Setari Cookie-uri

tratament parodontoze

buna seara,

am parodontoza. de ce mi-era frica n-am scapat si acum incerc sa aleg raul cel mai mic. caut un remediu, un tratament mai natural care sa nu faca rau la stomac sau prin alte parti.

daca stiti ceva de asta, va rog sa imi dati un sfat.

multumesc din inima
sunnybunny
Postat pe 21 Ianuarie 2011 16:58
nu stiu tratamente naturiste,da' du-te fuga la stomatolog; dintii aia care doar se clatina,netratati,cad.
nicossia
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:02
De la: sunnybunny, la data 2011-01-21 16:58:50buna seara,

am parodontoza. de ce mi-era frica n-am scapat si acum incerc sa aleg raul cel mai mic. caut un remediu, un tratament mai natural care sa nu faca rau la stomac sau prin alte parti.

daca stiti ceva de asta, va rog sa imi dati un sfat.

multumesc din inima



Sper sa nu ma insel, dar, din cate stiu eu parodontoza nu se trateaza definitiv; doar se tine sub control! Detartraj si periaj profesional periodic, periaj zilnic cu Parodontax, folosirea apei de gura. E complicat, dar macar o tii sub control si nu ramai fara dinti.
mimi_ca29
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:30

Sper sa nu ma insel, dar, din cate stiu eu parodontoza nu se trateaza definitiv; doar se tine sub control! Detartraj si periaj profesional periodic, periaj zilnic cu Parodontax, folosirea apei de gura. E complicat, dar macar o tii sub control si nu ramai fara dinti. [/quote]

foarte bine zice Mimi, si ar fi indicate si cateva analize deoarece sunt afectiuni cronice ca diabetul care pot duce la paradontoza sau agrava boala
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:32
Parodontoza chiar nu se vindeca, poti doar sa ai grija sa nu atinga cote alarmante. Iar eu vorbesc din propria experienta. Ce-ti recomand eu, in primul rand un detartraj ,apoi o igiena impecabila acasa: apa de gura, ata dentara,pasta de dinti parodontax, periuta speciala. pe langa astea, eu imi masez gingiile cu coenzima q 10 si iau piascledine 300. are avocado si soia, este foarte apreciat in afara, in tara nu stiu cata lume il foloseste.
Si nu-ti face griji, ca daca descoperi parodontoza din timp, si urmezi cateva reguli, chiar nu ai de ce sa te stresezi.
lil_miss_sunshine
Postat pe 24 Ianuarie 2011 16:49
Hei,

Multumesc frumos de raspunsuri tuturor. Spre rusinea mea, pana sa dau de necazul asta nu foloseam nici apa de gura si nici ata dentara. Acum va dati seama ca am o igiena orala ireprosabila, dar m-am trezit cam tarziu:((. lil_miss_sunshine, cum sa nu ma stresez? Off.. nu se vindeca... O sa ma resemnez, ca acum oricum nu mai am ce face... decat sa am grija sa nu evolueze parodontoza. Imi spui te rog cat costa medicamentul asta si cum se ia? Trebuie sa iau reteta de la stoma?

Multumesc inca o data
sunnybunny
Postat pe 28 Ianuarie 2011 14:41
Asa e omul, cat e sanatos nici nu se gandeste la prevenit si ca se poate imbolnavi atat de usor. parodontoza nu este chiar atat de rea, cel putin in comparatie cu multe alte afectiuni, asa ca cheer up si nu te mai stresa aiurea, mai ales ca exista tratament.
Piascledine 300 costa in jur de 53 de ron si-l gasesti la orice farmacie. Eu iau o capsula pe zi, timp de 8 luni, apoi fac o pauza de 2 luni si reiau, asa mi-a spus doctorul ca-si face efectul. Si nu-ti trebuie prescriptie de la doctor pentru el, dar daca vrei sa fi tu linistita, intreaba-ti doctorul de el si vezi ce iti zice.
lil_miss_sunshine
Postat pe 4 Februarie 2011 21:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
seminar DXN Ganoderma 2 De la: kudika226898 13 Mai 2011 18:47
Tratament (rezultate si succese) naturist cu celule stem 8 De la: crocobabau 27 Mai 2009 15:04
Cancerul se poate vindeca ieftin si sigur! 15 De la: 4Life 26 Februarie 2010 21:45
tratament pentru chistul ovarian 2 De la: Aemulus 23 Martie 2010 19:11
Cafea sanatoasa cu proprietati terapeutice si nu numai 27 De la: vitamina_c 8 Decembrie 2010 15:10