Setari Cookie-uri

feng shui in casa mea

acum jumate de an am facut reparatii in casa...mai bine zis am redecorat...fara sa apelam la un designer profesionalist...dupa propriul plac...cand am ajuns la dormitor o prietena care e innebunita dupa feng shui,m-a convins sa-l aranjez dupa regulile acestei filosofii chinezsti...si stiti ca efectul nu s-a lasat asteptat....odaia a devenit mult mai comfotabila iar somnul mult mai dulce...:-)...cine a mai experimentat cu apa,focul,aerul si pamantul???...si ce parere aveti despre feng shui...are efecte magice sau e vorba doar de efectul placebo???????

Postat pe 30 Martie 2008 13:33
CRED CA E VORBA MAI DEGRABA DE EFECTUL PLACEBO.ATATA TIMP CAT GINDIM POZITIV MAGIA DEPINDE DE NOI.FENG SUI ,CRED CA ESTE O MODA ,DESI CELE 3 ELEMENTE ALE NATURII AU UN ROL BENEFIC ,NU STIU DACA POT CREA O MAGIE ,MAI DEGRABA NE INDUC O STARE DE SIGURANTA,PANA LA URMA SUNT ESENTA VIETII.
wdy
Postat pe 30 Martie 2008 13:56
si pe mine ma atrage aceasta filosofie.frumoasa casa,stapani cu bun gust,culori indraznete,va doresc multa fericire.
lunaa80
Postat pe 20 Aprilie 2008 17:46
Buna-ziua la toata lumea!!....sa stiti ca si eu am renovat casa in septembrie ,anul trecut,si chiar mi-am rearanjat aproape tot dupa ce am studiat o carte de feng-shui(pozitia paturilor,asezarea bibelourilor si accesoriilor,chiar am cumparat anumite "remedii",culorile in camere..etc)...ce pot sa va spun este ca s-au vazut efecte, destul de repede...acum, nu stiu ce sa cred ,dar rezultatele au venit rapid:relatia noastra este si mai inchegata,banii au inceput "sa curga" cand nu te astepti,somnul este mai odihnitor,oportunitatile unor job-uri mai bune s-au ivit deja...etc...desi chestiile astea chinezesti intotdeauna au existat....si mai ales cand ai si credinta ca ai facut ceva bun,atunci ti se si intampla lucrurile bune pe care ti le doresti...totul este sa crezi si sa-ti doresti....

Postat pe 22 Aprilie 2008 18:58
etta asta este autosugestie dar e super.vezi ce face gindirea pozitiva?minuni.mult succes in continuare si nu uita creerul nostru ne este cel mai bun prieten!

Postat pe 22 Aprilie 2008 20:05
pentru mine e cam shuie povestea cu feng shuiul acesta dar , e distractiva cel putin. am niste cunostinte unde, soata i-a umplut omului casa de evantaie puse pe pereti, de clopotei atarnati la bec, de pene de strut strecurate sub perna si de plante presarate in orice coltisor. da' ,omul e fericit. de cand si-a descoperit dama hobyul acesta, are liniste in casa. deci, fengul sau shuiul functioneaza :)))))
sitotusi
Postat pe 24 Aprilie 2008 18:00
"Creati o schita a camerei/apartamentului. Impartiti schita in 9 sectoare egale stand cu fata spre nord. Descoperiti zonele mentionate, reamenajand interiorul in functie de dorintele dv. Astfel va puteti crea un mediu perfect echilibrat care sa va aduca fericire in toate planurile vietii, fiind atent la micile detalii care amplifica, intretin sau scad influentele fiecarei zone..." Pare interesant, singura obiectie ar fi ca mi se pare cam greu sa pun in aplicare chestiile astea. Probabil se potriveste mai mult celor meticulosi.
amme22
Postat pe 24 Aprilie 2008 21:57
important e sa fie implicate toate stihiile:apa,focu,pamantul,aerul...aerul cred ca implica un geam mare,o odai spatioasa...cu asta am rezolvat-o,dar cand veni vorba de foc ne-am gandit sa facem un semineu...nu l-am facut functional,adica nu se poate aprinde focul in el,deoarece aici nu prea ai cand sa-l aprinzi,e foarte caldddddd!!!!!dar l-am umplut cu lumanari si iata focul e prezent:)

Postat pe 25 Aprilie 2008 13:12
am citit pe undeva ca focul poate fi inlocuit cu obiecte de culoare rosie, portocalie, roz, forme triunghiulare, piramide, matase. Cel mai interesant mi se pare copacelul din cristale specific zonei apa. Cel mai descurajant: purificarea cristalelor.
amme22
Postat pe 25 Aprilie 2008 21:10

Postat pe 5 August 2008 16:30
Multi se indoiesc de rezultate. Dar eu cred ca e ceva interesant. Nu strica sa incercati, daca vreti. Cred ca intervine un pic si efectul "placebo". Oricum, aveti grija de unde va informati, ce carti (de genul acesta cumparati) Sunt multi impostori care scriu diverse doar pt bani fara a avea habar despre ce vorbesc.

Postat pe 10 August 2008 13:14
Cunoasteti pe cineva care se ocupa cu amenajari feng shui? Eventual sa se priceapa si sa fie si ieftin?
nicoletanicolescu
Postat pe 28 August 2008 10:01
suint multe firme chiar si in bucuresti.... google search.....

la preturi te tocmesti..... ce deh asta e.
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:41
De la: cleopatra86, la data 2008-03-30 13:33:39acum jumate de an am facut reparatii in casa...mai bine zis am redecorat...fara sa apelam la un designer profesionalist...dupa propriul plac...cand am ajuns la dormitor o prietena care e innebunita dupa feng shui,m-a convins sa-l aranjez dupa regulile acestei filosofii chinezsti...si stiti ca efectul nu s-a lasat asteptat....odaia a devenit mult mai comfotabila iar somnul mult mai dulce...:-)...cine a mai experimentat cu apa,focul,aerul si pamantul???...si ce parere aveti despre feng shui...are efecte magice sau e vorba doar de efectul placebo???????
DE CINCI ORI AM INCERCAT A EXPLICA SI ...MI-AU FOST STERSE...?! ARTA FENG SHUI[IN TRADUCERE VANT ,APA]ESTE O ARTA A BUNULUI SIMT. ESTE INDIVIDUALIZATA,PERSONALIZATA >>>PENTRU FIECARE INDIVID!!!!!!!!!!!!!!! ESTE ARTA DE-A TRAI IN ARMONIE CU MEDIUL INCONJURATOR!!!CINE VREA SA MA INTREBE CU DRAG RASPUND!!ESTE HOBBY-UL MEU SI SPECTACULOASA!!! EX:PUNE-I UNUI INDIVID DIN RAMURA FOC ,O FANTANA SI-L LINISTESTI ASA DE MULT CA NICI EL NU SE MAI RECUNOASTE .>>ASA CA NU-I BINE SA NE JUCAM CU SIMBOLURILE...NICI POMENEALA DE EFECTUL PLACEBO!!!!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:17
De la: nicoletanicolescu, la data 2008-08-28 10:01:22Cunoasteti pe cineva care se ocupa cu amenajari feng shui? Eventual sa se priceapa si sa fie si ieftin?
>>>>GRATIS!!!!!!!!!!! TRIMITETI PLANUL CASEI,SI DATELE DE NASTERE A CELOR CARE LOCUIESC IN ACEST APARTAMENT,CASA...[IAR AU STERS]REPET :ARTA FENG SHUI ESTE PENTRU FIECARE-N PARTE>>NU SE POATE APLICA LA ALTCINEVA!!!ESTE PERSONALIZATA! VOI RASPUNDE SI VOI ASTEPTA CA PE ACEST FORUM SA-MI SPUNETI DACA AM DREPTATE!!!!!!!!!!!!!!ESTE HOBBY-UL MEU SI FOC MA FAC ,CAND MULTI IL MUTILEAZA ,PENTRU BANI....REPET GRATIS!!!!!!!!!!!!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:30
De la: amme22, la data 2008-04-25 21:10:27am citit pe undeva ca focul poate fi inlocuit cu obiecte de culoare rosie, portocalie, roz, forme triunghiulare, piramide, matase. Cel mai interesant mi se pare copacelul din cristale specific zonei apa. Cel mai descurajant: purificarea cristalelor.
>>>PUNE-I CUIVA DIN >>RAMURA FOCO ROCHITA,BATIC,SNURULET ROSU SI....SE VA CERTA CU TOTI DIN JUR ,VA DEVENI CHIAR AGRESIVA...FIECARE RAMURA >5< ARE REMEDIILE EI IN FUNCTIE DE ELEMENTUL DIN CARE FACE PARTE ..ASA CA IAR MA REPET ...NU VA JUCATI CU SIMBOLURILE!!!!!!!!!!! O ZIIIIIIIIIIIIII BUNA PENTRU TOTI OAMENII CARE SPUN:MULTUMESC !!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:37
De la: sitotusi, la data 2008-04-24 18:00:21pentru mine e cam shuie povestea cu feng shuiul acesta dar , e distractiva cel putin. am niste cunostinte unde, soata i-a umplut omului casa de evantaie puse pe pereti, de clopotei atarnati la bec, de pene de strut strecurate sub perna si de plante presarate in orice coltisor. da' ,omul e fericit. de cand si-a descoperit dama hobyul acesta, are liniste in casa. deci, fengul sau shuiul functioneaza :)))))
>>>spui >>multumesc????>daca-ti demonstrez ca >arta feng shui MULTUMESC!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:43
De la: artafengshui, la data 2008-11-10 10:43:19
De la: sitotusi, la data 2008-04-24 18:00:21pentru mine e cam shuie povestea cu feng shuiul acesta dar , e distractiva cel putin. am niste cunostinte unde, soata i-a umplut omului casa de evantaie puse pe pereti, de clopotei atarnati la bec, de pene de strut strecurate sub perna si de plante presarate in orice coltisor. da' ,omul e fericit. de cand si-a descoperit dama hobyul acesta, are liniste in casa. deci, fengul sau shuiul functioneaza :)))))
>>>spui >>multumesc????>daca-ti demonstrez ca >arta feng shui MULTUMESC!!!!!!!!!!!!!!
HELLOOOOOOOOOOOOO IAR ATI STERS !!!!!!SA CONTIUI >>>ARTA FENG SHUI NU-I SHUIE!! ESTE INDIVIDUALIZATA,PERSONALIZATA IN FUNCTIE DE LOCUL SI DATA NASTERIII....

Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:46
buna,eu chiar sunt interesata,mi-ar placea foarte mult cateva sfaturi.as vrea sa-mi decorez si eu camera...dar nu stiu cu ce sa incep mai intai...am luat o carte care explica ceva ,dar nu as vrea sa gresesc...
diana_md
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:55
De la: diana_md, la data 2008-11-10 18:55:00buna,eu chiar sunt interesata,mi-ar placea foarte mult cateva sfaturi.as vrea sa-mi decorez si eu camera...dar nu stiu cu ce sa incep mai intai...am luat o carte care explica ceva ,dar nu as vrea sa gresesc...
DOAMNE FA-MA TU MARE SI INTELEAPTA.!!!..DRAGA DIANA..DATA EXACTA DE NASTERE ,CU AN CU TOT....>>DE 14 ANI INVAT,CITESC, SI-S micaaaaaaaaaaaa copila .ASTEPT..............

Postat pe 11 Noiembrie 2008 17:06
8 iulie 1984...multumesc mult!
diana_md
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:43
cum se poate lua legatura cu ... artafengshui, sunt curioasa cum ar amenaja spatiul meu.
MISSILVY
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:19
De la: MISSILVY, la data 2008-12-08 23:19:49cum se poate lua legatura cu ... artafengshui, sunt curioasa cum ar amenaja spatiul meu.

hm....
bestiuitza
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:55
De la: MISSILVY, la data 2008-12-08 23:19:49cum se poate lua legatura cu ... artafengshui, sunt curioasa cum ar amenaja spatiul meu.
www.efengshui.ro si www.ultraviolet.ro
playboy
Postat pe 2 Ianuarie 2009 19:02
Nu stiu nimic despre acest stil (nu stiu daca ma exprim corect) si nici despre efectele aplicarii acestuia; dar sunt curioasa .
nocturnalia
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:02
De la: wdy, la data 2008-03-30 13:56:52CRED CA E VORBA MAI DEGRABA DE EFECTUL PLACEBO.ATATA TIMP CAT GINDIM POZITIV MAGIA DEPINDE DE NOI.FENG SUI ,CRED CA ESTE O MODA ,DESI CELE 3 ELEMENTE ALE NATURII AU UN ROL BENEFIC ,NU STIU DACA POT CREA O MAGIE ,MAI DEGRABA NE INDUC O STARE DE SIGURANTA,PANA LA URMA SUNT ESENTA VIETII.
ESTE O ARTA EXACTA DE ..6000 DE ANI VECHIME!=>ARTA FENG SHUI ===SUNT 5 [CINCI ] ELEMENTE !

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:36
De la: lunaa80, la data 2008-04-20 17:46:38si pe mine ma atrage aceasta filosofie.frumoasa casa,stapani cu bun gust,culori indraznete,va doresc multa fericire.
IMBRACA UN ELEMENT DE FOC ..IN ...ROSU ..si DOAMNE CE nervos o sa fie !! Sau,[elementul de foc] pune-l langa apa ,si va fi certaret, chiar agresiv,nimic nu-i convine !!>>ARTA FENG SHUI >>ESTE PERSONALIZATA ,UNICA PTR. FIECARE INDIVID ,IN FUNCTIE DE HOROSCOPUL CHINEZ !Cum suntem unici ,asa si aplicarea A.F.S. este unica ,pentru fiecare individ !!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:42
De la: amme22, la data 2008-04-24 21:57:31"Creati o schita a camerei/apartamentului. Impartiti schita in 9 sectoare egale stand cu fata spre nord. Descoperiti zonele mentionate, reamenajand interiorul in functie de dorintele dv. Astfel va puteti crea un mediu perfect echilibrat care sa va aduca fericire in toate planurile vietii, fiind atent la micile detalii care amplifica, intretin sau scad influentele fiecarei zone..." Pare interesant, singura obiectie ar fi ca mi se pare cam greu sa pun in aplicare chestiile astea. Probabil se potriveste mai mult celor meticulosi.
Bravooooooooo ! dar nu consultam si individul ,IN CE ZODIE E ....???>>CARE DOAR CORELATE POTI APLICA ARTA FENG SHUI ????

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:47
De la: MISSILVY, la data 2008-12-08 23:19:49cum se poate lua legatura cu ... artafengshui, sunt curioasa cum ar amenaja spatiul meu.
>>NUMAI DUPA GUSTUL TAU!! DAR ..A.F.S. SCOATE TOATE>>CHICIURILE !!!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:55
De la: sitotusi, la data 2008-04-24 18:00:21pentru mine e cam shuie povestea cu feng shuiul acesta dar , e distractiva cel putin. am niste cunostinte unde, soata i-a umplut omului casa de evantaie puse pe pereti, de clopotei atarnati la bec, de pene de strut strecurate sub perna si de plante presarate in orice coltisor. da' ,omul e fericit. de cand si-a descoperit dama hobyul acesta, are liniste in casa. deci, fengul sau shuiul functioneaza :)))))
ACELEA SUNT DOAR SIMBOLURI !!NU AU NICI O LEGATURA CU ARTA FENG SHUI !! >>>ACOLO LA "SOATA " ADEVARAT: EFECT PLACEBO!!!

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O fi o solutie ? 22 De la: aprov 3 Iunie 2009 17:14
Sunteti degeaba ... :( serios.. chiar nu aveti pic de sens... 7 De la: laurathegirl 5 August 2008 15:44
cetona de zmeura 4 De la: kudika_956391 16 August 2014 22:50
Interpretarea viselor 50 De la: mkdisk 28 Octombrie 2009 18:05
va cer din toata inima parerea!!!!!!! 48 De la: cristio2006 11 Decembrie 2009 11:50