația, deci uneori au și efect avortiv, așa cum am explicat mai sus. În ceea ce privește efectul avortiv al pilulelor, iată câteva citate ale unor specialiști actuali care au studiat problema și au ajuns la această concluzie :
Mutschler : „Contraceptivele orale împiedică implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulația a avut loc”.
Finjentscher (Münster) arată că în 7% din cazurile în care are loc fecundația ovulului la persoanele care iau pilule, contracepția (mai exact avortul timpuriu) e datorată împiedicării nidației.
Beller (Münster) vorbește despre efectul avortiv al pilulei (avort în primele 14 zile după concepție).
Taubert și Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepția cu hormoni”) apărută în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidației la aproape toate tipurile de pilule”.
În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a făcut această declarație: „Nu vă înșelați. Pilula și steriletul sunt avortive.” (și nu numai pilula și steriletul sunt avortive, ci și alte mijloace artificiale numite “de contracepție” după cum veți vedea mai jos).

Consecințele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate și frecvente (la unele femei, aceste consecințe pot apărea mai repede, iar la altele pot apărea în timp). Prin pilulele „anticoncepționale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificați în laborator, care, în timp, se depozitează în organism. Mulți medici ginecologi dau o listă foarte lungă a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variază de la efecte ușoare: obezitate, creșterea poftei de mâncare, tensiuni și dureri mamare, dereglarea regularității ciclului menstrual, senzații de greață, vomă, oboseală, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerări intermenstruale, amenoree , frigiditate, până la efecte grave: pilozitate accentuată (apariția din abundență a părului pe corpul femeii), hiperlipemie , embolie pulmonară, scăderea toleranței la glucoză cu riscul apariției diabetului zaharat, icter de tip colestatic , distrofii mamare și în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin și al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, consideră doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenția Reuters. Cercetările au fost făcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce privește cercetările prezentate la a treia conferință europeană a cancerului de sân, acestea au arătat că pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparație cu cele care nu le utilizează. În același timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta această boală este de până la 56%.
Mai pot apărea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumătoare și la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterială, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, tromboză cerebrală), ateroscleroză , ischemie coronariană . Un studiu făcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei arată că, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecțiuni cardiace și vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai și fumează, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule.
Pericolul de infecții pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.
Există apoi riscul sterilității. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei și numărul lor crește cu circa 100.000 pe an.
Se mai poate aminti blocajul permanent al funcției hipotalamice , încetarea creșterii la persoanele care sunt încă în creștere și iau pilule anticoncepționale.
La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificări morfopatologice.
Există și alte consecințe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modifică mișcările peristaltice ale trompelor uterine, prin secrețiile steroidiene ovariene), nașteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respirație, dureri în abdomen, piept sau braț, tulburarea vederii, îngălbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiști consideră că răspândirea bolii SIDA nu e străină de folosirea pilulei, întrucât pilula ar slăbi sistemul imunitar.
Contraceptivele orale au și un rol în trecerea în stare de parazit a Candidei saprofite, ducând la candidoză. De asemenea, pilulele favorizează și alte boli cu transmitere sexuală, tricomoniaza și chlamidia , deoarece modifică pH-ul vaginal, stimulând bacteriile și microbii.

- Contraceptivele injectabile, la fel ca și pilulele, împiedică uneori concepția, iar alteori acționează după concepție, impiedicând nidația, deci uneori au efect contraceptiv, alteori au efect avortiv. În ultimii ani au fost date publicității mai multe studii cu privire la rolul contraceptivelor injectabile în producerea cancerului de sân. Contraceptivele injectabile prezintă aceleași consecințe negative asupra sănătății ca și pilulele anticoncepționale. În plus, pot avea ca efect erupții cutanate , acnee , pigmentarea pielii, iar studii recente arată și o altă consecință a folosirii acestei metode: scăderea densității osoase care poate duce mai târziu la apariția osteoporozei . Această metodă poate avea și următoarele consecințe: sângerări vaginale care durează mult și sunt abundente, puternice dureri de cap, depresii majore, urinări frecvente, îngălbenirea pielii sau a ochilor, menstruații prelungite sau, dimpotrivă, amenoree (lipsa menstruației).

- Implanturile subdermice presupun intervenția chirurgicală. Au tot acțiune hormonală. Uneori au efect contraceptiv, alteori acționează după concepție, deci au și efect avortiv. Consecințele negative asupra sănătății sunt aceleași ca și în cazul pilulelor și al injecțiilor hormonale. În plus, implanturile mai pot avea următoarele consecințe negative asupra sănătății: chisturi ovariene, creșterea dimensiunii ovarelor, dificultăți de vedere, căderea părului de pe cap, scurgeri vaginale.
- Există și alte tipuri de contracepție hormonală mai puțin răspândite, dar au aceeași acțiune (uneori contraceptivă, alteori avortivă) ca și cele descrise mai sus, precum și aceleași consecințe negative asupra sănătății.

d) Substanțele spermicide locale sub formă de creme, spumante, geluri, folii, burete cu spermicid, ovule, tablete, care se introduc în vagin înainte de contactul sexual, au eficacitate slabă. Drept consecințe, pot apărea fenomene inflamatorii și alergice locale atât pentru femeie, cât și pentru bărbat. În cazul în care totuși a avut loc fecundația, chiar și spermicidele pot avea efect avortiv, pentru că ucid embrionul sau împiedică nidația lui. În plus, substanțele spermicide pot duce la conceperea unui copil cu malformații. Spermicidele acționează prin intermediul unei substanțe chimice toxică numită Nonoxinol 9 (care poate fi introdusă în lubrifiant) care este teratogen pentru copil provocând malformații și este chiar avortiv (în urma fecundării zigotul prezintă malformații din cauza spermicidelor, substanțelor toxice, care duc de regulă la avorturi în primele zile după concepție și pierderi ulterioare de sarcină).

e) Actul sexual întrerupt („coitus interruptus” sau „ejacularea afară”) este una dintre cele mai nesigure metode contraceptive, deoarece există spermatozoizi și în picăturile de lichid prespermatic (eliminarea unui lichid în timpul actului sexual, înainte de ejaculare), nu numai în sperma eliminată la sfârșit, iar o singură picătură de lichid prespermatic este suficientă pentru ca o femeie să rămână însărcinată (bineînțeles, dacă se află în perioada fertilă a ciclului menstrual). De asemenea, câțiva spermatozoizi se pot desprinde în timpul actului sexual și pot pătrunde în vagin, iar unul dintre ei poate ajunge la ovul. Această metodă determină o stare de anxietate și tensiune psihică și, pe termen lung, poate provoca impotența la bărbat și frigiditatea la femeie. Mai este denumită și onanism, de la păcatul lui Onan, criticat în Biblie, după cum vom vedea mai pe larg puțin mai jos, când vom arăta imoralitatea metodelor artificiale de contracepție.

f) Prezervativul masculin (condom) este rău tolerat și nu asigură protecție totală nici împotriva infecției cu virusul imunodeficienței umane (HIV), nici împotriva altor boli cu transmitere sexuală. Pe lângă faptul că se pot rupe, pot aluneca sau pot avea defecte de fabricație, în latexul prezervativelor pot apărea anumite fisuri foarte mici, invizibile cu ochiul liber, dar prin care virusul HIV poate trece cu mare ușurință, pentru că este mult mai mic. Mărimea fisurilor care apar în mod natural în latexul prezervativului este de până la 5 microni, iar virusul mediu HIV are aproximativ 0,1 microni. În termeni de mărime, asta înseamnă că virusul HIV poate trece printr-o fisură din latexul prezervativului tot atât de ușor precum trece o pisică printr-o ușă deschisă de garaj. După unii cercetători, riscul infectării cu HIV în cazul folosirii prezervativului este în jur de 15%, iar după alți cercetători acest risc este chiar în jur de 35%. Dar chiar luând în calcul riscul cel mai mic (în jur de 15%), cine folosește prezervativul și are relații sexuale cu mai mulți parteneri, nu poate avea vreo garanție că mai devreme sau mai târziu nu se va infecta, după cum nu are nicio garanție cel care zboară cu un avion dintr-o sută, deși 15 dintre ele se vor prăbuși. Acest virus poate avea o perioadă de incubație de la câteva luni până la câțiva ani, uneori chiar opt sau zece ani, astfel încât o persoană care este infectată cu HIV poate părea perfect sănătoasă mai mulți ani, dar în realitate este seropozitivă și poate transmite altora virusul HIV. Cea mai sigură apărare față de virusul HIV nu este folosirea prezervativului, ci este abstinența înainte de căsătorie și fidelitatea între soț și soție după aceea. Prin prezervative se creează o falsă speranță de securitate împotriva HIV și se încurajează promiscuitatea. Există și un documentar despre SIDA, intitulat „Fără o a doua șansă”, în care se vorbește și despre falsa speranță a așa-zisului „sex sigur” („safe sex”).
Virusul HIV distruge sistemul imunitar al organismului, care devine incapabil să se apere în lupta cu infecțiile. De multe ori, abia după mai mulți ani de la infectarea cu HIV organismul dezvoltă o serie de boli, care în condiții normale ar fi fost stopate de sistemul imunitar. O persoană poate afla dacă este seropozitivă sau nu, în urma unui test HIV, care se face gratuit la centrele de transfuzie sanguină și la alte centre. Acest test pune în evidență anticorpii produși de organism, care pot fi descoperiți după ce au trecut șase luni de la infectare.
După cum se știe, nu există vindecare pentru persoanele infectate cu HIV, ci este posibilă doar o încetinire a evoluției bolii, deci o întârziere a decesului cu cel mult câțiva ani.
Virusul HIV se transmite prin: contact sexual, sânge infectat (transfuzii de sânge infectat, folosirea unui instrumentar medical infectat, body – piercing și tatuare, folosirea în comun a unor obiecte tăioase ce pot produce leziuni ale pielii: lame de bărbierit, instrumente de manichiură și pedichiură, periuța de dinți), de la mama infectată la copil (30% dintre copiii concepuți de o mamă seropozitivă moștenesc virusul). Virusul HIV se poate transmite și prin contact sexual anal sau oral și uneori se poate transmite chiar prin sărut pasional (virusul HIV a fost localizat și în alte fluide corporale diferite de sânge, cum ar fi: spermă, secreții vaginale, salivă, lacrimi, etc.).
Virusul HIV nu se transmite prin: tuse sau strănut, deci prin aer; atingere, îmbrățișare, sărut prietenesc pe obraz; trăind sau muncind în preajma unei persoane infectate; folosirea grupurilor sanitare în condiții igienice; utilizarea veselei în comun; înțepături de țânțari sau alte insecte; băi, bazine, adică prin apă; prosoape, clanțe de uși, telefon sau computer.
Ca și actul sexual întrerupt, folosirea condomului poate provoca anxietate și tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic. De asemenea, mai poate provoca iritații la nivelul organelor genitale.

g) Prezervativul feminin (diafragma sau obturator cervical și cupola cervicală) este făcut în funcție de dimensiunile fiecărei femei. Are eficiență mediocră și este, de asemenea, rău tolerat. Poate provoca aceleași efecte negative ca în cazul folosirii condomului (iritații, anxietate, tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic). În plus, poate provoca infecții ale aparatului urinar.

După cum se observă, nu există vreo metodă artificială de contracepție lipsită de consecințe nocive, mai mult sau mai puțin grave, pe plan fizic și psihic pentru femeie, dar și pentru bărbat, iar multe dintre ele sunt și avortive.

Iată un articol în care doctorii dezvăluie eșecul prezervativelor, intitulat Avertismente despre prezervativ :
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/56-avertism...

Accesând linkul următor găsiți un articol foarte interesant despre pilulă, sterilet și prezervativ:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/65-stiati-c...

Un FILM DOCUMENTAR foarte interesant, intitulat « Fără o a doua șansă », subtitrat în română, ce poate fi vizionat accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/16-boli-cu-tr...

ALT FILM DOCUMENTAR, INTITULAT « ALEGERILE SI HIV, SIDA - CHOISES AND HIV, AIDS » - MARTURIILE SI VIATA UNOR FEMEI, BARBATI, COPII CARE AU FOST INFECTATI CU HIV, SIDA (subtitrat in romana)

FILMUL DOCUMENTAR “Sexul - Minciuni si adevărul; Sex - Lies And The Truth”, subtitrat în română :
Sexul protejat (sexul inainte de casatorie), prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala, HIV, SIDA, Sifilis etc. sau sarcinile "surpriza" ?
Afli raspunsurile dar si raspunsul la alte intrebari importante in ceea ce priveste sexul, sexualitatea, Industria Avorturilor, promovarea prezervativelor pentru "sex protejat" etc. dupa ce vizionezi urmatorul film documentar, accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/15-filme-desp...

Un documentar realizat de asociația « Doctors for Life », intitulat DOCTORS FOR LIFE. IN YOUR FACE - Protectia prezervativului impotriva bolilor cu transmitere sexuala adevar sau minciuna? Despre bolile cu transmitere sexuala, bolile venerice: HIV, SIDA, Sifilis, Chlamydia, Gonoreea (blenoragia), Herpesul genital, HPV etc. Documentarul este în limba engleză, dar pe acest site puteți găsi și documentare subtitrate în limba română.
"Doctors for Life" este o asociatie non-guvernamentala si non-profit ce are peste 1100 de membri doctori si personal medical. Documentarul poate fi vizionat accesând linkul următor :

4. IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Deja filosofii de dinainte de creștinism ajunseseră la concluzia că ceea ce este imoral este întotdeauna vătămător. În acest sens, filosoful grec Platon spunea că niciun lucru nu este folositor dacă nu e conform moralei: nu pentru că ceea ce este folositor e moral, dar pentru că ceea ce este moral este folositor.
Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinată de interese comerciale, în niciun caz de intenții benefice. Toată această propagandă se pretinde umanistă și filantropică. Pretinde că vizează binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri și interese negative: e vorba de dorința popoarelor bogate, amenințate cu dispariția datorită natalității foarte scăzute, de a deține controlul demografic al planetei, considerând că populațiile sărace, în permanentă creștere, constituie o amenințare pentru bogățiile lor. Și apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câștigă multinaționalele, fabricând și comercializând produsele artificiale de contracepție. Cum acestea sunt din ce în ce mai puțin folosite în țările bogate, dovedindu-se a fi nocive sănătății, se caută noi piețe de desfacere, invadând în special țările africane și cele din fostul bloc comunist.
Nu este păcat plăcerea actului sexual între soț și soție, după căsătoria creștină, cu condiția ca ei să respecte ordinea firească. Ordinea firească este perturbată prin metodele artificiale de contracepție.
După cum nu constituie păcat actele sexuale dacă au loc între soț și soție, după căsătoria creștină și dacă se respectă ordinea firească, la fel nu constituie păcat actele sexuale săvârșite după vârsta fertilității, în aceste condiții.
Toate metodele artificiale de contracepție sunt imorale și deci păcate, cu excepția celor terapeutice, cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiția ca piedica pentru concepție să nu fie direct voită.
Din Biblie reiese că Dumnezeu nu este de acord cu metodele artificiale de contracepție. De exemplu, în Geneza (Facerea) 38,9-10 este criticată metoda actului sexual întrerupt (păcatul lui Onan). La evrei era obiceiul ca, atunci când murea un bărbat, fratele său s-o ia în căsătorie pe soția acestuia. Așa a făcut Onan, dar, ca să nu conceapă copii, el practica metoda actului sexual întrerupt. Lui Dumnezeu nu i-a plăcut acest lucru și l-a pedepsit.
Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive următoarea argumentație: „decât să se facă avort, e preferabil să se recurgă la metode contraceptive”. Acestă argumentație aparține unei mentalități care îi recunoaște lui Dumnezeu numai jumătate din drepturile de proprietate asupra vieții, adică îi recunoaște lui Dumnezeu dreptul asupra vieții, dar nu și asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieții. Atât avortul cât și contracepția fac parte, la nivele diferite, dintr-o cultură care refuză viața și refuză invitația de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții. Ele au la bază orgoliul omului care își asumă drepturi pe care nu le are. Apoi, cum am văzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție).
Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase. Papa Paul al VI-lea în enciclica „Humanae vitae” („Viața umană”) arată că există între cele două cazuri o diferență esențială: în primul caz (de folosire a metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste) soții se folosesc în mod legitim de o dispoziție naturală; în celălalt caz (de folosire a metodelor artificiale de contracepție) ei împiedică desfășurarea proceselor naturale. E adevărat că și într-un caz și în celălalt, soții se pun de acord în intenția reciprocă de a evita copilul pentru motive plauzibile, nedorind ca el să se conceapă; dar e la fel de adevărat că numai în primul caz ei știu să renunțe la folosirea căsătoriei (la relații sexuale) în perioadele fertile când, pentru motive juste, concepția nu e dorită, și că se folosesc de ea (au relații sexuale) în perioadele nefertile. Făcând aceasta, ei dovedesc o iubire cu adevărat și pe deplin onestă. În exortația apostolic㠄Familiaris consortio” („Legătura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie că soții care folosesc metode artificiale de contracepție „manipulează și înjosesc sexualitatea umană, cu aceasta înjosindu-se pe ei înșiși și alterând valoarea dăruirii totale. Față de limbajul care exprimă în mod firesc dăruirea reciprocă și totală dintre soți, contracepția artificială opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform căruia nu mai este vorba de dăruire reciprocă totală. Urmează de aici nu numai refuzul deschiderii la viață, ci și o falsificare a adevărului lăuntric al iubirii conjugale, chemată să fie o dăruire a persoanei întregi.” Această diferență antropologică și morală între contracepție și metodele naturale de planificare familială implică două moduri de gândire ireductibile unul la celălalt asupra persoanei și asupra sexualității umane.
Biserica îi elogiază pe soții care, printr-o hotărâre bine gândită, luată în comun, primesc cu generozitate să crească în mod corespunzător chiar și un număr mai mare de copii. Sfânta Scriptură și Biserica văd în familiile numeroase un semn al binecuvântării lui Dumnezeu și al generozității părinților.
Soții înțelepți, bogați sau săraci, nu se sperie niciodată de un număr mai mare de copii, știind că fiecare copil vine în lume cu un creier și două brațe, care în timpul vieții lor produc mai mult decât consumă. Apoi, frații mai mari îi ajută pe părinți în creșterea celor mai mici. S-au văzut deseori părinți numai cu un singur copil slujindu-i acestuia ca niște robi și alți părinți cu câte șase, zece, doisprezece sau chiar mai mulți copii, care erau crescuți în frica de Dumnezeu și disciplinați, iar părinții erau iubiți, respectați și ajutați. Cu toate că în România de azi pentru mulți viața este destul de dificilă din punct de vedere material, totuși sunt la blocuri în orașe și la sate familii care, fie că dispun, fie că nu dispun de o stare materială prea bună, totuși au mulți copii. Străbunii noștri, în înțelepciunea lor, au apreciat loialitatea, optimismul și buna dispoziție în casele cu mulți copii. În plus, de multe ori, ultimul copil dintr-o familie numeroasă a fost un om de seamă sau un sfânt: de exemplu, Mozart a fost al cincilea copil din familie, Rembrandt al șaselea, Wagner al șaptelea, Napoleon al optulea, Sfântul Ignațiu al treisprezecelea, Schubert al treisprezecelea, Franklin al paisprezecelea, Benedict Lobre al cinsprezecelea, etc. Și chiar dacă ar ajunge un om obișnuit, tot are dreptul la viață. Multor oameni le pare rău la bătrânețe că au puțini copii și spun că dacă ar fi acum tineri ar face mai mulți. Familia numeroasă este o desăvârșită societate minusculă. Copiii unei familii numeroase nu suspină după copiii vecinilor pentru a se juca cu ei, nu-i caută, căci fiind mulți, își pot îndeplini trebuințele lor copilărești, în casa părintească, sub supravegherea părinților: astfel, ei devin bine crescuți, fără a fi expuși la influențe negative. Asemenea cu o prisacă de albine și reginele sale, familia cu numeroși copii adună mierea vieții pentru fiecare dintre ei.

Așa – zisa « problemă demografică » este o falsă problemă. Adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor

Au o părere greșită cei care cred că creșterea demografică ar determina epuizarea resurselor omenirii. Creșterea demografică nu va determina epuizarea resurselor omenirii și iată de ce:
- statistici recente, furnizate de F.A.O. arată următorul fapt: creșterea anuală a populației este de 1,60%, în timp ce creșterea anuală a produselor agricole este mai mare: 4%, aceste produse fiind cele care stau la baza hranei populației.
- în ce privește posibilitățile de alimentare, globul pământesc are resurse de hrană pentru mult mai mulți oameni decât sunt în prezent, însă adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor. Iar cei care împart în mod nedrept resursele manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a «suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, adică promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.
- Oamenii de știință au calculat că Pământul poate hrăni: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) și peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pământ sunt în jur de 6 miliarde și jumătate de oameni.
- În plus, economiștii constată că o creștere a densității demografice poate fi însoțită de o mare expansiune economică: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde există o densitate mare de populație și în același timp o mare creștere economică.
- Apoi, trebuie ținut cont că 70% din suprafața globului o ocupă apele. Acestea pot deveni o sursă inepuizabilă pentru alimentarea populației Pamântului, dacă vor fi exploatate cum trebuie. Și mai trebuie ținut cont că din suprafața uscată numai 30% e cultivată.
Dacă o parte a omenirii suferă de foame, aceasta nu se datorează faptului că pământul nu are resurse, ci ignoranței, egoismului, răutății, împărțirii nedrepte a resurselor. Nimeni nu ar suferi de foame dacă s-ar investi în agricultură numai o mică parte din sumele care se investesc pentru distrugerea vieții oamenilor (pentru armament, aparate pentru avort și sterilizare, contraceptive artificiale, etc.)
Accesând linkul următor puteți vedea un documentar intitulat « Iarna demografică » în care oamenii de știință arată că pe pământ este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbătrânire a populației, la o așa numită iarnă demografică. Documentarul e format din 6 părți, fiecare de câte 10 minute. Iată prima parte, iar celelalte 5 părți le găsiți în dreapta :
www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6...

De asemenea, în privința României se constată o scădere dramatică a populației, astfel încât, dacă nu se vor lua măsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariția poporului român poate fi calculată matematic.

În plus, cei care sunt creștini știu că omenirea nu va dăinui veșnic pe fața Pământului. Dumnezeu ne spune prin intermediul Bibliei că va fi un sfârșit al lumii acesteia și e clar că El va avea grijă ca pământul să aibă resursele necesare vieții până în ultimul moment. Să nu uităm că Dumnezeu a zis primilor oameni: „Fiți roditori, înmulțiți-vă, umpleți Pământul și supuneți-l.” (Gen. 1,28).

Amintesc din nou cele două bloguri foarte interesante pe care le-am recomandat la începutul postării :

Primul blog :

www.cezar-iasi.blogspot.com/

Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și radio), articole, cărți foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator), adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații din Iași și din alte localități care oferă servicii caritabile.

Al doilea blog:

www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conține: Argumente din știință și religie că omul este om din momentul concepției. Noua lege adoptată prin care se acordă indemnizație și pentru mamele eleve și studente. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative în primul rând femeilor aflate în situații dificile, pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Filme documentare. Consecințe fizice și emoționale ale avortului. Legături cu multe site-uri asemănătoare.
Argumente că multe dintre metodele numite „de contracepție” sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție) deoarece de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și, în aceste cazuri, acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel embrionul va fi eliminat ulterior, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5mm).
Argumente că sterilizarea și toate metodele artificiale de contracepție au consecințe nocive asupra sănătății, multe dintre aceste consecințe nocive fiind grave. Dezvăluiri despre dezinformarea existentă în privința avortivității și a nocivității grave a mijloacelor artificiale de contracepție din cauza intereselor financiare imense ale fabricanților acestora. Pe lângă aceste motive, mai este încă un motiv pentru a nu recurge la sterilizare sau la metodele artificiale de contracepție: atât sterilizarea cât și toate metodele artificiale de contracepție (nu numai cele avortive, ci și metodele care împiedică efectiv concepția) sunt păcate în orice condiții (chiar și atunci când soții ar avea motive care ar putea părea serioase). Când soții au un motiv serios pentru a evita sau a amâna concepția unor noi copii, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența periodică (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale; metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto–termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății, nu costă nimic și nu sunt păcate cu două condiții: dacă se recurge la ele după căsătorie și dacă soții au un motiv serios pentru a recurge la ele. Dacă soții recurg la metodele naturale fară un motiv serios, atunci devin și ele păcate.
Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe ca să folosească și altora. Ambele bloguri vor fi updatate periodic prin adăugarea de înregistrări și alte materiale foarte interesante.
kudika314809 Avatarul lui kudika314809

7 mesaje

tot din experienta prietenelor va spun k in prima zi d pauza poti ramane insarcinata
baby_buuu Avatarul lui baby_buuu

3 mesaje

Eu am inceput sa i-au anticonceptionale acum vreo 6 ani, doctorita mi-a recomanta Loete, am luat 2 luni, dar ma simteam f rau de la ele, senzatie de greata, dureri, asa ca le-am schimbat cu diane 35 ( dupa sfatul unei farmaciste). Am luat eu 3-4 ani diane 35, fara nici o problema. Apoi am fost la un planning, iar doctorita de acolo mi-a spus ca dianele 35 sunt foarte tari si nu sunt recomandate pentru tinere, asa ca le-am schimbat pe marvelon. Ginecologul a spus ca am facut o greseala, dar am continuat sa le i-au. Intre timp mi s-a dereglat mentruatia, imi venea de 2 ori pe luna. Asa ca, medicul mi-a recomandat un nou model ( asemanator cu diane 35 ) meleva 35. In continuare imi venea de 2 ori pe luna asa ca m-am hotarat sa fac o pauza mai mare. Sora mea a facut tot asa o pauza, iar apoi a trebuit sa i-a medicamente care sa-i provoace mentruatia, pentru ca nu ii mai venea, medicamente care i-au dat tot sistemul peste cap. Acum ea i-a Novynette si nu stiu daca sa le incerc si eu, sau ce sa fac. Cand am intrebat medicul despre un test de sange pentru anticonceptionale, mi-a spus ca nu e obligatoriu si nici relevant.
stem_29 Avatarul lui stem_29

2412 mesaje

Am ramas crucita de ce am citit!
Sunteti inconstiente, anticoncepionalele le luati ( daca chiar pastile vreti) dupa ce nasteti niste copii sanatosi.
Va mai mirati dupa N ani de indopat cu hormoni ca nu puteti face copii.........si mai si ziceti ca n-ati facut avort!
Doamne Maica Domnului, cata inconstienta!
Mai e un topic aici cu fetele care pierd sarcinile " pe banda rulanta".....oare din ce cauza?!.ghiciti!
Va mai intrebati?!
Fosta membra Kudika.ro
buna fetelor iau si eu novynette de 6 luni la recomandarea medicului pentru reglarea menstruatiei ma simt chiar ok nu am luat un gram in plus si am reusit sa-mi reglez si menstruatia va doresc numai bine si sanatate multa ,copii frumosi atunci cind vi doriti
kudika327376 Avatarul lui kudika327376

1 mesaj

Ceau am si eu o intrebare si vas ruga sami raspundeti iau anticonceptioanle novynette din februarie anu acesta si sa intamplat odata ca prietenu meu sa lase in mine.Intrebare care ar fi e pot ramane insarcinata?:(
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina: