Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre malpraxis in Romania???

Ce sanse ca atunci cand esti nenorocita pe viata sa ti se face dreptate in Romania??
crifeli
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:37
nici o seansa!
tavi85
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:38
cum adica nenorocita pe viata nu inteleg
scorpyoW
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:40
De la: tavi85, la data 2011-01-16 17:38:47nici o seansa!


mimi_ca29
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:41
mda
asa mi sa spus si mie .... desi tare as vrea ca cel putin sa merg sa le trag un pumn in fata sa ma tine minte ......
crifeli
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:41
Ciomu e cel mai bun exemplu de malpraxis!!!
miss_darine
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:42
daca nu ai destui bani si multa rabdare de a intenta un proces nu ai nici o seansa! Deobicei medicii dau vina pe pacienti sau de modul in care au urmat ei tratamentul...
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:43
pai de la o operatie banala de chist ovarian am ajuns sa fac 4 oeratii sa ma lase si fara buric ....zici ca sant eva doar ca ea nu a avut vreo 6 cusaturi pe burta .... arat ca din filmele horror ce mai ....
crifeli
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:43
De la: crifeli, la data 2011-01-16 17:41:52mda
asa mi sa spus si mie .... desi tare as vrea ca cel putin sa merg sa le trag un pumn in fata sa ma tine minte ......

si ce rezolvi...pe monent scapi de furie , dar dupa dosar penal de vatamare corporala sau altceva...?!
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:44
daaaa au asigurari ......si nu te poti atinge de ei .....da nu e nici o lege pt ei eu sant un caz fericit sa zic ca am avut zile dra sant alti si mai si
crifeli
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:46
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-16 17:44:20
De la: crifeli, la data 2011-01-16 17:41:52mda
asa mi sa spus si mie .... desi tare as vrea ca cel putin sa merg sa le trag un pumn in fata sa ma tine minte ......

si ce rezolvi...pe monent scapi de furie , dar dupa dosar penal de vatamare corporala sau altceva...?!


Sunt topita dupa bebelusul tau ( am si eu unul dar e barbatel deja) Sa-ti traiasca frumusetea de copil! ( asta e pentru el)
mimi_ca29
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:47
De la: crifeli, la data 2011-01-16 17:43:48 pai de la o operatie banala de chist ovarian am ajuns sa fac 4 oeratii sa ma lase si fara buric ....zici ca sant eva doar ca ea nu a avut vreo 6 cusaturi pe burta .... arat ca din filmele horror ce mai ....

Pe mama au trimis-o acasa dupa o cateva zile de la operatie, deoarece medicul se ducea in vacanta ...
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:48
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-16 17:47:43
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-16 17:44:20
De la: crifeli, la data 2011-01-16 17:41:52mda
asa mi sa spus si mie .... desi tare as vrea ca cel putin sa merg sa le trag un pumn in fata sa ma tine minte ......

si ce rezolvi...pe monent scapi de furie , dar dupa dosar penal de vatamare corporala sau altceva...?!


Sunt topita dupa bebelusul tau ( am si eu unul dar e barbatel deja) Sa-ti traiasca frumusetea de copil! ( asta e pentru el)

ms ...
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:48
0000000 sanse
kudika228362
Postat pe 8 Februarie 2011 15:04
De la: crifeli, la data 2011-01-16 17:37:34Ce sanse ca atunci cand esti nenorocita pe viata sa ti se face dreptate in Romania??


si in cazul malpraxisului legislatia este ambigua, respectiv Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãþii prevede, la articolul 662, alineatul 1, cã în ca­zu­rile de malpraxis medical despã­gu­birile (datorate de asigurator) se pot stabili pe cale amiabilã, în ca­z­urile în care rezultã cu certitudine rãspunderea civilã a asiguratului”. Însã alineatul imediat ur­mãtor (2) al articolului respectiv a­runcã total în ceaþã materia, fiind for­mu­lat dupã cum urmeazã: „În cazul în care pãr­þile - asigurat, asi­gu­rator ºi persoana prejudiciatã - cad de acord sau nu, este certã cul­pa asiguratului, despã­gubirile se vor plãti numai în baza hotãrârii de­finitive a instan­þei jude­cãtoreºti competente”.
Ca atare, companiile de asigura­re interpreteazã legea în interes pro­priu ºi nu plãtesc decât dupã ce tribunalele decid definitiv ºi irevo­ca­bil în privinþa culpei profesio­nale a medicilor reclamaþi de pa­cien­þi, iar daca se ajunge in instanta pot trece ani pana se va da o hotarare irevocabila, si oricum medicul respectiv va fi sanctionat cu diminuarea salariului, sau in cazurile grave cu excluderea din profesie si deci ridicarea autorizatiei de libera practica. Ar mai fi o cale , dar aici nu va poate ajuta decat un avocat specializat in asemenea cazuri, plangerea penala impotriva medicului respectiv, dar plangere penala inseamna: se face un dosar care ajunge la sectia cercetari penale, dosarul dupa un timp este trimis la parchet, unde procurorul decide incadrarea faptei si in final decide inceperea urmaririi penale sau da NUP.
visan_georgiana
Postat pe 8 Februarie 2011 15:19
malpraxisul e foarte subiectiv si tine doar de proceduri

problema e ca atunci cand ne ducem la doctor si el ne spune ca trebuie sa facem operatia X ne asteptam sa avem rezultatul Y, insa rezultatul nu e mereu cel pe care il asteptam

din fericire, eu pana acum nu am avut probleme de genul asta
battleofwits
Postat pe 8 Februarie 2011 15:24
Nu-i o regula, dar de cele mai multe ori se greseste pentru ca se merge pe solutia oferita de un singur medic. Uneori il stim, ne-am tratat ani buni la el si atunci presupunem ca-si cunoaste meseria. Alteori insa, mergem pe recomandarea lui x sau y (vezi cazurile de pe kudika) si pe urma ne muscam mainile.
Cad stim ca urmeaza sa facem o operatie, ne documentam foarte bine ce inseamna asta, care-s riscurile, stam de vorba de o mie de ori, daca-i nevoie cu doctorul, cu alti doctori si abia pe urma ne asumam riscul. Medicina nu-i chiar o stiinta exacta, dragilor. Si nici mana aluia de tine bisturiul nu e automata, nu-i de robot sa taie mereu cu precizie.

Asta nu inseamna ca nu-s dobitoci multi printre ei. Si ca legislatia nu le permite sa scape. Dar zau daca-mi mai pasa de milioanele ce le castig in urma unui proces, daca-s in scaunul cu rotile sau fara poota (vezi Ciomu).
rashela
Postat pe 8 Februarie 2011 15:36
De la: battleofwits, la data 2011-02-08 15:24:24malpraxisul e foarte subiectiv si tine doar de proceduri

problema e ca atunci cand ne ducem la doctor si el ne spune ca trebuie sa facem operatia X ne asteptam sa avem rezultatul Y, insa rezultatul nu e mereu cel pe care il asteptam

din fericire, eu pana acum nu am avut probleme de genul asta


si sti care mai e treaba naspa, multi te obliga, practic, sa semnezi acel accept, prin care practic tu iti asumi riscul acelei interventii, iar medicul este absolvit de orice vina
visan_georgiana
Postat pe 8 Februarie 2011 15:43
De la: TIGRA, la data 2011-02-08 15:43:00
si sti care mai e treaba naspa, multi te obliga, practic, sa semnezi acel accept, prin care practic tu iti asumi riscul acelei interventii, iar medicul este absolvit de orice vina


din pacata medicina nu e o stiinta exacta si trebuie sa-ti asumi niste riscuri

oricum, e putin ironica situatia, avem pretentii mai mari de la doctori decat de la noi ... daca stai si te gandesti in ce hal ne batem joc de propria sanatate, e mai trist decat malpraxisul facut de doctor
battleofwits
Postat pe 8 Februarie 2011 15:54

Asta nu inseamna ca nu-s dobitoci multi printre ei. Si ca legislatia nu le permite sa scape. Dar zau daca-mi mai pasa de milioanele ce le castig in urma unui proces, daca-s in scaunul cu rotile sau fara poota (vezi Ciomu).[/quote]

care milioane,sotului unei femei care a murit la nastere, mama a 2 copii, i s-a dat fabuloasa suma de 40.000 EUR, deci in ochii instantei atat valora acel om, in urma caruia au ramas 2 copilasi orfani.
visan_georgiana
Postat pe 8 Februarie 2011 15:56
De la: battleofwits, la data 2011-02-08 15:54:05
De la: TIGRA, la data 2011-02-08 15:43:00
si sti care mai e treaba naspa, multi te obliga, practic, sa semnezi acel accept, prin care practic tu iti asumi riscul acelei interventii, iar medicul este absolvit de orice vina


din pacata medicina nu e o stiinta exacta si trebuie sa-ti asumi niste riscuri

oricum, e putin ironica situatia, avem pretentii mai mari de la doctori decat de la noi ... daca stai si te gandesti in ce hal ne batem joc de propria sanatate, e mai trist decat malpraxisul facut de doctor


si asta e adevarat, dar tre sa recunoastem ca sistemul sanitar e la pamant, spitale vechi unde iti e si frica sa te operezi ca poti sa iei un pioceanic cum a patit o ruda a mea de era sa ramana fara un picior, ca sa nu mai zic cat de inteligent e nea ministru care vroia sa transforme cateva spitale vechi foste centre TBC in azile de batrani si centre pt orfani, pai frate Bacilul Koch care provoaca Tbc-ul ramane acolo sute de ani. Mama mea a lucrat peste 20 ani la micro, Policlinica Vitan, si a facut o boala de sange , la biopsia chestiilor care ii aparusera pe corp iesise ,printre altele, "fragmente cu nuclee radioactive" , din cauza aparaturii de acum 1000 de ani.
visan_georgiana
Postat pe 8 Februarie 2011 16:00
De la: TIGRA, la data 2011-02-08 16:00:39si asta e adevarat, dar tre sa recunoastem ca sistemul sanitar e la pamant...


poate ca suna cinic, insa asa e viata nedreapta ... nu exista dreptate
din cauza asta e bine sa muncim eficient ca sa ne permitem (numai in caz de nevoie ) o spitalizare cel putin decenta si profesionista

battleofwits
Postat pe 8 Februarie 2011 16:03
Atata timp cat instanta doctorilor este Colegiul medicilor,si astia intre ei nu se-mpusca...doar cazurile f grave si mediatizate intens au sanse de indreptare .Corb la corb...na! Apoi,pentru Giulesti sa raspunda doar o asistenta,desi e clar ca nu era singura-n cladire,avea medic de garda,infirmiera,electrician,sefi peste sefi -nici asta nu-i ok.
Sunt cazuri in care oamenii nu-s informati si nu stiu pentru ce-si dau acordul.Si mai este o mare nesimtire-n sistem.Oamenii cu halate uita care-i rostul lor in spitale; se simt deranjati,insultati...iar lumea le accepta aproape orice.
Exista si situatii inverse (putine,dar exista).O prietena,asistenta,a fost reclamata de-o pacienta de-a ei si-a trebuit sa-i plateasca femeii 1 pantalon si-un chilot.Pacienta facuse stop cardiac (postoperator,nu mai conteaza) iar asistenta a resuscitat-o,a scos-o,si-a transferat-o in ATI.Acolo au dezbracat-o (asta-i procedura,cica) si-au continuat...nu's ce tratamente.Pantalonul (pijama) s-a pierdut pe drum,e-adevarat -cine s-a mai gandit ?trebuia sa-i salveze viata femeii,nu?
Si totusi,femeia nu s-a gandit nici un minut sa-si reclame chirurgul sau anestezistul .Omul care i-a salvat viata a platit si pt chilot.
nicossia
Postat pe 8 Februarie 2011 18:13
De la: battleofwits, la data 2011-02-08 16:03:17
De la: TIGRA, la data 2011-02-08 16:00:39si asta e adevarat, dar tre sa recunoastem ca sistemul sanitar e la pamant...


poate ca suna cinic, insa asa e viata nedreapta ... nu exista dreptate
din cauza asta e bine sa muncim eficient ca sa ne permitem (numai in caz de nevoie ) o spitalizare cel putin decenta si profesionista



poate suna si mai cinic insa si cel mai bun medic poate sa omoare in viata cel putin un pacient. acum ce o sa faci? o sa distrugi un om pregatit care mai poate salva cateva sute pentru un mic inconvenient?
leo_
Postat pe 8 Februarie 2011 22:46
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:46:40
poate suna si mai cinic insa si cel mai bun medic poate sa omoare in viata cel putin un pacient. acum ce o sa faci? o sa distrugi un om pregatit care mai poate salva cateva sute pentru un mic inconvenient?


da!!!
in mod normal dupa cutumele societatii, orice greseala se plateste ...dar asta e in teorie, in realitate castiga ala care are mai multi bani sau bata mai groasa

battleofwits
Postat pe 8 Februarie 2011 22:49
De la: battleofwits, la data 2011-02-08 22:49:55
...dar asta e in teorie, in realitate castiga ala care are mai multi bani sau bata mai groasa


defineste "bata mai groasa".Inseamna asigurare de malpraxis de 1 milion euroi?Sau...?
nicossia
Postat pe 9 Februarie 2011 02:38
De la: nicossia, la data 2011-02-09 02:38:48
De la: battleofwits, la data 2011-02-08 22:49:55
...dar asta e in teorie, in realitate castiga ala care are mai multi bani sau bata mai groasa


defineste "bata mai groasa".Inseamna asigurare de malpraxis de 1 milion euroi?Sau...?
kudika326200
Postat pe 9 Februarie 2011 12:55
Parerea mea> nici o sansa!
lance_topi
Postat pe 9 Februarie 2011 17:59
Cel mai bine ar fi sa dai medicii in judecata care ti au facut acest lucru!Dar acest lucru costa din pacate foarte mult!
lance_topi
Postat pe 9 Februarie 2011 18:01
Cel mai bine ar fi sa dai medicii in judecata care ti au facut acest lucru!Dar acest lucru costa din pacate foarte mult!
lance_topi
Postat pe 9 Februarie 2011 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o parere..... 26 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 23:51
Gelozia 9 De la: kudika_969789 9 Iulie 2014 16:10
E mai bine singura? :sml-confused0006: 36 De la: blondyna_pinky 22 Aprilie 2013 14:13
healthy 2 De la: kudika_14693 22 August 2012 19:46
Dieta Dukan 17 De la: Ghicicummacheama 29 Septembrie 2013 19:04