Setari Cookie-uri

Credeti in Mos Craciun?

Ca tot se apropie sarbatorile de iarna (sarbatorile cele mai frumoase dpmdv ). Credeti in Mos Craciun, sau ati avut vreo intamplare care sa va faca sa credeti acest lucru?
O sa va povestesc intamplarea care m-a facut sa cred ca Mos Craciun exista.
Eram undeva pe la varsta de 8-9 anisori, era 24 decembrie, ajunul craciunului (ziua in care de obicei in familia mea se impodobeste pomul de craciun), era o dimineata trista, pt ca parintii mei din motive materiale sau din lipsa de timp, nu-mi mai aduc exact aminte care a fost motivul, nu au cumparat in acel an brad.
Am coborat sa cumpar paine de la magazinul de langa scara blocului (vestitul si singurul mag. de paine Plevnei din acea perioada ), iar la intrarea in mag. era un brad sprijinit de perete, cineva care se asezase la coata il lasase acolo, am ramas in usa magazinului uitandu-ma lung la acel bradulet, mi se parea de o frumusete si o marime impresionanta (probabil ca si din cauza inaltimii mele ), asta pana cand admiratia mi-a fost intrerupta de un batranel foarte simpatic si cu o barba alba stufoasa, avea in brate trei paini, m-a intrebat daca imi place bradul si daca il vreau eu, nu pot sa explic/exprim/spun ce am simtit, nu stiu cum am fost in stare car acel brad pana acasa, nu i-am mai cumparat mamei paine, pur si simplu eram atat de fericita ca am brad incat nu stiam cum sa ajung cu el mai repede acasa si toate astea datorita acelui batranel simpatic.
Aceasta este poveste care pe mine m-a facut sa cred ca Mos Craciun exista (sau probabil este in fiecare dintre noi si aveti siguranta ca poveste este cat se poate de reala).
Sarbatori Fericite si un An Nou cu implinirea tuturor sperantelor de mai bine!
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:06
foarte frumos!daca cred? sincer nu! dar imi place sa fiu "Mos Craciun" pentru toti cei dragi mie! imi place sa le vad bucuria de pe chipuri cand se aduna in jurul bradului pentru a deschide cadourile lasate de mos peste noapte sub brad!
vitamina_c
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:29
Am crezut candva,acum nu...As vrea sa pot crede iar in el,dar...
visele_nu_mor
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:31
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-15 10:31:41Am crezut candva,acum nu...As vrea sa pot crede iar in el,dar...


In fiecare din noi exista un Mos Craciun
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:40
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-15 10:31:41Am crezut candva,acum nu...As vrea sa pot crede iar in el,dar...


offffff, imi pare rau sa aud asta! aici nu-i vorba de Mos Craciun ci de acel spirit al Craciunului care ne face mai buni si ne apropie! trebuie sa crezi in tine si vei vedea ca totul va fi mai bine!
vitamina_c
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:44
cind eram mic am crezut cu adevarat.de fiecare data incercam sa nu adorm sa-l prind pe Mosul cind vine cu cadourile.verificam usa sa fie incuiata...pentru ca imi spunea mama ca el vine pe locuri doar de el stiute...(cos...gaura cheii...etc )si nu puteam sa inteleg cum incap cadourile pe acolo,cum incape el cu sacul pe acolo.pina intr-o seara cind Mosul a venit mai devreme deoarece ii era frica de ciini.a impartit cadourile si a plecat...dupa putin timp am auzit afara tipete si latrat de ciini...era Mosul inconjurat de ciinii vecinilor si a trebuit sa-l salvam .atunci am vazut ca era de fapt o sora de a tatei imbracata in Mos Craciun.
acum am avut o pustoaica de 3 anisori care a plecat definitiv in Canada...si la care a venit Mos Craciun mai devreme...si cind am intrebato daca a venit Mosul a zis..."
DA...dar eu cred ca era si tati si Mosul.
-pai cum asa...?
pai pe afara era Mosul dar in interior era tati...
de unde stii...?
pai l-am cunoscut dupa miinile pufoase si dupa medalion...da costumul nu era a lui tati...'
si noi zicem ca-i ducem de nas pe astia mici...cit de atenta a putut fi la detalii...
VA DORESC SARBATORI FERICITE TUTUROR...SI NOUL AN SA VA INDEPLINEASCA SPERANTELE.
BEL_AMY1
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:46
De la: vitamina_c, la data 2010-12-15 10:44:47
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-15 10:31:41Am crezut candva,acum nu...As vrea sa pot crede iar in el,dar...


offffff, imi pare rau sa aud asta! aici nu-i vorba de Mos Craciun ci de acel spirit al Craciunului care ne face mai buni si ne apropie! trebuie sa crezi in tine si vei vedea ca totul va fi mai bine!


Stiu bine asta,doar ca uneori e greu sa crezi...
visele_nu_mor
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:52
ai dreptate Alfredo! eu am patit-o anul trecut cu pustoaica de 2 ani! l-a recunoscut pe unchiul ei imediat! dupa ce a plecat mosul i-am spus daca vei fi cuminte mosul va veni si la anul! iar ea zice si tot asa de multe cadouri o sa-mi aduca unchiul Malius!
vitamina_c
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:55
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-15 10:52:54
De la: vitamina_c, la data 2010-12-15 10:44:47
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-15 10:31:41Am crezut candva,acum nu...As vrea sa pot crede iar in el,dar...


offffff, imi pare rau sa aud asta! aici nu-i vorba de Mos Craciun ci de acel spirit al Craciunului care ne face mai buni si ne apropie! trebuie sa crezi in tine si vei vedea ca totul va fi mai bine!


Stiu bine asta,doar ca uneori e greu sa crezi...


stiu ca este cum spui tu! dar totdeauna exista acea luminita de la capatul tunelului! si toti avem luminita noastra!
vitamina_c
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:56
De la: BEL_AMY1, la data 2010-12-15 10:46:09cind eram mic am crezut cu adevarat.de fiecare data incercam sa nu adorm sa-l prind pe Mosul cind vine cu cadourile.verificam usa sa fie incuiata...pentru ca imi spunea mama ca el vine pe locuri doar de el stiute...(cos...gaura cheii...etc )si nu puteam sa inteleg cum incap cadourile pe acolo,cum incape el cu sacul pe acolo.pina intr-o seara cind Mosul a venit mai devreme deoarece ii era frica de ciini.a impartit cadourile si a plecat...dupa putin timp am auzit afara tipete si latrat de ciini...era Mosul inconjurat de ciinii vecinilor si a trebuit sa-l salvam .atunci am vazut ca era de fapt o sora de a tatei imbracata in Mos Craciun.
acum am avut o pustoaica de 3 anisori care a plecat definitiv in Canada...si la care a venit Mos Craciun mai devreme...si cind am intrebato daca a venit Mosul a zis..."
DA...dar eu cred ca era si tati si Mosul.
-pai cum asa...?
pai pe afara era Mosul dar in interior era tati...
de unde stii...?
pai l-am cunoscut dupa miinile pufoase si dupa medalion...da costumul nu era a lui tati...'
si noi zicem ca-i ducem de nas pe astia mici...cit de atenta a putut fi la detalii...
VA DORESC SARBATORI FERICITE TUTUROR...SI NOUL AN SA VA INDEPLINEASCA SPERANTELE.


O da, imi amintesc dezamagirea cand am descoperit ca nu exista Mosul, oricum cat am crezut a fost frumos, iar acum imi place sa cred ca in fiecare din noi exista un Mos Craciun, ca nu am uitat bucuria de a darui.
De asta ma si bucur asa de tare cand vin sarbatorile: e o perioada din an in care cu totii ne straduim sa fim mai buni.
Faza cu cea mica este dementiala, o chestie de genul s-a intamplat de mos nicolae cand o prietena i-a cumparat fiului ei o masina de pompieri a pus-o in cosul de cumparaturi undvea jos, ascunsa, ferm convinsa ca cel mic nu a vazut. Ajunsi acasa a ascuns-o in sifonier, iar dupa cateva ore cel mic ii spune "mami am vazut o masina de pompieri, nu mi-o dai sa ma joc?", a incerct sa-l convinga ca nu a luat ca a vazut=o in magazin, iar cand a vazut-o in ghete spune "vezi mami ca am vazut bine" cel mic are 3 ani, te gandesti ca nu constientizeaza foarte bine, dar sant atat de smecheri si atenti
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:00
silviuta... ...si imbracate si tu ca iar era sa vars cafeaua...
vitamina... uite si pentru tine sa nu te superi cumva...
da este adevarat spiritul Craciunului , al sarbatorilor trebuie sa-l ai in suflet in inima la fel ca in copilarie...deoarece cred ca suntem uneori si e bine ca mai suntem uneori copii doar ca putin mai mari.
copii sunt ei mici crezi ca nu sunt atenti la ce este sau se vorbeste in jurul lor...dar de fapt ei constientizeaza tot si le scot atunci cind te astepti mai putin...
BEL_AMY1
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:10
De la: BEL_AMY1, la data 2010-12-15 11:10:58silviuta... ...si imbracate si tu ca iar era sa vars cafeaua...
vitamina... uite si pentru tine sa nu te superi cumva...
da este adevarat spiritul Craciunului , al sarbatorilor trebuie sa-l ai in suflet in inima la fel ca in copilarie...deoarece cred ca suntem uneori si e bine ca mai suntem uneori copii doar ca putin mai mari.
copii sunt ei mici crezi ca nu sunt atenti la ce este sau se vorbeste in jurul lor...dar de fapt ei constientizeaza tot si le scot atunci cind te astepti mai putin...


Alfre... si mc pt floricele, nu ma imbrac bre, obisnuieste-te cu ideea ca ma vei admira asa in fiecare zi.
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:30
Abia satept sa vina Mosu abia astept sa vina Mosu va pupacesc
Valy90
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:37
De la: valy90, la data 2010-12-15 11:37:27 Abia satept sa vina Mosu abia astept sa vina Mosu va pupacesc
astept* scuze
Valy90
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:37
eu o sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a facut extrem de fericita...acum un an, dupa ce am terminat de gatit toate bunatatile de craciun, am simtit nevoia sa impart din ele si m-am gandit la batranii care de regula stau in piata si asteapta, nu cersesc...era chiar pe 24 dec...m-am dus in piata ialomitei, m-am invartit de vreo 4 ori in jurul ei si nici urma de vreun batranel...era si f frig...o iau pe jos spre p-ta moghioros...imi zic ca fiind o p-ta mare, e imposibil sa nu gasesc macar un batranel care sa dardaie de frig...ajunsa acolo...nimic...suparata, zic, asta este n-am avut noroc...cand la una din tarabele cu portocale, o batranica se chinuia sa indese 3 portocale in sacosa, m-am apropiat s-o ajut...cand am vazut cat de subtirel era imbracata, am intrebat-o daca ar deranja-o sa-i dau de pomana o sacosa in care indesasem la propriu...sarmale,carnati,toba,caltabos,cozonac,mere,portocale,paine si o sticluta de vin...ea si-a ridicat privirea si cu ochii in lacrimi, mi-a raspuns daaaaaaa...si a inceput sa-mi povesteasca, cum mosul ei este paralizat si si-a dorit f mult sarmale cu carnita iar ea n-a putut sa-i faca decat cu orez si atunci s-a gandit sa-i cumpere macar 3 portocale, sa simta dupa mirosul lor,ca e craciunul...si am aparut eu moasa craciuna nu pot sa va spun cat de euforica am fost in ziua aceea
miss_darine
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:43
De la: valy90, la data 2010-12-15 11:37:27 Abia satept sa vina Mosu abia astept sa vina Mosu va pupacesc


Eii uite aici ce de fericire, pup si eu piticot
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:43
De la: miss_darine, la data 2010-12-15 11:43:21eu o sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a facut extrem de fericita...acum un an, dupa ce am terminat de gatit toate bunatatile de craciun, am simtit nevoia sa impart din ele si m-am gandit la batranii care de regula stau in piata si asteapta, nu cersesc...era chiar pe 24 dec...m-am dus in piata ialomitei, m-am invartit de vreo 4 ori in jurul ei si nici urma de vreun batranel...era si f frig...o iau pe jos spre p-ta moghioros...imi zic ca fiind o p-ta mare, e imposibil sa nu gasesc macar un batranel care sa dardaie de frig...ajunsa acolo...nimic...suparata, zic, asta este n-am avut noroc...cand la una din tarabele cu portocale, o batranica se chinuia sa indese 3 portocale in sacosa, m-am apropiat s-o ajut...cand am vazut cat de subtirel era imbracata, am intrebat-o daca ar deranja-o sa-i dau de pomana o sacosa in care indesasem la propriu...sarmale,carnati,toba,caltabos,cozonac,mere,portocale,paine si o sticluta de vin...ea si-a ridicat privirea si cu ochii in lacrimi, mi-a raspuns daaaaaaa...si a inceput sa-mi povesteasca, cum mosul ei este paralizat si si-a dorit f mult sarmale cu carnita iar ea n-a putut sa-i faca decat cu orez si atunci s-a gandit sa-i cumpere macar 3 portocale, sa simta dupa mirosul lor,ca e craciunul...si am aparut eu moasa craciuna nu pot sa va spun cat de euforica am fost in ziua aceea
saraca miss
Valy90
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:48
De la: miss_darine, la data 2010-12-15 11:43:21eu o sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a facut extrem de fericita...acum un an, dupa ce am terminat de gatit toate bunatatile de craciun, am simtit nevoia sa impart din ele si m-am gandit la batranii care de regula stau in piata si asteapta, nu cersesc...era chiar pe 24 dec...m-am dus in piata ialomitei, m-am invartit de vreo 4 ori in jurul ei si nici urma de vreun batranel...era si f frig...o iau pe jos spre p-ta moghioros...imi zic ca fiind o p-ta mare, e imposibil sa nu gasesc macar un batranel care sa dardaie de frig...ajunsa acolo...nimic...suparata, zic, asta este n-am avut noroc...cand la una din tarabele cu portocale, o batranica se chinuia sa indese 3 portocale in sacosa, m-am apropiat s-o ajut...cand am vazut cat de subtirel era imbracata, am intrebat-o daca ar deranja-o sa-i dau de pomana o sacosa in care indesasem la propriu...sarmale,carnati,toba,caltabos,cozonac,mere,portocale,paine si o sticluta de vin...ea si-a ridicat privirea si cu ochii in lacrimi, mi-a raspuns daaaaaaa...si a inceput sa-mi povesteasca, cum mosul ei este paralizat si si-a dorit f mult sarmale cu carnita iar ea n-a putut sa-i faca decat cu orez si atunci s-a gandit sa-i cumpere macar 3 portocale, sa simta dupa mirosul lor,ca e craciunul...si am aparut eu moasa craciuna nu pot sa va spun cat de euforica am fost in ziua aceea


cu povestea ta miss pot sa spun ca mi-ai facut ziua mai frumoasa!
vitamina_c
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:49
De la: miss_darine, la data 2010-12-15 11:43:21eu o sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a facut extrem de fericita...acum un an, dupa ce am terminat de gatit toate bunatatile de craciun, am simtit nevoia sa impart din ele si m-am gandit la batranii care de regula stau in piata si asteapta, nu cersesc...era chiar pe 24 dec...m-am dus in piata ialomitei, m-am invartit de vreo 4 ori in jurul ei si nici urma de vreun batranel...era si f frig...o iau pe jos spre p-ta moghioros...imi zic ca fiind o p-ta mare, e imposibil sa nu gasesc macar un batranel care sa dardaie de frig...ajunsa acolo...nimic...suparata, zic, asta este n-am avut noroc...cand la una din tarabele cu portocale, o batranica se chinuia sa indese 3 portocale in sacosa, m-am apropiat s-o ajut...cand am vazut cat de subtirel era imbracata, am intrebat-o daca ar deranja-o sa-i dau de pomana o sacosa in care indesasem la propriu...sarmale,carnati,toba,caltabos,cozonac,mere,portocale,paine si o sticluta de vin...ea si-a ridicat privirea si cu ochii in lacrimi, mi-a raspuns daaaaaaa...si a inceput sa-mi povesteasca, cum mosul ei este paralizat si si-a dorit f mult sarmale cu carnita iar ea n-a putut sa-i faca decat cu orez si atunci s-a gandit sa-i cumpere macar 3 portocale, sa simta dupa mirosul lor,ca e craciunul...si am aparut eu moasa craciuna nu pot sa va spun cat de euforica am fost in ziua aceea


Imi imaginez, ma emotionat pana la lacrimi ce ai povestit, foarte frumos darul si gestul tau si pana la urma nu este pt cine se pregateste ci pt cine se nimereste, cu siguranta pt acea batranica erau sortite
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:52
De la: miss_darine, la data 2010-12-15 11:43:21eu o sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a facut extrem de fericita...acum un an, dupa ce am terminat de gatit toate bunatatile de craciun, am simtit nevoia sa impart din ele si m-am gandit la batranii care de regula stau in piata si asteapta, nu cersesc...era chiar pe 24 dec...m-am dus in piata ialomitei, m-am invartit de vreo 4 ori in jurul ei si nici urma de vreun batranel...era si f frig...o iau pe jos spre p-ta moghioros...imi zic ca fiind o p-ta mare, e imposibil sa nu gasesc macar un batranel care sa dardaie de frig...ajunsa acolo...nimic...suparata, zic, asta este n-am avut noroc...cand la una din tarabele cu portocale, o batranica se chinuia sa indese 3 portocale in sacosa, m-am apropiat s-o ajut...cand am vazut cat de subtirel era imbracata, am intrebat-o daca ar deranja-o sa-i dau de pomana o sacosa in care indesasem la propriu...sarmale,carnati,toba,caltabos,cozonac,mere,portocale,paine si o sticluta de vin...ea si-a ridicat privirea si cu ochii in lacrimi, mi-a raspuns daaaaaaa...si a inceput sa-mi povesteasca, cum mosul ei este paralizat si si-a dorit f mult sarmale cu carnita iar ea n-a putut sa-i faca decat cu orez si atunci s-a gandit sa-i cumpere macar 3 portocale, sa simta dupa mirosul lor,ca e craciunul...si am aparut eu moasa craciuna nu pot sa va spun cat de euforica am fost in ziua aceea
bravo misoo ,,bravoo,,te iubesc
thadoogback
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:53
Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
Barbie30_
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:53
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
nu,,ii spui ca cadouri ai pentru mn
thadoogback
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:56
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!


Buna barbico , aici vb cu mosul, despre mosul si orice este legat de sarbatorile de iarna si chiar minunile pot sa-i spun, care se intampla in perioada craciunului.
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:58
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
saluu barby
Valy90
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:59
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-15 11:58:58
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!


Buna barbico , aici vb cu mosul, despre mosul si orice este legat de sarbatorile de iarna si chiar minunile pot sa-i spun, care se intampla in perioada craciunului.
aa,,si tot asa despuiata ai de gand sa apari in fata mosului
thadoogback
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:01
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-15 11:58:58
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!


Buna barbico , aici vb cu mosul, despre mosul si orice este legat de sarbatorile de iarna si chiar minunile pot sa-i spun, care se intampla in perioada craciunului.


Vorbim cu mosu`???Ciny-y mosu`? Vleau sa-i zic si yo sa-mi aduca bigudiuri electrice
Barbie30_
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:05
De la: valy90, la data 2010-12-15 11:59:28
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
saluu barby


Valy,sa nu te prind ca-i mai ceri ceva mosului,ti-a dat ieri o "minunatie" de baiat
Barbie30_
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:06
De la: thadoogback, la data 2010-12-15 11:56:57
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
nu,,ii spui ca cadouri ai pentru mn


Si daca n-am ca cadouri pentru tine ce-i spun?
Barbie30_
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:07
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 12:05:27
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-15 11:58:58
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!


Buna barbico , aici vb cu mosul, despre mosul si orice este legat de sarbatorile de iarna si chiar minunile pot sa-i spun, care se intampla in perioada craciunului.


Vorbim cu mosu`???Ciny-y mosu`? Vleau sa-i zic si yo sa-mi aduca bigudiuri electrice


Avem o Moasa pana acum, Moasa Craciuna Miss...
kudika311399_silvia
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:09
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 12:07:30
De la: thadoogback, la data 2010-12-15 11:56:57
De la: Barbie30_, la data 2010-12-15 11:53:57 Acilea ii spunem mosului ce cadouri vrem?
Hello fetili!
nu,,ii spui ca cadouri ai pentru mn


Si daca n-am ca cadouri pentru tine ce-i spun?
ca ai fost o fetita rea ,,,,si sa nu care cumva sa ti faca vreun cadou
thadoogback
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: liviubratu1960 28 Decembrie 2008 00:05
Muzeul Aviatiei se desfinteaza si se face un Restaurant 1 De la: whitewizzard 26 Aprilie 2010 12:48
Despre ghizi 3 De la: laurinda 22 Iunie 2010 11:19
Hotel Surmeli Efes Kusadasi 4 De la: lazy001650 14 Ianuarie 2010 21:12
concurs Kusadasi 43 De la: Lotus 16 Septembrie 2008 16:24