Setari Cookie-uri

Vreau sa nu mai fumez!

Buna tuturor. Fumez de 9 ani. Am ajuns la 25 de ani si imi simt deja pielea imbatranita, desi (din fericire)nu am alte probleme de sanatate. Poate si datorita faptului ca fac sport constant.
Problema este ca de 1 an am eliminat complet tigarile "la intamplare" (in statia de autobuz, pe strada, intre 2 autobuze, inainte/dupa masa :P ), insa nu pot sa renunt la cele 4-5 tigari pe zi, pe care le fumez in cursul dupa amiezii la birou, atunci cand volumul de munca scade si am cafea si ceai la discretie si destui "timpi morti". De internet, muzica, jocuri si stat in fund sunt satula. Ma abtin de la rontaieli cu calorii si consum mandarine/mere. Insa cand nu mai am chef nici de astea, ma ridic si ma plimb pe la birourile colegilor, si mereu se gandeste cineva: "hai la o tigara".
Si mai e si problema iesirilor in oras. Ies foarte rar, o data la 2 saptamani, insa nu pot sa nu fumez la un suc cu prietenii sau cand ies cu al meu la un vin in unele seri, dupa munca.
VREAU sa nu mai fumez deloc, poate doar super ocazional (gen 1-2 tigari pe an ). Ar fi visul meu. Sa fumez la fel de des cum mananc ciocolata (pt ca nu prea mananc). Sa nu ma mai gandesc in fiecare zi la o tigara. Desi nu sufar de reducerea lor, am acele perioade ale zilei cand "nu gasesc nimic mai bun de facut".
Va rog, save me... Nefumatorilor, cei care CHIAR v-ati lasat.. imi puteti da niste sfaturi?
Multumesc pentru intelegere.
kudika12787
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:53
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 15:53:48Buna tuturor. Fumez de 9 ani. Am ajuns la 25 de ani si imi simt deja pielea imbatranita, desi (din fericire)nu am alte probleme de sanatate. Poate si datorita faptului ca fac sport constant.
Problema este ca de 1 an am eliminat complet tigarile "la intamplare" (in statia de autobuz, pe strada, intre 2 autobuze, inainte/dupa masa :P ), insa nu pot sa renunt la cele 4-5 tigari pe zi, pe care le fumez in cursul dupa amiezii la birou, atunci cand volumul de munca scade si am cafea si ceai la discretie si destui "timpi morti". De internet, muzica, jocuri si stat in fund sunt satula. Ma abtin de la rontaieli cu calorii si consum mandarine/mere. Insa cand nu mai am chef nici de astea, ma ridic si ma plimb pe la birourile colegilor, si mereu se gandeste cineva: "hai la o tigara".
Si mai e si problema iesirilor in oras. Ies foarte rar, o data la 2 saptamani, insa nu pot sa nu fumez la un suc cu prietenii sau cand ies cu al meu la un vin in unele seri, dupa munca.
VREAU sa nu mai fumez deloc, poate doar super ocazional (gen 1-2 tigari pe an ). Ar fi visul meu. Sa fumez la fel de des cum mananc ciocolata (pt ca nu prea mananc). Sa nu ma mai gandesc in fiecare zi la o tigara. Desi nu sufar de reducerea lor, am acele perioade ale zilei cand "nu gasesc nimic mai bun de facut".
Va rog, save me... Nefumatorilor, cei care CHIAR v-ati lasat.. imi puteti da niste sfaturi?
Multumesc pentru intelegere.



Buna eu m am lasat de fumat de 8 zile si inca sper sa reusesc ...nu stiu cum sa te ajut sincer dar iti urez Bafta!!! si eu ma chinui colegii mai zic tot timpul hai la fumat, pe prietena mea o evit ca sa nu ma conrupa.... Eu zic sa ne apucam de altceva ...de baut ce zici??
ad__83
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:02
:))) baututa cere tigara.. Mai bine sex din plin, pura sanatate. Insa oricat de mult si bun ar fi, sa umple timpul si spiritul , al meu isi aprinde tigara de dupa.. sau tigarile.
Si s-a jurat ca "n-a furat", si ca se lasa de ele complet doar cand fac eu o luna de nefumat. Pe testate (stie in ce situatii salivez dupa o tigara). Si in special cand isi aprinde el, trebuie sa fug de langa el. Ar trebui o luna sa il trimit la plimbare ?
kudika12787
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:05
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 16:05:23:))) baututa cere tigara.. Mai bine sex din plin, pura sanatate. Insa oricat de mult si bun ar fi, sa umple timpul si spiritul , al meu isi aprinde tigara de dupa.. sau tigarile.
Si s-a jurat ca "n-a furat", si ca se lasa de ele complet doar cand fac eu o luna de nefumat. Pe testate (stie in ce situatii salivez dupa o tigara). Si in special cand isi aprinde el, trebuie sa fug de langa el. Ar trebui o luna sa il trimit la plimbare ?



Da este mai complicat la tine...eu stau singura nu trebuie sa suport fumul nimanui din fericire. Hai incerca si tu sa ignori poate reusesti
ad__83
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:12

Buna eu m am lasat de fumat de 8 zile si inca sper sa reusesc ...nu stiu cum sa te ajut sincer dar iti urez Bafta!!! si eu ma chinui colegii mai zic tot timpul hai la fumat, pe prietena mea o evit ca sa nu ma conrupa.... Eu zic sa ne apucam de altceva ...de baut ce zici?? [/quote]

si eu tot la munca fumez, parca e mai relaxata atmosfera la un fum cu colegii
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:17
De la: TIGRA, la data 2011-01-11 16:17:05
Buna eu m am lasat de fumat de 8 zile si inca sper sa reusesc ...nu stiu cum sa te ajut sincer dar iti urez Bafta!!! si eu ma chinui colegii mai zic tot timpul hai la fumat, pe prietena mea o evit ca sa nu ma conrupa.... Eu zic sa ne apucam de altceva ...de baut ce zici??


si eu tot la munca fumez, parca e mai relaxata atmosfera la un fum cu colegii [/quote]
Si ai vrea sa te lasi definitiv? o idee rea nu ar fi mai ales ca fumezi doar la munca
ad__83
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:19
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 15:53:48...Fumez de 9 ani. Am ajuns la 25 de ani si imi simt deja pielea imbatranita, desi (din fericire)nu am alte probleme de sanatate....


probleme de sanatate dupa 9 ani de fumat? .... nici nu o sa ai


tu cauti pastile cu care sa te lasi de fumat? ... in afara de vointa nu cred ca ai nevoie de altceva
eventual sa-ti raspunzi sincer la intrebarile:
de ce fumez?
ce obtin din fumat?
de ce sa nu fumez?
ce obtin daca nu fumez?

pentru unii e chiar foarte bine ca fumeaza, poate si tu faci parte din categoria aia ...cine stie
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:22
De la: battleofwits, la data 2011-01-11 16:22:13
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 15:53:48...Fumez de 9 ani. Am ajuns la 25 de ani si imi simt deja pielea imbatranita, desi (din fericire)nu am alte probleme de sanatate....


probleme de sanatate dupa 9 ani de fumat? .... nici nu o sa ai


tu cauti pastile cu care sa te lasi de fumat? ... in afara de vointa nu cred ca ai nevoie de altceva
eventual sa-ti raspunzi sincer la intrebarile:
de ce fumez?
ce obtin din fumat?
de ce sa nu fumez?
ce obtin daca nu fumez?

pentru unii e chiar foarte bine ca fumeaza, poate si tu faci parte din categoria aia ...cine stie



Unul din avantajele ( sau poate chiar singurul) fumatorilor este ca sunt mai rezistenti in cazul intoxicatiei cu monoxid de carbon. Si eu m-am lasat de fumat acum cativa ani dar am avut un motiv foarte intemeiat( copilul). Dupa 2 ani de pauza, m-am apucat din nou de fumat Bafta tuturor celor care isi doresc sa renunte ( eu nu doresc momentan )
mimi_ca29
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:40
Pentru battleofwits:

Multumesc pentru raspuns, insa daca mi-ai citi INTREG mesajul ai vedea ca nu caut "pastile", tratamente miraculoase, plasturi sau unguente.
Caut o alternativa de a face ziua sa treaca, cu problemele ei incluse si inevitabile, asa cum facem toti in mai mica sau mai mare masura. Insa as vrea sa treaca si fara "cate o tigara" la munca.

Atata tot. Mersi
kudika12787
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:40
...eu,fumez tot la birou..dar si dimineata...m-am lasat de atatea ori cate o zi,doua,trei..parca nu era bine..nu ma caracteriza postura de-a nu fuma...imi cumparam din nou un pachet de tigari...am ajuns la concluzia ..cand am sa ma las...o sa fie fara ami impune acest lucru...
Sibel_16
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:42
ce vrei tu ....se numeste "fericire" ...vrei sa-ti spun secretul ei?
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:42

si eu tot la munca fumez, parca e mai relaxata atmosfera la un fum cu colegii [/quote]
Si ai vrea sa te lasi definitiv? o idee rea nu ar fi mai ales ca fumezi doar la munca [/quote]

da vreau sa ma las , dar recunosc ca ma prostesc la serviciu, acasa daca fumez o tigara pe zi, pe cand la munca pac jumatate de pachet pe zi
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:42
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-11 16:40:26
Unul din avantajele ( sau poate chiar singurul) fumatorilor este ca sunt mai rezistenti in cazul intoxicatiei cu monoxid de carbon


si eu m-am gandit la asta, din cauza asta le-am scris celor de la ministerul educatiei sa le dea si un pachet de tigari scolarilor pe langa cornu si laptele iti dai seama ce tineret vom avea, imun la poluare ...hi hi hi hihi
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:44
De la: Sibel_16, la data 2011-01-11 16:42:28...am sa ma las...o sa fie fara ami impune acest lucru...


good for you
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:45
De la: TIGRA, la data 2011-01-11 16:42:51
si eu tot la munca fumez, parca e mai relaxata atmosfera la un fum cu colegii

Si ai vrea sa te lasi definitiv? o idee rea nu ar fi mai ales ca fumezi doar la munca [/quote]

da vreau sa ma las , dar recunosc ca ma prostesc la serviciu, acasa daca fumez o tigara pe zi, pe cand la munca pac jumatate de pachet pe zi [/quote]

E mult jumatate de pachet....
ad__83
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:46
De la: battleofwits, la data 2011-01-11 16:45:20
De la: Sibel_16, la data 2011-01-11 16:42:28...am sa ma las...o sa fie fara ami impune acest lucru...


good for you
.....Multumesc,de incurajare...
Sibel_16
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:48

E mult jumatate de pachet.... [/quote]

stiu ca e mult, cand lucram cu clienti deci la credite front, fumam peste 1 pachet pe zi. Si am observat ceva, la tigara lumea nu mai este asa scortoasa, poti sa stai de vb si cu marii sefi, si cateodata afli si informatii pretioase
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:00
Iti trebuie multa vointa, restul e cancan :)
Uite eu m-am lasat de 3 saptamani, dintr-o data, am zis sa inceput anul mai bine, am renuntat la tigarea de dimineata cu colegii, la fumatul in club, cand ies cu prietenii, cand invat...in ciuda faptului ca tentatii sunt o gramada ! Insa pana la urma da-le incolo de tigari, miros urat, nu ne ajuta la nimic, dai banii pe ele de pomana si iti mai afecteaza si sanatatea..
Summer_
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:33
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 15:53:48Buna tuturor. Fumez de 9 ani. Am ajuns la 25 de ani si imi simt deja pielea imbatranita, desi (din fericire)nu am alte probleme de sanatate. Poate si datorita faptului ca fac sport constant.
Problema este ca de 1 an am eliminat complet tigarile "la intamplare" (in statia de autobuz, pe strada, intre 2 autobuze, inainte/dupa masa :P ), insa nu pot sa renunt la cele 4-5 tigari pe zi, pe care le fumez in cursul dupa amiezii la birou, atunci cand volumul de munca scade si am cafea si ceai la discretie si destui "timpi morti". De internet, muzica, jocuri si stat in fund sunt satula. Ma abtin de la rontaieli cu calorii si consum mandarine/mere. Insa cand nu mai am chef nici de astea, ma ridic si ma plimb pe la birourile colegilor, si mereu se gandeste cineva: "hai la o tigara".
Si mai e si problema iesirilor in oras. Ies foarte rar, o data la 2 saptamani, insa nu pot sa nu fumez la un suc cu prietenii sau cand ies cu al meu la un vin in unele seri, dupa munca.
VREAU sa nu mai fumez deloc, poate doar super ocazional (gen 1-2 tigari pe an ). Ar fi visul meu. Sa fumez la fel de des cum mananc ciocolata (pt ca nu prea mananc). Sa nu ma mai gandesc in fiecare zi la o tigara. Desi nu sufar de reducerea lor, am acele perioade ale zilei cand "nu gasesc nimic mai bun de facut".
Va rog, save me... Nefumatorilor, cei care CHIAR v-ati lasat.. imi puteti da niste sfaturi?
Multumesc pentru intelegere.
Si pe mine cine ma ajuta?
Valy90
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:40
De la: Summer_, la data 2011-01-11 18:33:34Iti trebuie multa vointa, restul e cancan :)
Uite eu m-am lasat de 3 saptamani, dintr-o data, am zis sa inceput anul mai bine, am renuntat la tigarea de dimineata cu colegii, la fumatul in club, cand ies cu prietenii, cand invat...in ciuda faptului ca tentatii sunt o gramada ! Insa pana la urma da-le incolo de tigari, miros urat, nu ne ajuta la nimic, dai banii pe ele de pomana si iti mai afecteaza si sanatatea..


sa intelg ca pana la urma te-ai hotarat sa dai o sansa relatiei noastre?


stiai tu ca mie nu-mi plac fumatoarele
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 19:23
De la: TIGRA, la data 2011-01-11 17:00:28
E mult jumatate de pachet....


stiu ca e mult, cand lucram cu clienti deci la credite front, fumam peste 1 pachet pe zi. Si am observat ceva, la tigara lumea nu mai este asa scortoasa, poti sa stai de vb si cu marii sefi, si cateodata afli si informatii pretioase[/quote]

Da asa e ai dreptate...dar totusi e ff mult o jumatate de pachet
ad__83
Postat pe 12 Ianuarie 2011 16:12
www.cosmeticbox.ro Primesti cadou un rimel REVLON de alungire la o comanda cu valoare mai mare de 90 ron si transport gratuit la o comanda cu valoare mai mare de 50 ron.
cosmeticbox
Postat pe 14 Ianuarie 2011 09:22
De la: kudika12787, la data 2011-01-11 16:40:47Pentru battleofwits:

Multumesc pentru raspuns, insa daca mi-ai citi INTREG mesajul ai vedea ca nu caut "pastile", tratamente miraculoase, plasturi sau unguente.
Caut o alternativa de a face ziua sa treaca, cu problemele ei incluse si inevitabile, asa cum facem toti in mai mica sau mai mare masura. Insa as vrea sa treaca si fara "cate o tigara" la munca.

Atata tot. Mersi


Daca te uiti cu atentie la mesajele celor care ti-au raspuns deja, ai sa observi ca nimeni nu ti-a dat niciun sfat cum sa lasi tigara. Pentru ca nu exista un asemenea sfat. Cine se lasa, se lasa pur si simplu. Iar tu, daca chiar ai vrea sa nu mai fumezi, n-ai mai fuma, n-ai mai avea pachetul de tigari in geanta, n-ai mai iesi cu colegii la tigara din pauza. Macar pana trece acea perioada critica.

Si eu am zis mereu ca nu pot sa ma las. De fapt, nu vreau.
rashela
Postat pe 14 Ianuarie 2011 11:20
chiar sunt singurul care s-a lasat e fumat!?sunt eu cel mai fricos!? pentru ca m-am lasat de frica mortii acum 4 ani a fost de ajuns ca doctora sa se uite la analizele mele si sa intrebe mirata:DUMNEATA FUMEEEZI!
din clipa aia nu am mai fumat deloc si nici nu eram bolnav din cauza tigarilor..aveam o alergie la praf
pickard
Postat pe 14 Ianuarie 2011 11:30
De la: pickard, la data 2011-01-14 11:30:21 chiar sunt singurul care s-a lasat e fumat!?sunt eu cel mai fricos!? pentru ca m-am lasat de frica mortii acum 4 ani a fost de ajuns ca doctora sa se uite la analizele mele si sa intrebe mirata:DUMNEATA FUMEEEZI!
din clipa aia nu am mai fumat deloc si nici nu eram bolnav din cauza tigarilor..aveam o alergie la praf


eu zic sa te ascunzi repede pana nu te fura extraterestrii nu de alta da vad ca esti tare deosebit si unic in felul tau!
ironia
Postat pe 14 Ianuarie 2011 11:53
De la: pickard, la data 2011-01-14 11:30:21 chiar sunt singurul care s-a lasat e fumat!?sunt eu cel mai fricos!? pentru ca m-am lasat de frica mortii acum 4 ani a fost de ajuns ca doctora sa se uite la analizele mele si sa intrebe mirata:DUMNEATA FUMEEEZI!
din clipa aia nu am mai fumat deloc si nici nu eram bolnav din cauza tigarilor..aveam o alergie la praf


Lasa, tu o sa mori de batranete si ultima dorinta o sa-ti fie: "dati-mi si mie o tigara"! :)
rashela
Postat pe 14 Ianuarie 2011 12:11
De la: pickard, la data 2011-01-14 11:30:21 chiar sunt singurul care s-a lasat e fumat!?sunt eu cel mai fricos!? pentru ca m-am lasat de frica mortii acum 4 ani a fost de ajuns ca doctora sa se uite la analizele mele si sa intrebe mirata:DUMNEATA FUMEEEZI!
din clipa aia nu am mai fumat deloc si nici nu eram bolnav din cauza tigarilor..aveam o alergie la praf


nu esti singurul m am lasat si eu de 2 saptamani
ad__83
Postat pe 14 Ianuarie 2011 12:12
De la: ad_83, la data 2011-01-14 12:12:55
De la: pickard, la data 2011-01-14 11:30:21 chiar sunt singurul care s-a lasat e fumat!?sunt eu cel mai fricos!? pentru ca m-am lasat de frica mortii acum 4 ani a fost de ajuns ca doctora sa se uite la analizele mele si sa intrebe mirata:DUMNEATA FUMEEEZI!
din clipa aia nu am mai fumat deloc si nici nu eram bolnav din cauza tigarilor..aveam o alergie la praf


nu esti singurul m am lasat si eu de 2 saptamani

si mitul s-a spulberat!
ironia
Postat pe 14 Ianuarie 2011 12:15
Am gasit un text pe net...sper sa fie de ajutor celor care doresc sa renunte... ... bafta.... si vointa


"...TIGARA MEA, "PRIETENUL MEU"
Îmi va lipsi probabil... Dar oare regret eu cu adevarat despartirea de ea?

Ce parere ai despre un prieten care se tine scai de tine peste tot pe unde mergi? Dar pentru ca este vulgar si necivilizat, oamenii te trateaza si pe tine ca si când ai fi asemenea lui. El emana un miros specific care te izbeste oriunde mergi. Oamenii sunt convinsi ca amândoi aveti acelasi miros dezagreabil!

El te manipuleaza cu totul. Când îti spune sa sari, sari. Câteodata în timpul unei furtuni sau pe vânt puternic, îti pretinde sa mergi la magazin ca sa-l cumperi. Daca sotia sau sotul ti-ar cere asemenea lucruri tot timpul, i-ai face viata un iad, dar cu un prieten nu te poti certa. Câteodata când iesi în oras la un film sau la un spectacol, el îti cere sa stai cu el pe hol si sa pierzi cele mai importante scene.

Prietenului tau nu-i place nici felul tau de a te îmbraca. Si în loc ca în mod politicos sa iti spuna ca ai un gust îndoielnic, el îti face mici gauri în haine în asa hal încât îti vine sa le arunci. Câteodata îti distruge si mobila ca sa scape de ea. Uneori devine atât de rautacios încât pare ca ar vrea sa distruga toata casa.

El devine foarte costisitor. Nu numai ca se pricepe sa îti topeasca economiile, dar trebuie sa-l si platesti ca sa stea cu tine. De fapt, te va costa multe milioane de lei de-a lungul unei vieti întregi. De un lucru poti fi sigur: nu îti va înapoia niciodata nici macar un ban.

Deseori în excursii îi vezi pe altii cum se joaca sau fac sport si cât de bine se distreaza. Dar prietenul nu te va lasa sa faci lucruri de felul acesta. El nu crede în activitate fizica. Dupa parerea lui esti prea batrân pentru asemenea distractii. Asa ca el practic îti sta pe piept si îti îngreuneaza respiratia. Bineînteles ca n-o sa doresti sa mergi sa te distrezi cu altii daca nu poti respira bine, nu-i asa?

Prietenul tau nu crede nici în sanatate. El este chiar scârbit la gândul ca ai putea trai o viata lunga si productiva. Asa ca de câte ori poate, te îmbolnaveste. El te ajuta sa racesti si sa faci fiecare gripa posibila. El nu doar ca te obliga sa mergi la tutungerie pe timp nefavorabil. E mult mai creativ. El cara tot timpul cu el mii de otravuri pe care ti le sufla tot timpul în fata. Când inhalezi unele dintre ele, acestea îti vor distruge cilii din aparatul respirator, cili care te-ar fi ajutat sa nu te îmbolnavesti.

Dar racelile si gripa sunt numai o joaca pentru el. El se bucura mai ales de boli care va mutileaza lent: emfizemul, de exemplu. Pentru el aceasta e o boala grozava. Odata ce apuci sa contractezi aceasta boala, trebuie sa renunti la toti ceilalti prieteni, la familie, cariera, activitati, la tot. Atunci vei sta acasa si vei avea grija de el, spunându-i ce prieten bun îti este în timp ce te lupti pentru fiecare gura de aer cu disperare.

Dar, pâna la urma prietenul se satura de tine. Nu mai are nevoie de tine. Dar în loc sa te lase în pace sa mergi pe propriul tau drum, el se hotaraste sa te omoare. Si el dispune de un întreg arsenal de arme ascunse în spatele lui. De fapt, el a complotat sa te omoare înca din ziua în care v-ati întâlnit. El îi aduna pe cei mai mari criminali ai societatii si face tot ce-i sta în putinta sa fie sigur ca-l vei întâlni pe unul din ei. Tot el îti suprasolicita inima si plamânii. El îti sclerozeaza arterele care merg la creier, la inima si în alte parti ale corpului. În caz ca esti prea tare ca sa mori de asa ceva, te expune tot timpul la factori care cauzeaza cancerul. El stie ca mai devreme sau mai târziu, va va rapune.

Aceasta este povestea prietenului tau: tigara. Nici un prieten adevarat nu ti-ar face asa ceva. Tigarile sunt dusmanul cel mai de temut din câti exista. Ele sunt scumpe, duc la depenenta, sunt neacceptabile din punct de vededere social si sunt mortale. Gândeste-te la toate aceste lucruri si nu mai trage niciodata nici macar un fum...."
kudika351860
Postat pe 4 Februarie 2011 10:26
Buna, eu am reusit sa ma las de fumat cu ajutorul sucului de Noni, de la Zuccari. Imi da energie si imi inhiba dependenta de nicotina. va recomand sa-l incercati atat pentru a va ajuta sa va lasati de fumat, cat si in tratarea asteniilor sau reglarea metabolismului si cresterea imunitatii organismului.
valy87
Postat pe 13 Iulie 2011 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iritatie sau arsura la axila! Ajutor va rog !!! 10 De la: kudika411434 6 Iulie 2011 09:47
PT TOATA LUMEA 2 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 17:31
Recomandare crema antiimbatrinire 19 De la: Delia11 11 Iulie 2012 16:37
ten cu probleme 13 De la: carmen_natural 28 Aprilie 2011 23:40
Seminar pentru consiliere- produse profesionale pentru masajul facial 3 De la: MATEIANI 25 Noiembrie 2009 15:17