Setari Cookie-uri

Glutamat de sodiu (E 621)

Nu stiu cata lume stie de prezenta acestei substante in mancare. Eu am aflat recent.

E 621 este o substanta produsa din melasa si se foloseste cel mai mult in alimentele fabricate artificial si in semipreparate gen supe concentrate, sosuri, condimente, mezeluri, inghetata, budinci, etc. Rolul lui este de a da impresia creierului ca acel aliment este foarte gustos.

Folosirea sa pe scara larga in industria alimentara a aprins mari discutii in randul medicilor pentru ca glutamatul suprastimuleaza activitatea celulei nervoase (neuronul). Glutamatul nu este nici necesar si nici lipsit de pericole. Glutamatul pacaleste creierul si te face sa crezi ca mancarea are un gust excelent, iar producatorii folosesc astfel ingrediente de proasta calitate in componenta produsului care, desi este mediocru (calitativ), va avea astfel un gust extraordinar. Pe seama sanatatii consumatorului se obtin profituri uriase folosindu-se ingrediente de proasta calitate cu o valoare nutritiva aproape nula.

Atunci cand cumparati un produs uitati-va atent pe eticheta si evitati produsele care contin aceasta substanta. Este cancerigena.

Lista cu principalele produse care contin E 621:
1. drojdie autolizata
2. caseinat de calciu
3. gelatina
4. proteine hidrolizate
5. caseinat de sodiu
6. extract de drojdie
7. condimente
8. supe concentrat
9. malt din orz
10.concentrat de rosii
11.bulion
12. sos de soia
13. proteina din lapte
14. guma de mestecat
ZanaMika
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:47
As mai adauga eu mezeluri de orice fel, pizza, orice produs fast-food, pate, branza topita, chipsuri de orice fel si pop-corn. Chiar deunazi am fost la un hypermarket si m-am uitat pe eticheta unui baton de salam, primul ingredient trecut era monoglutamatul de sodiu. Uitati ce am gasit pe net despte glutamatul de sodiu:

"Glutamatul duce la pierderi de memorie

Dr. Russell Blaylock explicã în cartea sa "Excitotoxinele, gustul care ucide" de ce glutamatul ºi aspartamul sunt periculoase. Excito-toxinele sunt substante chimice care supra-stimuleazã celulele nervoase, "arzându-le". Simptomul cel mai des întâlnit în acest caz este pierderea temporarã a memoriei. Substanþele cele mai periculoase sunt aspartamul (Equal / Nutrasweet) care conþine acidul aspartic ºi fenilalanina, glutamatul monosodic care are 30 de denumiri alternative ºi se foloseºte în cantitãþi uriaºe în majoritatea produselor alimentare prelucrate. "Cu cât are un gust mai bun, cu atât conþine mai mult glutamat" spunea cineva."

http://www.naturalmall.ro/glutamat_sodiu.php
anutzzaa
Postat pe 4 Ianuarie 2011 04:00
Produsele care nu au glutamat de sodiu(monoglutamat,glutamat de potasiu sau E 621) au un termen de valabilitate mult mai mic.Glutamatul de sodiu e folosit sa mentina produsul cat mai mult timp fara sa se altereze si da impresia creierului cã acel aliment este foarte gustos (o pãcãlealã).

Câteva dintre simptomele comune întâlnite atât la aspartam cât ºi la glutamat:

Cardiace:
1. Aritmie
2. Fibrilaþie arterialã
3. Tahicardie (palpitaþii)
4. Încetinirea inimii
5. Anginã pectoralã
6. Creºterea tensiunii
7. Scãderea tensiunii

Gastrointestinale:
1. Diaree
2. Greaþã / vomã
3. Crampe stomacale
4. Colon iritat
5. Hemoroizi
6. Sângerãri rectale

Musculare:
1. Înþepãturi
2. Dureri simultane
3. Slãbire

Respiratorii:
1. Astm
2. Respiraþie insuficientã
3. Dureri în piept
4. Iritarea nasului


Neurologice:
1. Depresie
2. Hiperactivitate
3. Reacþii de furie
4. Migrene
5. Ameþealã
6. Dezechilibru
7. Dezorientare
8. Confuzie mentalã
9. Anxietate
10. Atacuri de panicã
11. Modificãri de comportament
12. Probleme de comportament
13. Atenþie deficitarã
14. Letargie
15. Somnolenþã
16. Insomnie
17. Paralizie
18. Sciaticã
19. Vorbire inconsistentã
20. Frisoane
21. Pirderi de memorie

Uro-genitale:
1. Dureri de prostatã
2. Dureri vaginale
3. Urinare frecventã
4. Urinare nocturnã

Vizuale:
1. Vedere înceþoºatã
2. Focalizare greoaie
3. Presiune în jurul ochilor

Piele:
1. Crãpãturi
2. Mâncãrimi
3. Leziuni bucale
4. Paralizie parþialã
5. Uscarea gurii
6. Înþepenirea feþei
7. Înþepenirea limbii
8. Cearcãne sub ochi

Barbie30_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 08:11
Si pasta de dinti contine conservanti, asa ca nu va mai spalati pe dinti !
Summer_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 10:34
Pasta de dinti nu se mananca, decat daca ai vreo pofta aparte, asa ca nu stiu ce efect au conservantii din ea.

In orice caz, e greu de evitat alimentele care contin conservanti pentru ca piata e plina numai de astfel de produse iar ceva natural se mai poate gasi doar pe la mamaia, la tara (cina are).

Bine ar fi sa evitam macar produsele care contin E-uri foarte periculoase, cancerigene cum este glutamatul de sodiu sau aspartamul.
ZanaMika
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:08
Si cand te gandesti ce bataie era pe Vegeta pe vremea lui Ceasca...care are tocmai monoglutamat monosodic...
kudika226898
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:11
De la: ZanaMika, la data 2011-01-04 15:08:02Pasta de dinti nu se mananca, decat daca ai vreo pofta aparte, asa ca nu stiu ce efect au conservantii din ea.

In orice caz, e greu de evitat alimentele care contin conservanti pentru ca piata e plina numai de astfel de produse iar ceva natural se mai poate gasi doar pe la mamaia, la tara (cina are).

Bine ar fi sa evitam macar produsele care contin E-uri foarte periculoase, cancerigene cum este glutamatul de sodiu sau aspartamul.


Eram ironica...ideea este ca in zilele noastre nu prea ai cum sa eviti produsele cu E-uri, doar daca te retragi undeva la o curte unde sa cresti de toate, sa muncesti pamant, sa cresti animale, astfel incat sa fii sigur ca ceea ce mananci e natural.
Si decat sa ne plangem ca exista atatea Euri in lumea asta mai bine am da o raita in afara oraselor mari, pe la tara, sa cumparam niste branza, vegetale, carne...hai ca nu e deloc greu !
In plus...ce atatea salamuri, mezeluri, condimente, sucuri din comert etc?!
Pot fi evitate multe Euri insa multi nu vor, uite de ex cum zici tu...nu-mi spune ca poti lua un produs natural doar daca ai pe cineva la tara, poate ca uneori trebuie sa cauti, nu tre' sa vina neaparat mamaie de la tara cu pachetul cu de toate.
Summer_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:43
De la: kudika226898, la data 2011-01-04 15:11:55Si cand te gandesti ce bataie era pe Vegeta pe vremea lui Ceasca...care are tocmai monoglutamat monosodic...


Nu stiu cum era cu Vegeta pe vremea lu ceasca, dar mie imi face o tanti f draguta niste condimente super, un fel de vegeta, dar naturala :D
Bine ca mi=ati adus aminte cu topicul asta ca trebuie neaparat sa o intreb reteta !
Summer_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:46
Daca tanti ia ingredientele de la supermarket sau de la taranii care i-au dat cu azotatu', inseamna ca fugi de dracu' si dai de maica-sa....
kudika226898
Postat pe 4 Ianuarie 2011 16:26
De la: kudika226898, la data 2011-01-04 16:26:07Daca tanti ia ingredientele de la supermarket sau de la taranii care i-au dat cu azotatu', inseamna ca fugi de dracu' si dai de maica-sa....


Nu draga mea ! Inca mai exista persoane ( destule ) care cresc legume in gradina, solar, fara azotat si alte chimicale ! Nu ma refer la cei care vand in piata, ma refer la oamenii obisnuiti care cresc pt ei si pt cunoscuti !
Summer_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:01
Sunt de acord. Mai exista oameni care cresc rosii in gradina fara ingrasaminte si alte substante.
Probabil o masa sanatoasa se poate manca doar pe la tara, in casele oamenilor simpli care nu dau vacii furaje, nu pun ingrasaminte peste zarzavaturi si alte din astea.

ZanaMika
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:51
De la: Summer_, la data 2011-01-04 15:46:40
De la: kudika226898, la data 2011-01-04 15:11:55Si cand te gandesti ce bataie era pe Vegeta pe vremea lui Ceasca...care are tocmai monoglutamat monosodic...


Nu stiu cum era cu Vegeta pe vremea lu ceasca, dar mie imi face o tanti f draguta niste condimente super, un fel de vegeta, dar naturala :D
Bine ca mi=ati adus aminte cu topicul asta ca trebuie neaparat sa o intreb reteta !


vreau si eu reteta
_oktober_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:59
De la: ZanaMika, la data 2011-01-04 18:51:31Sunt de acord. Mai exista oameni care cresc rosii in gradina fara ingrasaminte si alte substante.
Probabil o masa sanatoasa se poate manca doar pe la tara, in casele oamenilor simpli care nu dau vacii furaje, nu pun ingrasaminte peste zarzavaturi si alte din astea.



Cam asa...
kudika226898
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:04
..mda.. pt o masa sanatoasa tre` sa traiesti pe picior mare, sa-ti mai ramana ceva banuti pt facturi, pt copii,etc., nu toata lumea isi permite,plus ca nu ne intoxicam doar cu toate nenorocirile din alimente, mai bagam si te miri ce farduri,vopsele de par,creme,geluri si alte alea...
cred ca cei care locuiesc la tara o duc mult mai bine decat cei de la oras.. si mai auzi pe cate unii spunand cu rautate "bai tarane"..ehe, ce bine o fi de taranii astia care au o bucata de pamant pt a-si cultiva macar o parte din cele necesare...
Kavasaki
Postat pe 27 Ianuarie 2011 10:27
Corect...
kudika226898
Postat pe 27 Ianuarie 2011 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dureri continue abdomen 19 De la: semaka_boy 16 Iunie 2010 19:39
porii dilatati .. 8 De la: duracell 8 Februarie 2010 10:04
despre celulita si cum o eliminam 92 De la: liquidshugar 21 Octombrie 2013 20:58
mai tine cineva dieta disociata? 19 De la: kudika22 19 Martie 2010 15:20
fumatul 20 De la: miki2009 1 Februarie 2010 12:58