Setari Cookie-uri

REVOLUTIA ROMANA,IMAGINE INCA VIE !

Mai aveti vie acea traire ale acelor zile fierbinti , sau vi s-au sters din memorie precum lui ...Murphy din "ROBOCOP" ?!...
crysis
Postat pe 21 Decembrie 2010 12:43
De uitat, n-am uitat nimic. Nici locurile unde am fost in zilele acelea, nici cei cu care eram, nici sentimentele pe care le aveam. Daca asta inseamna sa fie vie imaginea, atunci da este. Daca insa te referi doar la ceea ce simteam atunci, atunci nu, s-a estompat atat de mult incat mi se pare o eternitate. Nu stiu ce s-ar mai putea intampla pentru a simti la fel ca atunci. Desigur, nu-mi doresc o alta balta de sange, pentru nimic in lume.
rashela
Postat pe 21 Decembrie 2010 13:36
De la: crysis, la data 2010-12-21 12:43:56Mai aveti vie acea traire ale acelor zile fierbinti , sau vi s-au sters din memorie precum lui ...Murphy din "ROBOCOP" ?!...


eu eram copil, tatal meu in schimb a participat la Revolutie. Multe le-am inteles cand am crescut, insa cel mai trist este ca acum este poate mai rau decat atunci, nu sunt o nostalgica si nu apreciez deloc sistemul comunist, politica interventionista a statului inclusiv in viata personala a cetateanului, dar acum ce avem, avem posibilitatea de a vedea lumea, de a ne exprima liber, de a cunoaste cat mai mult, dar avem si saracie, nesiguranta, totala desconsiderare din partea statului.
atunci multi au luptat si au murit pentru un vis, pentru idealuri, dar am impresia ca au murit degeaba................
visan_georgiana
Postat pe 21 Decembrie 2010 14:34
De la: TIGRA, la data 2010-12-21 14:34:43... cel mai trist este ca acum este poate mai rau decat atunci...


de unde-ai scos-o p-asta?
battleofwits
Postat pe 21 Decembrie 2010 14:56
Aveam doar 8 ani dar mai tin minte panica generala,bunicul meu nu ne lasa sa aprindem luminitele din bradul de Craciun ca nu cumva sa creada securistii ca semnalizam ,bine el a fost intotdeauna un pic paranoia.Mai tin minte ca plecam de la scoala doi cate doi insotiti de cativa parinti si ca era miros de gaze in aer.Si nu am sa uit niciodata imaginea cu oamenii impuscati si pusi gramda unul peste celalalt, majoritatea tineri.Oare familiile lor cat se bucura de libertatea pe care o avem acum ?!!
diana1981
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:00
Nu prea inteleg ce legatura are libertatea de acum cu regretul perioadei comuniste? E un non-sens.
Este imposibil pentru cei care nu ati prins suficient de mult anii 80 - 90 sa intelegeti diferenta. Doar si faptul ca poti scrie asemenea lucruri in eter este o diferenta URIASA.
Drepturile castigate dupa 89 n-au absolut nicio legatura cu nivelul de trai din Ro.

In fine, repetam si noi in cor ce auzim la coada la impozite.
rashela
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:06
Imaginea ramane inca vie pentru ca oamenii vor sa o mentina asa,la fiecare pas se gaseste cate un batran care sa strige in gura mare"ehee taica EU am iesit in strada la revolutie!!!"bla bla bla....Imi pare rau de oamenii care au murit atunci DAR au trecut 21 de ani si ar trebui sa lasam sa se astearna praful pe amintirea revolutiei.
Barbie30_
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:50
De la: Barbie30_, la data 2010-12-30 11:50:18Imaginea ramane inca vie pentru ca oamenii vor sa o mentina asa,la fiecare pas se gaseste cate un batran care sa strige in gura mare"ehee taica EU am iesit in strada la revolutie!!!"bla bla bla....Imi pare rau de oamenii care au murit atunci DAR au trecut 21 de ani si ar trebui sa lasam sa se astearna praful pe amintirea revolutiei.
aoleeee ce minte ai,,dormi la lok
thadoogback
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:56
De la: thadoogback, la data 2010-12-30 11:56:24
De la: Barbie30_, la data 2010-12-30 11:50:18Imaginea ramane inca vie pentru ca oamenii vor sa o mentina asa,la fiecare pas se gaseste cate un batran care sa strige in gura mare"ehee taica EU am iesit in strada la revolutie!!!"bla bla bla....Imi pare rau de oamenii care au murit atunci DAR au trecut 21 de ani si ar trebui sa lasam sa se astearna praful pe amintirea revolutiei.
aoleeee ce minte ai,,dormi la lok


Hai bine frate,viseaza tu zilnic ce-ai facut la revolutie.O sa te ajute asta sa dormi mai bine noaptea.
Barbie30_
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:59
De la: Barbie30_, la data 2010-12-30 11:59:01
De la: thadoogback, la data 2010-12-30 11:56:24
De la: Barbie30_, la data 2010-12-30 11:50:18Imaginea ramane inca vie pentru ca oamenii vor sa o mentina asa,la fiecare pas se gaseste cate un batran care sa strige in gura mare"ehee taica EU am iesit in strada la revolutie!!!"bla bla bla....Imi pare rau de oamenii care au murit atunci DAR au trecut 21 de ani si ar trebui sa lasam sa se astearna praful pe amintirea revolutiei.
aoleeee ce minte ai,,dormi la lok


Hai bine frate,viseaza tu zilnic ce-ai facut la revolutie.O sa te ajute asta sa dormi mai bine noaptea.
frateeee frateeeee,,fratiorul me ee uu,,aveam 13 ani jumate si am fost cu sormea care era mai mare cu 2 ani ca mn,,dupa ce a plecat ceausescu cu elicopteru am mai stat vreo ora si am plecat ca faceam pipilica pe mn ,,si nu puteam sa fac in multimea aya de oameni ca erau peste tot ,,si am iesit afara si incet incet am ajuns pana la metrou si am plecat acasa,,,norok cu pipilika ca poate doamne fereste ma avea sormea pe constiinta
thadoogback
Postat pe 30 Decembrie 2010 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc dar a face dragoste cu el,mi se pare pierdere de timp...help!!!! 214 De la: kudika171801 5 August 2010 13:43
Am nevoie de votul vostru! Va rog! 2 De la: rashela 26 Mai 2011 17:42
Simulare marire sani pe calculator 1 De la: Irina_151 27 Ianuarie 2012 22:37
Cadouri de Sarbatori cu super discounturi www.dealplaza.ro 1 De la: Kudika 25 Noiembrie 2012 22:25
Saloanele de masaj erotic-Ajuta sau dauneaza cupulului? 7 De la: andrada82 4 Septembrie 2012 06:19