Setari Cookie-uri

buna

Am si o intrebare dak ma puteti ajuta..am 19 ani si vreau sa mi incep viatza sexuala...si nu as vrea sa folosesc prezervativ prima data si pt protectie as vrea sa iau anticonceptionale ...ce imi recomandati ?
Va multumesc!
kudica1989
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:59
Iti recomand sa folosesti prezervativul ! Daca vrei anticonceptionale, esti destul de mare ca sa te duci la un ginecolog care sa ti le prescrie :)
Summer_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:01
De la: kudica1989, la data 2011-01-04 18:59:53Am si o intrebare dak ma puteti ajuta..am 19 ani si vreau sa mi incep viatza sexuala...si nu as vrea sa folosesc prezervativ prima data si pt protectie as vrea sa iau anticonceptionale ...ce imi recomandati ?
Va multumesc!


Ramai totusi la prezervativ, e mai sigur din toate punctele de vedere. Nu va zgarciti si cumparati Durex ca unul mai ieftin se poate rupe.
mimi_ca29
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:03
De la: kudica1989, la data 2011-01-04 18:59:53Am si o intrebare dak ma puteti ajuta..am 19 ani si vreau sa mi incep viatza sexuala...si nu as vrea sa folosesc prezervativ prima data si pt protectie as vrea sa iau anticonceptionale ...ce imi recomandati ?
Va multumesc!


prezervativul
anticonceptionalele te feresc de o sarcina nedorita ,nu te protejeaza de boli
Ame_ly
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:04
Categoric prezervativ!Asa cum spunea si Amely anticonceptionalele nu te feresc de boli.
Barbie30_
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:06
Nu este vorba de boli...sunt cu prietenul meu de 1 an..aproximativ..si ne cunoastem foarte bine nu se pune problema de boli..dar vroiam sa stiu care din cele 2 este mai buna pentru primul contact:D
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum :D
kudica1989
Postat pe 6 Ianuarie 2011 00:00
ba da,este vorba si de boli.nu ignora chestia asta,oricat de corecta ai fi tu.pt ca pe ele le cheama asa :sida,hepatita,sifilis -si-or mai fi.nu prea se trateaza niciuna,asa ca lasa romantismul cu treaba lui si ai grija de tine.
nicossia
Postat pe 6 Ianuarie 2011 00:05
De la: kudica1989, la data 2011-01-06 00:00:02Nu este vorba de boli...sunt cu prietenul meu de 1 an..aproximativ..si ne cunoastem foarte bine nu se pune problema de boli..dar vroiam sa stiu care din cele 2 este mai buna pentru primul contact:D
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum :D


Prezervativul
Summer_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 00:19
Daca ai asa incredere canu iei vreo boala, poti incepe fara prezervativ, ca doar stii sa alegi perioada...pe urma, eu recomand prezervativul....nu-ti papa ficatul pentru "dansa"...
kudika226898
Postat pe 6 Ianuarie 2011 01:02
si eu sustin teoria prezervativului. Posibil sanu fi avut relatii cu alte fete in ultimul an de cand sunteti impreuna , Dar inainte de acest un an ? Perioada de incubare a bolilor cu transmitere sexuala poata sa dureze mult timp si simtomele secundare sa nu fie vizibile , ceea ce ar putea insemna ca nici macar el sa nu fie constient ca e infectat . De aceea cel mai sigur din toate punctele de vedere e prezervativul , un durex cu lubrifiere sporita ar trebui sa fie de ajutor . In rest rabdare , un preludiu lung si nu spera sa fie ca in povesti de minunat de prima data .
Alex_Bodea
Postat pe 6 Ianuarie 2011 01:10
buna.am 19 ani si de 5 luni iau diane35 la recomandarea ginecologului pt dereglari hormonale(chisturi,menstruatii rare,caderea parului)si a spus sa iau in continuare pt ca sunt predispusa sa fac chisturi des.nu m-am ingrasat dar mi-au crescut considerabil sanii.tin sa spun ca la 16 ani nu am avut menstruatie 6 luni si de atunci a inceput sa-mi cada parul,si tot de atunci nu m-am mai dezvoltat deloc(nici sani,nici solduri...nimic).de fel sunt slaba..46kg la 1,63 si vroiam sa stiu daca se poate sa ma ingras foarte tare daca intrerup tratamentul(vreau sa ma ingras max 4kg) si daca sanii vor ramane la marimea la care sunt acum(avand in vedere ca am avut mai multi hormoni masculini si de aceea nu am 'luat' forme mai feminine)...vreau sa arat ca o fata de 19 ani...nu ca una de 16
theosan
Postat pe 12 Ianuarie 2011 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciclu prelungit 2 De la: camiflorea 3 Mai 2010 15:13
ce parere aveti despre medicul ginecolog - FRANCOIS DESIRE ????? 11 De la: MonaLisaC 22 Martie 2013 18:44
Pastile de a2a zi 3 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:25
merita vaccinul impotriva HPV? de ce? 6 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 09:15
please 1 De la: healthy003378 27 Septembrie 2009 20:59