Setari Cookie-uri

Schimbarea anvelopelor

Buna, doamnelor!

Nu am niciun dubiu ca sunteti soferite si mai cu seama unele responsabile. Nu am gasit totusi niciun topic pe auto. Ma framanta ceva de cateva zile si poate ma lamuresc cu voi aici.
Am nevoie sa imi schimb urgent anvelopele. Inca le mai am pe cele de vara si mi-am dat seama ca imi risc serios viata daca mai continui asa. Dar habar nu am de marci si servicii de genul asta.
Vreo recomandare ceva? Voi cum procedati?
Laura_Baldini
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:32
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-18 15:32:42Buna, doamnelor!

Nu am niciun dubiu ca sunteti soferite si mai cu seama unele responsabile. Nu am gasit totusi niciun topic pe auto. Ma framanta ceva de cateva zile si poate ma lamuresc cu voi aici.
Am nevoie sa imi schimb urgent anvelopele. Inca le mai am pe cele de vara si mi-am dat seama ca imi risc serios viata daca mai continui asa. Dar habar nu am de marci si servicii de genul asta.
Vreo recomandare ceva? Voi cum procedati?



de ce nu intrebi pe cineva care stie?un service,un magazin care vinde anvelope....
aici pe forum e ca si cum ai intreba cum sa faci sa comiti suicid ....ai sa vezi ce raspunsuri ai sa primesti
MissRye
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:35
De la: eeuu, la data 2011-01-18 15:35:40 ....ai sa vezi ce raspunsuri ai sa primesti

deja m-am gandtit la durex, love plus ...
pai ce anvelope draga sa-ti iei... mai simplu iti iei un barbat.
ontopic: pretul difera proportional cu marimea si calitatea, poti lua vrac, de cati bani dispui, le spui ca vrei de banii astia
Gicutza_
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:47
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-18 15:32:42Buna, doamnelor!

Nu am niciun dubiu ca sunteti soferite si mai cu seama unele responsabile. Nu am gasit totusi niciun topic pe auto. Ma framanta ceva de cateva zile si poate ma lamuresc cu voi aici.
Am nevoie sa imi schimb urgent anvelopele. Inca le mai am pe cele de vara si mi-am dat seama ca imi risc serios viata daca mai continui asa. Dar habar nu am de marci si servicii de genul asta.
Vreo recomandare ceva? Voi cum procedati?


Daca dispui de bani, iti poti cumpara cauciucuri Michelin pt. iarna; daca nu, atunci iti poti cumpara cauciucuri resapate.
mimi_ca29
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:58
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-18 15:32:42Buna, doamnelor!

Nu am niciun dubiu ca sunteti soferite si mai cu seama unele responsabile. Nu am gasit totusi niciun topic pe auto. Ma framanta ceva de cateva zile si poate ma lamuresc cu voi aici.
Am nevoie sa imi schimb urgent anvelopele. Inca le mai am pe cele de vara si mi-am dat seama ca imi risc serios viata daca mai continui asa. Dar habar nu am de marci si servicii de genul asta.
Vreo recomandare ceva? Voi cum procedati?


dunlop, pirelli, michelin, nokian, continental nu sunt extraordinare, vezi ce dimensiuni au cauciucurile, scrie in talon, te duci si iti cumperi poti apela la Autovit, Autosoft, si neaparat cand te duci sa le montezi sa iti echilibreze rotile. Pretul depinde de dimensiunea anvelopelor, de ex eu am dimensiuni la cauciucuri 235/55/R18 iar pretul unui cauciuc variaza de la 600 la peste 1000 RON, daca vrei runflat-uri acelea costa foarte mult.
visan_georgiana
Postat pe 18 Ianuarie 2011 16:00
De la: Gicutza_, la data 2011-01-18 15:47:20
De la: eeuu, la data 2011-01-18 15:35:40 ....ai sa vezi ce raspunsuri ai sa primesti

deja m-am gandtit la durex, love plus ...
pai ce anvelope draga sa-ti iei... mai simplu iti iei un barbat.
ontopic: pretul difera proportional cu marimea si calitatea, poti lua vrac, de cati bani dispui, le spui ca vrei de banii astia



pai barbat fara anvelope?....tzu tzu tzu...e periculos
MissRye
Postat pe 18 Ianuarie 2011 16:01
Hai sa nu deviam ca eu chiar vreau sa-mi schimb cauciucurile, oameni buni.
@Tigra, impresionant raspuns. Vad ca stii foarte bine cum sta treaba cu lucrurile astea. Intre timp mi-a mai recomandat cineva Nokian pentru iarna. Cica ar fi "the thing". Sunt curioasa insa daca le gasesc la orice service.
Laura_Baldini
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:27
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-19 15:27:09Hai sa nu deviam ca eu chiar vreau sa-mi schimb cauciucurile, oameni buni.
@Tigra, impresionant raspuns. Vad ca stii foarte bine cum sta treaba cu lucrurile astea. Intre timp mi-a mai recomandat cineva Nokian pentru iarna. Cica ar fi "the thing". Sunt curioasa insa daca le gasesc la orice service.


eu am dunlop all seasons, va trebuii la anul sa imi iau de iarna de cand cu legea lui peste, dar am un coleg care are nokian si este foarte multumit, uite si un site ca sa vezi exact cam care sunt preturile http://www.anvelopenokian.com/ , pe mine ma omoara treaba asta pt ca tre sa imi 2 perechi de cauciucuri si de iarna si de vara alta gaura in buget
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:35
a trecut iarna,
mai prinzi maxim 2 zile cu zapada pe strada (mergi si tu mai incet) asa ca hai sa
battleofwits
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:12
De la: battleofwits, la data 2011-01-19 17:12:13a trecut iarna,
mai prinzi maxim 2 zile cu zapada pe strada (mergi si tu mai incet) asa ca hai sa


si eu zic la fel , in plus cauciucuri de iarna inseamna consum mai mare, aderenta mica, mai ales ca acum e asfaltul uscat, asa ca la anu sa ne luam, sau la primavara poate gasim mai ieftin
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:14
...politica
kudika195501
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:17
deci se resapeaza si prezarvativele...? si sunt de vara si de iarna ? ....nu stiu dastea eu.
BEL_AMY1
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:23
Si ce ziceati fetelor de primavara si asfalt uscat?
A nins ca in povestile de groaza zilele astea in Bucuresti. Asadar, cauciucuri de iarna- it's a must!
Laura_Baldini
Postat pe 24 Ianuarie 2011 17:52
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-24 17:52:48Si ce ziceati fetelor de primavara si asfalt uscat?
A nins ca in povestile de groaza zilele astea in Bucuresti. Asadar, cauciucuri de iarna- it's a must!


e pe naiba, a fost in seara asta si atat, poate inca 2-3 zile si se termina anul, mergem mai precaut/incet

mama lor de germani cu tractiunea lor pe spate cu tot ca niciodata nu am suferit-o, seara asta m-a prins pe drum tocmai cu o uratenie d'asta
battleofwits
Postat pe 24 Ianuarie 2011 23:45
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-19 15:27:09Hai sa nu deviam ca eu chiar vreau sa-mi schimb cauciucurile, oameni buni.
@Tigra, impresionant raspuns. Vad ca stii foarte bine cum sta treaba cu lucrurile astea. Intre timp mi-a mai recomandat cineva Nokian pentru iarna. Cica ar fi "the thing". Sunt curioasa insa daca le gasesc la orice service.


Da, Nokian sint cele mai tari - si mai scumpe, dar nu are rost sa te arunci neaparat la Nokian, Michelin sint foarte bune deasemenea - de exemplu Xice, Toyo la fel, Yokohama la fel. si cam toate marcile cunoscute sint suficient de bune iarna.
Histria
Postat pe 24 Ianuarie 2011 23:52
De la: TIGRA, la data 2011-01-19 17:14:55
De la: battleofwits, la data 2011-01-19 17:12:13a trecut iarna,
mai prinzi maxim 2 zile cu zapada pe strada (mergi si tu mai incet) asa ca hai sa


si eu zic la fel , in plus cauciucuri de iarna inseamna consum mai mare, aderenta mica, mai ales ca acum e asfaltul uscat, asa ca la anu sa ne luam, sau la primavara poate gasim mai ieftin



Diferenta de consum e neglijabila, diferenta de aderenta e neglijabila cat timp este rece afara sub 5 grade de ex. Dar cand pui o frana in zapada cu all-Season sau cu Winter tires acolo e diferenta . Cauciucurile de iarna se uzeaza repede cand e cald afara.
Histria
Postat pe 24 Ianuarie 2011 23:58
Noh, gata! Am fost si am rezolvat cu cauciucurile. Mi-au pus niste baieti de la un service pe Barbu Vacarescu niste Michelin-e. Mi-au recomandat si Nokian dar parca erau mai accesibile astea ca pret. Plus ca nu o mai tine o vesnicie si iarna asta.
Ce bineee e acum. Ma simt safe. Mi se parea crima si pedeapsa sa ma sui la volan cu alea de vara.
Laura_Baldini
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:23
De la: hystria1, la data 2011-01-24 23:52:36
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-19 15:27:09Hai sa nu deviam ca eu chiar vreau sa-mi schimb cauciucurile, oameni buni.
@Tigra, impresionant raspuns. Vad ca stii foarte bine cum sta treaba cu lucrurile astea. Intre timp mi-a mai recomandat cineva Nokian pentru iarna. Cica ar fi "the thing". Sunt curioasa insa daca le gasesc la orice service.


Da, Nokian sint cele mai tari - si mai scumpe, dar nu are rost sa te arunci neaparat la Nokian, Michelin sint foarte bune deasemenea - de exemplu Xice, Toyo la fel, Yokohama la fel. si cam toate marcile cunoscute sint suficient de bune iarna.



Dap, legata de treaba asta imi ziceau baietii de la service ca in principiu orice firma cunoscuta e bunicica fata de un nome, ca oamenii astia mai investesc in testari, in eficientizare bla bla. It's aaaall good. Mi-s happy cu caucioaicele noi!
Laura_Baldini
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:25

Diferenta de consum e neglijabila, diferenta de aderenta e neglijabila cat timp este rece afara sub 5 grade de ex. Dar cand pui o frana in zapada cu all-Season sau cu Winter tires acolo e diferenta . Cauciucurile de iarna se uzeaza repede cand e cald afara. [/quote]

dap noroc ca merg incet si tin distanta asa ca nu am avut probleme, cu all season te cam duci pe frana, eh cand aveam Dacie berlina nu mai avea nici cauciucuri de iarna si mergeam fara probleme
visan_georgiana
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:28
De la: TIGRA, la data 2011-01-25 17:28:28dap noroc ca merg incet si tin distanta asa ca nu am avut probleme, cu all season te cam duci pe frana, eh cand aveam Dacie berlina nu mai avea nici cauciucuri de iarna si mergeam fara probleme


ce ma enervezi stiu "barbati" carora le e frica sa mearga iarna fara cauciucuri de iarna, iar tu te lauza ca mergi cu allseazon
battleofwits
Postat pe 25 Ianuarie 2011 19:36
De la: battleofwits, la data 2011-01-25 19:36:04
De la: TIGRA, la data 2011-01-25 17:28:28dap noroc ca merg incet si tin distanta asa ca nu am avut probleme, cu all season te cam duci pe frana, eh cand aveam Dacie berlina nu mai avea nici cauciucuri de iarna si mergeam fara probleme


ce ma enervezi stiu "barbati" carora le e frica sa mearga iarna fara cauciucuri de iarna, iar tu te lauza ca mergi cu allseazon


cu tigra mergeam cu cauciucuri de vara cu talonul jos, daca mergi usor nu ai probleme, si cu asta am tractiune integrala asa ca merge brici, depinde si de sofer ca si eu stiu barbati care nu sunt in stare de o parcare laterala, in plus am 10 ani de permis am facut cateva sute de mii de km si in tara si afara am condus multe masini inclusiv un camion de la firma 3.5 tone , am vrut sa imi iau si motor , o Honda CBR, dar am renuntat deocamdata la idee, cand oi avea bani o sa imi iau un trike ca alea de la politie , dar am inteles ca e cam 20.000 EUR unul
visan_georgiana
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:10
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-18 15:32:42Buna, doamnelor!

Nu am niciun dubiu ca sunteti soferite si mai cu seama unele responsabile. Nu am gasit totusi niciun topic pe auto. Ma framanta ceva de cateva zile si poate ma lamuresc cu voi aici.
Am nevoie sa imi schimb urgent anvelopele. Inca le mai am pe cele de vara si mi-am dat seama ca imi risc serios viata daca mai continui asa. Dar habar nu am de marci si servicii de genul asta.
Vreo recomandare ceva? Voi cum procedati?


goodyear ultragrip 7+ este de departe cel mai bun. eu am intarziat achizitia insa pentru ca vreau sa iau si jantele impreuna cu cauciucul. nu imi place sa platesc tot timpul pe cineva sa imi pun "incaltarile".
leo_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:15
De la: TIGRA, la data 2011-01-25 17:28:28
Diferenta de consum e neglijabila, diferenta de aderenta e neglijabila cat timp este rece afara sub 5 grade de ex. Dar cand pui o frana in zapada cu all-Season sau cu Winter tires acolo e diferenta . Cauciucurile de iarna se uzeaza repede cand e cald afara.


dap noroc ca merg incet si tin distanta asa ca nu am avut probleme, cu all season te cam duci pe frana, eh cand aveam Dacie berlina nu mai avea nici cauciucuri de iarna si mergeam fara probleme [/quote]


asa e, depinde mult cat de grea e masina
Histria
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:23
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-25 17:25:35
De la: hystria1, la data 2011-01-24 23:52:36
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-19 15:27:09Hai sa nu deviam ca eu chiar vreau sa-mi schimb cauciucurile, oameni buni.
@Tigra, impresionant raspuns. Vad ca stii foarte bine cum sta treaba cu lucrurile astea. Intre timp mi-a mai recomandat cineva Nokian pentru iarna. Cica ar fi "the thing". Sunt curioasa insa daca le gasesc la orice service.


Da, Nokian sint cele mai tari - si mai scumpe, dar nu are rost sa te arunci neaparat la Nokian, Michelin sint foarte bune deasemenea - de exemplu Xice, Toyo la fel, Yokohama la fel. si cam toate marcile cunoscute sint suficient de bune iarna.



Dap, legata de treaba asta imi ziceau baietii de la service ca in principiu orice firma cunoscuta e bunicica fata de un nome, ca oamenii astia mai investesc in testari, in eficientizare bla bla. It's aaaall good. Mi-s happy cu caucioaicele noi!



nu se spune caucioaicele, ci caucioacele good move, si prudenta e cel mai bun caucioc
Histria
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:25
De la: TIGRA, la data 2011-01-26 09:10:35....cand oi avea bani o sa imi iau un trike ca alea de la politie...

ce coincidenta, mereu am zis ca ala e atelaj de femeie
insa astia carora le-am zis-o, nu vor sa recunoasca
battleofwits
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:23
Caucioaice, caucioace, nu mai conteaza :)))). Bine ca am reusit sa le schimb si s adau peste niste oameni ok care s anu profite de naivitatea mea in ale mecanicii
Dar acum se iveste o noua problema la orizont. Unde le depozitez pe alea vechi??? N-am garaj..stau in apartament la bloc...sa vezi acum distractie.
Laura_Baldini
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:40
De la: Laura_Baldini, la data 2011-01-27 17:40:49Caucioaice, caucioace, nu mai conteaza :)))). Bine ca am reusit sa le schimb si s adau peste niste oameni ok care s anu profite de naivitatea mea in ale mecanicii
Dar acum se iveste o noua problema la orizont. Unde le depozitez pe alea vechi??? N-am garaj..stau in apartament la bloc...sa vezi acum distractie.



poate cei de unde le-ai luat ofera si depozit
Histria
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:57
Asa e . Am sunat azi la service si mi-au zis ca le pot depozito acolo in schimbul unei sume modice lunare. Ihiihhiii :D! Am scapat si de asta, dar nu de toate nelinistile :)). Cam cand ar trebui sa le inlocuiesc? Cat de cald sa fie afara?
Laura_Baldini
Postat pe 31 Ianuarie 2011 18:21
Am citit intre timp undeva ca peste 7 grade sa fie afara. Confirmati? Vazurati si treaba cu legea din noiembrie? Inspirata investitie. Sunt curioasa cum or sa sara preturile iarna viitoare.
Laura_Baldini
Postat pe 2 Februarie 2011 15:44
SUBSCRIU
cry_cristinuta
Postat pe 6 Februarie 2011 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un fel de amanet. Va rog sa imi raspundeti! 24 De la: carmen776 2 Decembrie 2010 17:54
Inchiriere utilitare pentru transport sistem rent a car 1 De la: kudika422198 21 August 2011 17:33
medici 2 De la: 7aleinad 15 Februarie 2009 17:19
Se poate sa avem o confirmare pentru inscrierea in concurs ? 12 De la: luminitagrigoriu 6 Aprilie 2009 15:31
ManyFest-festival al artelor vizuale 1 De la: ionci 21 Iunie 2009 00:03